به عنوان وبلاگ نویس و تولید کننده محتوا، اکثر ما معمولاً با سئو داخلی شروع می کنیم. با این حال، یکی از مهم ترین فاکتور های رتبه بندی گوگل بک لینک، یا همان لینکی است که از وب سایت های دیگر به سایت شما داده می شود. نتایج برتر گوگل به طور متوسط ​​3.8 برابر بیشتر از نتایجی که در موقعیت های 2-10 ظاهر می شوند، بک لینک دارند. در این پست می خواهیم سئو خارجی یا Off Page و تکنیک های آن را معرفی و بررسی کنیم.

سئو خارجی برای موتور های جستجو فقط ساخت بک لینک نیست. درواقع عمیق تر از آن است. به عنوان مثال، نام تجاری (URL سایت شما یا نام تجاری ذکر شده در سایت دیگری بدون لینک) یک جنبه جدایی ناپذیر از پارامتر های سئو Off Page است. سئو خارجی درواقع به گوگل می گوید که دیگران در مورد سایت شما چه فکر می کنند. به عنوان مثال، اگر تعداد زیادی لینک ارزشمند به صفحات خود دارید، موتور های جستجو فرض می کنند که محتوایی عالی دارید که برای کاربران ارزش ایجاد می کند.

مردم اصولا مطالبی را که دوست دارند ذکر می کنند، ارجاع می دهند و به اشتراک می گذارند. حتی در یک کسب و کار آجر و مصالح، اگر محصول شما مفید و مقرون به صرفه باشد، از مشتریان فعلی خود ارجاعات شفاهی زیادی دریافت خواهید کرد. حال بیایید با مفهوم سئو خارجی شروع کنیم.

سئو خارجی یا Off Page چیست؟

“سئو Off Page” به تمام فعالیت هایی اطلاق می شود که شما و دیگران از وب سایت خود برای بالا بردن رتبه صفحات مختلف خود در موتور های جستجو انجام می دهید.

سئو خارجی یا Off Page چیست؟

آماده سازی سایت یا صفحه برای لینک سازی

لینک ها هنوز برای گوگل بسیار مهم هستند. در واقع، برای گوگل تقریبا غیرممکن است که ارزش هر صفحه وب را تعیین کند، در صورتی که هیچ لینکی وجود نداشته باشد، فرقی ندارد که محتوای صفحه چقدر مفید، تازه یا عمیق باشد. صاحبان سایت اغلب وسوسه می شوند که از آماده سازی اولیه برای ایجاد لینک صرف نظر کنند. اما مهم است که این موضوع را در اولویت قرار دهید.

حال چگونه مطمئن می شوید که صفحات وب شما برای ساخت لینک آماده هستند؟

1- صفحات داخلی خود را بچینید

صفحات داخلی سئو شده می توانند تفاوت زیادی در رتبه بندی کلی وب سایت شما ایجاد کنند. این شامل لینک صفحات شما با استفاده از کلمات کلیدی تصادفی (با تاکید بیشتر بر نام تجاری شما) است. با توجه به پست معروف برایان دین “200 عامل رتبه بندی گوگل“، تعداد لینک های داخلی به یک صفحه نشان دهنده اهمیت آن نسبت به سایر صفحات در سایت است.

با این حال، هنگام انجام لینک دهی داخلی باید مراقب باشید. در یک تحقیق جدید، Semrush اعلام کرد که 42.5 درصد از وب سایت ها دارای لینک های داخلی شکسته هستند. برای بهینه سازی لینک های داخلی، باید صفحات سیلویی (استاتیک) داشته باشید که به صفحات دسته بندی شما و صفحات پشتیبانی (پست ها) لینک داده می شوند. به این ترتیب، وقتی لینکی را به صفحه اصلی می دهید، از طریق دسته‌ بندی و صفحات پشتیبانی مسیری مستقیم خواهد داشت و در نتیجه عملکرد جستجوی شما را افزایش می‌ دهد.

