فروشگاه های اینترنتی یک کسب و کار نسبتا جدید هستند که رونق آن ها تا حد زیادی به موتورهای جستجو وابسته است. بهینه سازی صفحه اول فروشگاه اینترنتی برای موتور های جستجو از اهمیت خاصی برخوردار است که ما در این مقاله قصد داریم تکنیک های سئو صفحه اول فروشگاه های اینترنتی را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

اهمیت صفحه اصلی

صفحه اصلی یکی از مهمترین صفحات یک فروشگاه آنلاین است که باید کاربر پسند باشد. تعدادی از مواردی که باعث می شود به صفحه اصلی اهمیت بدهیم را در قسمت بعد فهرست وار برای شما توضیح داده ایم.

 • برای وب سایت های تجارت الکترونیکی، صفحه اصلی پر بازدید ترین صفحه سایت است، حتی اگر به عنوان صفحه فرود برای فعالیت های PPC تنظیم نشده باشد.
 • این صفحه ای است که افراد از مقاله های خود پیوند می دهند.
 • صفحه اصلی است که باعث می شود کاربران به وب سایت ما اعتماد کنند و تصمیم بگیرند خرید کنند یا خیر؟
 • صفحه اصلی دامنه شما را در SERPS نشان می دهد و با رشد وب سایت و کسب رتبه های بالاتر قوی تر می شود.
 • صفحه اصلی باید جذاب باشد که افراد دوباره برای بازدید از محصولات جدید یا پیشنهادات خود مجدد سر بزنند.
سئو صفحه اول فروشگاه
کاربر پسند بودن وب سایت ها یکی از تکنیک های سئو صفحه اول فروشگاه های اینترنتی است.

نحوه جستجو در صفحه اصلی فروشگاه

فرآیند SEO صفحه اصلی به دو بخش کلی تقسیم می شود که هر دو بخش به یک اندازه مهم هستند، بنابراین سوالی در این زمینه که کدام یک از این دو مهم اند یا اینکه کدام یک را اول انجام دهیم و کدام را دوم، وجود ندارد. برای بهینه سازی صفحه اول باید هر دو مرحله را به درستی انجام دهید. فرآیند SEO صفحه اصلی از دو بخش:

 • بخش اول سئو درون صفحه (on-page SEO)
 • بخش دوم فرآیند بهینه سازی کاربر

مرحله اول: فرآیند بهینه سازی صفحه اول برای کاربر

برای درک بهتر این موضوع اجازه دهید که ابتدا با گزینه دوم، بهینه سازی صفحه اصلی برای کاربر شروع کنیم. هنگامی که یک کاربر از صفحه اصلی شما بازدید می کند بهتر است شما اطلاعاتی درباره فروشگاه خود، محصولات و خدمات خود برای ارائه دادن به کاربران آماده کنید.

برای دستیابی به این هدف، شما باید به طراحی و ساختار صفحه اصلی توجه ویژه ای داشته باشید تا تمام عناصر اساسی را شامل شود.

محتوای قسمت بالا

اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد قرار گرفتن محتوای مهم صفحه اول در قسمت بالای صفحه اصلی است که کاربران بدون پیمایش به آن دست یابند. به عبارت دیگر وقتی صفحه اصلی به طور کامل بارگیری شد، کاربر قبل از پیمایش عمودی محتوای مهم را پیدا کند.

رعایت این نکته اولین حرکت شما برای ترغیب کاربران به ماندن در وب سایت و حرکت به سمت محصولات یا خدمات شماست. اگر شما محتوای نادرست را در قسمت بالای سایت خود قرار دهید، به احتمال زیاد بیشتر مشتریان بالقوه خود را از دست خواهید داد.

چه محتوایی باید در قسمت بالا قرار بگیرند؟

 1. لوگوی وب سایت
 2. اطلاعات تماس
 3. گزینه های منو (گزینه های منو باید براساس نتایج فرآیند تحقیق در مورد کلید واژه و ساختار منو بوده و باید با ساختار فروشگاه شما مطابقت داشته باشد.)
 4. پیشنهادات یا تبلیغات
 5. تیتر های بزرگ
 6. بخش جستجو داخلی وب سایت البته در صورت وجود
 7. دستیابی سریع به سبد خرید یا ورود به حساب
سئو صفحه اول فروشگاه
آمازون با بیش از 136 میلیارد دلار درآمد در سال رهبر تجارت الکترونیک است.

