دو نوع سئو وجود دارد: سئوی داخلی که کار بهینه سازی محتوا و صفحات را انجام می دهد و سئوی خارج از صفحه که به ایجاد روابط بین وب سایت ها مربوط می شود. این دو با هم باعث می شود جهان سئو تقریباً کامل شود. اما یک لحظه صبر کنید، چیز دیگری هم وجود دارد، سئو تکنیکال را فراموش کردیم موضوع بزرگ بعدی که باید درباره آن صحبت کنیم.

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال دقیقاً به چه چیزی اشاره می کند؟ آیا عوامل داخل صفحه را با عوامل خارج از صفحه ترکیب می کند؟ خوب، تا حدی بله و تا حدی نه واقعا…

سئو فنی به همه فعالیت های SEO بجز بهینه سازی محتوا و ایجاد لینک مربوط می شود. به عبارت ساده، نیاز های موتور های جستجو برای خزیدن بهتر در سایت ما را پوشش می دهد. الزامات سئو فنی به طور مداوم در حال تغییر و پیچیده تر شدن هستند تا بتوانند با موتور های جستجو که هر روز پیچیده تر می شوند همگام شوند. بنابراین می توانیم بگوییم که سئو تکنیکال در وضعیت پالایش مداوم است.

SEO تکنیکال باید بهینه شود تا بتوانید زمینه های لازم را برای محتوا و پیوند های شما را با بهترین محیط بازاریابی فراهم کند. همه این ها برای این است، که بتوانید بدون هیچ مانعی در نتایج موتور های جستجو بدرخشید.

این می تواند تعریف کوتاه ما از سئو تکنیکال باشد؛

اگر به سئو مانند ساختن یک خانه فکر می کنید، پس استفاده از سئو فنی ایجاد یک پایه محکم برای این خانه است. شما می توانید به این نوع سئو به عنوان هر کاری که برای یک سایت انجام می شود، صرف نظر از محتوای سایت نگاه کنید.

عناصر Technical SEO

عناصر Technical SEO

در ادامه با هم عناصر مهم SEO فنی یا تکنیکال را بررسی خواهیم کرد. پس برای آشنایی بیشتر با این مبحث با ما همراه باشید.

1. سرعت وب سایت

حتی سایت های فروشگاهی مانند آمازون نیز کشف کرده اند که هر 100 میلی ثانیه کندی در زمان بارگذاری صفحه منجر به کاهش یک درصدی فروششان می شود. سرعت بارگذاری صفحه (زمان لازم برای نمایش کامل محتوا در یک صفحه) در ده فاکتور مهم رتبه بندی سئو قرار دارد.

ما قبلاً مقاله ای در مورد سرعت بارگذاری صفحه منتشر کرده ایم و اهمیت آن را در مورد عملکرد سایت شما شرح داده ایم. به طور خلاصه، سرعت وب سایت هرچه کمتر باشد، همیشه بهتر است.

اصول اولیه برای بهبود سرعت در سئو تکنیکال

اما بیایید با مروری کوتاه بر اصول اولیه به یادآوریم که چگونه می توانیم سرعت بارگذاری وب سایت خود را بهبود بخشیده و تجربه کاربری خود را روان کنید؟

  • قالب های خود را ساده نگه دارید: سعی کنید محتوای صفحه خود را بهینه کنید و از قالب هایی که سرعت لودینگ شما را افزایش می دهند، بپرهیزید.
  • جلوه های بصری را بهینه کنید: بهتر است تصاویر خود را بهینه کرده و آن ها را در فرمت های مناسب بارگیری کنید. ما قبلاً در مورد بهترین فرمت های تصویری برای آپلود در وب سایت به طور مفصل صحبت کرده ایم.
  • تغییر مسیرها را محدود کنید: تغییر مسیر های (Redirects) متعدد باعث بالا رفتن سرعت صفحه شما شود، از آن ها بپرهیزید. همچنین مطمئن شوید هیچ یک از مسیر های شما کاربر را به صفحات 404 نمی برد، زیرا این صفحات باعث خروج کاربر از سایت شما می شوند.
  • حافظه پنهان مرورگر ها: حافظه مرورگر شما اولین بار که از یک صفحه دیدن می کنید شروع به ذخیره خودکار منابع وب سایت (در رایانه محلی) می کند. هنگامی که مجدد به آن سایت بازگردید مرورگر شما نسخه قبلی وب سایت را به خاطر آورده و سپس می تواند هنگام خروج از یک صفحه خاص و بازگشت دوباره به آن، صفحه را سریع تر بارگیری کند. این به طور قابل توجهی، سرعت بارگذاری صفحه را برای کاربران بازگشتی بهبود می بخشد.

2. سازگاری با موبایل

سازگاری با موبایل دومین عنصر سئو تکنیکال است و در بهبود سرعت وب سایت اهمیت زیادی دارد. درست آوریل 2015 بود که گوگل به روز رسانی الگوریتم ” Mobilegeddon ” را که توسط بسیاری از کارشناسان معرفی شده بود، ارائه داد. Mobilegeddon که از Armageddon گرفته شده است، تأثیر زیادی بر نحوه رتبه بندی وب سایت ها در نتایج جستجو دارد. این الگوریتم به معنای واقعی کلمه عصر دسکتاپ را به پایان رساند و دوره جدید جستجو در تلفن همراه را آغاز کرد.

