ریچ اسنیپت
ریچ اسنیپت اصطلاحی است که برای تشریح اطلاعات و داده‌های نشانه گذاری شده در سایت ها استفاده می‌شود.

الگوریتم های جستجو هر ماه باهوش تر می شوند و ما چاره ای نداریم جز اینکه همراه با آخرین نسخه های روز پیش برویم. در همین حال، کسب رتبه بالاتر برای وب سایت می تواند به دلیل رقابت زیاد یا افزایش تعداد رقیب پیچیده باشد و اگر این به نظر شما یک مشکل محسوب می شود، پس زمان آن است که اطلاعات بیشتری درباره ریچ اسنیپت کسب کنید!

ریچ اسنیپت

اسنیپت (snippet) یک تکه از متن وب سایت می باشد که در نتایج جستجو قابل مشاهده است. که شامل برخی از کلمات کلیدی است که کاربر به عنوان بخشی از Query در نوار جستجو تایپ می کند.
بنابراین، یک شخص می تواند ارتباط یک منبع وب را بدون باز کردن لینک پیشنهادی، تخمین بزند. در ابتدا، قطعات شامل برچسب های توضیحی بودند. این متن همگام سازی شده و در بین نتایج جستجو نمایش داده می شد. با گذشت زمان، موتورهای جستجو یاد گرفتند که محتوا را تجزیه و تحلیل کنند و اطلاعاتی را که مستقیم از این محتوا انتخاب شده نشان دهند. الگوریتم ها از محتوای صفحه یا توضیحات متا به عنوان منبع اصلی تهیه یک قطعه استفاده می کنند.
طول آن برابر با 160 حرف با فاصله های دو یا سه جمله کوتاه است. با این وجود، می توانید توضیحات را به صورت رایگان گسترش داده و رتبه صفحات را در نتایج جستجو بالا ببرید. در حال حاضر، هر سیستم جستجو قصد دارد مناسب ترین نتایج را نشان دهد.

تاثیر ریچ اسنیپت
ریچ اسنیپت ها به درک هوشمندانه محتوا و موضوع یک سایت به موتورهای جستجو کمک شایانی می‌ کنند. 

این توضیحات صفحه گسترده در رتبه بندی اسناد شرکت ندارند و حتی تاثیری بر نتایج جستجو نمی گذارند. تنها وظیفه Rich Snippet، جلب توجه کاربران و پیشبرد صفحه برای اطلاعات بیشتر است.

یا به عبارتی دیگر Rich Snippets (ریچ اسنیپت) از یک سری کدهایی تشکیل شدند که برای توصیف اطلاعات و داده های نشانه‌ گذاری شده وب سایت ها استفاده می‌ شود. ریچ اسنیپت ها به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا موضوع و محتوای یک وب سایت را راحت‌ تر درک کنند. با این وجود، موتورهای جستجو پا را یک قدم فراتر گذاشته و از این اطلاعات برای نمایش بهتر نتایج جستجو نیز استفاده می‌کنند تا کاربران بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را راحت‌ تر از موتورهای جستجو دریافت کنند. Rich Snippets از داده‌های نشانه گذاری شده یا همان داده های ساختار یافته (Structured data) ایجاد می‌ شود و خود Rich Snippets نیز جزئی از Rich Answers ها می باشند، البته به Rich Answers ها Rich Cards هم می‌ گویند.

محتوای نشانه‌ گذاری پشتیبانی شده توسط ریچ اسنیپت

هم اکنون موتورهای جستجو از سه نوع استاندارد برای تشخیص محتوای نشانه گذاری شده استفاده می‌ کنند:

که هر سه نوع محتوا از Html حمایت می‌ کنند و می‌ توان با استفاده از آن ها محتوای یک صفحه را برچسب‌ گذاری نمود. میکرو دیتا (Microdata) معمول‌ ترین نوع محتوا است که در ریچ اسنیپت ها استفاده می‌ شود.

چگونه می توان Rich Snippet ها را دریافت کرد؟

مرحله 1. به حساب Google وصل شوید. پس از این، عکس شما به عنوان بخشی از توضیحات نمایش داده می شود. همچنین می تواند موجب افزایش CTR و بالا رفتن سطح اعتماد کاربر شود. این استراتژی برای وبلاگها، پروژه های متعلق به سازندگان، خاطرات آنلاین و پروژه های مشابهی که برندهای شخصی را تبلیغ می کنند، به طور مؤثر کار می کند.
قانون اصلی این است که تصویری را نشان دهید که با محتوا مرتبط باشد. تصاویر، لوگوها یا موارد مشابه دیگر را بارگذاری نکنید زیرا کار نخواهند کرد و در نتایج جستجو نشان داده نمی شوند.
مرحله 2. نمایش آدرس را تنظیم کنید. برای این کار، باید از نشانه گذاری Microformat استفاده کنید. این کار برای وب سایت های هتل ها، خوابگاه ها، استراحتگاه ها و غیره بهتر است. اگر مشاغل دیگری را اداره می کنید، استفاده از این مورد اجباری نیست، اما به شما کمک می کند تا در نقشه های Google قرار بگیرید.
مرحله 3. snippet را به اطلاعات رویداد اضافه کنید. اگر وب سایت شما با صنعت رویدادها سر و کار دارد، نشانه گذاری Microformat، اطلاعات مربوط به هر رویدادی را در میان نتایج جستجو نشان می دهد.

