الگوریتم گوگل به طور مداوم تجربه کاربری را در نظر گرفته است. به عنوان مثال گوگل فهرست ها را رتبه بندی نمی کند زیرا ارسال کاربران از یک صفحه 10 لینکی به یک صفحه 20 لینکی از نظر سئو، تجربه کاربری موفقی نیست.

تفکر از نظر تجربه کاربری می تواند به سئو کمک کند زیرا استراتژی های حاصل معمولاً با چگونگی رتبه بندی گوگل وب سایت ها همسو می شوند. در اینجا چند روش خاص وجود دارد که می توانید با استفاده از فاکتور های تجربه کاربری از جمله پردازش زبان طبیعی، ایجاد محتوا، طراحی وب و موارد دیگر، عملکرد سئو خود را بهبود بخشید.

پردازش زبان طبیعی

پیشرفت های اخیر فن آوری گوگل مانند RankBrain و BERT برای کمک به گوگل در درک بهتر آنچه که مردم انتظار دارند هنگام نوشتن یک عبارت، جستجو کنند کمک می کند. آن ها همچنین به گوگل کمک می کنند معنای صفحات وب را بفهمد.

به عنوان مثال یک نقص الگوریتم آن هاست که اخیراً برطرف شد. گوگل اخیراً الگوریتم Passages خود را معرفی کرده است که به آن ها امکان می دهد جستجوگران را مستقیماً به بخش مربوط به یک صفحه وب طولانی که حاوی پاسخ است ارجاع دهند.

قبل از این به روزرسانی، گوگل قادر به رتبه بندی مناسب صفحات وب طولانی نبود. این نمونه ای از گوگل است که با استفاده از یادگیری ماشین پاسخ های بهتری را ارائه می دهد که براساس یک صفحه وب است. این یک قدم بسیار دور از ارسال کاربران به صفحات وب است که حاوی کلمات کلیدی در یک عبارت جستجو هستند.

گوگل در حال درک صفحات وب است تا بتواند محتوا را به عنوان پاسخی برای عبارت جستجو ایجاد کند. این سوالات با کلمات کلیدی مطابقت ندارد. گوگل سوالات را با پاسخ مطابقت می دهد.

ایجاد محتوا برای تجربه کاربری

تولید محتوا برای بهبود سئو

این موضوع که با تمرکز بر ایجاد محتوا با استفاده از کلمات کلیدی، به ایجاد سرگرمی برای کاربران منجر می شود، تأثیر زیادی بر نحوه برنامه ریزی محتوای وب دارد. این نمونه ای از تحمیل دیدگاه تجربه کاربری و سئو بر روند ایجاد محتوا است.

باید از خودتان پرسید “بازدید کننده سایت از این صفحه چه می خواهد؟ آن ها در تلاشند چه کاری را انجام دهند؟ چه آرزویی دارند که انجام دهند؟ ” به معنای واقعی کلمه این سوالات را بپرسید تا پاسخ ها به محتوای شما تبدیل شوند. سپس این امر مطابق با درک گوگل از صفحات وب و رتبه بندی آن صفحات خواهد بود.

البته مهم است که ابتدا به یک تا سه جایگاه بالا در نتایج جستجو نگاه کنید و مطالب را بخوانید تا به سوالی که این صفحات پاسخ می دهند، توجه کنید. هنگامی که الگوی مشخصی را پیدا کردید، می توانید منظور کاربران را هنگام تایپ کردن یک عبارت جستجوی خاص درک کنید. وقتی این موضوع را دریافتید، می توانید مراحل نوشتن محتوا را شروع کنید.

نوشتن محتوایی که در واقع متن آن را از ده یا سی نتیجه اول نتایج جستجو استخراج می کنید، منجر به تجزیه و تحلیل بی ربط می شود زیرا مقادیر جستجوی ترکیبی زیادی وجود خواهد داشت.

