شخصی سازی وب سایت فرآیند ایجاد تجربه های سفارشی برای بازدید کنندگان از یک وب سایت است. شخصی سازی وب سایت به جای ارائه یک تجربه گسترده و بزرگ، به شرکت ها این امکان را می دهد تا تجارب منحصر به فرد متناسب با نیاز ها و خواسته های آن ها را به بازدید کنندگان ارائه دهند.

شخصی سازی به هیچ وجه مفهوم جدیدی نیست. پیشخدمت ها اغلب از مشتریان تکراری استقبال می کنند و حتی اگر می دانند “سفارش معمول” آن ها چیست، با نام به آن ها مراجعه می کنند. مغازه داران می توانند از نشانه های بصری برای ارائه تجربیات شخصی استفاده کنند و … . نکته این است که در دنیای آفلاین، شخصی سازی بسیار رایج است و می تواند مورد توجه قرار نگیرد.

شخصی سازی وب سایت تلاش می کند تا با استفاده از داده ها همان سطح توجه فردی را داشته و آن را به دنیای دیجیتال ترجمه کند:

  • خرده فروشان آنلاین می توانند پیشنهادات هدفمندی را براساس بررسی رفتار به خریداران ارائه دهند.
  • سایت های مسافرتی می توانند بر اساس آب و هوا یا فصل فعلی تبلیغاتی را به بازدید کنندگان ارائه دهند.
  • اخبار و سایر رسانه ها می توانند فیلم های خاصی را بر اساس مکان زندگی آن ها برای بینندگان نمایش دهند.

چرا شخصی سازی وب سایت مهم است؟

اهمیت شخصی سازی وب سایت

انتظارات مصرف کنندگان به حدی منتقل شده است که افراد انتظار دارند یک تجربه شخصی دیجیتالی داشته باشند که نمایانگر سطح معمول شخصی سازی آن ها در حالت آفلاین باشد.

بسیاری از آن ها از طریق اخبار، شبکه های اجتماعی و توصیه های خرید خود به تجربه های شخصی عادت کرده اند. در واقع انتظارات به قدری بالا رفته است که شرکت هایی که می خواهند محصولات خود را بهبود ببخشند، استراتژی خود را برای رفع مستقیم این نیاز تغییر می دهند.

بسیاری از رهبران تجارت و فناوری از شخصی سازی به عنوان اولویت اصلی سرمایه گذاری در فناوری تجارت نام می برند.

چالش های شخصی سازی وب سایت

برای بسیاری از صنایع به ویژه صنایعی که مدت زمان بیشتری به صورت آفلاین نسبت به آنلاین فعالیت کرده اند، ترجمه شخصی سازی به دنیای دیجیتال چالش برانگیز است. قابل درک است که بسیاری از شرکت های خرده فروشی، مسافرتی و رسانه ای تلاش کرده اند تا همان سطح شخصی سازی را که در تجربه حضوری خود دارند، به بازاریابی آفلاین خود برسانند. برخی از چالش های معمول عبارتند از:

  • انبوهی از داده های غیر قابل اجرا: شرکت ها داده های فراوانی دارند، اما نمی توانند از آن ها برای شخصی سازی تجارب دیجیتالی استفاده کنند، زیرا در سیستم های مختلف ثبت شده است.
  • دانستن اینکه برای چه کسی شخصی سازی کنیم: حتی اگر بدانند کدام مخاطب با ارزش است، شرکت ها اغلب راهی مقیاس پذیر برای هدف قرار دادن پیام های خاص برای آن مخاطبان ندارند. محتوا در سیستم مدیریت محتوا قفل شده و توسط توسعه دهندگان کنترل می شود، در حالی که داده های بازدید کننده برای هدف گذاری در زمان واقعی در دسترس نیست.
  • سنجش تأثیر شخصی سازی: حتی اگر آن ها بتوانند محتوای شخصی شده را برای مخاطبان ارزشمند هدف قرار دهند، شرکت ها اغلب فاقد روشی مستقیم برای اندازه گیری تأثیر کلی آن نمونه کار ها از محتوای شخصی شده در طول سایت هستند.

شخصی سازی وبسایت چگونه انجام می شود؟

پیشرفت در فناوری می تواند به طور مستقیم بسیاری از چالش های فوق را برطرف کند. برای موثر واقع شدن، شخصی سازی وب سایت نیاز به چندین استراتژی دارد که به صورت یکپارچه با هم کار می کنند:

  • کشف مخاطبان: این کار را می توان با هدف قرار دادن بازدید کنندگان در زمان واقعی بر اساس اقداماتی که آن ها در سایت شما انجام می دهند (مرور لباس کودکان، جستجوی سفر به لندن، تماشای فیلم در مورد یک موضوع خاص) و همچنین آنچه در مورد آن ها با پروفایل های مشتری پویا می دانید انجام دهید (رفتار گذشته، ترجیحات بیان شده).
  • تجارب برنامه ریزی: اگر بازدید کنندگان خود را درک می کنید، می توانید تجربیات جذاب در محل و متناسب با مخاطبان خاص ایجاد کنید که مورد توجه آن ها باشد. انجام این کار شما را ملزم می کند مقیاس و پیچیدگی آن تجربه های شخصی را به زیبایی مدیریت کنید.
  • اندازه گیری و بهبود مداوم: شما باید دائماً بازدهی را در سرمایه گذاری شخصی سازی وب سایت خود اندازه بگیرید. هر تجربه شخصی طنین انداز نیست، بنابراین مهم است که همیشه نحوه عملکرد این تجربیات را بشناسیم و متناسب با آن تنظیم کنیم.