اگر می خواهید ترافیک ارگانیک وب سایت خود را افزایش دهید، نمی توانید اهمیت ایجاد لینک را نادیده بگیرید. گوگل در سال 2016 تأیید کرد که بک لینک ها در کنار محتوا و RankBrain یکی از سه فاکتور رتبه بندی برتر هستند. ایجاد لینک ها یک تاکتیک قدرتمند سئو است و لینک های مناسب می توانند رتبه بندی و بازدید ارگانیک شما را افزایش دهند. با این حال کسب بک لینک آسان نیست. باید از تاکتیک هایی استفاده کرد که دستورالعمل های گوگل را نقض نکند. برخی از سئوکار ها برای تسریع رشد ارگانیک وب سایت خود، از تاکتیک هایی برخلاف این دستورالعمل ها استفاده می کنند، مانند استفاده از شبکه های وبلاگ خصوصی (PBN).

شبکه های وبلاگ خصوصی یا PBN چیست؟

شبکه وبلاگ خصوصی (PBN) شبکه ای از وب سایت ها است که تعداد زیادی لینک به وب سایت دیگر قرار می دهند. این شبکه های لیک شامل لینک های با کیفیت پایین هستند که برای دستکاری رتبه بندی موتور های جستجو طراحی شده اند.

سئوکارانی که از PBN برای ایجاد لینک استفاده می کنند، معمولاً از این تاکتیک به عنوان راهی برای “کنترل کامل” تلاش های ایجاد لینک خود استفاده می کنند. سایر تاکتیک های ایجاد لینک کلاه سفید مانند روابط عمومی دیجیتال، لینک شکسته یا لینک منابع شامل اشخاص ثالث است که لینک ها را قرار می دهند و سئوکار ها یا مدیران وب سایت ها همیشه نمی توانند محل لینک ها را کنترل کنند.

به همین دلیل PBN ها اغلب با استفاده از دامنه های منقضی شده ساخته می شوند. این دامنه های منقضی شده قبلاً دارای سایتی بودند که لینک هایی را به دست آورده بودند و در نظر موتور های جستجو تا حدی اقتدار ایجاد کرده بودند. این دامنه های منقضی شده، خریداری شده و به سایتی تبدیل می شود که بخشی از یک شبکه وبلاگ خصوصی است و معمولاً محتوای جدیدی اضافه می شود تا لینک های خروجی از PageRank عبور کنند.

سئوکاران کلاه سیاه که از این تاکتیک استفاده می کنند، تلاش زیادی می کنند تا از تشخیص گوگل مبنی بر اینکه سایت های آن ها بخشی از شبکه است یا ردپایی بین آن ها پیدا کند، جلوگیری کنند. کارهای این سئوکاران شامل:

  • میزبانی با ارائه دهندگان میزبانی مختلف
  • ثبت دامنه با ثبت کننده های مختلف
  • استفاده از پسوند های مختلف دامنه
  • استفاده از تم ها یا طرح بندی های مختلف
  • ایجاد محتوا هایی که به سایت های پولی لینک نمی دهند، در تلاش برای پنهان کردن پست هایی است که این کار را انجام می دهند

در حالی که اغلب از سایت های PBN بعنوان بخشی از یک شبکه صحبت می شود، اما منظور این است که به نظر می رسد آن ها سایت های مستقلی باشند. فقط به این مسئله فکر کنی. به جای به دست آوردن لینک، داشتن یک شبکه وبلاگ خصوصی به این معنی است که می توانید لینک هایی را به سایت (ها) خود، با انکر تکست دقیقی که می خواهید و هر زمانی که می خواهید و به هر صفحه ای که نیاز به تقویت دارد، قرار دهید.

همه این ها عالی به نظر می رسد اما اشتباه است. PBN ها نقض آشکار دستورالعمل های کیفیت وبمستر گوگل هستند و می توانند باعث جریمه سایت شما شوند. به همین دلیل این تاکتیکی نیست که ما آن را تأیید یا توصیه کنیم.

نقض دستورالعمل های کیفیت وبمستر Google توسط PBN ها

استفاده از PBN ها یک تاکتیک لینک سازی توصیه شده نیست. اگر نگاهی به دستورالعمل های لینک دهی گوگل بیندازیم، می توانیم متوجه شویم که:

هرگونه لینکی که قصد دستکاری PageRank یا رتبه بندی سایت در نتایج جستجوی گوگل را دارد ممکن است بخشی از شمای لینک دهی و نقض دستورالعمل های مدیران وب گوگل تلقی شود. این شامل هرگونه رفتاری است که لینک های سایت شما یا لینک های خروجی از سایت شما را دستکاری می کند.

شبکه های وبلاگ خصوصی به وضوح در این زمینه قرار می گیرند، زیرا لینک هایی که از چنین سایت هایی می آیند قصد دارند نتایج جستجوی گوگل را دستکاری کنند (این لینک ها بدست نمی آیند، بلکه توسط شخصی که از طرف سایت فعالیت می کند، قرار داده می شوند).

