ساختار سایت جنبه حیاتی استراتژی SEO شماست. ساختار وب سایت به گوگل نشان می دهد که مهمترین صفحات سایتتان کدام ها هستند. این بدان معناست که می توانید بر اساس ساختار سایت خود بر روی مقالات در موتورهای جستجو تأثیر بگذارید. بنابراین، بهتر است آن را درست کنید!

همچنین بخش بسیار عملیاتی از استراتژی SEO شماست. در این پست اصول SEO، می توانید بخوانید که چرا ساختار سایت به SEO کمک می کند و سه نکته مهم در مورد چگونگی شروع بهبود ساختار سایت خود را ارائه خواهیم داد.

منظور از ساختار سایت چیست؟

به نحوه سازماندهی محتوای وب سایت شما اشاره دارد. یک وب سایت اغلب متشکل از مطالب متنوعی با موضوعات مرتبط، ارائه شده در پست ها و صفحات است. ساختار سایت به چگونگی گروه بندی، پیوند و ارائه محتوا به بازدید کننده می پردازد. اگر وب سایت خود را به خوبی ساختار دهید، از این مزیت بهره مند می شود.

کاربران راحت تر راه خود را پیدا می کنند و Google می تواند URL های شما را بهتر فهرست کند. طبقه بندی ها، مانند دسته ها و برچسب ها، همچنین پیوندهای داخلی، ناوبری و breadcrumbs ابزاری برای ساختار سایت شما هستند.

هرچه سایت شما رشد کند، بهم ریخته تر می شود

همانطور که بیشتر و بیشتر پست های وبلاگ می نویسید، یا صفحات بیشتری از محصولات را اضافه می کنید، سایت شما بهم ریخته تر می شود. باید مرتباً آن را سازماندهی کنید، تا مطمئن شوید که بازدید کننده و گوگل می توانند آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند.

چرا؟ بگذارید یک داستان کوتاه برای تان تعریف کنم. روزگاری، زن جوانی به نام آلیس بود. آلیس هر روز صبح بلند می شد، پشت میز خود می نشست و شروع به نوشتن یک داستان زیبا می کرد. او هر روز یک داستان می نوشت. تمام داستان هایش را روی ماشین تحریری زیبا و به سبک قدیمی تایپ می کرد. هر وقت کار نوشتن را تمام می کرد، کاغذ را از دستگاه بیرون می کشید و داستان جدید و دوست داشتنی خود را روی میز خود می گذاشت. همانطور که می توانید تصور کنید، میز کار او به آرامی با همه این ورق های کاغذ شلوغ شد. پس از یک سال نوشتن، 365 برگ کاغذ روی میز بود. پس از سه سال نوشتن، صاحب بیش از 1000 صفحه شد. به دلیل وفور داستان ها روی میز کارش، آلیس قادر به یافتن داستان مورد علاقه خود نخواهد بود.

اگر چیزهایتان را مرتب و منظم نسازید، داستان هایتان، پست های وبلاگتان، صفحات محصولتان گم می شوند. بازدیدکنندگان شما نمی توانند آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند و برای سئو شما مهم است: Google نیز در آن گم می شود.

چرا ساختار سایت برای گوگل و کاربران مهم است؟

سه دلیل مهم که ساختار سایت برای گوگل اهمیت دارد و شانس شما برای رتبه بندی در موتورهای جستجو بیشتر می کند.

1. ساختار راهنمایی برای گوگل است

نحوه ساختار سایت به Google سرنخ هایی در مورد محل اصلی یافتن محتوا می دهد. ساختار سایت شما تعیین می کند که آیا یک موتور جستجو می تواند بفهمد سایت شما چیست و چه چیزی را می فروشید.

گوگل با دنبال کردن پیوندهای داخلی و خارجی با استفاده از رباتی به نام Googlebot وب سایت ها را کرال می کند. و با دنبال کردن این پیوندها، گوگل رابطه بین صفحات مختلف را تعیین می کند. ساختار سایت شما راهنمای Google است و بنابراین بسیار حیاتی است.

2. با محتوای ود رقابت نکنید

دلیل دوم ضروری بودن ساختار سایت برای گوگل این است که بدون ساختاری مناسب، برای رتبه بندی بالا در موتورهای جستجو با خود رقابت خواهید کرد. شما احتمالاً در سایت خود دارای پست های وبلاگ یا مقالاتی هستید که درباره یک موضوع هستند. به عنوان مثال در ممتاز سئو، ما چیزهای زیادی در مورد SEO می نویسیم. ما چندین پست در مورد سئو سایت داریم که هرکدام جنبه متفاوتی را پوشش می دهند. اما Google نمی داند کدام یک از این موارد مهم است، مگر اینکه ما به گوگل “بگوییم”.

محتوای شما باید براساس اهمیت دسته بندی شود. به میز آشفته آلیس فکر کنید. آلیس می توانست با ساخت دسته برگه های خود را مرتب کند. او می توانست داستان های خود را بر اساس موضوع مرتب کند: داستان هایی در مورد زنبورهای عسل، داستان هایی درباره گل ها، داستان هایی درباره جن ها. اما، اگر آلیس بدون اینکه آن ها را دسته بندی کند، بدون اینکه زیباترین داستان ها را در بالای آن قرار دهد، تکه های کاغذ درست کرده است که هیچکس نمی داند که کدام داستان برای او مهمترین است.