اطلاع رسانی با ریچ اسنیپت
اگر در آینده نزدیک قرار است رویدادی برگزار کنید، ریچ اسنیپت می‌تواند به شما در امر اطلاع‌ رسانی کمک کند. 

مرحله 4. نمایش رتبه بندی مقاله. این نوع از اطلاعات اضافی برای همه انواع وب سایت های دارای کاربران فعال، که قصد دارند خدمات را ارزیابی کنند، مفید می باشد.
مرحله 5. نمایش تصاویر غذایی. اگر وب سایت آشپزی دارید، ساختار محتوایی را به خوبی شامل کنید: می توانید اطلاعات مربوط به مواد تشکیل دهنده، زمان آماده سازی، ارزش غذایی و غیره را درج کنید. نمایش مناسب به صورت خودکار فعال خواهد شد.

جذاب سازی با ریچ اسنیپت
با به‌ کارگیری ریچ اسنیپت ها در سایت گوگل می‌ توان اطلاعات بیشتری درباره مطلب جستجو شده در اختیار کاربران قرار داد.

مرحله 6. لینکهای سریع جهت دهی را نمایش دهید. برای افزایش ویژگی های وب سایت خود، داده های ساختاری را اضافه کنید که عناصر بصری بیشتری را فعال می کنند. جزئیات کسب و کار (محل و مخاطبین) و جزئیات بازاریابی (نام رسمی، لوگو و اطلاعات پروفایل اجتماعی) مهمترین ویژگی ها هستند.
مرحله 7. نمایش فیلم ها. اگر اکثر صفحات وب سایت دارای مطالب ویدئویی باشند، بسیار عالی است. بهترین نتیجه را Snippet برای وب سایت هایی در مورد فیلم ها، نمایش های تلویزیونی، بررسی های ویدئویی و مطالب مشابه به ارمغان می آورد.

درک بهتر موضوع سایت با ریچ اسنیپت
از نوعی ریچ اسنیپت برای محتوای ویدئویی موجود در سایت استفاده می‌شود و می‌ تواند اطلاعات شرکت سازنده، مدت زمان ویدئو و سازنده ویدئو را در نتایج جستجو نمایش داد.

خدمات مفید برای راه اندازی

آشنایی با سایت با کمک ریچ اسنیپت
یکی از مزایای استفاده از این فناوری افزایش سرعت وفاداری مشتری به لطف ارائه اطلاعات معتبر است.

اگر مطمئن نیستید که تمام اطلاعات ضروری اضافه شده است، برای بررسی اثربخشی آن از یک سرویس ویژه استفاده کنید.
نکته شماره 1. این کار را با SEMrush انجام دهید.
SEMrush اجازه می دهد قطعه هایی را که رقبای شما استفاده می کنند را پیدا کنید. این اولین کاری است که هنگام تلاش برای کسب متن های گسترده در Google انجام می شود. یک پلت فرم تست داده های تحلیلی کامل است که می تواند به راحتی این کار را انجام دهد. می توانید دریابید که کدام سؤالات جستجو به رقبای بازار شما برای نمایش قطعه ها کمک می کند و وب سایت شما کدام ها را نشان می دهد. برای این کار کافیست یک URL وارد کنید و روی “Start now” کلیک کنید.


نکته شماره 1. این کار را با SEMrush انجام دهید.
SEMrush اجازه می دهد قطعه هایی را که رقبای شما استفاده می کنند را پیدا کنید. این اولین کاری است که هنگام تلاش برای کسب متن های گسترده در Google انجام می شود. یک پلت فرم تست داده های تحلیلی کامل است که می تواند به راحتی این کار را انجام دهد. می توانید دریابید که کدام سؤالات جستجو به رقبای بازار شما برای نمایش قطعه ها کمک می کند و وب سایت شما کدام ها را نشان می دهد. برای این کار کافیست یک URL وارد کنید و روی “Start now” کلیک کنید.


