گوگل نکاتی درباره سئو سایت تک صفحه ای به اشتراک گذاشته است. در جدیدترین ویدئوی Google Lightning Talks، مارتین اسپلیت یکی از کارمندان گوگل نکاتی را برای پیدا کردن برنامه های تک صفحه ای توسط موتور های جستجو به اشتراک گذاشته است. تفاوت اصلی بین یک وب سایت معمولی و یک برنامه تک صفحه ای این است که وب سایت معمولی بر پایه HTML است اما برنامه تک صفحه ای مبتنی بر JavaScript است.

وقتی کاربران به قسمت های مختلف برنامه ی یک صفحه می روند، JavaScript برای بارگیری سایر مطالب مورد نیاز است. زمانی که جاوا اسکریپت محتوای جدیدی را لود می کند از آن به عنوان view (نمایش) یاد می شود.
اتکا به جاوا اسکریپت برای برنامه های تک صفحه ای به مرورگرها این امکان را می دهد تا بدون انجام بارگیری مجدد کامل، view را لود کنند.‎

JavaScript همچنین امکان طراحی عناصری مانند انتقال های سفارشی سازی شده بین قسمت های مختلف برنامه را نیز فراهم می کند.‎ به زبان ساده – جاوا اسکریپت باعث می شود برنامه های تک صفحه عملکرد خود را داشته باشند.

بیشتر بخوانید: افزونه استوری گوگل وردپرس (Google Web Stories) بطور رسمی منتشر شد‎

چالش های کار با برنامه های تک صفحه ای

برای کرال (خزش) و ایندکس کردن در موتورهای جستجو، جاوا اسکریپت زبان ایده آلی نیست.‎ همان طور که متخصصان سئو به خوبی می دانند، حتی مقدار متوسطی از جاوا اسکریپت در یک صفحه، مجموعه ای کاملا جدید از چالش ها را ایجاد می کند.

وقتی تمام محتوا در یک لایه JavaScript قرار می گیرد سطح چالش یک درجه بالاتر می رود. این دقیقاً در مورد برنامه های تک صفحه نیز وجود دارد. بنابراین سئو که وظیفه دارد یک برنامه تک صفحه ای را فهرست بندی و رتبه بندی کند، چه کاری باید انجام دهد؟

در این جا آنچه گوگل توصیه می کند این است:

توصیه های Google برای برنامه های تک صفحه ای

اسپلیت چهار توصیه اصلی برای سئو سایت تک صفحه ای ارائه داده است:

توصیه های اسپلیت برای سئو سایت تک صفحه ای
  • تمای مسیرهای کد را پوشش دهید
  • با نماها به عنوان URL برخورد کنید
  • عناوین و توضیحات را برای هر نما بهینه کنید
  • نحوه برخورد برنامه با خطاها را بهبود ببخشید

در این جا خلاصه ای از هر یک از نکات اصلی اسپلیت آورده شده است.

تمام مسیرهای کد را پوشش دهید

اسپلیت مثالی از یک برنامه تک صفحه ای را نشان می دهد که به نظر می رسد به اندازه کافی خوب عمل می کند، اما تست آن برای گوگلِ تلفن همراه، کاربر پسند نیست و نمی تواند محتوا را ارائه دهد. این مشکل از کد پشتیبانی نشده ناشی می شود که با تست سازگار با تلفن همراه مشخص می شود.

به طور خاص، این کد کاری را که برنامه باید انجام دهد در صورت عدم اجرای دستورات خاص، در نظر نمی گیرد. در مثال اسپلیت به برنامه تک صفحه ای برای دریافت اطلاعات مکان کاربر دستور داده شده است. اما هیچ مسیری وجود ندارد که به برنامه راهنمایی کند که اگر اطلاعات مکان در دسترس نباشد، چه کاری باید انجام دهد.

