امروزه برای مشاغل محلی، روش های مختلفی برای بازاریابی برند به صورت آنلاین وجود دارد. اکثر مشتریان بالقوه هنوز هم از Google برای یافتن مشاغل محلی در نزدیکی خود استفاده می کنند. در حقیقت، 80٪ جستجوها با “قصد محلی” منجر به خرید می شوند. در ادامه مقدماتی را بیان کرده و سپس در رابطه با سئو گوگل مپس توضیحاتی را می خوانید.

در اینجا این سوال پیش می آید که: بهترین راه برای جلب توجه جستجو کنندگان محلی در Google چیست؟

پاسخ بازاریابی Google Maps است.

بازاریابی Google Maps چیست؟

بازاریابی Google Maps فرایند بهینه سازی یا سئو برند شما در Google Maps با هدف افزایش بازدید آنلاین برند شما است.

وقتی یک سؤال را در Google جستجو می کنید که هدف جستجوی محلی باشد، غالباً چیزی شبیه به این مشاهده می کنید:

جستجوی محلی
جستجوی محلی

بازاریابی Google Maps از تعدادی استراتژی و تاکتیک برای کمک به شغل شما در تبدیل شدن به یکی از این سه موقعیت در نقشه های محلی استفاده می کند.

چرا بازاریابی Google Maps مهم است؟

دلیل اینکه هر کسب و کار محلی باید به رتبه بندی در نقشه های Google اهمیت دهد، ساده است: دیده شدن بالقوه برند.

جای تعجب نیست که گوگل محبوب ترین موتور جستجو است. اما به طور خاص در مورد Google Maps چطور؟

یک مطالعه نشان داد که تقریبا 70٪ از کاربران تلفن های هوشمند می گویند که آنها بیشتر از Google Maps استفاده می کنند. مهمتر از آن، از 3.5 میلیارد جستجو که هر روز در گوگل اتفاق می افتد، بیشترین آنها با هدف جستجوی محلی هستند. براساس گوگل، 83٪ آمریكایی هایی كه از فروشگاه ها بازدید می کنند گفتند كه از جستجوی آنلاین استفاده می كنند.

بنابراین، هر شغلی باید از قدرت پشتیبانی بازاریابی Google Maps استفاده کند که در این بین سئو گوگل مپس اهمیت ویژه ای دارد.

قبل از اینکه بتوانید در Google Maps رتبه بگیرید، اطمینان حاصل کنید که ابتدا پروفایل Google My Business خود را تنظیم و بهینه کرده اید.

برای ایجاد پروفایل در گوگل بیزینس می توانید به مقاله دیگری در ممتاز سئو با عنوان آموزش ثبت کسب و کار و سایت در گوگل مای بیزینس مراجعه کرده و پروفایل خود را ایجاد کنید.

بعد از اینکه همه تنظیمات انجام شد، باید سراغ سئو گوگل مپس برویم.

فاکتورهای رتبه بندی برتر نقشه های Google

مهم است که درک درستی از عوامل رتبه بندی Google Maps داشته باشید. پس از فهمیدن چگونگی عملکرد، بازاریابی Google Maps به آسانی انجام خواهد شد.

تمام فاکتورها در عوامل رتبه بندی محلی Moz در سال 2018 را بررسی شده اند، اما در اینجا فاکتورهای برتر را پوشش خواهیم داد.

فاکتورهای رتبه بندی
فاکتورهای رتبه بندی

به طور خلاصه، هشت عامل رتبه بندی وجود دارد که به رتبه بندی در Google Maps و local pack کمک می کنند:

 • سیگنال های Google My Business
 • سیگنال های لینک ها
 • سیگنال های Review
 • سیگنال های On-page
 • سیگنال های Citation
 • سیگنال های رفتاری
 • شخصی سازی
 • سیگنال های اجتماعی

مهم است که به خاطر داشته باشید که الگوریتم محلی متفاوت از الگوریتم جستجوی ارگانیک Google کار می کند.