تجزیه و تحلیل ده نتیجه برتر با تقسیم بندی بعدی موقعیت ها بر اساس قصد جستجو، روش بهتری برای درک منظور کاربران هنگام تایپ یک عبارت جستجو است. سعی نکنید کلمات موجود در نتایج جستجو را تقلید کنید. به یاد داشته باشید، گوگل بهترین رتبه را فقط به محتوایی اختصاص می دهد که یک عبارت جستجو را کاملا در بر می گیرد.

با کپی کردن کلمات کلیدی مورد استفاده در یک صفحه وب با نتایج برتر، این فرصت را از دست داده اید که راهی بهتر برای برآوردن نیاز یک عبارت جستجو پیدا کنید.

 • روش قدیمی: برای استخراج کلمات کلیدی و نوشتن محتوا با آن کلمات کلیدی، در سایت های دارای رتبه برتر تحقیق کنید.
 • روش جدید: سایت های دارای رتبه برتر را بررسی کنید تا سوال نهفته ای را که مطرح شده درک کنید و سپس پاسخ بهتری ارائه دهید.

چه پاسخی بهتر است؟

پاسخ بهتر جوابی است که به کاربر می گوید چطور، چرا، چه کسی یا چه وقت به دنبال چه چیزی است. گاهی اوقات این به معنای ایجاد تصاویر سفارشی برای نشان دادن پیام شما است. گاهی اوقات این به معنای برقراری ارتباط پیام با نمودار است که به صورت تصویری به داده ها می دهد.

از تخیل خود استفاده کنید و از خود بپرسید: چگونه می توانم این پیام را برای افرادی که از سایت من بازدید می کنند، واضح تر کنم؟ این فرآیند تولید محتوا با در نظر داشتن تجربه کاربری است که به بهبود سئو کمک می کند.

تاثیر تجربه کاربری بر سئو

تجربه صفحه وب

گوگل در حال معرفی یک افزایش رتبه کوچک برای صفحاتی است که می توانند در تست Core Vital خود به بهترین نحو قبول شوند. Core Web Vital تجربه کاربری بازدید کننده سایت را اندازه گیری می کند.

در یک دنیای ایده آل، بیشتر ناشران در حال بهینه سازی صفحات وب برای تجربه سریع کاربری هستند. اما در دنیای واقعی ناشران با سیستم های مدیریت محتوایی که در دسترس آن ها است، محدود می شوند.

ارائه یک تجربه کاربری سریع نیز بیش از یک سرور سریع به تلاش نیاز دارد. معیار سرعت صفحه در انتهای تجربه بازدید کننده سایت اتفاق می افتد جایی که آن ها در حال بارگیری صفحه شما از طریق شبکه بی سیم 4G با پهنای باند محدود بر روی تلفن همراه هستند.

ایجاد سایتی با بارگیری سریع برای کاربران خوب است و برای ناشران بهتر است. وقتی وب سایت صفحات وب خود را برای سرعت خوبی بهینه می کند، نرخ تبدیل بیشتر، بازدید صفحه بیشتر و درآمد بیشتر اتفاق می افتد.

برای ایجاد تجربه کاربری بهتر در صفحه چه کاری می توانید انجام دهید؟ اولین کاری که باید انجام دهید این است که به سایت خود مراجعه کنید و مقالات خود را در یک نشست به طور کامل بخوانید.

سپس از خود بپرسید که آیا می خواهید برای خواندن مطالب بیشتر روی آن کلیک کنید. اگر احساس خستگی در شما دیده می شود، دلایلی برای آن وجود دارد و همه آن ها مربوط به تجربه کاربری است.

