سیستم مدیریت محتوا (CMS) برنامه ای است که برای مدیریت محتوای وب استفاده می شود و به چندین مشارکت کننده امکان ایجاد، ویرایش و انتشار را می دهد. محتوای CMS معمولاً در یک پایگاه داده ذخیره می شود و بر اساس مجموعه ای از الگو ها در یک لایه ارائه نمایش داده می شود.

موارد زیر ویژگی های اساسی سیستم مدیریت محتوا است:

  • ایجاد محتوا (به کاربران امکان می دهد به راحتی محتوا را ایجاد و قالب بندی کنند)
  • ذخیره سازی محتوا (محتوا را به صورت سازگار در یک مکان ذخیره می کند)
  • مدیریت گردش کار (امتیاز ها و مسئولیت ها را بر اساس نقش هایی مانند نویسندگان، ویراستاران و سرپرستان تعیین می کند)
  • انتشار (سازماندهی مطالب)

مزایای سیستم مدیریت محتوا

مزایای سیستم مدیریت محتوا

یک مزیت عمده CMS ماهیت مشترک آن است. چندین کاربر می توانند هم زمان وارد شده و مشارکت، برنامه ریزی یا ویرایش کنند. از آنجا که رابط کاربری معمولاً مبتنی بر مرورگر است، هر تعداد کاربر می توانند از هرجایی به CMS دسترسی پیدا کنند.

دومین مزیت عمده CMS این است که به افراد غیر فنی که زبان برنامه نویسی بلد نیستند اجازه می دهد تا به راحتی محتوای وب خود را ایجاد و مدیریت کنند. ویراستاران از یک سیستم عامل مدیریت محتوای معمولی به کاربران اجازه می دهند متن را وارد کنند و تصاویر را بدون نیاز به دانستن HTML یا CSS آپلود کنند.

وقتی شرکتی از CMS برای انتشار صفحات خود استفاده می کند، اعتماد خود را به مهندسان سطح پایین برای ایجاد تغییر در وب سایت کاهش می دهد و انتشار مطالب جدید را سریعتر و آسان تر می کند.

نمونه های CMS

نمونه های CMS

در حالی که صد ها سیستم عامل CMS وجود دارد، برخی از محبوب ترین ها در زیر لیست شده اند:

در CMS به دنبال چه چیزی باشید؟

قبل از انتخاب سیستم مدیریت محتوا، ارزیابی عملکرد های مدیریت اطلاعات شرکت و اهداف کلی کسب و کار با توجه به انتشار مطالب مفید است.

شما باید با تهیه لیستی از مشکلات تجاری که می خواهید حل کنید و همچنین نیاز های خاصی که دارید شروع کنید. این به شما کمک می کند تا سیستم مدیریت محتوای مناسب – سیستمی را که از الزامات تجاری شما پشتیبانی می کند – به جای محبوب ترین، انتخاب کنید.

سیستم های مدیریت محتوا به هر شکل و ابعادی ارائه می شوند که هرکدام دارای ویژگی ها و مزایای خاص خود هستند. برخی از آن ها به طور ایده آل برای وبلاگ نویسی مناسب هستند. همچنین ممکن است متناسب با سایت های تجارت الکترونیکی با ویژگی هایی برای قیمت گذاری و عملکرد حسابداری باشد. مشخصات بر اساس نیاز ها و منابع شرکت شما متفاوت خواهد بود.

در اینجا چند سوال برای بررسی در فرآیند ارزیابی وجود دارد:

بودجه شما چقدر است؟

اگر منابع بی نهایت برای صرف هزینه دارید، چند سیستم مدیریت محتوای بسیار پیچیده با ویژگی هایی وجود دارد که برای سهولت زندگی تولید کنندگان و ویراستاران محتوا طراحی شده اند. با وجود بودجه محدود، انتخاب های شما محدود تر خواهد بود.

CMS برای پشتیبانی از چه عملیات تجاری نیاز دارد؟

بعد از قیمت، مهمترین نکته بعدی این است که CMS برای پشتیبانی به کدام فعالیت های تجاری نیاز دارد. آیا شرکت شما نیاز به انتشار صد ها فیلم جدید در روز دارد؟ تغییر قیمت هزاران محصول در روز چطور؟

CMS برای پشتیبانی یا ادغام به چه فناوری هایی نیاز دارد؟

اگر شرکت شما قبلاً از برنامه CRM ،ERP یا تجزیه و تحلیل وب استفاده کرده است، باید CMS را در نظر بگیرید که با نرم افزار بازاریابی آنلاین موجود ادغام شود .

ایجاد و ویرایش محتوا چقدر آسان است؟

هرچه این شرکت بزرگتر باشد، طبیعتا فعالیت در آن منحصر به فرد خواهد بود. در حالت ایده آل استفاده از سیستم با ویژگی هایی مانند ویرایشگر آسان و بصری خواهد بود.

چند گروه مختلف از کاربران وجود خواهد داشت؟

یکی از ملاحظات، سطوح مختلف امتیازات مدیریتی مورد نیاز خواهد بود. نقش های مختلف کاربر، از جمله نقش مدیران در بررسی محتوای برنامه ریزی شده را در نظر بگیرید.

آیا این پلتفرم SEO-friendly است؟

اگر سئو برای شرکت شما مهم است، شما CMS هایی را می خواهید که به طور خودکار کارهای اساسی بهینه سازی صفحه مانند تگ های عنوان، آدرس های اینترنتی، تگ های alt بر روی تصاویر و ساختار لینک داخلی را انجام دهد.

جامعه توسعه دهنده چقدر بزرگ است؟

برخی از سیستم عامل های CMS، به ویژه وردپرس و دروپال، دارای جوامع توسعه دهنده بسیار بزرگی هستند. مزیت یک جامعه قابل توجه میزان کمک آنلاین و اسنادی است که در مورد بسیاری از جنبه های سفارشی سازی پیدا خواهید کرد.

پاسخ به سوالات بالا می تواند به شما در انتخاب سیستم مدیریت محتوای مناسب برای مشاغل یا سازمان خود کمک کند.