مسئله اصلی این است که از PBN ها به عنوان راهی برای “فریب سیستم” استفاده می شود. اگر به خواندن این دستورالعمل ها ادامه دهیم، می بینیم که:

بهترین راه برای ایجاد سایت های دیگر به منظور ایجاد لینک های با کیفیت و مرتبط با محتوای شما، ایجاد محتوای منحصر به فرد و مرتبط است که به طور طبیعی می تواند در جامعه اینترنتی محبوبیت پیدا کند. هرچه محتوای مفید تری داشته باشید، احتمال اینکه شخص دیگری آن مطالب را برای خوانندگان خود لینک کند، بیشتر است.

لینک های PBN پیوند های مهمی نیستند که در نتیجه محتوای عالی قرار گیرند. آن ها فقط راهی برای ایجاد تأثیر مصنوعی بر رتبه بندی جستجو هستند و این چیزی نیست که در دراز مدت کار کند.

روش های لینک سازی

ریسک های مرتبط با شبکه های وبلاگ خصوصی

اگر لینک های PBN نقض دستورالعمل های گوگل باشد، خطرات آن چیست؟ ما می توانیم این موارد را به دو سناریوی اصلی تقسیم کنیم:

سایت شما مجازات می شود/رتبه را از دست می دهد

معمولاً در مهم ترین مواردی که استفاده از تاکتیک های ایجاد لینک های دستکاری شده بسیار زیاد است، این احتمال وجود دارد که سایت شما جریمه شده و با یک اقدام سریع مورد حمله قرار گیرد.

با خواندن دستورالعمل های Google در این مورد، می توانیم متوجه شویم که “وقتی گوگل یک اقدام دستی علیه یک سایت انجام می دهد، که Google تشخیص داده یک ویرایشگر انسانی صفحات موجود در سایت را ویرایش می کند و این سایت با دستورالعمل های کیفیت مدیر وب سایت گوگل مطابقت ندارند. اکثر اقدامات دستی به تلاش برای دستکاری نتایج جستجوی گوگل می پردازند. اکثر مسائلی که در اینجا گزارش می شود باعث می شود صفحات یا سایت ها بدون هیچ گونه نمای بصری برای کاربر در رتبه پایین تری قرار گرفته یا از نتایج جستجو حذف شوند. “

به طور خلاصه اگر سایت شما یک اقدام دستی (manual action) دریافت کند، این امر باعث رتبه بندی پایین تری برای صفحات خاص یا کل سایت می شود.

در شدید ترین موارد، با یک اقدام دستی می توانید کل سایت خود را از ایندکس گوگل حذف کنید. به طور معمول اگر لینک ها عامل این عمل باشند، این مورد باعث ایجاد لینک های غیر طبیعی به سایت شما می شود.

لینک ها نادیده گرفته می شوند

تنبیه گوگل برای pbn ها

برای اکثر سئوکار هایی که از شبکه های وبلاگ خصوصی استفاده می کنند، واقعیت این است که لینک هایی که توسط الگوریتم گوگل غیر طبیعی تلقی می شوند، به جای ایجاد یک اقدام دستی، نادیده گرفته می شوند.

امروزه اقدامات دستی معمولاً فقط در صورت استفاده بیش از حد از تاکتیک های دستکاری لینک که باعث بررسی سایت توسط تیم هرزنامه وب گوگل می شود، مشاهده می شود. اما اگر گوگل لینک هایی که به سایت شما رفته اند را نادیده بگیرد، واقعاً به چه معناست؟

به طور خلاصه این بدان معناست که آن لینک ها هیچ تاثیری بر رتبه بندی شما ندارند. جان مولر قبلاً تأیید کرده است که آن ها لینک هایی را که بعید به نظر می رسد طبیعی باشند، نادیده می گیرند. فراموش نکنیم که گوگل اکنون داده های تعداد زیادی از پرونده های disavow را در اختیار دارد. سال هاست که سئوکار ها به موتور های جستجو کمک می کنند تا منابع لینک های غیر طبیعی را بهتر بشناسند.

اگر لینکی به طور مثبت یا منفی بر رتبه بندی ها تأثیر نگذارد، منابع اختصاص داده شده به این موارد (زمان و/یا پول) به طور موثر هدر می رود. هیچ کس نمی خواهد که تلاش های بیهوده ای داشته باشد.

اگر وب سایت شما دارای لینک های PBN است چه باید بکنید؟

اگر فکر می کنید که سایت شما دارای لینک هایی از یک PBN یا سایر منابع با کیفیت پایین است، تمرین خوبی است که برای پاک کردن آن ها وقت بگذارید.

در مرحله اول شما باید هر لینک غیر طبیعی را شناسایی کنید و می توانید این کار را با استفاده از SEMrush Backlink Audit Tool انجام دهید. مخصوصا می توانید نشانه های خاصی را برای تجزیه و تحلیل مشخصات لینک سایت خود انتخاب کنید، از جمله مواردی که معمولاً نشان دهنده یک شبکه لینک است.

استفاده از ابزار semrush برای دوری از pbn ها

با این حال منطقی است که مشخصات لینک خود را بر اساس نشانه های گسترده تر، از جمله مواردی که به نظر می رسد دستکاری کننده یا برای محیط مضر باشند، بررسی کنید. سپس باید لینک هایی را که کیفیت پایین، مضر یا شبکه های وبلاگ خصوصی دارند، حذف کنید یا از طریق حذف لینک یا اضافه کردن لینک ها به یک فایل disavow.

منبع: semrush.com