نکته شماره 2. این کار را با Google انجام دهید.
راه نهایی برای شناسایی ریچ اسنیپت خاص از گوگل برای پلت فرم وب شما این است که دقیقاً مانند مخاطبان خود فکر کنید. سوالاتی که افراد در Google جستجو می کنند چیست؟ به عنوان مثال، فردی که به تازگی در حال آموزش بازاریابی می باشد، با تعاریف و اختصارهایی که غالباً گیج کننده به نظر می رسد، آشنا نیست. آنها وارد چیزی مانند “موارد در بازاریابی چیست؟” دقیقاً همین مورد را سرچ می کنند تا متن مناسب خود را دریافت کنند.
در حال حاضر Google در حال آزمایش بلوک “افراد این سوالات را نیز می پرسند.” است که سؤالاتی مشابه با جهتی که سرچ کردید نشان می دهد. برای مشاهده همه قطعه های مربوط به هر پرس و جو جستجو مربوطه، کافی است روی پیکان سمت راست کلیک کنید. این یک روش کاملاً سریع برای یافتن ایده برای محتوا است.

نحوه استفاده از ریچ اسنیپت ها در Google

نقد و بررسی در ریچ اسنیپت
می توان نقد و بررسی را در صفحه نتایج جستجو به نمایش گذاشت تا کاربران به محصول یا نقد مورد بررسی‌شده امتیاز دهند.

پاسخ به این سوال وابسته به هدف شما، کارهایی که می خواهید انجام دهید و نوع وب سایت شما می باشد. با نشانه گذاری اولیه Microformat شروع کنید، اما وقت خود را برای نویسندگی تلف نکنید – Google دیگر از این مورد پشتیبانی نمی کند. تمرکز خود را بر روی Open Graph، بررسی/رای گیری و پیش نمایش های ویدئویی بگذارید.
همیشه به خصوصیات پروژه خود توجه کنید. به عنوان مثال، اگر یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی می کنید، نمونه ها Rich Snippet ها زیر را در نظر بگیرید:

  • نام، برند، افزودن تصویر، توضیحات متا کوتاه را نشان می دهد یا فقط با برنامه “قیمت ها و دسته بندی ها” توضیحات گسترده را می دهد. نظرات و بررسی ها بسیار مؤثر است.
  • از Microformat Markup استفاده کنید. آدرس مراکز خدمات و فروشگاه های آفلاین را نشان دهید که به ساختاردهی داده ها در مورد متخصصان، توسعه دهندگان وب، ایجاد کنندگان محتوا کمک می کند.
  • جعبه جستجو. فقط از افزونه کد Snippet برای وردپرس استفاده می کند. این ویژگی یک مرحله اضافی را حذف کرده و به کاربران کمک می کند تا مستقیماً به صفحه مورد نظر خود دسترسی یابند.

دلیل تاثیر ریچ اسنیپت برروی سئو


بلوک ارائه پاسخ اولین موردی است که در نتایج جستجوی Google نشان داده می شود که به معنای خیلی بیشتر از یک پیوند ساده به یک وب سایت است. گرفتن یک قطعه گسترده به این معنی است که وب سایت شما در جایگاه صفر قرار دارد – که بالاترین رتبه ممکن بدون تبلیغات می باشد.
همانطور که مشاهده می کنید، Snippet ها در لیست مهمترین عناصر برای سئو قرار دارند. آن ها شناخت بهتری را در مورد محتوای وب سایت ارائه می دهند و به یک کاربر در انتخاب مناسب ترین سایت ها، که نتایج جستجوی آنها را برآورده می کند، کمک می کنند.
هرچه این توضیحات جذاب تر به نظر برسد، شانس بیشتری وجود دارد که شخص در آینده نیز وب سایت شما را دنبال کند. این توضیحات گسترده به ارائه بهتر صفحه شما در بین سایر منابع مشابه کمک شایانی می کند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که مطمئن شوید ترتیب داده ها در صفحه به روشی مناسب انجام شده است. از تمام فرصت هایی که Google در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید.
همچنین انجام چه کاری می تواند در زمینه کاری شما موثر واقع شود و با تلاش کم موجب افزایش CTR شود را نیز تحلیل می کند. قطعه صحیح به ابزاری تبدیل می شود که باعث افزایش چشمگیر ترافیک ارگانیک می شود.

مثال هایی برای پروژه های محتوا:

ارائه اطلاعات دقیق با ریچ اسنیپت
گوگل با استفاده از ریچ اسنیپت سعی می‌ کند اطلاعاتی دقیق و دسته بندی شده در اختیار کاربر قرار دهد.
  • مقالات
  • افراد
  • مخاطب
  • نظرات / بازدیدها

 

 

در شرایط عادی، زمانی که سایت شما در نتایج جستجوی گوگل یا سایر موتورهای جستجو نمایش داده می‌ شود، کاربران می‌ توانند عنوان صفحۀ سایت، آدرس سایت و متا دسکریپشنی که برای آن صفحه در نظر گرفتید را مشاهده کنند ولی زمانی که از ریچ اسنیپت ها در سایت خود استفاده می‌ کنید، گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌ توانند اطلاعات بیشتری دربارۀ کلمه کلیدی جستجو شده را در اختیار کاربر قرار دهند. حال این اطلاعات می‌ تواند نقد و بررسی یک محصول، یک شخص، یک تجارت یا هر چیزی باشد.