برای ساخت تصویر WebP، نیاز است تا مراحلی را در نرم افزار Android Studio، طی کنید. Android Studio، می تواند تصاویر PNG، JPG، BMP یا GIF را به قالب WebP تبدیل کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قالب تصویر WebP، به مقاله “آپلود تصاویر Webp در وردپرس“، مراجعه کنید.

WebP یک قالب فایل تصویری از گوگل است. این قالب، ساخت تصویر WebP را با ویژگی هایی مانند فشرده سازی زیاد (مانند JPEG) و همچنین شفافیت خوب (مانند PNG) را فراهم می کند. اما همچنین می تواند فشرده سازی بهتری نسبت به JPEG یا PNG ارائه دهد.

تبدیل تصاویر به WebP

همانطور که پیش تر گفته شد، برای ساخت تصویر WebP، با کمک Android Studio، می توانید تصاویر یا پوشه های تصاویر را به صورت جداگانه تبدیل کنید. برای تبدیل یک تصویر یا یک پوشه از تصاویر، به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول

بر روی یک فایل تصویری یا پوشه ای حاوی تعدادی فایل تصویری کلیک راست کنید. سپس گزینه “Convert to WebP” را کلیک کنید.

مرحله دوم

صفحه ای برای تنظیمات ساخت و تبدیل تصویر به WebP، باز می شود. تنظیمات پیش فرض نرم افزار، به تنظیمات “minSdkVersion” بستگی دارد.

نرم افزار Android Studio.
شکل 1: تبدیل تصاویر به WebP

مرحله سوم

رمزگذاری “کاهش دهنده” یا “غیر کاهش دهنده” را انتخاب کنید. رمزگذاری غیر کاهش دهنده، در صورتی قابل دسترس است که minSdkVersion شما روی 18 یا بالاتر تنظیم شده باشد. اگر رمزگذاری کاهش دهنده را انتخاب کردید، کیفیت رمزگذاری را تنظیم کنید. مشخص کنید که بعد از ساخت تصویر WebP، پیش نمایش هر تصویر تبدیل شده را قبل از ذخیره، مشاهده کنید یا خیر.

همچنین می توانید از تبدیل هر پرونده ای که نسخه رمزگذاری شده آن بزرگتر از نسخه اصلی است یا فایل با شفافیت، صرف نظر کنید. اگر minSdkVersion شما روی 18 یا بالاتر تنظیم شده باشد، Android Studio، به شما امکان می دهد تصاویر شفاف WebP را ایجاد کنید. اگر minSdkVersion شما کمتر از 18 باشد، کادر”تصاویر با شفافیت / کانال آلفا” به طور خودکار انتخاب می شود.

مرحله چهارم

برای شروع ساخت تصویر WebP، روی “Ok” کلیک کنید. اگر بیش از یک تصویر را تبدیل می کنید، روند تبدیل، یک مرحله ای است. همچنین ممکن است برای غیر فعال کردن همه تصاویر تبدیل شده، گزینه ای وجود نداشته باشد.

اگر تبدیل “غیر کاهش دهنده” را پیش تر انتخاب کرده اید، تبدیل بلافاصله اتفاق می افتد. همچنین، تصاویر شما در محل اصلی خود، تبدیل می شوند. اگر تبدیل کاهش دهنده را انتخاب کردید، به مرحله بعدی خواهید رفت.

مرحله پنجم

اگر تبدیل کاهش دهنده را انتخاب کرده اید و تصمیم دارید پیش نمایش هر تصویر تبدیل شده را قبل از ذخیره مشاهده کنید، Android Studio در هنگام تبدیل، هر تصویر را به شما نشان می دهد تا بتوانید نتیجه تبدیل را بررسی کنید. (اگر در مرحله اول، گزینه مشاهده پیش نمایش را انتخاب نکردید، Android Studio از این مرحله صرف نظر کرده و تصاویر شما را بلافاصله تبدیل می کند.) در مرحله پیش نمایش، می توانید تنظیمات کیفیت هر تصویر را به صورت جداگانه تنظیم کنید. در ادامه توضیح داده شده است.

تبدیل JPG به قالب WebP با کیفیت 75٪
شکل 2: تبدیل JPG به قالب WebP با کیفیت 75٪

شکل 2، تصویر اصلی JPG در سمت چپ و تصویر WebP را در سمت راست، نشان می دهد. در روند ساخت تصویر WebP، می توانید نوار پایین صفحه را به سمت چپ یا راست بکشید تا تنظیمات کیفیت تغییر کند. بدین صورت، بلافاصله تأثیر آن را بر روی تصویر رمزگذاری شده و اندازه فایل، مشاهده کنید.

ناحیه میانی، پیکسل هایی را نشان می دهد که بین تصویر اصلی و رمزگذاری شده، متفاوت است. زیرا، در شکل 2، با کیفیت تنظیم شده روی 75٪، تقریبا هیچ تفاوتی بین این دو تصویر وجود ندارد.

 تبدیل JPG به قالب WebP با کیفیت 0٪
شکل 3: تبدیل JPG به قالب WebP با کیفیت 0٪

برای هر تصویری که بررسی می کنید تنظیم کیفیت را انجام دهید. اگر بیش از یک تصویر را تبدیل می کنید، برای رفتن به تصویر بعدی، روی “Next” کلیک کنید.

مرحله آخر

روی “Finish” کلیک کنید. تصاویر شما در محل اصلی خود، تبدیل می شوند. بدین صورت، ساخت تصویر WebP، شما به پایان می رسد

تبدیل تصاویر WebP به PNG

اگر می خواهید از یک تصویر WebP، به منظور دیگری استفاده کنید. می توانید از Android Studio برای تبدیل تصاویر WebP، به قالب PNG استفاده کنید. برای تبدیل تصویر WebP به PNG، به شرح زیر عمل کنید:

  1. بر روی تصویر WebP در Android Studio کلیک راست کرده و سپس گزینه Convert to PNG را کلیک کنید.
  2. صفحه کوچکی، ظاهر می شود که از شما می پرسد آیا می خواهید تصویر را به PNG تبدیل کنید. پس از مشخص کردن چند گزینه، تصویر شما بلافاصله تبدیل می شود.

منبع: developer