یکی از مفاهیم مهم در زمینه بهینه سازی سئو سایت، سئو محلی یا Local SEO است. البته ممکن است شما تا به حال با این مفهوم آشنایی نداشته باشید و اصلا این کلمه به گوش شما نخوره باشد، اما ما در این مقاله قصد داریم سئو محلی یا Local SEO را به طور کامل برای شما تعریف کنیم و تکنیک هایی که شامل سئو محلی می شود را برای شما بازگو کنیم. با ما همراه باشید.

تعریف سئو محلی یا Local SEO

موتور های جستجو برای درک بهتر محتوا هایی که به یک محل خاص مرتبط هستند الگوریتم هایی را طراحی کرده اند. در حقیقت به بهینه سازی صفحات سایت برای بهبود رتبه کلمات کلیدی در محدوده جغرافیایی خاص، سئو محلی یا Local SEO می گویند.

سئو محلی در مورد چگونگی بهینه سازی وب سایت شما به منظور بدست آوردن رتبه بهتر برای مخاطبان محلی است. یک وب سایت بهینه به سئو محلی یا لوکال سئو به شما این امکان را می دهد که علاوه بر هدف گرفتن کاربران کل جهان، کسب و کار خود را حداقل در برخی کلیدواژه هایی که کاربران حاضر در منطقه جغرافیایی شما از آن ها برای جستجو استفاده می کنند، در جایگاه های بالاتری قرار دهید.

در ابتدا باید نام شهر خود را بهینه کنید، جزئیات آدرس خود را بهینه کنید و به طور کلی : شما باید بهینه سازی محلی را انجام دهید تا بازدید کنندگان بدانند که در کجا قرار دارید و بتوانند به صورت آفلاین هم شما را پیدا کنند. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید.

به عنوان مثال: اگر شما صاحب کسب و کار محلی (مانند یک مغازه) هستید و وب سایتی برای شغل خود دارید بهینه سازی محلی وب سایت به این معناست که افراد بتوانند به شما دسترسی داشته باشند و شما را در دنیای واقعی به راحتی پیدا کنند، هرچند که شما به طور حضوری بازدید کننده ای ازمغازه یا فروشگاه خود ندارید. در واقع این حرکت به این منظور است که مخاطب یا بازدید کننده وب سایت را در همان منطقه جغرافیایی مستقر مورد هدف خود قرار داده اید و به این “SEO محلی” می گویند.

امروزه یکی از قوانین وب سایت های کسب و کار اینترنتی این است که آدرس یک منطقه / شهر محل سکونت خود را حتما درج کنند؛ زیرا با این کار ضمن اینکه سایت شما بهینه سازی محلی می شود، باعث می شود مشتریان به شما اعتماد کنند. در نتیجه سئو محلی یا لوکال سئو یکی از ابزار های اصلی شما برای بهینه سازی محتوا است.

آیا Local SEO فقط برای بهینه سازی وب سایت است؟

Local SEO فقط مرتبط به موتورهای جستجو نیست و شما می توانید کار های زیادی را به صورت آنلاین انجام دهید تا وب سایت خود را برای بازدید کنندگان محلی بهینه کنید. اما اگر شما یک شغل محلی را اداره می کنید، مواردی از قبیل یک کاتالوگ چاپی نیز در SEO محلی نقش دارد. اگر وب سایت و پروفایل های اجتماعی خود را در کاتالوگ و تبلیغات آفلاین ذکر کنید، باعث می شود تا لایک های Facebook شما بالا برود و دنبال کنندگان توییتر شما افزایش پیدا کنند و هم چنین ترافیک وب سایت شما بیشتر شود.

از همین طریق، افزایش ترافیک وب سایت برای Google نیز قابل مشاهده خواهد بود و گوگل نیز به آن توجه خواهد کرد البته غیر مستقیم. بنابراین، به سوال اصلی که داشتیم برگردیم: سئو محلی چیست؟ “SEO محلی از چندین فاکتور تشکیل شده است که به شما کمک می کند مخاطبان محلی خود را با رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو خطاب کنید.