صفحات داخلی خود را بچینید

متخصصان سئوی باهوش همه لینک ها را در یک صفحه نمی دهند. به جاب چنین کاری، آن ها صفحات را به گونه ای در نقشه خود می چینند که هر لینک، یک صفحه مشخص شده برای سئو را به سایر صفحات به هم پیوسته انتقال دهد. هیچ یک از صفحات داخلی شما نباید بدون لینک باشد. هر صفحه را به بخشی جدایی ناپذیر از سایت خود تبدیل کنید و نویگیشن یکپارچه ای را برای آن ایجاد کنید. این برای رضایت کاربران سایتتان و جذابیت شما برای موتور های جستجو ضروری است.

در حالت ایده آل، صفحاتی که به موضوعات مشابه یا مرتبط می پردازند باید به یکدیگر لینک داده شوند تا تجربه ای غنی برای کاربران فراهم کنند. در سئو، صفحات داخلی اغلب نادیده گرفته می شوند. اکثر سئوکاران و صاحبان سایت متوجه نیستند که بخش زیادی از “ارزش سئو” یک سایت از نحوه ساختار لینک های داخلی اتخاذ می شود.

این معمولاً زمانی امکان پذیر می شود که لینک هایی از صفحات با ارزش بالا در همان سایت داشته باشید. اگر می‌ خواهید ارزش لینک سالم بین صفحات داخلی خود داشته باشید، صفحات خود را به درستی ساختار بندی کنید. به یاد داشته باشید که ای موضوع دیگر تنها به تعداد لینک هایی که دارید مربوط نمی شود. کیفیت لینک ها به صفحات داخلی به اندازه ساختار خود صفحات مهم است.

2- ابتدا سئو اولیه روی صفحه را انجام دهید

بهینه سازی روی صفحه برای موتور های جستجو مهم است. به هر حال، هیچکس نمی خواهد گوگل سایتش را به عنوان یک پورتال نادیده بگیرد. من مطمئنم که به اندازه کافی در مورد متا تگ ها و چگالی کلیدواژه شنیده اید. با این حال، سایر عوامل مهم دیگر سئو در صفحه وجود دارند که اهمیت دارند و اغلب نادیده گرفته می شوند.

یکی از دلایلی که بسیاری از سایت‌ های معتبر دیگر بر فهرست‌ های ارگانیک برتر تسلط ندارند این است که از سئوی اولیه روی صفحات خود غفلت کرده‌ اند. در سئوی اولیه با استفاده از کلمه کلیدی ای که بهترین تعریف کننده آن صفحه است، به صفحات داخلی خود لینک دهید. وقتی لندینگ پیجی ایجاد می کنید که دوست دارید در گوگل رتبه بالایی داشته باشد، باید سئو بیشتری را از صفحات مهم خود به آن صفحه منتقل کنید. (لینک های داخلی بیشتری به آن بدهید)

3 – کلمات کلیدی موضوعی و هدفمند را حتی برای سئو خارجی مشخص کنید

اگرچه لینک ها هنوز هم مهم هستند، عامل دیگری که اوضاع را کنترل می کند، کلمات کلیدی ای است که شما انتخاب می کنید. کلمات کلیدی بلوک های اصلی برای کمپین محتوای شما هستند. در واقع استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و کلیدواژه‌ های اولیه به ترتیب 7.5% و 40% از سئو داخلی را تشکیل می‌ دهند.

اما همه کلیدواژه ها یکسان ایجاد نمی شوند. اگر می خواهید شانس افزایش ترافیک ارگانیک سایت خود را افزایش دهید، باید کلمات کلیدی موضوعی را انتخاب کنید. “کلیدواژه موضوعی” به زبان ساده ارتباط موضوعی یک مفهوم پیچیده است. هنگامی که صفحات شما با کلمات کلیدی خاص و هدفمند به هم گره می خورند، موضوعی را در سرتاسر سایت ایجاد می کند که باعث می شود سایت شما به طور کلی با آن عبارات جستجو مرتبط تر به نظر برسد.

