پرسیدن سوالات مناسب در حوزه سئو، به شما کمک می کند تا ببینید آیا شما و یا هر فرد دیگری، برای این شغل مناسب هستید یا خیر. مجموعه ای از این سوال های مصاحبه شغلی سئو، می تواند شما را راهنمایی کند، تا بهتر فردِ مورد قبول را تشخیص دهید.

یک رزومه خوب ممکن است ملاک مناسبی برای ارزیابی یک کاندید شغل باشد، اما همچنین گواهینامه ها، سال های کار و مدارک می توانند توانایی های واقعی یک داوطلب شغلی را پنهان کنند.

مصاحبه سئو شامل عناصر مختلفی است. اکنون ما مجموعه ای از سوال های مصاحبه سئو را برای سنجش صلاحیت یک کاندید شغلی، طرح کرده ایم.

سوالات مهم برای مصاحبه شغلی سئو.

1- چه چیزی شما را برای درخواست این موقعیت، علاقه مند کرده است؟

این اولین سؤالی است که در مصاحبه، به دلایلی مطرح می شود: دلیل این که آن ها برای این شغل درخواست می دهند تا چه حد، مهم و قطعی است.

پاسخ ها می توانند دامنه وسیعی داشته باشند. به عنوان مثال، آن ها می توانند درباره دانش یا تجربه خود در زمینه سئو بحث کنند. یا ممکن است آن ها به سمت شرکت شما کشیده شوند، زیرا سابقه کمی در سئو دارند، اما علاقه زیادی به کار برای شما و پذیرش چالش های شغلی دارند.
صرف نظر از پاسخ داوطلب ها، اطلاعات زیادی در مورد مشارکت آن ها در این روند خواهید آموخت.

2- چه مدت است که در حال مطالعه و کار با سئو هستید؟

من دریافتم که سال ها تجربه در زمینه سئو، ارتباط چندانی با دانش شغلی و توانایی داوطلب برای دستیابی به نتایج ندارد. با این وجود، این یک سؤال عالی است تا نه تنها، مدت زمانی که آن ها در حوزه سئو، کار می کنند، بلکه آنچه آن ها را به سئو رسانده است و یا هنوز در حال مطالعه آن هستند، سنجیده شود.

3- فکر می کنید تجربه خاص شما چگونه برای ما مفید خواهد بود؟

در این سوال، شما می خواهید بدانید که داوطلب، چه ارزشی برای شرکت شما دارد. اگر آن ها ارزش خود را نمی بینند، شاید ارزش زیادی برای آوردن ندارند.

4- چه چیزی را در مورد سئو، بیشتر دوست دارید؟ چرا این کار را به عنوان شغل خود انجام می دهید؟

این سؤالی عالی برای ارزیابی مدت زمان ماندگاری فرد داوطلب در صنعت و شرکت شما است. اگر آن ها عاشق سئو نیستند، شاید برای این شغل به عنوان پله ای برای مشاغل دیگری که ترجیح می دهند، درخواست کنند. اهمیت این مسئله، بستگی به شما دارد.

5- تخصص شما در چه زمینه ای است، یا چیزی که در سئو، به طور ویژه در آن مهارت دارید؟

به احتمال زیاد پاسخ این سؤال و سوال فوق در این مصاحبه سئو، یکسان خواهد بود، اما نه همیشه. اگر اینطور نیست، احتمالاً این همان چیزی است که داوطلبان دوست دارند منتظر آن باشند.
بنابراین این سؤال پیش می آید که آیا می توانید این فرصت را به آن ها بدهید؟

6- در مقیاس 1 تا 10، چگونه به خودتان به عنوان یک متخصص سئو، امتیاز می دهید؟

بر اساس همه این سوالات، شما ارزیابی خود را در مورد مهارت و تجربه آن ها خواهید داشت. اگر فردی، ارزش خود را بسیار بالا می بیند، بعداً ممکن است در مسیر، مشکلاتی داشته باشید. البته افرادی که به مهارت های خود اطمینان دارند، نیرو های خوبی به شمار می روند. همچنین فردی که به میزان ارزش و کارایی خود اطمینان ندارد، ممکن است واقعا همانطور که خودش فکر می کند، بی ارزش باشد.

7- برای رسیدن به مرحله بعدی چه کار هایی باید انجام دهید؟

با فرض اینکه افراد در سوال پیشین، به خود 10 از 10 نمره نداد، همیشه جایی برای پیشرفت وجود دارد. اینجاست که شما می فهمید، که آیا آن ها می دانند چقدر فضای رشد برایشان وجود دارد یا خیر.

8- روی چه نوع سایت هایی کار کرده اید و تا چه حد؟

این سؤال در مصاحبه سئو، به شما کمک می کند تا کار هایی که فرد داوطلب در گذشته انجام داده است را بسنجید. افراد کاندید شغلی، باید بتوانند برخی از سایت ها را برای بررسی نتایج خاص و نحوه مشارکت آن ها در دستیابی به همان نتایج را نشان دهند.

9- شما با چه زبان های برنامه نویسی تجربه دارید؟

شاید این سوال چندان با اهمیت جلوه نکند، اما دانستن پاسخ، می تواند به شما در ارزیابی ارزش کلی آن ها برای شرکت شما کمک کند.