برای درک بهتر این اصول بهترین راه، نگاهی به برخی از موفق ترین وب سایت های تجارت الکترونیکی در اینترنت (و برخی وب سایت های فروش خدمات) و مشاهده نحوه کار آنهاست. اگر چه هر کدام از این وب سایت ها فعالیت خاص و عملکرد منحصر به فرد خود را دارند و اهداف بازاریابی شان متفاوت است، اما هنگامی که صحبت از بهینه سازی صفحه اصلی سایت می شود، شباهت های زیادی به یکدیگر دارند.

دستورالعمل ویژه برای نمایش وب سایت در موبایل

امروزه اکثر ورودی کاربران به وب سایت ها از طریق موبایل است، بنابراین باید به نحوه نمایش وب سایت شما در دستگاه های تلفن همراه توجه ویژه ای داشته باشید. شما می توانید با داشتن یک وب سایت ریسپانسیو کاربرانی که از طریق موبایل به فروشگاه اینترنتی شما سر می زنند را نیز پوشش دهید.

سئو صفحه اول فروشگاه
ریسپانسیو بودن وب سایت ها یکی دیگر از تکنیک های سئو صفحه اول فروشگاه است.

چه نکاتی را باید در وب سایت های ریسپانسو رعایت کرد؟

 1. عرض و ارتفاع صفحه وب سایت موبایلی در مقایسه با دسکتاپ و تبلت ها باید کمتر باشد.
 2. سرعت و اندازه صفحه از اهمیت خاصی برخوردار است.
 3. اطلاعاتی که باید در نسخه موبایلی برای کاربران قرار بگیرد باید فاقد مطالب اضافی و غیر ضروری باشد زیرا همانطور که می دانید صفحه تلفن همراه در مقایسه با دسکتاپ بسیار کوچکتر است بنابراین باید اطلاعات اصلی و مهمی که کاربران به دنبال آن هستند بدون اطلاع اضافی دراختیار کاربران قرار بگیرد.

گوگل در مورد اصول طراحی سایت های موبایلی نکات و دستورالعمل های مهمی را در اختیار کاربران قرار داده است که ارزش مطالعه دارد. مهم ترین اصول مربوط به وب سایت های ریسپانسیوعبارتند از:

 1. اطلاعات تماس را دسترس کاربر قرار دهید.
 2. منو های شما کوتاه تر و محتوای آن باید جالب باشد.
 3. دکمه بازگشت سریع به صفحه اصلی آسان تر شود.
 4. دکمه جستجو را برای کاربران قابل مشاهده کنید.

مرحله دوم: نحوه بهینه سازی صفحه اصلی برای موتورهای جستجو

دستورالعمل هایی که درقسمت بالا گفتیم به منظور حل قسمت اول معادله یعنی کاربر پسند کردن صفحه اصلی است. خب حالا می خواهیم در مورد اینکه چگونه صفحه اصلی فروشگاه خود را موتور جستجو پسند کنیم صحبت کنیم. برای سئو صفحه اصلی فروشگاه اینترنتی باید عوامل زیر را بررسی کنیم:

 1. امنیت وب سایت
 2. عنوان صفحه اصلی
 3. توضیحات صفحه اصلی
 4. تگ H1
 5. محتوا و کلمات کلیدی
 6. تصاویر وب سایت
 7. داده های ساختاری
 8. پاورقی یا footer

امنیت وب سایت (SSL Security)

داشتن یک گواهی امن نصب شده بر روی سرور شما و پیکربندی صحیح آن برای همه فروشگاه های آنلاین ضروری است. داشتن این گواهی SSL تضمین می کند که تمام اطلاعاتی که بین وب سایت و سرور شما منتقل می شود ایمن می باشد. اطلاعاتی از قبیل نام کاربری، اطلاعات سفارش، جزئیات پرداخت همه از طریق یک رابط سرور ایمن منتقل می شوند.