بنابراین، هنگامی که در حال انتخاب کلمات کلیدی هستید، روی آن هایی تمرکز کنید که به موضوع خاصی مرتبط هستند. توجه داشته باشید که شما نمی توانید شبکه خود را در نقشه کلمات کلیدی بیش از حد گسترده کنید.

البته، شما باید محتوای مفید و باکیفیت ایجاد کنید. هنگامی که رتبه چندین صفحه خود را در نتایج جستجوی گوگل مشاهده می‌ کنید، مهم نیست که آن صفحات در چه جایگاهی قرار دارند، می‌ توانید از طریق هر یک از استراتژی‌ های لینک‌ سازی زیر، لینک های بیشتری را به آن ها هدایت کنید:

کلمات کلیدی موضوعی و هدفمند را حتی برای سئوی خارجی مشخص کنید

کلیدواژه های موضوعی برند دار به شما نسبت به رقبا برتری می دهد و به عنوان یک تکنیک پیشرو در سئو عمل می کند. با این کار می توانید متوجه شوید که بازدیدکنندگان با انگیزه به سایت خود هدایت می کنید. وقتی کلمات کلیدی را در سئو داخلی هدف قرار می دهید، فقط آن کلمات کلیدی اصلی را بار ها و بار ها تکرار نکنید. به جای این کار، از مترادف ها و LSI ها استفاده کنید. کلمات کلیدی LSI یک هدف دارند، کمک به کرالر های موتور های جستجو برای استخراج مفهوم از کلمات کلیدی معمولی.

بهینه سازی کلیدواژه های داخلی همه در تحقیق، انتخاب و ادغام کلمات کلیدی ای خلاصه می شود که می توانید به راحتی برای آن ها رتبه بندی شوید. معمولاً کسی نمی خواهد با برند های برتر با قدرت دامنه بالاتر و قوی تر رقابت کند. به همین دلیل است که باید روی کلیدواژه های طولانی نیز تمرکز کنید.

چگونه بک لینک های مرتبط، معتبر و کاربرپسند دریافت کنیم؟

در ژانویه 2022، گوگل 12.1 میلیون درخواست جستجو را پردازش کرد. به تمام ترافیک بالقوه ای که وب سایت شما می تواند دریافت کند فکر کنید حتی اگر بتوانید تنها بخش کوچکی از این جستجو ها را جذب کنید. اما چگونه؟ همانطور که سئوکاران، بازاریابان محتوا و وبلاگ نویسان می دانند، بک لینک ها در حال حاضر مهمترین عامل سئو Off Page هستند.

به دلیل این که لینک های طبیعی از وب سایت های معتبر و مرتبط به عنوان یک «رأی اعتماد» مستقل عمل می کنند که به موتور های جستجو کمک می کند به وب سایت شما بیشتر اعتماد کنند.

هنگامی که کرالر گوگل سایت شما را کرال می کند و به دنبال محتوای تازه می گردد (گاهی اوقات بسته به تنظیمات نقشه سایت شما)، صفحات جدید شما را ایندکس می کند و آن ها را برای کاربران آماده می کند. پس از اینکه صفحات شما به فهرست وسیع گوگل اضافه می‌ شوند تا در نتایج جستجو در صورت ایجاد عبارت‌ های جستجوی مرتبط نمایش داده شوند، گوگل از چندین فاکتور الگوریتمی برای تعیین رتبه آن صفحات استفاده می‌ کند.

در دنیای سئو، ما از آن ها به عنوان فاکتور های رتبه بندی گوگل یاد می کنیم. آن ها عوامل تعیین کننده برای رتبه بندی صفحات وب ارگانیک هستند. خوشبختانه، لازم نیست همه فاکتور های رتبه بندی را به خاطر بسپارید. این خبر عالی است زیرا به معنای واقعی کلمه صد ها مورد از آن ها وجود دارد. اما مهمترین عامل در مورد سئو لینک ها هستند. خب، البته نه خود لینک ها، بلکه تأثیر لینک ها.

