در هنگام بهینه سازی سایت اصطلاحی به نام ریسپانسیو بودن سایت وجود دارد. سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا به وب سایت هایی اطلاق می شود که با توجه به وسایل ارتباطی که امروزه افراد از آن استفاده می کنند؛ نظیر موبایل، تبلت و کامپیوتر، قالب وب سایت متناسب با پلتفرم که کاربر از آن استفاده می کند تغییر پیدا کند و محتوای وب سایت ها با توجه به تغییر سایز صفحه، نمایش داده شود.

با توجه به آمارهای گرفته شده بیشتر افراد برای جستجو در گوگل و سایر موتورهای جستجو از طریق تلفن همراه خود اقدام می کنند. این حجم از بازدید کنندگان، صاحبان وب سایت ها به فکر تهیه سایت ریسپانسیو هستند و می توانند با طراحی وب سایت ریسپانسیو کاربران زیادی را به خود جلب کنند. لازم به ذکر است که بگوییم این موضوع برای گوگل حائز احمیت است و صاحبان وب سایت ها می توانند با رعایت این موضوع ، رتبه خود را در گوگل ارتقا دهند. ریسپانسیو بودن وب سایت ها می تواند یکی از عوامل تعین کننده بر سئوی سایت باشد.

همان طور که می دانید ریسپانسیو بودن سایت برای موتور های جستجو از اهمیت خاصی برخوردار است و این الگوریتم می تواند تاثیر به سزایی بر بهینه سازی سایت ها بگذارد. در مقاله قبل با شما در مورد بهینه سازی و سئو سایت صحبت کردیم در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفهوم ریسپانسیو و تاثیر آن بر سئوی سایت با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

طراحی ریسپانسیو چیست؟

برای درک بهتر مفهوم ریسپانسیو بودن سایت به مثال زیر توجه کنید:

به عنوان مثال کاربری با لپ تاپ از یک وب سایت بازدید می کند، اگر بخواهد برای بار دوم از وب سایت بازدید کنند و این بار از طریق موبایل اقدام کند، آیا اندازه تصاویر و قالب سایت همانند بازدید از طریق لپ تاپ است؟ آیا وضوح تصویر و اندازه کلمات و محتوای وب سایت همانند بازدید از طریق لپ تاپ است؟

در حقیقت وب سایت ریسپانسیو از تکنولوژیی بهره مند است که با توجه به تغییر دستگاه کاربران، وب سایت برای کاربران قابل نمایش باشد و بتوانند به کاربران پاسخ دهد.

ریسپانسیو

مزایای سایت ریسپانسیو

در زمان گذشته صاحبان وب سایت ها و افرادی که به کسب و کارهای آنلاین مشغول بودند، برای وب سایت ها هزینه های زیادی می کردند و علاوه بر هزینه طراحی سایت، برای موبایل سایت نیز به طور جداگانه هزینه می کردند. اما اکنون، با توسعه پلتفرم های ریسپانسیو توسط افراد حرفه ای تمام نیازهای مخاطبین بر طرف می شود و گاهی وب سایت ها در گوشی تلفن زیبا تر دیده می شوند و هزینه طراحی سایت کمتر شده است.

یکی دیگر از مزایای سایت ریسپانسیو این است که دسته بندی برای گوگل راحت شده است و تنظیم و تشخیص سایت برای گوگل آسان می شود. علاوه بر آن امکان کاربری دوگانه ایجاد می شود و وارد کردن محتوا یک بار انجام می شود و به کاهش هزینه طراحی وب سایت کمک می کند.

چند مورد دیگر از مزایای وب سایت واکنش گرا:

  • طراحی دلخواه سایت برای موبایل
  • افزایش فروش در وب سایت های فروشگاهی
  • افزایش سرعت بارگذاری سایت در موبایل

سایت واکنش گرا چه تاثیری بر سئو دارد؟

با توجه به آمار های موجود، بیش از 4 میلیارد نفر در سراسر دنیا به تلفن همراه دسترسی دارند که حدود نیمی از این مقدار توانایی اتصال به اینترنت را از طریق تلفن همراه خود دارند. تحقیقات نشان داده است که امروزه استفاده از دستگاه های همراه جهت اتصال به اینترنت و مرور صفحات اینترنتی با سرعت زیادی در حال پیشرفت می باشد و به همین دلیل اگر وب سایت شما ریسپانسیو نباشد شما کاربران زیادی را از دست خواهید داد. بهتر است این موضوع را در الویت نیاز های وب سایت خود قرار دهید.

با توجه به این که گوگل پرطرفدارترین موتور جستجوی دنیاست و این موتور جستجو در جدیدترین الگوریتم های رتبه بندی صفحات خود، از الگوریتم Mobile First Indexing استفاده می کند، در نتیجه می توان گفت که طراحی سایت و صفحات مختلف آن، قبل از هر چیز باید برای موبایل بهینه شود.

سایت واکنش گرا چه تاثیری بر سئو دارد؟
تاثیر ریسپانسیو بر سئوی سایت

همانطور که در مقاله بهینه سازی سئو سایت گفتیم و هم چنین طبق آمار های گوگل یکی از مواردی که در رتبه بندی های گوگل از اهمیت خاصی برخوردار است نسخه موبایلی بودن وب سایت ها است، که نوید بخش آینده روشن برای وب سایت ها و کسب و کار های آنلاین است که به همه دستگاه های ارتباطی بهینه شوند.

موبایل: 68 درصد 

 دسکتاپ و لپ‌تاپ: 28 درصد 

تبلت: 3.5 درصد 

 تلویزیون‌های هوشمند و غیره: 0.5 درصد 

امکانات سایت ریسپانسیو

امروزه اکثر وب سایت ها به گونه ریسپانسیو طراحی شده اند؛ زیرا نمایش درحالت ریسپانسیو جذابیت بیشتری برای کاربران دارد و تاثیر بیشتری در جذب کاربران دارد. ریسپانسیو می تواند یکی از عوامل تعیین کننده بر سئوی سایت باشد.

با بهره گیری از وب سایت ریسپانسیو، می توانید زمان حضور کاربران در وب سایت را افزایش دهید و باعث افزایش رتبه وب سایت ها در موتور های جستجو می شود، به طور کلی امکانات سایت ریسپانسیو موارد زیر می باشد:

  1. افزایش ترافیک وب سایت
  2. افزایش رتبه سایت
  3. سازگاری بهتر
  4. تغییر محتوای صفحات با توجه به تغییر اندازه وب سایت

و در آخر

هنگامی که قصد طراحی وب سایت دارید علاوه بر دقت بر روی رنگ و قالب و سایز وب سایت به user friendly بودن نیز اهمیت دهید. هنگامی که بازدید کنندگان وارد سایت شما می شوند به این موضوع که آیا می توانند با موبایل و یا سایر دستگاه های ارتباطی وارد شوند نیز توجه می کند. اگر صفحات وب سایت شما user friendly یا کاربر پسند باشد این موضوع در جذب کاربران بیشتر و ترافیک وب سایت شما می تواند نقش مهمی را ایفا کند و این موضوع با قابلیت ریسپانسیو کردن سایت مهیا می شود.