تفاوت Local SEO با سئو معمولی:

1. از لحاظ کلی سئو معمولی با سئو محلی تفاوت چندانی باهم ندارد! زیرا موتور های جستجو به هر نحوی قصد دارند که بهترین نتیجه ها را به کاربر نمایش دهند و مخاطب را به خود جذب کنند. در نتیجه Local SEO یکی از شاخه های سئو است که موتور جستجو از آن به عنوان وسیله ای برای اعلام نتیجه بهتر به کاربر استفاده می کند. برای درک بهتر است به مثال زیر توجه کنید.

برای مثال شما اگر رستوران در منطقه اندرزگو تهران را جستجو کنید، گوگل تمام رستوران هایی که در آن منطقه قرار دارد را به شما نمایش می دهد و اطلاعاتی از قبیل آدرس دقیق، تصاویر رستوران، شماره تلفن و … را در اختیار کاربران قرار می دهد. که معمولا این قابلیت مورد توجه کاربران قرار می گیرد و کارآمد است.

2. از لحاظ جزئی اگر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم سئو محلی تکنیک هایی دارد که با سئو عادی متفاوت است! زیرا در سئو محلی شما کسب و کار خود را برای کاربران یک منطقه بهینه سازی می کنید اما در سئو معمولی هدف گذاری شما، بازدید کنندگان یک منطقه / شهر مشخص نیستند. هم چنین در سئو محلی شما در آخر به کسب و کار خود رسیدگی خواهید کرد در صورتی که در سئو معمولی این گونه نیست.

بنابراین: این دو موضوع دقیقا همانند یکدیگر نیستند اما نمی توانیم بگوییم که سئو و سئو محلی دو مطلب جداگانه هستند.

تکنیک های سئو محلی

همانطور که در قسمت بالا گفتیم سئو محلی با سئو معمولی از لحاظ تکنیک تفاوت هایی با یکدیگر دارند که ما در این قسمت قصد داریم به شما تکنیک های سئو محلی را آموزش دهیم تا شما با رعایت این تکنیک ها، بتوانید تقریبا 70% سئو محلی خود رابه طور درست و دقیق انجام دهید. با ما همراه باشید.

1. ثبت وب سایت در Google Map

اولین مرحله در بهینه سازی محلی این است که وب سایت خود را در Google Map ثبت کنید. حتی اگر شما برای مشاغل خود وب سایت ندارید بهتر است بدانید که ثبت وب سایت در Google Map بسیار لازم و ضروری است؛ زیرا امروزه مردم نیاز های خود را از طریق موتور های جستجو رفع می کنند.

سئو محلی

شیوه ثبت آدرس و سایت در Google Map:

 1. در ابتدا شما باید وارد Google Map شوید و بر روی مکانی که می خواهید شغل خود را ثبت کنید کلیک راست کرده و گزینه Add a Missing Place را انتخاب کنید.
 2. سپس در قسمت سایدبار فیلد پر کردن نام محل، آدرس و دسته بندی نمایان می شود که ضروری است این فرم را پرکنید.
 3. پس از آن بر روی گزینه Submit کلیک کنید و منتظر بمانید تا ایمیل تایید گوگل برای شما ارسال شود. 

نکته : توجه داشته باشید که اطلاعات را اشتباه وارد نکنید! زیرا گوگل متوجه نادرست بودن اطلاعات می شود. برای آموزش بیشتر در این خصوص می توانید به لینک “چگونگی ثبت مکان در گوگل مپس” مراجعه کنید.