الگوریتم محلی Google همه سیگنال های ذکر شده در بالا را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و لیست ها را بر اساس سه حوزه زیر رتبه بندی می کند:

 • نزدیک بودن: نوع تجارت با عبارت جستجو چقدر نزدیک است؟
 • برجستگی: تجارت در منطقه چقدر محبوب یا معتبر است؟
 • ارتباط: لیست چه میزان با سؤال جستجوگر مطابقت دارد؟

اکنون که در مورد نحوه عملکرد الگوریتم محلی و عوامل رتبه بندی آن صحبت شد، اجازه دهید در مورد راه های خاص بهینه سازی پروفایل GMB برای بهبود رتبه خود در Google Maps صحبت کنیم.

نحوه بهینه سازی Google Maps یا سئو گوگل مپس

برای شروع سئو گوگل مپس، دوباره بررسی کنید که کل اطلاعات کسب و کار شما به طور کامل و 100٪ دقیق پر شده است. این شامل اضافه کردن خدمات زیادی است که شما ممکن است ارائه دهید و همچنین توصیفی دقیق از آن سرویس ها است.

1. Review های آنلاین بیشتری دریافت کنید

Review ها همچنان یکی از مهمترین مؤلفه های رتبه بندی در Google Maps هستند، اما مزیت ایجاد Review های بیشتر تنها به منظور سئو گوگل مپس نیست.

Review ها تجربه کاربری بهتری را ارائه می دهند. آنها نوعی محک اجتماعی محسوب می شوند، انتظارات مشتری را مدیریت می کنند و می توانند باعث شوند محصول یا خدمات شما قبل ارتباط با مشتری به فروش برسد.

 82٪ مصرف کنندگان Review های آنلاین را برای مشاغل محلی می خوانند، این نشان دهنده این است که صاحبان مشاغل باید اهمیت و قدرت Review ها را درک کنند.

Google تمایل مشتری را برای خواندن نظرات یا Review ها قبل از بازدید از فروشگاه یا اعتماد به یک برند درک می کند. آنها به دلیل این امر به سختی بررسی Review ها را در الگوریتم محلی انجام داده اند.

به خاطر داشته باشید که review factor صرفاً سنجشی نیست که چه کسی بیشترین Review را دارد. این قطعاً قطعه ای از پازل است، اما گوگل جنبه های دیگری را نیز در نظر دارد؛ مانند:

 • Review دارای متن همراه با امتیاز ستاره باشد یا خیر
 • کلمات انتخاب شده برای نوشتن Review
 • امتیاز کلی داده شده به مشاغل
 • ثبات Review ها
 • احساسات کلی Review ها

صاحبان مشاغل باید به طور مرتب خود (و تیمشان) را آموزش دهند تا از مشتریان خود Review دریافت کنند. مهم است که سیستم ها و فرایندها را تنظیم کنید تا  Review ها به طور منظم تداوم داشته باشد.

همچنین توصیه می شود تا فرآیندی را برای مدیریت Review  ها در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، Moz محلی امکان نظارت بر جریان Review  ها و همچنین اظهار نظر و پاسخ دادن به آن Review ها را هنگام ورود (همه در یک داشبورد منسجم) ارائه می دهد.

نکته : توجه داشته باشید که پس از تجربه کامل مشتری از محصول یا خدمت نظر او را دریافت کنید.

2. لینک های محلی بسازید

در ادامه سئو گوگل مپس باید گفت لینک ها همچنان یکی از بزرگترین عوامل رتبه بندی در الگوریتم Google (هم در رتبه بندی ارگانیک و هم در Google Maps ) هستند. در واقع اگر می خواهید در نقشه های Google رتبه داشته باشید، ایجاد لینک های محلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

هرچند لینک های nofollow اعتبار ندارند، اما لینک های محلی اهمیت خود را از دست نمی دهند. بهترین گزینه برای لینک های محلی، مشاغلی است که با آنها کار می کنید. یکی از بهترین راه های موفقیت مشاغلی است که از قبل با آن ها در ارتباط بوده اید. حتی می توانید در همین راستا محتوایی را ایجاد کند که هم برای مخاطبان شما و هم آن مشاغل مفید باشد.

3. از GMB اسپم استفاده نکنید.

