همه می دانیم که سئو برای ارتقا رتبه بندی سایت به شدت به مولفه های فنی متکی است و با وجود بسیاری از فناوری های در حال ظهوردر سال 2021، ابزار های جدید و معیارها ( Core Web Vitals )، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا این به روزرسانی های مداوم بر روی کار های فنی شما تأثیر می گذارد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت فنی سئو در سال 2021 از هفت متخصص صنعت نظرات خود را جویا شدیم. پاسخ همه آن ها این بود: به کاری که می کنید ادامه دهید.

موارد اصلی در سال 2021 تقریباً یکسان باقی خواهد ماند. هر سئو کاری باید اصول crawling و indexing و اصول فنی را که باید قبل از رتبه بندی یک سایت رعایت شود، درک کند.

دکتر پیت میرز

1. بر اصول تمرکز کنید.

استراتژی های فنی سئو (که از بهترین روش های اساسی است) بیشتر مواقع دست کم گرفته می شوند. هنگامی که ما بر “بهترین چیز بعدی” تمرکز می کنیم، به این معنی است که ما دیگر در مورد اصول اساسی صحبت نمی کنیم.

جو هال

بهترین روش های فنی به یک دلیلی “بهترین” شده اند. بنابراین داشتن مهارت های اولیه فنی سئو هنوز هم از واجبات است. مشاور هال می گوید: “برای من کم ارزش ترین استراتژی های سئو همیشه بهترین روش های اساسی بوده است.” “ممکن است برای برخی شگفت آور به نظر برسد، اما اکثریت مشتریان من در درک اهمیت بهترین روش ها یا فقط اصول اساسی سئو مشکل دارند. من فکر می کنم این تا حد زیادی به دلیل تمرکز و توجه جامعه ما به “بهترین چیز بعدی” است و اغلب در مورد اصول اساسی فنی سئو صحبتی نمی شود.

این اصول اساسی شامل مهارت های سختی مانند درک چگونگی تشخیص و رفع قابلیت خزیدن (crawling)، نمایه سازی (indexing)، قابلیت دسترسی، عملکرد سایت و همچنین چگونگی اولویت بندی مواردی که با آن ها روبرو می شوید.

لیلی ری، متخصص سئو، خاطرنشان می کند که اولویت بندی زمینه ای برای بهبود عملکرد شماست، که تازه وارد ها در سئو ابتدا باید به آن بپردازند. افرادی که تازه به حوزه سئو اضافه شده اند، ممکن است تمایل بیشتری برای ذکر موارد کوچک به عنوان مشکلات اساسی داشته باشند در حالی که واقعاً اینگونه نیست:

برای این افراد طبیعی است که یک لیست بلند بالا از موارد فنی (که توسط ابزار سئو تشخیص داده شده) مستقیماً به مشتریان ارسال کنند، بدون اینکه اولویت مهم ترین آن ها را تعیین کنند یا اینکه بدانند کدام موارد را می توانند نادیده بگیرند.

در بسیاری از موارد، این ابزار ها حتی برخی از موارد فنی شدید را که ممکن است بر crawling و indexing یا راندمان تأثیر بگذارد نشان نمی دهند. سئو کار های فنی خوب، قادر به تشخیص چنین مشکلاتی هستند که تشخیص آن ها تأثیر قابل توجهی در به دست آوردن رتبه خوب دارند و آن ها می دانند از کدام ابزار یا منابع دیگر استفاده می کنند تا بتوانند این مشکلات را حل کنند.

بنابراین توجه داشته باشید که نه تنها در مورد اینکه کدام مسائل فنی، بلکه درباره تاثیری که آن مسائل بر روی سایتتان دارند، آگاه باشید.

فراتر از مجموعه مهارت های عملی که بیشتر مورد نیاز ساخت و نگهداری وب سایت های بهینه شده برای جستجو هستند، کارشناسان سئو در سال 2021 موافقت می کنند که مهارت های اولیه نیز به همان اندازه مهم هستند و بسیاری از آن ها به توانایی های همکاری بین تیمی اشاره می کنند.

پیاده سازی فنی سئو به طور کلی نیاز به کار با چندین تیم دارد. این بدان معناست که مشارکت، تشویق و همکاری دو طرفه زیادی وجود دارد. داشتن مدیریت پروژه، خدمات مشتری و مهارت های ارتباطی از پیاده سازی پشتیبانی می کند.

الکسیس ساندرز، مدیر سئو در Merkle

بنابراین در میان مشکلات کار فنی خود گیر نکنید. اطمینان حاصل کنید که با تیم ها و ذینفعانی که به حمایت از ابتکارات شما کمک می کنند در ارتباط مداوم هستید.

اصول پایه سئو

2. برای Core Web Vital آماده شوید.