اطلاعات کسب و کار اینترنتی شامل موارد زیراست:

 • نام محل
 • لوکیشن دقیق بر روی نقشه
 • شماره تماس
 • آدرس وب سایت
 • آدرس محل
 • ساعت کاری
 • تصویر
 • زمینه فعالیت

Google My Business

یکی دیگر از ابزارهایی که به صاحبان وب سایت ها در زمینه سئو محلی کمک می کند Google My Business است که به علت تحریم کشورمان، کاربران ایرانی نمی توانند از آن استفاده کنند. البته بهتر است این موضوع را به شما یادآور شویم که با نرم افزار های VPN نیز نمی توانید تحریم ها را دور بزنید! زیرا شما باید آدرس خود را ثبت کنید. کشور های دیگری از قبیل کره شمالی، روسیه و کوبا نیز تحریم شده اند و نمی توانند از این برنامه استفاده کنند.

انتخاب عنوان درست

اگر شما در عنوان وب سایت خود از مناطق جغرافیای استفاده کنید، شانس بهتری در موتورهای جستجو دارید و رنک شما در گوگل برای جستجوی محلی بهتر خواهد بود. شما باید سعی کنید در هر منطقه ای که قرار دارید نام وب سایت خود را با توجه به منطقه جغرافیایی خود بهینه کنید؛ قطعا اگر کسی آدرس یک مجتمع را سرچ کند به عنوان مثال مجتمع تک یک، آن را با توجه به منطقه ای که قرار دارد جستجو می کند: مثلا مجتمع تک یک مشهد. بنابراین سایتی که با توجه به منطقه جغرافیای ثبت شده است شانس بیشتری برای دیده شدن خواهد داشت.

سئو محلی

کلمه کلیدی در عنوان صفحه

صفحاتی که عنوان (Title) دارند در واقع شانس زیادی برای کسب رتبه در نتایج جستجو محلی دارند.

به عنوان مثال زمانی که شما کلمه کلینیک زیبایی را سرچ می کنید گوگل مطالبی همانند کلینیک زیبایی در تهران را در رتبه های اول خود قرار می دهد بنابراین سعی کنید از این عناوین استفاده کنید که شانس بهتری برای دیده شدن دارند.

سئو محلی

ثبت اطلاعات تماس

اطلاعات تماس جزو مواردی محسوب می شود که از اهمیت خاصی برخوردار است، هنگام ثبت به نکات زیر توجه کنید:

 1. اطلاعات با هم یکسان باشند. یعنی اطلاعات وارد شده در وب سایت با گوگل مپ باید یکی باشد.
 2. اطلاعات وب سایت را در Footer قرار دهید تا همیشه در دسترس کاربران باشد.
 3. شماره تلفن ها طوری ثبت کنید که در نسخه موبایلی قابل دسترسی باشند و بتوان بر روی آن کلیک کرد.

تهیه نسخه موبایلی برای وب سایت

همانطور که در مقاله قبلی گفتیم بیشتر بازدید کنندگان وب سایت ها، از طریق موبایل اقدام می کنند و این نکته ای است که باید صاحبان وب سایت ها به آن توجه داشته باشند. بیش از 80% ترافیک وب سایت ها از طریق تلفن همراه است؛ زیرا بیشترین سئو محلی و سرچ برای یک محل مناسب از طریق گوشی تلفن همراه است. نکته دیگر این است که بیشتر برنامه های مسیریابی از طریق موبایل مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه ریسپانسیو بودن سایت از اهمیت بالایی برخوردار است.

استفاده از میکروفرمت Schema.org

اسکیما (Schema) مجموعه ای از اطلاعات کوچک (microdata) است. هنگامی که میکرودیتا ها را به سایت خود اضافه می‌ کنید، یک توضیح اضافه‌ تر و جامع‌ تر را به سایت خود اضافه کرده‌ اید که گوگل هم در نتایج جستجو این توضیحات اضافه را به کاربران نمایش می‌دهد.