این یک تاکتیک قدرتمند محاسبه می شود. در واقع شما برای بهینه سازی نیازی نیست بهتر از رقبایتان عمل کنید، تنها کافی است رقیبانی که تقلب می کنند را حذف کنید.

بیایید به عنوان نمونه به این Google Maps SERP نگاهی بیندازیم:

Google Maps SERP
Google Maps SERP

در نگاه اول، همه این لیست ها قانونی به نظر می رسند. با این حال، پس از حدود دو دقیقه تحقیق می توانید به سرعت تشخیص دهید که چند مورد جعلی هستند. یکی از آنها وب سایت ندارد و به Nerdwallet پیوند دارد، برخی از آنها از Review های جعلی استفاده می کنند و برخی حتی از آدرس های جعلی استفاده می کنند.

در نتیجه شرکت شما می تواند با حذف رقیبان متقلب جایگاه بالاتری در رتبه بندی کسب کند. با این حال هنوز اسپم هایی وجود دارند.

نحوه حذف یا ویرایش اسپم Google My Business

 هر لیست GMB که پیدا می کنید به طور دقیق ثبت کنید و ببینید چه ویرایش هایی لازم است. در صورت برگشت تغییرات، این بعداً کمک خواهد کرد. در مرحله بعد، به Google Maps بروید، فهرست را پیدا کنید و روی Suggest an Edit کلیک کنید.

بسته به مشکل مورد نظر یکی از دو گزینه زیر را می توانید انتخاب کنید:

حذف یا ویرایش اسپم Google My Business
حذف یا ویرایش اسپم Google My Business
 1. Change name or other details
 2. Remove this place
حذف یا ویرایش اسپم Google My Business

اگر می خواهید قسمتی از کلمات کلیدی را از نام تجاری یک لیست را حذف کنید، change name or other details را انتخاب کرده و ویرایش های لازم را انجام دهید.

حذف یا ویرایش اسپم Google My Business

اگر به نوعی با هرزنامه ها سر و کار دارید، باید Remove this place را انتخاب کرده و سپس علت دقیق را از لیست انتخاب کنید.

حذف یا ویرایش اسپم Google My Business

زمانی که ویرایش به نتیجه نمی رسد

متأسفانه، ارسال ویرایش درباره هرزنامه همیشه آنرا حذف نمی کند. هنگامی که این اتفاق می افتد بهترین روش برای مدیریت این لیست های اسپم، استفاده از فرم شکایت کسب و کار Google است

 چک لیست سئو Google Maps

برای اینکه بتوانید کلیه عوامل اثر گذار را پوشش دهید می توانید از چک لیست زیر استفاده کنید.

 چک لیست سئو گوگل مپس
چک لیست سئو گوگل مپس

نتایج پیگیری و تجزیه و تحلیل GMB

می توانید با ورود به حساب کاربری خود و انتخاب insights در سمت چپ، این اطلاعات را پیدا کنید. در اینجا نمونه ای آورده شده است.

اطلاعاتی که بدست می آید شامل موارد زیر است:

 • چه کوئری هایی لیست شما را ایجاد کرده اند.
 • لیست شما چند بار در جستجوی گوگل ظاهر شده است.
 • لیست شما چند بار در جستجوی گوگل مپس ظاهر شده است.
 • بازدید کنندگان چه خدماتی را استفاده کرده اند.
 • از چه مکانی اطلاعات کسبو کار توسط مشتری بدست آمده است.
 • چه روزهایی در هفته بیشتر تماس وجود داشته است.
 • چه تعداد عکس مشاهده شده و در مقایسه با رقیبان چگونه است.

تنها چیزی که تجزیه و تحلیل GMB ارائه نمی دهد، تعیین رتبه است. خوشبختانه، کارمندان در Moz در حال کار بر روی تحلیل بازار محلی (beta) هستند. LMA نه تنها تعیین رتبه را در سطح محلی ارائه می دهد، بلکه شامل اطلاعات رقیب در بازار هدف نیز می باشد.

نتیجه گیری

با سرمایه گذاری در بازاریابی Google Maps و سئو گوگل مپس، قادر خواهید بود به طور مداوم جستجو های محلی را به سمت کار خود هدایت کنید.