اگر به Google نگویید مهمترین پست ها چیست، همه پست های شما با یکدیگر رقابت می کنند. راه حل خیلی ساده است: شما به Google اطلاع می دهید کدام صفحه را مهمترین صفحه می دانید. شما به Google می گویید کدام داستان را در بالای دسته خود می خواهید. برای انجام این کار، شما به یک ساختار لینک داخلی خوب نیاز دارید.

3. ساختار سایت برای تجربه کاربری UX مهم است

بنابراین یک ساختار مناسب به سایت شما کمک می کند رتبه بالایی در Google داشته باشد. اما فراموش نکنید که ساختار سایت برای User eXperience (UX) نیز مهم است. ساختار وب سایت شما باید در پیمایش وب سایت تان منعکس شود. اگر این ساختار مشخص باشد، مخاطبان به راحتی راه خود را در سایتتان پیدا می کنند. UX خوب شانس شما را برای تبدیل افراد افزایش می دهد: محصولات خود را بخرید. در خبرنامه خود مشترک شوید و یا برای بازدید دیگری برگردید و گوگل سایت هایی را دوست دارد که عملکرد خوبی هم دارند!

ساختار سایت و دسته بندی مقالات

چگونه می توان با ساختار سایت شروع به کار کرد؟

کارهایی که باید برای بهبود ساختار سایت خود انجام دهید چیست؟ برای جلوگیری از ایجاد مشکل در سایت، چه کاری می توانید انجام دهید؟ سه نکته اساسی در مورد چگونگی بهبود سریع ساختار سایت وجود دارد:

1. پاک کردن محتوای قدیمی

بسیاری از مغازه ها هر فصل مجموعه متفاوتی از محصولات (لباس و کفش) را به فروش می رسانند. اگر انتظار ندارید که همان محصول را دوباره بفروشید، باید صفحه را حذف کنید. با این حال، ممکن است لینک هایی به صفحه مورد نظر برای حذف داشته باشید و می دانید که لینک های صفحه شما برای سئو سایت شما ارزشمند هستند! باید مطمئن شوید که از این پیوندها استفاده می کنید، حتی اگر این صفحه دیگر وجود ندارد. به همین دلیل شما باید URL را هدایت کنید.

2. ارزیابی دسته بندی ها

باید اطمینان حاصل کنید که دسته بندی ها به یک اندازه ارزیابی می شوند. به آلیس و داستان هایش فکر کنید. آلیس می توانست داستان های خود را با ساخت انبوهی از این دسته ها طبقه بندی کند. تصور کنید که یک توده بزرگ شده است، در حالی که بقیه بسیار کوچکتر هستند. یافتن یک داستان خاص در آن انبوه بزرگ دشوار خواهد بود، در حالی که جستجو در یک توده کوچک بسیار آسان تر است. در عین حال، آن توده بزرگ احتمالاً بسیار مهم است، زیرا آلیس داستان های زیادی درباره آن موضوع خاص نوشته است.

دسته بندی ها زمانی بزرگ می شوند که در مورد یک موضوع خاص زیاد بنویسید و در مورد موضوعات دیگر کمتر بنویسید. در یک مرحله، باید آن یک دسته را به دو دسته تقسیم کنید. یک قانون خوب برای اندازه دسته ها این است که مطمئن شوید هیچ دسته ای بیش از دو برابر دسته دیگر نیست. وقتی یک دسته به طور قابل توجهی از دسته های دیگر بزرگتر باشد، سایت شما نامتعادل می شود. در یک رده بزرگ با رتبه بندی پست های وبلاگ مشکل خواهید داشت. این انبوه برای جستجو در میان آن ها بسیار بزرگ شده است. در این حالت، شما باید دسته های خود را ارزیابی و بهینه سازی کنید: شاید برخی از آن ها را ادغام یا تقسیم کنید.

3. ساختار لینک داخلی خود را بهبود ببخشید

باید به مهمترین مطالب سایت خود لینک دهید تا به گوگل نشان دهید که این مقالات بهترین و کاملترین مقالات شما هستند. یک ساختار پیوند داخلی عالی برای گوگل بسیار مهم است، اما برای کاربران نیز اهمیت دارد. می خواهید بهترین پست های شما را بخوانند، درست است؟

نتیجه گیری: با بهبود ساختار سایت خود شروع کنید

لازم به یادآوری است که ساختار سایت بخشی از یک روند بزرگتر و مداوم است. سایت شما رشد خواهد کرد و بنابراین ساختار به نگهداری نیاز دارد. بهبود و حفظ ساختار سایت باید جنبه اصلی هر استراتژی سئو باشد. این یک بخش بسیار عملی از SEO است. این چیزی است که می توانید خیلی سریع آن را کنترل کرده و بهبود ببخشید. بنابراین، بیایید شروع کنیم!

منبع: yoast