10- با چه CMS هایی تجربه دارید؟

در این سوال از مصاحبه سئو، شما فقط می خواهید بدانید که فرد کاندید، با چه سیستم هایی تجربه کار، دارد.

فرد کاندید چه تجربه هایی در حوزه سئو دارد؟

11- از چه ابزار های سئو استفاده می کنید و چرا؟

هر فرد سئو کار، می تواند ابزار های مورد علاقه خود را داشته باشد. حال ابزار هایی که کاندید با آن ها کار می کند، ممکن است ابزار هایی باشند که شما استفاده می کنید یا خیر. البته این سوال، فرصتی عالی برای یافتن دلایل آن ها برای ترجیح یک ابزار بر ابزار دیگر است.
همچنین می خواهید بررسی کنید که اگر آن ابزار دیگر در دسترس نبود، آیا آن ها همچنان قادر خواهند بود، تا به کار خود به طور مؤثر ادامه دهند یا خیر.

12- چه مهارت های فنی در سئو دارید؟

هر سئوکاری، دارای مهارت های سطح توسعه دهنده نیست، اما کاندید باید برخی از مهارت های فنی سئو را داشته باشد که بتواند از آن ها استفاده کند.

13- چه مهارت های غیر فنی دارید که به سئو مربوط می شود؟

 • آیا فرد کاندید، می تواند پست های آموزنده وبلاگ بنویسد؟
 • آیا برای تشخیص لینک های مخرب، تیزبین است؟
 • آیا در کار با توسعه دهندگان دیگر به خوبی کار می کند؟

بسیاری از مهارت های غیر فنی وجود دارد که برای سئو بسیار ارزشمند است. اینجاست که فرد کاندید، در جواب این سوال در مصاحبه، به شما می گوید که آن ها چیست و چرا ضروری هستند.

14- تجربه خاص شما با رسانه های اجتماعی، توسعه محتوا و تجزیه و تحلیل چیست؟

آیا داوطلب تجربه ای خارج از سئو دارد؟
حتی اگر فردی را برای سایر موقعیت ها استخدام نمی کنید، ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که برخی از این کار ها باید توسط متخصص سئو انجام شود. میزان مهارت فرد در این زمینه ها می تواند مقیاس ها را به نفع او بچرخاند.

مطالعه کنید👇

چگونه یک متخصص سئو شویم ؟

15- چه احساسی در مورد ساخت لینک دارید؟

ایجاد لینک می تواند بخشی از یک استراتژی سئوی موفق باشد، اما همچنین می تواند راهی برای تکنیک های سئوی کلاه سیاه باشد که می تواند یک سایت را با مشکلات زیادی مواجه کند.

شما همچنین می خواهید از طریق این سوال در مصاحبه سئو، از استراتژی ایجاد لینک فرد کاندید، مطلع شوید. به عنوان مثال، آیا فرد محتوا ایجاد و تبلیغ می کند؟ آیا او احیای لینک را درک می کنند؟ آیا اهمیت لینک ها و نحوه عملکرد پیوند های مختلف را می داند؟

16- تجربیات شما در زمینه معرفی محتوا در قطعه های ویژه چه بوده است؟

چشم انداز SERP امروزه با 10 پیوند آبی فاصله دارد. با این وجود، درک چگونگی ارتباط محتوا با پرسش ها و اینکه چگونه این اتصالات می توانند قطعه های برجسته ایجاد کنند، می تواند راهی عالی برای فهمیدن دیدگاه فرد کاندید در مورد محتوا و ساختار باشد.

دیگر سوال های ضروری که باید مطرح شوند

این سوال ها را در مصاحبه سئو، برای سنجش میزان دانش و تجربه فرد کاندید مطرح کنید.

 • چگونه از داده های ساختار یافته استفاده کرده اید؟
 • آیا تا به حال “Analytics” را راه اندازی کرده اید؟ تا چه اندازه؟
 • راه های مختلف برای دور نگه داشتن یک سایت از فهرست گوگل چیست؟ از کدام و در چه زمانی استفاده می کنید؟
 • اگر بتوانید ابزاری بسازید که امروزه وجود ندارد، این ابزار چه قابلیت هایی دارد؟
 • چگونه با نیاز های مشتریان مختلف سازگار می شویم؟
 • وقتی نمی توانید یک توصیه انتقادی را اجرا کنید، چه می کنید؟
 • چقدر به دستورالعمل های گوگل پایبند هستید؟
 • مهم ترین موفقیت شما در سئو چیست؟
 • از چه معیار هایی برای سنجش موفقیت سئو استفاده می کنید؟

سخن پایانی

درک تجربه داوطلبان شما برای فرآیند استخدام بسیار مهم است. لازم نیست تک تک سوال های مطرح شده در اینجا را در مصاحبه سئو، بپرسید. اما شما باید به اندازه کافی سوال بپرسید تا درک رضایت بخشی از تجربیات داوطلب در دنیای سئو به دست آورید. هرچه اطلاعات بیشتری در مورد تجربه آن ها داشته باشید، بهتر است.

منبع: searchenginejournal