این همان چیزی است که اسپلیت به آن اشاره می کند وقتی می گوید “همه مسیرهای کد را پوشش دهید”. دلیل بارگیری نشدن صفحه در تست سازگاری با موبایل این است که Googlebot درخواست های موقعیت جغرافیایی را رد می کند. اگر یک مسیر کد برای مقابله با آن سناریو وجود داشته باشد، می توان محتوا را ارائه داد.

موارد مختلف در صفحه را با آدرس های URL مشخص کنید

هنگام مرور در یک برنامه تک صفحه ای، ببینید آیا هنگام کلیک کردن روی هر نما، URL در نوار آدرس تغییر می کند یا خیر. باید تغییر کند، زیرا Googlebot از URL ها برای قرار دادن “صفحات” مختلف (همچنین به عنوان “نمایش” نیز) در یک برنامه تک صفحه ای استفاده می کند.

اگر فقط یک URL برای همه موارد وجود داشته باشد، Googlebot فقط صفحه اصلی را می بیند و نه چیز دیگر. این امر منجر به مشکلات مربوط به رتبه بندی می شود زیرا Google نمی تواند درک کند که سایت در چه زمینه ای است.

برای رفع این مشکل اسپلیت موارد زیر را توصیه می کند:

برای رفع این مشکل، ما می تواینم از تاریخچه API ها استفاده کنیم و لینک ها را با استفاده از ویژگی href تعریف کنیم تا بدین ترتیب نماهای مختلف صفحه را به عنوان URL های جداگانه، تعریف کنیم.‎

عنوان ها و توضیحات

هیچ چیز اساسی تر از بهینه سازی سئوی عناوین و توضیحات صفحات وب نیست. با این حال، وقتی صحبت از بهینه سازی “نماها” برای برنامه های تک صفحه ای می شود، این اصول سئو اغلب نادیده گرفته می شود.

نتیجه این امر این است که همه نماها دارای عنوان و توصیف یکسانی هستند و شما احتمالا از مشکلاتی که می توانند ایجاد کنند کاملا آگاه هستید. هر نما می تواند و باید، عنوان و توصیف منحصر به فرد خود را داشته باشد. اسپلیت می گوید، این می تواند با اضافه کردن “کمی دستورات اضافی JavaScript” محقق شود.

برخورد با خطاها

مشکل دیگر سئو سایت تک صفحه ای نحوه برخورد برنامه های تک صفحه با سناریوهای خطا مانند URL های نامعتبر است. اسپلیت نمونه ای از برنامه های تک صفحه ای را ارائه می دهد که پیغام خطا را نشان می دهد در حالی که سرور کد وضعیت HTTP 200 را نشان می دهد.

در حالت ایده آل، اگر در نمایش محتوا خطایی رخ دهد، سرور نباید وضعیتی را برگرداند که همه چیز خوب و عادی است.

این گزینه برای برنامه های تک صفحه ای نیست، زیرا سرور مدیریت خطا را انجام نمی دهد. یک سرور همیشه کد وضعیت HTTP 200 را برای برنامه های تک صفحه ای برمی گرداند. این که کد را اجرا کند یا خطایی را نشان دهد، به JavaScript و مرورگر بستگی دارد.

این باید برطرف شود زیرا کدهای وضعیت HTTP به Googlebot و مرورگرها کمک می کنند تا تصمیم بگیرند که چگونه با پاسخ خطا مقابله کنند. برای این مورد هیچ راه حل مستقیمی وجود ندارد زیرا کدهای وضعیت HTTP پس از بارگذاری سرور از یک برنامه صفحه، نمی توانند تغییر کنند.

کاری که می توانید انجام دهید تغییر کد وضعیت پیش فرض برای نمایش های فردی در یک برنامه تک صفحه ای است. بنابراین اسپلیت پیشنهاد می کند که نمایی ارائه شود که کد خطای 404 را در اختیار شما قرار دهد، نمای 500 سرویس کد و غیره را ارائه دهد.

سپس می توان JavaScript را ویرایش کرد تا هنگام بروز خطا در کد، مرورگرها را به نمای مناسب (404 و غیره) هدایت کند.

منبع: SEJ