وقتی گوگل نتایج جستجو را رتبه بندی می کند، آیا الگوریتم سن دامنه شما را هم در نظر می گیرد؟ آیا گوگل در نتایج جستجوی خود از دامنه های قدیمی و کهنه تاسیس حمایت می کند؟ آیا خرید یک نام دامنه کاملاً جدید شما را در معرض ضرر سئو قرار می دهد؟

این ها فقط چند مورد از سؤالاتی است که در مورد سن دامنه به عنوان یک فاکتور رتبه بندی از ما پرسیده می شود. همین موضوع در چند مدت گذشته به شدت مورد بحث و مناقشه بوده است.

ما می دانیم که شاید سن دامنه به عنوان یک عامل رتبه بندی اصلی محسوب نشود، اما گوگل حداقل آن را به عنوان بخشی از الگوریتم امتیازدهی اسناد در یک مقطع زمانی در نظر گرفته است. در ادامه می توانید بیشتر بخوانید تا بدانید که آیا سن دامنه واقعاً یک فاکتور رتبه بندی جستجوی گوگل محسوب می شود یا خیر.

سن دامنه به عنوان یک عامل رتبه بندی

این ادعا در اینجا با دو عنوان بیان می شود:

 • هر چه گوگل دامنه قدیمی تری از شما در فهرست خود داشته باشد، برای رتبه بندی جستجوی شما سود بیشتری خواهد داشت.
 • هرچه دامنه قدیمی تری ثبت شود، برای رتبه جستجوی شما مفید تر خواهد بود.

اساساً بحث اینجاست:

فرض کنید شما دو دامنه را ثبت کرده اید، یکی در سال 2010 و دیگری در سال 2020. تا سه ماه پیش، شما هرگز محتوایی را در هیچ یک از سایت ها منتشر نمی کردید.

این نظری ها بدان معناست که گوگل دامنه 2010 را «قوی تر» در نظر می گیرد، صرفاً به این دلیل که بیش از 10 سال قبل از سایت دوم ثبت شده است و باید رتبه بندی زمانی آسان تری داشته باشد.

آیا این منطقی به نظر می رسد؟ قطعاً نه پس با ما همراه شوید تا از اصل ماجرا با خبر شوید.

شواهد تأثیر سن دامنه به عنوان یک عامل رتبه بندی

سن دامنه به عنوان یک عامل رتبه بندی

در سال 2007، برخی از سئوکار ها معتقد بودند که سن دامنه یکی از 10 فاکتور برتر رتبه بندی است. اخیراً، اما برخی به ویدیوی قدیمی Matt Cutts اشاره کرده اند که اثبات می کند سن دامنه یک عامل رتبه بندی گوگل است.

البته Cutts در آن، می گوید: «تفاوت بین دامنه ای که شش ماه از عمرش می گذرد و یک سال، آن قدر ها هم زیاد نیست.» اما برای برخی، به نظر می رسد که گوگل از سن دامنه به عنوان سیگنال رتبه بندی استفاده می کند، اگرچه شاید خیلی هم چیز مهمی نباشد.

شواهد علیه تأثیر سن دامنه به عنوان یک عامل رتبه بندی

موضوع این است که آن ویدیو مربوط به سال 2010 است.

و این چیزی است که Cutts در واقع گفت:

 • اطلاعات ثبت کننده اصلا مهم نیست. جمع آوری آن بسیار دشوار است و گوگل به اندازه کافی به آن دسترسی ندارد تا سیگنال های قابل اعتمادی داشته باشد.
 • چیزی که گوگل می تواند اندازه گیری کند، مربوط به زمانی است که سایت برای اولین بار خزیده می شود و زمانی که سایت برای اولین بار توسط سایت دیگری پیوند می گیرد.

واقعیت بیشتر به کیفیت محتوای شما و نوع پیوند هایی که دریافت می کنید مربوط می شود، در نتیجه کیفیت محتوای شماست که تعیین می کند تا چه اندازه در موتور های جستجو رتبه بندی خواهید شد.”

Matt Cutts

بازیابی اطلاعات بر اساس داده های تاریخی

domain age

یک درخواست ثبت اختراع در سال 2005 به نام ” بازیابی اطلاعات بر اساس داده های تاریخی ” توسط مت Matt Cutts و Paul Haahr و چندین نفر دیگر انجام شد، که به ما بینش بیشتری در مورد نحوه درک گوگل از سیگنال های سن دامنه در آن زمان نشان می دهد.

این درخواست ثبت اختراع، روشی را برای شناسایی یک صفحه و اعطای امتیاز به آن با استفاده از داده های مختلف مربوط به تاریخچه آن را تشریح می کرد. این داده ها شامل:

 1. اطلاعات در مورد تاریخ شروع آن صفحه.
 2. زمان سپری شده از تاریخ شروع اندازه گیری شده.
 3. نحوه و استفاده از تغییرات در صفحه در طول زمان.
 4. زمان بین تغییرات؛ تغییرات صفحه در یک دوره زمانی در مقایسه با تغییرات همان صفحه در یک دوره زمانی دیگر متفاوت خواهد بود.
 5. وجود حداقل یکی از موارد زیر:
  • تعداد صفحات جدید مرتبط با صفحه ما در یک بازه زمانی
  • نسبت تعداد صفحات جدید مرتبط با صفحه به تعداد کل صفحات مرتبط با آن و قسمت هایی از محتوا
 6. صفحه که در یک دوره زمانی تغییر کرده است.
 7. رفتار پیوند ها کمتر به ظاهر شدن و ناپدید شدن یک یا چند پیوند اشاره می کننده به سند مربوط می شوند.

البته موارد بسیار بیشتری هم وجود دارد، اما در حال حاضر می بینید که این تحقیق هرگز فقط به سن دامنه محدود نبوده است. تأکید بر عناصری مانند پیوند ها و کیفیت محتوای جدید در اینجا بیشتر وجود دارد.

سن دامنه ممکن است در آن زمان عاملی مهم بوده باشد. اما هیچ شواهد روشنی وجود ندارد که این بر رتبه بندی تأثیر مستقیم گذاشته باشد و بیشتر به اندازه یک عامل ضعیف مؤثر در نمره تاریخچه سند، جامع تر بوده است (شاید هنوز هم عامل رتبه بندی باشد تنها شاید).

نتیجه گیری ما:

گوگل گفته است که سن دامنه یک عامل رتبه بندی نیست و ما هیچ دلیلی نداریم که در این مورد به آن ها شک کنیم. زمانی که دامنه خود را برای الگوریتم جستجوی مهمی در گوگل ثبت کنید، خرید دامنه های قدیمی به شما کمک نمی کند که سریع تر به رتبه بالا تری برسید. در واقع، شما می توانید از یک دامنه قدیمی پیوند های ناخواسته یا سایر ارتباطات منفی را به ارث ببرید که می توانند به SEO شما آسیب وارد کنید.

خط آخر: گوگل از سن دامنه به عنوان رتبه بندی مستقیم جستجو های خود استفاده نمی کند.

منبع:

searchenginejournal.com