سئو صفحه اول فروشگاه

علاوه بر جنبه امنیتی که این گواهی دارد، داشتن این گواهی 2 هدف دیگر را نیز برای صاحبان وب سایت ها محیا می سازد:

1) داشتن گواهی امن برای سئو صفحه اول فروشگاه خوب است. Https یک سیگنال رتبه بندی شناخته شده است و گرچه از اهمیت زیادی برخوردار نیست، اما یکی از آن دسته عوامل رتبه بندی در موتور های جستجو است که می توانید با اضافه کردن SSL به وب سایتتان آن را به راحتی بدست آورید.

2) داشتن گواهی امن برای اعتماد کاربر بسیار حیاتی است. هنگامی که SSL نصب کرده اید کلمه safe در پنجره مرورگر نشان داده می شود و این باعث افزایش اعتماد کاربر می شود و جزو عواملی است که برای موفقیت فروشگاه آنلاین شما بسیار مهم است.

چگونه عنوان صفحه اصلی خود را بهینه کنیم؟

عنوان (<title> </title>) برای موتور های جستجو به دو دلیل بسیار مهم است:

 1. در نتایج موتور های جستجو (SERPS) نمایش داده می شود.
 2. در واقع با رعایت این موضوع شما به موتورهای جستجو اشاره می کنید که فلان موضوع در وب سایت شما مهم است.
سئو صفحه اول فروشگاه

با رعایت موارد زیر می توانید عنوان اصلی خود را بهینه سازی کنید:

 1. عنوان باید حدودا 60 کارکتر باشد اگر طولانی شود در موتور های جستجو نمایش داده نمی شود.
 2. نام فروشگاه خود را درج کنید.
 3. در صورتی که تمایل دارید در مورد یک محصول یا خدمات خاص وب سایت را طراحی کنید صفحه اصلی خود را برای یک اصطلاح خاص بهینه کنید، ابتدا کلید واژه (های) خود را در عنوان خود و سپس توضیحات و نام تجاری خود وارد کنید.
 4. برای جلب کاربران و افزایش CTR می توانید از کلمات جذب کاربر همانند: ارسال رایگان، تضمین بازگشت پول، ضمانت اصالت کالا و … استفاده کنید.

توضیحات اصلی بهینه سازی سایت

ما می توانیم با قرار دادن توضیحات درست، مناسب و مثبت تاثیر زیادی را بر روی CTR داشته باشیم. توضیحات اصلی شما باید شامل این ویژگی ها باشد: تعداد توضیحات متای شما نباید بیش از 160 باشد و شامل مواردی مزایا و کلماتی که کاربر را جذب می کند، درباره ما، آدرس فروشگاه محلی، خلاصه ای از خدماتی که به کاربران ارائه می دهید.

تگ H1

هر صفحه وب سایت شما باید دارای یک برچسب h1 باشد. باید برچسب (<H1> </H1>) را داشته باشد زیرا برخورداری از این برچسب ها نکات مهم را به موتورهای جستجو درباره محتوای صفحه نشان می دهد. این روش برای برجسته کردن قسمت های مهم یک صفحه برای ربات های موتور جستجو است.

تگ H1

نکاتی که باید در زمینه تگ H1 رعایت کنید:

 1. برچسب h1 لازم نیست همانند برچسب title باشد، اما بهتر است که یکسان باشد.
 2. برچسب ها باید به صورت سلسله مراتبی استفاده شوند یعنی اولین برچسب موجود در کد html باید h1 باشد و سپس می توانید h2 ، h3 ، h4 و غیره داشته باشید.

صفحه اصلی محتوا و استفاده از کلمات کلیدی

یکی دیگر از نکات مهم که باید در سئو صفحه اول فروشگاه باید رعایت کنید محتوا و استفاده از کلمات کلیدی است که در سئوی فروشگاه اینترنتی اهمیت دارد. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که بسیاری از وب سایت های فروشگاهی مرتکب می شوند، نداشتن محتوای متنی در صفحه اصلی است. وب سایت های فروشگاهی تمایل دارند که آخرین پیشنهادات یا بروشورهای خود را به عنوان تصاویر به نمایش بگذارند اما این را نمی دانند که این موضوع به SEO کمک نمی کند.

سئو صفحه اول فروشگاه
کلمات کلیدی نقش مهمی در سئوی سایت فروشگاهی دارد.

