ریتارگتینگ یا هدف گیری مجدد نوعی از بازاریابی است که در آن کاربرانی که قبلا از سایت شما بازدید کرده اند یا با وب سایت شما تعامل برقرار کرده اند را با انواع تبلیغات آنلاین در فضای وب هدف گیری می کنید. طبق آمار ها 97% از افرادی که برای اولین بار به سایت شما مراجعه می کنند، بدون خرید چیزی سایت را ترک می کنند و ممکن است برای همیشه از دست بروند. مگر اینکه بتوانید آن ها را برگردانید.

مشتری قبل از اینکه تصمیم به خرید محصول یا خدمات شما بگیرد، باید احساس کند که شما را می شناسد. یک قانون خوب بازاریابی برای کمک به مشتریان در مورد تصمیم گیری برای خرید این که مطمئن شوید حداقل 7 بار پیام یا خدمات شما را می بیند. ریتارگتینگ یا هدف گیری مجدد باعث ایجاد دید برند تجاری شما می شود و به شما این امکان را می دهد که به مخاطبانی که قبلا به محصولات شما ابراز علاقه کرده اند برسید.

ریتارگتینگ چیست

با تبلیغات ریتارگتینگ شما می توانید افرادی که به سایت تان مراجعه کرده و تعامل داشته اند اما به مشتری تبدیل نشده اند را به وب سایت خود بازگردانید.

نحوه کار ریتارگتینگ چگونه است؟

ریتارگتینگ یا هدف گذاری مجدد یک فناوری مبتنی بر کوکی (cookie) است که از کد ساده جاوا اسکریپت (Javascript) برای پیگیری مخاطبان شما در سراسر وب به صورت ناشناس استفاده می کند.

نحوه کار به این صورت است که شما یک کد کوچک و ساده ای را در وب سایت خود قرار می دهید (این کد بعضاً به عنوان پیکسل شناخته می شود) کد یا پیکسل برای بازدید کنندگان سایت شما قابل توجه و مشاهده نیست و تاثیری در عملکرد سایت شما نخواهد داشت.

هر بار که یک بازدید کننده جدید به سایت شما می آید، این کد یک کوکی به مرورگر کاربر ارسال می کند و آن را به یک فضای مخصوص اضافه می کند. بعدا وقتی که این بازدید کننده در وب فعالیت کند، این کوکی به شرکتی که تبلیغات ریتارگتینگ را به شما ارائه می دهد، اجازه می دهد که کاربر را شناسایی کرده و تبلیغات مورد نظر را به آن نشان دهد و این اطمینان را می دهد که تبلیغات شما، فقط به افرادی که قبلاً از سایت شما بازدید کرده اند ارائه می شود.

مزایای استفاده از ریتارگتینگ چیست؟

در ریتارگتینگ می توانید کاربرانی که از وب سایت شما بازدید کرده اند را مجددا هدف گیری کنید یا فقط کاربرانی که به قسمت خاصی از وب سایت شما رفته اند را هدف قرار دهید.

مزایای ریتارگتینگ چیست؟

در واقع برای تبلیغات ریتارگتینگ مطمئن هستید که هزینه را بابت جذب کاربرانی پرداخت می کنید که قبلا از وب سایت شما بازدید کرده اند. این کار تبلیغات شما را به طور موثری تاثیر گذار می کند. درواقع می دانید کاربرانی را هدف قرار می دهید که قبلا از سایت شما بازدید کرده اند و آشنایی ابتدایی با برند شما دارند. سایر مزایای آن عبارت اند از:

  • با ارتباط و تعامل بیشتر، آگاهی نسبت به برند خود را افزایش می دهید.
  • زمانی که تبلیغات را برای افرادی که از قبل با برند شما آشنایی داشته اند قرار می دهید، احتمال کلیک روی تبلیغ بیشتر می شود.

نحوه استفاده از آن

برای استفاده از ریتارگتینگ باید مراحل زیر را انجام دهید. این روش ها بیشتر با تبلیغات Google Ads مطابقت دارد. این روش ها عبارت اند از:

  • فهرست های ریتارگتینگ از بازدیده کننده ها ایجاد کنید: بازدیده کننده ها را به چند گروه دسته بندی کنید. با توجه به تنظیمات انجام شده، آن هایی که از صفحه اصلی، صفحه محصولات و سایر خدمات دیدن کرده اند، در گروه هایی خاص اضافه می شوند و با توجه به گروهی که در آن قرار می گیرند، در وب گردی های دفعات بعد، تبلیغات را مشاهده خواهد کرد.
  • از تبلیغات بنری تاثیر گذار استفاده کنید: از تبلیغات متنی و تصویری استفاده کنید.
  • تمام صفحات وب سایت و برنامه های خود را با کد ریتارگتینگ تگ کنید: برای استفاده از ریتارگتینگ باید کد، پیکسل یا تگ، شرکتی که تبلیغات ریتارگتینگ را به شما ارائه می دهد را در تمام صفحات وب سایت خود قرار بدهید.
  • برای هر گروهی یک پیام مناسب ایجاد کنید و بسازید: در تبلیغات ریتارگتینگ می توانید به هر یک از بازدید کننده های مد نظرتان پیام خاصی را نشان بدهید.

منبع: retargeter