صفحات دسته بندی و بایگانی هم می توانند به دارایی بزرگی تبدیل شوند و هم هنگامی که صحبت از سئو می شود باعث ایجاد مشکلات اساسی شوند. در این مطلب بیاموزید که چگونه به این نوع صفحات دسترسی پیدا کنید.

برای مثال، در یک وبلاگ سفر، یک صفحه دسته بندی می تواند صفحه مناسبی برای اطلاعات در مورد یک موضوع خاص باشد.

در یک سایت تجاری می تواند یک صفحه مناسب برای گروه خاصی از محصولات باشد.

با همین منطق، آن ها به طور بالقوه می توانند باعث ایجاد درگیری در وب سایت هایی شوند که از نظر دسته بندی متمرکز نیستند، مانند آژانس های بازاریابی.

در این پست می خواهیم به نحوه شناسایی مشکل بپردازیم و بگوییم آیا نیاز است تا صفحات دسته بندی و بایگانی خود را حذف کنید یا خیر.

تعریف صفحات دسته بندی و بایگانی

archive

بسته به نوع پلتفرم شما، تیم توسعه دهنده و حتی ترجیحات شخصی تان، صفحات دسته بندی می توانند اسم ها و دامنه های مختلفی از:

 • صفحات دسته بندی
 • مجموعه ها (خریدن)
 • PLPs (نیروی فروش تجاری ابری)

تعاریف شخصی ای نیز وجود دارد.

برای مثال، وبلاگ Cloudflare ( با استفاده از حالت روح) از اصطلاح “تگ ها ” استفاده می کند که به نظر می رسد همان عملکرد را به عنوان دسته ها تشکیل می دهد.

در هنگام نوشتن این پست، وبلاگ دارای 1760 تگ قابل مشاهده در سایت می باشد: می توانید سرچ کنید.

همچنین لازم به ذکر است که برخی وب سایت ها ارزش ذخیره کردن دارند، به ویژه آن هایی که محتوایشان محصولی اصلی است، می توانند انواع دسته بندی های مختلفی داشته باشند.

در بسیاری از وب سایت های تجارت الکترونیک، دسته بندی هایی ممکن است وجود داشته باشند که عملکردی متفاوت را در قسمت های مختلف سایت دارند.

بسیار مهم است که برای توسعه دهنگان توضیح دهید که در کدام قالب صفحه دسته بندی عملیاتی را اجرا کنند، باید دقیقا مشخص کنید که منظور شما کدام صفحات است.

توضیح صفحات دسته بندی: هر صفحه ای که داری محتوا و لینک هایی به دیگر صفحات همان سایت است، آن صفحات می توانند محصولات، زیر مجموعه ها یا مقالات براساس طبقه بندی تعریف شده باشند.

به طور مشابه، پیج های بایگانی/آرشیوی اغلب وابسته به محتوای وبلاگ هستند و بوسیله بعضی از پلتفرم ها به طور خود کار براساس طبقه بندی تعریف شده تولید می شوند.

پیدا کردن مشکل

براساس تجربه، اکثر نگرانی ها در مورد سبک بایگانی و دسته بندی صفحات و تأثیر آن ها بر عملکرد سئو در یکی از این دو دسته قرار می گیرد.

Crawl Bloat & Index Bloat

به طور کلی، برای اکثر وب سایت ها هزینه کرال مسئله مهمی نیست و اغلب اوقات یکی از جنبه های سئو است که درست فهمیده نمی شود.

شماره 1 ای وجود دارد: به این معنی است اگر محتوای شما قابل ایندکس شدن باشد، گوگل منابع خود را برای فهرست بندی آن سرمایه گذاری می کند.

گوگل معمولا در صفحات Crawl جستجو می کند (با سطوح مختلف فرکانس) و بر اساس تعداد زیادی دلایل مختلف آن ها را ایندکس نمی کند:

 • مسائل تکنیکی
 • پیدا نکردن ارزش کافی در سند HTML محتوایی خاص تا برای ذخیره کردن آن سرمایه گذاری کند.
 • Etc

فقط به این دلیل که ایندکس نشده است، به این معنی نیست که گوگل آن را بررسی نمی کند (و لینک های داخلی را پیدا می کند)

اگر سایت بزرگی با هزاران محصول دارید، ممکن است بخواهید گوگل را ترغیب کنید که بیشتر وقت صرف کرال کردن در محتوای تجاری بجای محتوای غیر تجاری کند (صفحات دسته وبلاگ)

آیا این صفحات باعث سوء استفاده داخلی می شوند؟

صفحات دسته بندی می توانند به مشکل تبدیل شوند ( و همین طور به یک فرصت) اگر آن ها باعث ایجاد اختلاف و رتبه بندی شرایط شده اند، ترجیح می دهید صفحات دیگری برای آن ها رتبه بندی شوند.

با نظارت بر URL هایی که موتور های جستجو برای اطلاعات خاصی از طریق ابزار هایی مانند Google Search Console و ردیابی رتبه بندی عمومی در حال برگشت دادن هستند، می توانید این مورد را شناسایی کنید.

