اگر در خاطرتان باشد در مقاله قبل با موضوع ریدایرکت 301 چیست؟ و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟ شما را تا حدودی با مفهوم ریدایرکت و ریدایرکت 301 آشنا کردیم، در این مقاله قصد داریم شما را با ریدایرکت 302 و تاثیر آن بر سئوی سایت آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

ریدایرکت 302 یا ریدایرکت موقت در مقایسه با ریدایرکت 301 یا دائم بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد، سوالی که مطرح می شود این است که، ریدایرکت 302 چه مزیت هایی دارد و چه زمانی باید از این ریدایرکت استفاده کنیم؟

همان طور که در مقاله قبل گفتیم ریدایرکت به معنی هدایت کاربران از یک صفحه به صفحه دیگر است، برای درک بهتر مفهوم ریدایرکت 302 باید تعدادی از تفاوت های ریدایرکت 302 و 301 را برای شما بیان کنیم تا شما به طور کامل با این ریدایرکت آشنا شوید.

ریدایرکت 302 چیست؟

برای درک بهتر این موضوع باید مقاله ریدایرکت 301 چیست؟ را به طور کامل مطالعه کنید. ریدایرکت 301 انتقال یک صفحه و یا یک سایت به طور کامل به صفحه ای دیگر است که از نوع دائمی است، به این ترتیب کاربرانی که به آدرس قدیمی مراجعه کردند به آدرس جدید انتقال پیدا می کنند. با ایندکس شدن آدرس جدید رتبه سایت و هم چنین ارزش سایت انتقال پیدا می کند و بعد از مدت ها صفحه قدیمی از دیتابیس موتور های جستجو حذف می شود.

اما

ریدایرکت 302 به نوعی از ریدایرکت اطلاق می شود که به طور موقت آدرسی را به آدرس دیگر انتقال می دهد. این انتقال برای مدت کوتاهی انجام می شود و همانند ریدایرکت 301 به طور دائم نیست و تا زمانی است که مشکل سایت برطرف شود.

ریدایرکت 302

تفاوت ریدایرکت 302 و 301

  1. تفاوت اصلی این دو ریدایرکت در موقتی بودن و دائمی بودن آن است؛ همانطور که در بالا گفتیم ریدایرکت 302 موقتا صفحات و وب سایت را انتقال می دهد اما ریداریرکت 301 به طور دائمی انتقال پیدا می کند و ارزش و رتبه سایت نیز به همراه آن انتقال پیدا می کند. در حالت اول کاربران به آدرس جدید هدایت می شوند و در حالت موقت فقط به صورت یک دوره زمانی یا بهتر است بگوییم مقطعی هدیت پیدا می کنند
  2. پروتکلی که اینترنت بر اساس آن ساخته شده است، پروتکل HTTP است که از دو نسخه برخوردار است: نسخه 1.0 و نسخه 1.1 .

نسخه 1.0 با کد انتقال موقت و یا Moved Temporarily به آدرس جدید انتقال پیدا می کند.

نسخه 1.1 با کد یافت شده و یا کد وضعیت Found به آدرس جدید انتقال پیدا می کند.

نکته: هر دو این کد ها برای پاسخ به کاربران هستند.

ریدایرکت 302 به هر دو این کد ها سازگار است و این ریدایرکت در مقایسه با سایر ریدایرکت ها نظیر ریدایرکت 307 عملکرد بهتری خواهد داشت.


Redirect 302 : Found (HTTP 101) / Moved Temporari (HTTP 1.0)
Redirect 307 : Moved Temporarily (HTTP 1.1 Only)

ریدایرکت 302 و 301

ریدایرکت 301 بهتر است یا ریدایرکت 302؟

پاسخ به این سوال بسته به نوع کار شما دارد، یعنی اگر شما از نام سایت خود راضی نیستید واز صفحات تکراری و غیر مفید وب سایت خود خسته شدید می توانید با ریدایرکت 301، این مشکل ها را برطرف کنید. اما اگر موقتا سایت شما به مشکل خورد است و می خواهید این مدت صفحات شما در دسترس باشند از ریدایرکت 302 استفاده کنید.

در نتیجه می توان گفت هر دوی این ریدایرکت ها کلید حل مشکل شما در مواقع ضروری هستند. کارایی این ریدایرکت ها متفاوت است و با بستگی به رویکردی دارد که قرار است انجام شود.

نکات مهم در مورد redirect 302:

  1. برای حل مشکلات فنی وب سایت ها معمولا redirect 302 مناسب است.
  2. redirect 301 و 302 شباهت زیادی به هم دارند، بنابراین سعی کنید دقت و تمرکز لازم را هنگام انجام این کار داسته باشید.
  3. برای انجام این ریدایرکت باید از حداقل تخصص لازم برخوردار باشید که در غیر صورت ممکن است کار به درستی انجام نشود و کاربران به صفحه 404 هدایت شوند.
  4. به بازه زمانی که از redirect 302 استفاده می کنید توجه داشته باشید؛ زیرا ممکن است با طولانی شدن این بازه موتور های جستجو صفحه قبلی را ایندکس نکنند و پس از مدت ها صفحه شما از دسترس خارج شود. با ازبین رفتن صفحه امتیازات و رتبه شما نیز از بین می رود.
ریدایرکت 302

آیا ریدایرکت 302 بر سئوی سایت تاثیرگذار است؟

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ریدایرکت 302 می تواند تاثیر بسیار بیشتری نسبت به ریدایرکت 301 در سئو داشته باشد که البته با توجه به نگاهی که در گذشته موتورهای جستجو (خصوصا گوگل) به این نوع تغییر آدرس داشته اند، چندان هم بی مورد نیست.

حقیقت ماجرا این است که در گذشته و حتی در حال حاضر، موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی، ریدایرکت 302 را نوعی تغییر آدرس می پنداشتند که باعث می شد رتبه صفحات ایندکس شده، به شدت افت کند و به طور کلی سئوی سایت، در اثر تغییر آدرس تا حد بسیار زیادی نادیده گرفته شود.

اما با توجه به آخرین مقالات و اطلاعیه هایی که گوگل در این باره منتشر کرده است، امروزه ریدایرکت 302 و ریدایکرت 301 از نظر عملکرد بر سئو سایت (نه از نظر ساختاری!) چندان تفاوتی با یکدیگر نداشته و به همین سبب می توان گفت که این نوع ریدایرکت نیز همچون 301، امتیاز و رتبه صفحه را نیز به آدرس جدید منتقل می کند.

اما با توجه به اینکه بسیاری از موتورهای جستجو به جز گوگل و شبکه های اجتماعی، همچنان از نسخه قدیمی تر این موضوع پیروی کرده و ریدایرکت 302 را نوعی تغییر موقت آدرس می پندارند، در نتیجه اکثر قریب به اتفاق کارشناسان سئو توصیه می کنند که اگر قصد تغییر آدرس دائمی صفحه خود را دارید، برای حفظ پیج رنک و رتبه صفحه خود، بهتر است از ریدایرکت 301 استفاده کنید.