سازگاری با موبایل در جستجوی موبایلی، به ویژه برای نتایج محلی، می تواند عامل اصلی نمایش وب سایت شما در صفحات موبایلی باشد. بنابراین اگر هنوز نمی دانید که آیا سایت شما با موبایل سازگار است یا خیر بلافاصله آن را با استفاده از ابزار های تست سازگار با تلفن همراه گوگل آزمایش کنید و ببینید چقدر باید بهینه سازی شود.

3. معماری سایت

معماری سایت

عنصر فوق العاده مهم در سئو تکنیکال، شکل دهی به سایت با معماری هوشمند و سازگار با سئو است. برای این کار چند عنصر مختلف وجود دارد که باید از آن ها استفاده کنید.

عناصر مهم در معماری سایت

  • HTTPS: این پروتکل یک پروتکل سازگار با سئو است. همچنین می توان گفت صفحات با پروتکل HTTPS: // بهتر رتبه می گیرند و از امنیت بیشتری برخودار اند.
  • Breadcrumbs: ناوبری Breadcrumbs یا به عبارت دیگر “دنباله خرده نان” نوعی ناوبری است که موقعیت کاربر را آشکار می کند و آگاهی در مورد جهت گیری بازدیدکنندگان را به شدت افزایش می دهد. Breadcrumbs به صورت شفاف سلسله مراتب وب سایت را نشان داده و نشان می دهد که کاربر در حال حاضر کجاست. همچنین تعداد اقداماتی را که کاربر باید برای بازگشت به صفحه اصلی، بخش های مختلف یا صفحه سطح بالاتر انجام دهد را کاهش می دهد.
  • ساختار URL: معماری سایت هوشمند ملزم به معرفی یک ساختار URL کاربر پسند، روشن و سازگار است. اگر URL ها را به خوبی برای SEO بهینه کنید، آن ها به عنوان یک عامل رتبه بندی عمل خواهند کرد.
  • پیوند های داخلی یا محتوای Silo: محتوای سیلو یک شبکه از ارتباطات را در وب سایت شما ایجاد می کند و سلسله مراتب را مشخص می کند. در این مرحله شما باید برای مطالب قدیمی پیوند های داخلی ایجاد کنید تا فراموش نشوند. همچنین شما باید محتوای وب سایت را دسته بندی کرده و همیشه صفحات را در یک دسته پیوند دهید. انجام این کار باعث می شود که کاربر بتواند منابع موجود در وب سایت شما را جستجو کرده و در مورد هر جنبه از موضوعی خاص در صفحات مختلف سایت شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

4. نشانه گذاری داده های ساختار یافته

یکی دیگر از عناصر سئو تکنیکال که باید در مورد آن صحبت کرد، داده های ساختار یافته یا قطعات غنی است. بدیهی است که گوگل می تواند نوع منبع شما را با مشاهده محتوا و بهینه سازی روی صفحه تشخیص دهد، اما قطعات غنی برای این کار در سطح بالا تری به موتور های جستجو کمک می کنند.

داده غنی چیست؟ هنگامی که یک پرس و جو خاص را تایپ می کنید، می توانید قطعات غنی را در نتایج جستجو مشاهده کنید. به عنوان مثال، می توانی سرچ کنید؛ چگونه یک چیز کیک ریکوتا درست کنم یا فقط چیز کیک ریکوتا را تایپ و سرچ کنید و سپس نتایج جستجو را به همراه قطعات غنی مشاهده خواهید کرد.

داده های ساختاریافته برای بهبود سئو

بهترین قسمت ماجرا این است که شما نیز می توانید قطعات غنی را به وب سایت خود اضافه کنید،کاربران وردپرس می توانند از ساده ترین راه این کار را انجام دهند. تنها کاری که باید انجام دهند این است که افزونه schema.org را به CMS خود اضافه کرده و آن را فعال کنند. بلافاصله آماده استفاده خواهد بود.

5. محتوای تکراری در سئو تکنیکال

سئو تکنیکال به خطا های وب سایت و نحوه جلوگیری از آن ها نیز اشاره می کند. محتوای تکراری یکی از مشکلات جدی سئو تکنیکال است که می تواند مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند.

اگر در گزارشات تجزیه و تحلیل سایتتان محتوای تکراری تشخیص داده شد، بهتر است آن را از بین ببرید. شما هم می توانید این کار را با حذف کامل محتوای تکراری انجام دهید، هم می توانید آن را دوباره عبارت بندی کنید. در این کار زمان اهمیت زیادی دارد، اما بهتر است تلاش کنید و محتوا را از دست ندهید.

ایده دیگر این است که به صفحات با محتوای تکراری یک URL متعارف اضافه کنید. پیوند متعارف به موتور های جستجو نشان می دهد که محتوای منتشر شده چیست و مشکل را به طور کامل برطرف می کند.

نتیجه:

سئو تکنیکال یک موضوع بی پایان است. این سئو شامل طیف وسیعی از موضوعات مربوط به عناصر مورد نیاز برای بهینه سازی با توجه به الزاماتی است، که موتور های جستجو آن را تحمیل می کنند. ما امروز نمی توانیم موضوع را به پایان برسانیم، اما امیدواریم این مرور اجمالی از مسائل اصلی در حال حاضر کافی باشد.

منبع:

unamo.com