سئو محلی

گوگل، یاهو و بینگ که برترین موتور های جستجو در تمام جهان بودند، برای اولین بار در سال 2011،  schema.org را راه اندازی کردند.

review و کامنت در Google Map

هنگامی که شما کلمه ای را در موتور های جستجو سرچ می کنید گوگل نتایجی را در Google Map به شما نمایش می دهد، رتبه بندی گوگل بر اساس میزان کامنت و بازدید کاربران است که کاربران از طریق ستاره امتیاز داده اند. در نتیجه سعی کنید به هر شیوه ای که شده است کاربران را مجاب کنید که به شما امتیاز بدهند و یا برای شما کامنت بگذلرند تا رتبه و اعتبار شما در گوگل بهتر شود.

لینک گرفتن با انکرتکست جغرافیایی

یکی دیگر از نکته هایی که باید به آن توجه کنید این است که به وسیله انکرتکست های با محتوای عبارات جغرافیایی بک لینک بگیرید. سوالی که برای شما ممکن است پیش بیاید این است که انکرتکست چیست؟ ما در قسمت بعد تعریفی از این عبارت را در اختیار شما قرار داده ایم برای درک بهتر این تعریف را مطالعه کنید.

تعریف انکرتکست

در حقیقت انکرتکست عبارتی است که با آن به یک سایت لینک می دهد. برای مثال وقتی می گویم برای خواندن مطلب مربوط به سئو محلی “این قسمت” را کلیک کنید، واژه « این قسمت » انکرتکست نامیده می شود.

به عنوان مثال، اگر شما دارای یک فروشگاه اینترنتی در شهر مشهد هستید، بهتر است علاوه بر لینک گرفتن با انکرتکست هایی مثل فروشگاه اینترنتی، فروشگاه آنلاین و… با انکرتکست هایی مثل فروشگاه اینترنتی مشهد نیز بک لینک سازی کنید.

در حقیقت شما با این کار به موتور های جستجو کمک می کنید تا بفهمند شما در چه منطقه ای هستید و گوگل موقعیت شما را بهتر تشخیص می دهد.

ثبت در دایرکتوری

ثبت آدرس سایت و مشخصات کسب و کار در دایرکتوری های اینترنتی در بهبود نتایج کمک قابل توجهی می کند.

سایت موبایل فرندلی

طبق آمار هایی که در اختیار قرار داریم بیش از ۷۰% جستجو های محلی توسط گوشی تلفن همراه ، تبلت و … انجام می شود بنابراین ظاهر صفحات سایت باید به گونه ای باشد که کاربر پسند باشد و طراحی در موبایل و تبلت به خوبی نمایش داده شود. باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که گوگل اهمیت بسیار زیادی به سایت های موبایل فرندلی می دهد و خودش بارها این حقیقت را اعلام نموده است.

سئو محلی

شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌ های اجتماعی یکی دیگر از راه های معرفی محصولات و خدمات شما هستند. به عنوان مثال در شبکه‌ های اجتماعی شما قادر هستید نقشه و مکان خود را علامت گذاری کنید یا از هشتگ های مناسب استفاده کنید که به کاربران کمک می‌ کند تا شما را بر اساس جستجوی محلی که انجام می‌دهند، بهتر پیدا کنند. یکی دیگر از کار هایی که باعث بهبود سئو محلی می شود کامنت گذاری در شبکه اجتماعی است. مهم‌ ترین شبکه اجتماعی که بهتر است برای بهبود لوکال سئو در آن ها فعالیت کنید، گوگل پلاس است.

نتیجه گیری:

 • مجموعه اقداماتی که برای بهینه سازی وب سایت کسب و کارهای محلی در جستجوهای محلی و جغرافیایی صورت می گیرد را Local SEO گویند.
 • سئو محلی یا لوکال سئو مناسب برای کسب و کارهای محلی و فیزیکی کوچک است و بهینه سازی محلی ضروری است!
 • سئو محلی موضوع جداگانه ای نیست و درواقع همان سئو است که کمی تخصصی تر شده است.
 • اولین اقدام در سئو محلی، ثبت وب سایت در Google Map است.