یکی از داغ ترین مباحث سئو در حال حاضر بدون شک Core Web Vital ها است، فاکتور جدیدی برای رتبه بندی گوگل در ماه مه 2021 به روز می شود. اما آیا واقعا سئوکاران فنی نگران آن ها هستند؟

کارشناسان می گویند بله اما به عنوان یک تیم برای آن کار کنید. الکسیس سندرز اینگونه بیان می کند: «به روزرسانی صفحه شامل Core Web Vital ها، قابلیت موبایل، امنیت برنامه وب و حذف موارد میانبر است. صرف نظر از چگونگی ساختار تیم ها، “پیشرفت” به طیف گسترده ای از استعداد ها احتیاج خواهد داشت و روی سئو تاثیر بیشتری می گذارد، زیرا این عناصر در خط کاری ما تأثیر می گذارند.”

هنگام اولویت بندی کار هایی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند، اطمینان حاصل کنید که بهبود سرعت سایت در بالای لیست شما قرار دارد.

اگر فقط در یک زمینه فنی سئو کار می کنید در سال 2021 سرعت سایت خود را افزایش دهید. سرعت سایت یکی از بخش های مهم فنی سئو است که مزیت آن فقط برای موتور های جستجو نیست، بلکه به افرادی که از وب سایت شما بازدید می کنند نیز کمک می کند. به یاد داشته باشید، همه با استفاده از آخرین فن آوری و سریع ترین اتصال به اینترنت به وب سایت شما نمی آیند.

دانا دی توماسو

وقتی از متخصصان در مورد راه های مورد علاقه آن ها برای بهینه سازی سوال می کنید، آنچه در این زمینه پیشنهاد شده است:

  1. شروع به استفاده از شبکه تحویل محتوا ، مانند cloudflare.com کنید.
  2. حافظه caching سمت سرور را برای علامت گذاری و طراحی درخواست هایی مانند CSS و JavaScript پیاده سازی کنید و با وارد کردن CSS و JavaScript تعداد درخواست های جداگانه برای هر صفحه را به حداقل برسانید.
  3. پرونده های رسانه ای را با تبدیل به فرمت های نسل بعدی و استفاده از داده ها فشرده سازی و بهینه کنید.
  4. از ابزارهایی مانند BuiltWith و Wappalyzer و Lighthouse برای بررسی اینکه چه اسکریپت های شخص ثالثی در یک صفحه بارگیری شده اند، استفاده کنید و در صورت عدم نیاز به آن ها حذفشان کنید، یا آن ها را به اندازه سازگاری شان به یک ابزار مدیریت برچسب انتقال دهید.
  5. بر روی بهینه سازی عملکرد تصویر تمرکز کنید.
  6. برای ایجاد فرایند ها و انتظارات برای افزودن و حذف برچسب گذاری با تحلیلگران و سایر تیم های داخلی کار کنید.
  7. در اوایل مراحل توسعه، الزامات و انتظارات را در حدود سرعت صفحه تنظیم کنید.

اکنون پرداختن به هرگونه سرعت سایت و مشکلات کاربردی شما را در ایجاد تغییرات بهتر در رتبه بندی ناشی از Core Web Vital قرار می دهد.

3. از schema و داده های ساخت یافته به صورت استراتژیک استفاده کنید.

بسیاری از متخصصین سئو برای اطمینان از اینکه کراولرها به درستی عملیات خواندن و ایندکس کردن محتوا را انجام دهند، از داده های ساخت یافته و فریمورک های اسکیما استفاده می کنند تا همه چیز را سازماندهی کنند.‎ اما هنگام اجرای داده های ساخت یافته، کارشناسان می گویند، مطمئن شوید که از آن برای دست یابی به اهداف خاصی استفاده می کنید، نه فقط به این دلیل که می توانید از آن ها استفاده کنید.

لیلی ری این موارد را تایید می کند و به بحث اسکیما در صنعت اشاره می کند:

“طیف گسترده ای از نظرات در مورد این موضوع در انجمن سئو وجود دارد. برخی از سئو کاران می خواهند” همه موارد را علامت گذاری کنند ” و برخی دیگر معتقدند که اسکیما اگر نتایج غنی ایجاد نکند، مهم نیست.

من شخصاً اگر معتقدم که اسکیما می تواند موتور های جستجو با محتوای بیشتر درباره موجودیت هایی مانند وبسایت های مشتریان ما فراهم کند، می خواهم داده های ساختاری را اعمال کنم، حتی اگر نتایج غنی ایجاد نشود. به عنوان مثال من معتقدم که افزودن ویژگی های Schema مربوط به برند تجاری و نویسندگان شما رویکرد خوبی برای کمک به یکپارچه شدن اطلاعات در گراف دانش Google است. “

اهداف خود را روشن کنید و داده های ساختاریافته را در صورت منطقی بودن استراتژی خود پیاده سازی کنید. اما “همه کار ها را علامت گذاری نکنید” زیرا باعث ایجاد کار غیر ضروری برای شما و تیم شما می شود، بدون این که نتیجه ای را که به دنبال آن هستید برای شما رقم بزند.

