سئو ممیزی شبیه به بردن ماشین برای تعویض روغن است. همان طور که می دانید تعویض منظم روغن ماشین می تواند یکی از راه های مهم برای افزایش عمر خودرو شما باشد.
ممیزی SEO به زیر ساخت فنی وب سایت شما، عناصر درون صفحه و موارد ضروری خارج از صفحه برای بهینه سازی دید، قابلیت استفاده و تبدیل موتور جستجو توجه می کند.
برای موفقیت بلند مدت عملکرد وب سایت شما باید ممیزی سئو به طور منظم انجام شود.

ممیزی سئو یک جزء مهم و ضروری برای به روز نگه داشتن استراتژی سئو شما است. اگر وب سایت شما به درستی برای جستجو بهینه نشده باشد، حجم قابل توجهی از ترافیک موتورهای جستجو و همچنین توجه مشتریان بالقوه را از دست خواهید داد.

بیشتر بخوانید: استراتژی سئو برای رسیدن به 100 هزار بازدید روزانه

ممیزی سئو چیست و چرا مهم است؟

ممیزی SEO بررسی سلامت است که به صاحبان دامنه (شما) اجازه می دهد تا توانایی وب سایت را برای رتبه بندی در SERP ها (صفحات نتایج موتور جستجو) تجزیه و تحلیل کنند. در واقع به وب سایت شما از چشم گوگل و سایر موتورهای جستجو نگاه می کند.

ابزارهای ممیزی SEO زیادی وجود دارد که می توانید یکی را به دلخواه انتخاب کنید. همچنین می توانید یک ممیزی دستی سئو را به صورت رایگان انجام دهید، اما قطعا زمان بیشتری می برد و به احتمال زیاد جزئیات مهم را از دست خواهید داد.

همچنین، ممیزی سئو به شما این امکان را می دهد که مناطقی را که نیاز به بهبود دارند را مشاهده کنید و اقداماتی را که برای رتبه وب سایت شما مضر هستند را شناسایی کنید.

چرا نیاز به انجام سئو ممیزی برای وب سایت داریم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که نشان می دهد چرا نیاز به انجام ممیزی سئو از وب سایت خود دارید. در اینجا چند مورد گفته شده است:

1. تغییرات الگوریتم

موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ به طور مداوم الگوریتم های خود را برای ارائه نتایج جستجوی بهتر به روز می کنند و شما باید از این تغییرات آگاه باشید تا بتوانید بر اساس آن تنظیماتی را در محتوای وب سایت خود انجام دهید.

2. دستورالعمل های مدیر وب سایت

ابزارهای محبوب وب‌ مستر گوگل و بینگ به طور مداوم در حال تغییر هستند، بنابراین باید مطمئن شوید که مطابق با آن ها پیش می روید.

3. خطاهای وب سایت

باید مطمئن شوید که وب سایت شما هیچ پیام خطا یا لینک های خرابی ندارد. انجام ممیزی خطا ها را مشخص می کند و به شما کمک می کند آنها را ریدایرکت کنید و ترافیک از دست رفته را بازیابی کنید.

4. عناوین و توضیحات متا

تگ های عنوان و توضیحات متا اولین چیزی است که بازدیدکنندگان در نتایج جستجو در مورد سایت شما می خوانند. بنابراین مهم است که آنها با محتوای سایت مرتبط باشند.

5. محتوای قدیمی

ممکن است محتوایی در سایت خود داشته باشید که قدیمی باشد. باید نه تنها محتوای مرتبط، بلکه محتوای جدید و تازه را به موتور های جستجو ارائه دهید و به مخاطبان دلیلی برای بازگشت به سایت تان بدهید.
اگر افراد در مدت 6 ماه از وب سایت شما بازدید نکردند یا دوباره به وب سایت تان باز نگشتند، محتوا را دوباره ارزیابی کنید.

کارهایی که برای شروع سئو ممیزی باید انجام دهید!

در اینجا چند پیشنهاد برای شروع ممیزی سئو آورده شده است:

شروع سئو ممیزی

1. استفاده از ابزار Screaming Frog در وب سایت

Screaming Frog یک برنامه رایگان است که در تمام صفحات وب سایت شما مانند یک موتور جستجو می خزد. Screaming Frog به شما این امکان را می دهد که به راحتی ریدایرکت ها، مشکلات URL، صفحات تکراری، عنوان صفحات، توضیحات متا، عنوان و موارد دیگر را شناسایی کنید.

این نرم افزار به شما نشان می دهد که خزنده های گوگل از چه دیدی به وضعیت وب سایت شما نگاه می کنند و در آخر یک نتیجه گیری جامع از سئو تکنیکال سایت تان ارائه می دهند.

2. وب سایت خود را با گوگل وبمستر تولز ثبت کنید

پس از اینکه مالکیت خود را با گوگل تأیید کردید، به بخش‌ های اصلی از جمله عبارت‌ های جستجو، لینک های داده شده به سایت تان، خطاهای خزیدن، بهبودهای HTML و نقشه‌ های سایت دسترسی خواهید داشت.

3. وب سایت خود را به Google Analytics اضافه کنید

با این کار به اطلاعات مربوط به کاربرانی که از سایت شما بازدید می کنند دسترسی پیدا می کنید.
همچنین وقتی یک بازدید کننده به سایت شما می آید، در چه زمانی صفحه را ترک می کند و از چه صفحات دیگری از سایت شما بازدید می کند، از چه دستگاهی برای بازدید از وب سایت شما استفاده می کند و آیا برای آن کاربر بهینه شده است؟ اطلاعات فراوانی وجود دارد که می توان از طریق این ابزار گوگل جمع آوری کرد.

4. ریدایرکت های URL و محتوای تکراری

در Google Webmaster Tools، در بخش «بهبودهای HTML»، پرداختن به تگ های عنوان تکراری به تجربه کاربری و عملکرد سایت شما کمک می‌ کند.
همچنین، با ریدایرکت URL های خود، مطمئن می شوید که کاربران و موتورهای جستجویی که از سایت شما بازدید می کنند، با هیچ پیام خطای وب سایت مواجه نخواهند شد.

5. نقشه سایت XML را ارسال کنید

پس از ایجاد تغییرات در سایت خود، تولید نقشه سایت می تواند اطمینان بدهد که موتورهای جستجو می توانند به راحتی تمام محتوای سایت شما را اسکن و ایندکس کنند.

سخن آخر

به خاطر داشته باشید که این ها تنها چند پیشنهاد اساسی برای بهینه سازی موتور جستجو هستند. ممیزی منظم سئو برای وب سایت بسیار ارزشمند است.

صنعت موتورهای جستجو خیلی سریع تغییر می کند و آنچه امروز مطرح است، ممکن است شش ماه دیگر مطرح و موثر نباشد. زمانی که ممیزی به درستی انجام شود، می تواند به طور استراتژیک عملکرد وب سایت شما را بهبود بخشد، سئو را تقویت کند و conversions (تبدیل ها) را افزایش دهد.

انجام ممیزی های منظم به شما کمک می کند تا از مسائل سئو قبل از اینکه منجر به جریمه های گوگل شود، آگاه شوید. علاوه بر این، درک عمیق‌ تر از نحوه عملکرد استراتژی رتبه‌ بندی ارگانیک شما می‌ تواند به این معنی باشد که می‌ توانید از رقبای خود در صفحات نتایج جستجو پیشی بگیرید.

منبع: imaginuitydelante