به جای داشتن محتوای تصویری بهتر است، آگهی های خود را از Call to Action به html تبدیل کنند تا ربات خزنده موتور جستجو بتوانند محتوا را درک کنند.

تصاویر وب سایت

وجود تصاویرجذاب برای وب سایت های فروشگاهی امری ضروری است، به خصوص اگر در حال فروش کالا های فیزیکی هستید. خریداران قبل از خرید می خواهند ببینند که محصولی که می خرند چگونه است و علاوه بر این تصاویر مناسب و جذاب می توانند ظاهر فروشگاه شما را تقویت کنند و کاربران را به خود جذب کند.

هنگام استفاده از تصاویر به این دو نکته توجه داشته باشید:

 1. زمان بارگذاری صفحه اصلی خود را افزایش می دهند.
 2. بهینه سازی درست. اگر تصاویر وب سایت به درستی بهینه سازی نشوند سئوی سایت شما با مشکل روبه رو می شود.

چگونه تصاویر وب سایت را بهینه سازی کنم؟

مرحله اول: اندازه فیزیکی تصاویر را بهینه کنید، یعنی تغییر اندازه تصاویر را به حداکثر اندازه ای که می خواهید از آنها استفاده کنید، مطابقت دهید.

مرحله دوم: قبل از آپلود تصاویر از ابزاری برای بهینه سازی بیشتر اندازه پرونده بدون از دست دادن کیفیت استفاده کنید. این ابزار بدون تغییر در کیفیت اندازه تصاویر را ده تا بیست درصد کاهش می دهد.

نکته: اگر از WordPress استفاده می کنید، بررسی کنید که نسخه نصبی شما به روز باشد.

داده های ساختاری

یکی دیگر از عناصر مهم برای بهینه سازی SEO سئو صفحه اول فروشگاه شما، داده های ساختاری است. یکی از دشوارترین کارهایی که موتورهای جستجو باید هنگام خزیدن در یک صفحه آن را حل کنند، درک زمینه یک صفحه است. برای حل این مشکل ما باید سرنخ های خوبی را در اختیار گوگل قرار دهیم مانند: ایجاد ساختار صفحه، عناوین، قالب بندی و سایر تکنیک های سئو در صفحه.

یکی از راه های حل این موضوع برچسب گذاری صحیح است که کار خود و موتور های جستجو را راحت تر می کنید. شما با برچسب گذاری صحیح باعث درک راحت تر مطالب برای موتور های جستجو می شوید.

پاورقی یا Footer

پاورقی آخرین و مهمترین نکته در سئوی صفحه اول فروشگاه است که سعی کنید آن را فراموش نکنید. پاورقی بخشی از صفحه اصلی است و در تمام صفحات وب سایت نشان داده می شود. مواردی که باید در پاورقی وب سایت فروشگاهی خود قرار دهید شامل موارد زیر است:

1. لیستی از دسترسی های سریع به بخشهای اصلی وب سایت. لازم نیست این قسمت همان منوی اصلی باشد اما از ناحیه بالا و پایین صفحه استفاده کنید تا دسترسی آسان به دسته ها و صفحات اصلی به کاربران امکان پذیر باشد.

2. آرم های اعتماد. آرم ها و لوگوهایی که تایید می کند فروشگاه شما نماینده رسمی یک نام تجاری است را در این قسمت قرار دهید این کار باعث افزایش،اعتماد کاربر می شود.

3. اطلاعات تماس : شماره تلفن و آدرس خود را در این قسمت قرار دهید و یا دسترسی سریع به صفحه تماس با ما را اضافه کنید.

4. لوگوی فروشگاه شما

5. پیوندها به خط مشی رازداری، خط مشی حمل و نقل، ضمانت طول عمر و نقشه سایت کاربر

6. دسترسی سریع به شبکه های اجتماعی شما

7. راهی برای ثبت نام کاربران در خبرنامه شما

سئو صفحه اول فروشگاه

نتیجه گیری: داشتن یک صفحه اصلی بهینه برای موفقیت فروشگاه اینترنتی شما بسیار مهم است و شما می توانید با رعایت موارد بالا در یک بازه زمانی کوتاه به موفقیت برسید.