اسکیما در سئو

4. برای انجام کار ها از اتوماسیون استفاده کنید.

فناوری های نوظهور هیچوقت زمان طولانی دوام نمی آورند که بتوانند مفید واقع شوند، اما یک نوآوری که به این زودی از بین نخواهد رفت استفاده از زبان هایی مانند پایتون برای کمک به خودکار سازی گردش کار های مختلف است، مانند تجزیه و تحلیل داده ها و تحقیق.

لیلی ری می گوید: “صنعت فنی سئو در طی دو سال گذشته تا سال 2021 از ایده ها و نوآوری های جدید پر شده است، به ویژه در مورد تجزیه و تحلیل داده ها و خودکارسازی فرآیند های سئو که منجر به انتقال زبان های برنامه نویسی مانند پایتون به مرکز توجه شده است.”

چرا اتوماسیون مهم است؟ این کار نه تنها می تواند کار روزمره شما را راحت تر و روان تر کند بلکه می تواند تأثیرات مثبتی نیز در تجارت شما داشته باشد.

Miracle Inameti-Archibong رئیس سئو در شرکت Erudite می گوید: “من هنوز هم فکر می کنم که بهبود زمان اتمام کار (بهینه سازی عملکرد) هسته اصلی هر بیزینسی است. نه فقط به دلیل بروزرسانی تجربه صفحه در ماه مه، بلکه به این دلیل که همه کانال ها را تحت تأثیر قرار می دهد و مستقیماً روی کسب و کار تأثیر می گذارد. این همان چیزی است که تصمیم گیرندگان اصلی به آن علاقه دارند.”

در سال 2021 روش هایی را کشف کنید که در آن اتوماسیون می تواند به شما کمک کند تا هم بهینه سازی فنی سئو خود را دنبال کنید و هم به اهداف تجاری گسترده تری برسید.

5. تحلیل و گزارش را فراموش نکنید

موفقیت در سئو به صورت افزایشی و تدریجی است و معمولاً ماه ها تا سال ها طول می کشد تا بتوانید به طور قطعی نشان دهید که نتیجه کار شما چیست. اما اگر مشکلی پیش بیاید چه؟ دکتر پیت مثال زیبایی زد: “حقیقت این است که سئو فنی مانند شستن ظروف است، این کار اعتبار زیادی به شما نمی دهد، اما مطمئناً اگر در جایی اشتباه کنید بقیه متوجه می شوند.

در حالی که سئو فنی پایه و اساس سایر کار ها در زمینه سئو است، همکاران و مدیران شما که سئو کار نمی کنند، احتمالاً هنگامی که اشتباهی پیش می آید توجه خواهند کرد. برای كمك به كاهش این مسئله دکتر پیت پیشنهاد می كند از “معیار های بیهوده” مانند صفحات ایندکس شده بپرهیزید و در عوض “نشان دهید كه چگونه یك برنامه عملیاتی منجر به بهبود در رتبه بندی، بازدید و فروش می شود.”

اطمینان حاصل کنید که از ابتدای هر کمپین معیار ها و اهداف مشخصی را ترسیم کرده اید که به شما کمک می کند تا تلاش هایتان در جهت درستی پیش برود و چارچوب آسان تری برای گزارش موارد زیر ارائه دهید. فراموش نکنید عوامل بیرونی را که ممکن است بر نتایج شما تأثیر بگذارد، در نظر بگیرید.

تام کاپر، دانشمند ارشد جستجو در Moz می گوید:

ترافیک ارگانیک می تواند تحت تأثیر بسیاری از عوامل خارجی یا سایر فعالیت های غیر فنی سئو شما باشد. تاکتیک هایی مانند آزمایش تقسیم سئو (SEO split-testing) یا در یک سطح ابتدایی تر پیش بینی خلاف واقع ( counterfactual forecasting) می تواند در بسیاری از موارد به جداسازی این اثرات کمک کند. “

بنابراین هنگام تجزیه و تحلیل و گزارش دهی به یاد داشته باشید: کمیت همیشه باعث با کیفیت بودن نیست و قبل از جمع آوری بینش ها مطمئن شوید که درک کاملی از موضوع دارید.

تحلیل داده ها در سئو

نتیجه گیری

در حالی که هسته اصلی کار فنی سئو شما در سال 2021 ثابت خواهد ماند، فرصت زیادی برای ایجاد و بهبود مهارت های بنیادی، پیاده سازی داده های ساختاری، اتوماسیون، مشخص کردن روش تجزیه و تحلیل، گزارش نتایج خود و برنامه ریزی برای تاثیر گذاری Core Web Vital ها وجود دارد. کارهای فنی گاهی اوقات می تواند منزوی به نظر برسد. به یاد داشته باشید که همکاری تیمی کلید موفقیت است و شما بخشی از انجمن سئوکاران با اهداف مشابه هستید!

منبع: moz.com