در گذشته، اگر من 100 لینک به صفحه خود ایجاد می کردم و شما فقط 20 لینک داشتید، گوگل صفحه من را معتبرتر و ارزشمندتر از صفحه شما می دید. کیفیت لینک در آن زمان چندان مهم نبود. اما امروزه لینک ها به گونه ای متفاوت درک می شوند. وقتی گوگل لینکی را می بیند که به صفحه وب شما هدایت شده است، سوالات زیادی پیش می آید. مثلا:

 • لینک از کجا میاد؟
 • چه چیزی باعث شد که صاحب سایت به شما لینک دهد؟
 • کیفیت لینک چقدر است؟ (آیا از یک سایت معتبر است؟)
 • لینک شما چقدر جدید است؟
 • پروفایل لینک شما چقدر طبیعی است؟
 • و غیره…

هنگام ایجاد لینک به سایت یا صفحات داخلی خود (که در سئوی امروزی ایده آل تر است)، روی لینک های مرتبط، معتبر و سئو پسند تمرکز کنید. برای دریافت بک لینک روش های مختلفی وجود دارد. در اینجا برخی از رایج ترین و مؤثرترین آن ها آورده شده است.

برخی روش های دریافت بک لینک مناسب برای بهبود سئو خارجی یا Off Page

 • ساختمان لینک شکسته: حتی اگر تعداد زیادی پست در مورد لینک سازی شکسته نوشته ام، متاسفانه افراد زیادی این کار را انجام نمی دهند. شما می توانید با درخواست از وب سایت های دارای لینک های شکسته برای جایگزینی لینک های معتبر به سایت شما، از آن استفاده کنید.
 • اینفوگرافیک های جذاب ایجاد و توزیع کنید: از سال 2020، اینفوگرافیک ها چهارمین شکل رایج رسانه های بازاریابی محتوا بودند. در حالی که اینفوگرافیک ها هنوز هم می توانند نتایج چشمگیری داشته باشند، باید بدانید که همه اینفوگرافیک ها کار را انجام نمی دهند.
 • از مجازات های گوگل برای لینک های غیر طبیعی خودداری کنید: بک لینک ها واقعا مهم هستند، به خصوص اگر می خواهید رتبه سایت خود را حفظ کنید. اما ما نمی توانیم در مورد سئو خارجی بدون تذکر در مورد جریمه های گوگل و لینک های غیر طبیعی صحبت کنیم.
  • ابتدا برای کاربران محتوا ایجاد کنید و بهینه سازی کنید
  • متن های Anchor را متنوع کنید

نتیجه گیری

اگر می خواهید رتبه خود را در موتور های جستجو افزایش دهید، وقت آن رسیده است که دست از تمرکز روی سئو داخلی بردارید و با سایر وبلاگ نویسان و صاحبان سایت ارتباط برقرار کنید تا سئو خارجی را تقویت کنید. بدانید که Google Penguin و سایر به‌ روز رسانی‌ های الگوریتم های گوگل در اصل نتایج جستجویی را که دارای تعداد زیادی لینک ورودی نبودند، هدف قرار نمی‌ دادند.

شما همیشه باید از استراتژی های ساخت لینک کلاه سفید برای بهبود سئو Off Page خود استفاده کنید. با این حال، باید وب سایت خود را برای دریافت لینک های معتبر آماده کنید، زیرا برای ساخت و کسب لینک ها سخت تلاش می کنید. مطمئن شوید که سایت شما به راحتی قابل پیمایش است.

مهمتر از همه، به یاد داشته باشید که باید ثابت و صبور باشید و به تدریج به بالای نتایج گوگل صعود خواهید کرد. به نظر شما کدام یک از روش های سئو خارجی برای بهبود رتبه بندی جستجوی ارگانیک مهم تر است؟ نظر شما در مورد همکاری بین سئو و حضور در شبکه های اجتماعی چیست؟ می توانید در زیر برای ما کامنت بگذارید. امیدواریم این پست برای شما مفید بوده باشد.

منبع: neilpatel