چگونه تجربه بهتری در صفحه وب ایجاد کنیم؟

 • مطالب خود را به پاراگراف های کوچک تر تقسیم کنید.
 • از تگ های عنوان به صورت معنی دار استفاده کنید (محتوای قرار گرفته در زیر عنوان را به طور دقیق توصیف کنید).
 • از نقاط گلوله و لیست های مرتب شده استفاده کنید.
 • از تصاویر بیشتری استفاده کنید که آنچه را که می خواهید بگویید نشان می دهد.
 • تصاویری را انتخاب کنید که ذاتاً سبک هستند (سایه روشن، رنگ کم، جزئیات ریز کمتر مانند شن یا برگ).
 • تصاویر خود را بهینه کنید.
 • تصاویری را که نمی توانند کمتر از 50 کیلوبایت (یا حداقل کمتر از 100 کیلوبایت) فششرده شوند، جایگزین کنید.
 • محتوایی بنویسید که پاسخ های مفیدی ارائه دهد.
 • از نمودار ها استفاده کنید.
 • صفحات خود را در دستگاه های مختلف تلفن همراه آزمایش کنید.
 • CSS و JavaScript به ویژه اسکریپت های شخص ثالث را به حداقل برسانید.
 • CSS و JavaScript را که قابلیت کار برای مواردی مانند اسلایدر و فرم های تماس را فراهم می کنند، وقتی این ویژگی ها در صفحه نیست، حذف کنید.
 • در صورت امکان، در استفاده از اسلایدر تجدید نظر کنید.
 • استفاده از فونت هایی که قبلاً در رایانه های بازدید کننده وجود دارد را در نظر داشته باشید یا به راحتی فونت خود را به sans-serif به روز کنید.
 • URL های خود را برای تجربه کاربری بهتر از طریق ابزار PageSpeed Insights اجرا کرده و دستورالعمل های مربوط به پیشرفت سئو را دنبال کنید.
بهبود تجربه کاربری و سئو با محتوای جذاب

بازدید کنندگان سایت خود را بشناسید

در انتخاب تصویر خلاق باشید. اگر بازدیدکنندگان شما افراد پیر و میانسالی هستند، از تصاویری استفاده کنید که نشان دهنده آن کاربران باشد. اشتباه نکنید که خود یا کسانی که در محدوده فرهنگی شما هستند را بازتاب کنید. صفحات وب خود را برای هر بخشی از جامعه که به اطلاعات شما احتیاج دارند، تزئین کنید.

افرادی که تمایل دارند، در تصاویری که شما استفاده می کنید باشند را در نظر بگیرید. این باعث می شود که خودتان یا افرادی مانند شما را در تصاویر استفاده شده در صفحه وب شما منعکس کنند (اگر استفاده از تصاویر افراد مناسب باشد!).

چگونه تجربه کاربری بر سئو تأثیر می گذارد؟

گوگل تمایل به رتبه بندی سایت های مرتبط با جستجوی کاربران دارد. گوگل همچنین تمایل به رتبه بندی صفحات وب محبوب که کاربران انتظار دیدن آن را دارند، دارد زیرا هدف جلب رضایت کاربران است.

ایجاد سایتی که اصطکاک نداشته باشد و افراد از آن لذت ببرند یکی از روش های اساسی ایجاد محبوبیت در بین کاربران است. وقتی افراد سایتی را به اشتراک می گذارند، آنچه واقعاً به اشتراک می گذارند تجربه ای است که با آن سایت داشته اند.

این ها انواع صفحه هایی است که مردم نسبت به آن ها احساس علاقه کافی دارند تا بتوانند در مورد آن ها به دوستان خود بگویند، به آن ها لینک دهند و آن ها را به دیگران توصیه کنند. سایت هایی که به طور طبیعی دارای رتبه خوبی هستند، انواع سایت هایی هستند که کاربران برای لینک دادن و توصیه به آن ها احساس اشتیاق می کنند.

ایجاد تجربه کاربری مثبت یکی از عناصر سازنده ایجاد عملکرد خوب سئو است. از طریق جذب لینک ها، افزایش بازدید از صفحه، بهبود نرخ تبدیل و درآمد، یک سایت با تمرکز بر تجربه کاربری هرگز نمی تواند ضرر کند.

منبع: searchenginejournal.com