برای مثال شما یک وب سایت خدماتی هستید و خدمات شما تمیز کردن پنجره های صنعتی است.

می خواهید که صفحه متمرکز تجاری شما با ساختاری خدماتی برای کوئری های زیادی نمایش داده شود که شامل:

 • “تمیز کردن پنجره های صنعتی”
 • “تمیز کردن پنجره برای دفاتر”
 • “تمیز کردن پنجره برای مشاغل”

باید بگوییم که کاربرانی که آن جستجو ها را انجام می دهند به احتمال زیاد به دنبال سرویس (و نقل قول) هستند و اطلاعاتی در مورد چگونگی کارکرد آن یا نحوه رشد یک تجارت می خواهند.

اگر دسته بندی صفحه وبلاگ شما همانی باشد که گوگل آن را برای این کوئری ها انتخاب کند چه؟

شاید اولین فکری که به ذهن می رسد این باشد که مانع صفحه دسته بندی برای رتبه بندی و ایندکس شدن شود، اما این دقیقا فکری اشتباه است.

ابتدا باید نگاهی به صفحه خدماتی ای که می خواهید برای این کوئری ها رتبه بندی کنید بیاندازید و با نتیجه هایی که گوگل برای رتبه بندی انتخاب می کند مقایسه کنید. آیا محتوای شما از نظر کاربر ارزش دارد؟

همچنین دلایل تکنیکی دیگر هم رد می شوند، خصوصا اگر گوگل این صفحات را هرگز رتبه بندی یا ایندکس نمی کند.

ایندکس نکردن صفحات دسته بندی شما

robots.txt

اگر فهمیدید که با این صفحات مشکل دارید و راهی را برای کرال داخلی قسمت هایی از متن های قدیمی ایجاد نمی کنند، در این صورت ایندکس نکردن این صفحات معنا پیدا می کند.

از زمانی که گوگل توانایی noindex را به وسیله فایل Robots.txt در سپتامبر 2019 کاهش داده است، گزینه های noindexing شما اکنون فقط در سطح سند باقی می مانند:

 • Noindex از طریق تگ ربات های متا در سطح صفحه
 • Noindex از طریق یک تگ ربات های X با پاسخ HTTP

با یک رویکرد فنی کمتر می توانید صفحات دسته بندی خود را دوباره بهینه سازی کنید به وسیله:

 • پاک کردن محتوای انحصاری
 • کاهش طول اسنیپت وبلاگ
 • بلاک کردن آن ها در robots.txt file

گوگل ممکن است هنوز هم آن ها را crawl کند زمانی که به صورت داخلی به آن ها لینک می دهید و احتمالا از چندین قسمت محتوا این کار را انجام می دهید.

اما براساس تجربه، موتور جستجو کمتر آن ها را کرال می کند و حتی اکثر اوقات با توجه به دستورالعمل robots.txt این کار را نمی کند.

Noindex کردن می تواند با مسائل طولانی تری همراه باشد.

گوگل در ژانویه 2018 تایید کرد که اگر به طور مداوم noindex را ببیند، آن صفحه را به خطای 404 تبدیل می کند.

این احتمالاً پیامد های “دنیای واقعی” را ندارد اما برای کسانی که مرتبا Google Search Console را چک می کنند، به احتمال زیاد در Console خطا های بیشتری خواهید دید که هر دو مهم نیستند و نمی توانند حذف شوند.

اگر نگرانی شما ایندکس یا کرال است و یک تنظیم مشابه مانند نمونه Cloudflare در این پست دارید، ممکن است بخواهید بعضی ها را noindex کنید و بعضی ها را نگه دارید.

شما می توانید قانونی داشته باشید که اگر یک گروه کمتر از پنج پست داشته باشد ، یک برچسب noindex داشته باشد.

به این ترتیب می توانید دسته بندی های مهم تر خود را ایندکس کنید و دسته های کوچکتر را از فهرست حذف کنید.

آیا صفحات بایگانی و دسته بندی را باید Noindex کرد؟

اگر صفحات دسته بندی و بایگانی شما باعث ایجاد اختلافات مستقیم با رتبه بندی می شوند، باید به دنبال noindex یا حذف آن ها باشید.

نتیجه این است که اگر گوگل تصمیم دارد لیستی از مقالات وبلاگ را در مورد یک موضوع قبل از صفحه تجاری نشان دهد، ممکن است یک هدف ترکیبی برای کوئری باشد.

اگر صفحه اول ترکیبی از محتوا های تجاری و غیر تجاری است، نیاز است تا بر روی بهینه سازی محتوای تجاری تمرکز کنید قبل از اینکه عمل حذف کردن را انجام دهید.

آنچه در این مقاله برای شما به اشتراک گذاشته شد، نکاتی در رابطه با تاثیر صفحات دسته بندی و بایگانی آن ها بر سئو بود که امیدواریم برای شما مفید واقع شود.