همه ما با مفهوم شعار های تبلیغاتی آشنا هستیم. ممکن است هر روز آن ها را بینیم و بشنویم. اما چه چیزی در پشت آن شعارهای جذاب تجاری قرار دارد؟ چقدر زمان و تلاش برای نوشتن آن لازم است؟ فرمول ایجاد یک شعار موفق چیست؟ پاسخ ها ممکن است چندان ساده نباشد، زیرا نوشتن شعارهای خوب به زمان، تلاش و خلاقیت نیاز دارد. اما این کار غیر ممکنی نیست.

اگر می خواهید جالب ترین و فراموش نشدنی ترین شعارها را بنویسید، قوانین خاصی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنید. بیایید بررسی کنیم که برای ایجاد یک شعار تبلیغاتی خوب چه چیزی لازم است و برای ایجاد یک عنوان جذاب که توجه مشتریان را به کسب و کار شما جلب کند، به چه مهارت هایی نیاز خواهید داشت. در ادامه با ما همراه باشید.

شعار تبلیغاتی یا اسلوگان چیست؟

از نظر شغلی، یک شعار عبارتی جاذب یا چند کلمه ای است که به گونه ای خاص برای توصیف هویت شرکت یا یک محصول خاص تنظیم شده است.

یک شعار کامل، قادر است یک مفهوم پیچیده را بیان کند و فقط با استفاده از چند کلمه تأثیر احساسی به آن بدهد. به همین دلیل است که نوشتن شعارهای جذاب بسیار سخت است. اما قطعاً ارزش تلاش را دارد، زیرا یک شعار خوب می تواند یک روش فوق العاده موثر برای تبلیغات باشد.

چگونه یک شعار تبلیغاتی موثر بنویسیم؟

ارائه یک شعار عالی برای یک شرکت دقیقاً مانند ارائه نام آن برند است. این کار به تلاش زیاد و مطمئناً زمان زیادی نیاز دارد. شعار یک شرکت، نقطه شروع بازاریابی و فروش محصول شما است.

چگونه یک شعار تبلیغاتی موثر بنویسیم؟

نمونه ای از شعارهای قدرتمند چند شرکت به شرح زیر است:

 • با اطمینان، اعتماد کنید
 • با زیپلین به زیباییت اهمیت بده
 • با تک یک همیشه تک باش!

برای نوشتن یک شعار تبلیغاتی موثر، سوالات زیر در نظر گرفته می شود:

 1. برند شرکت شما چیست؟
 2. چه چیزی به مشتریان خود ارائه می دهید؟
 3. تفاوت محصول شما با برند های دیگر چیست؟
 4. دوست دارید مشتری های بالقوه شما چه چیزی را احساس کنند؟
 5. چشم انداز و رسالت شرکت چیست؟

یک شعار موثر دارای ویژگی های زیر است:

 • به راحتی می توان آن را حفظ کرد. مختصر، ساده و قطعاً بعد از اینکه فقط یک بار آن را شنیدند یا خواندند، در ذهن می ماند.
 • لحنی دوستانه دارد و تصویر مثبتی برای شرکت ایجاد می کند. بهترین شعارها پر جنب و جوش هستند و شامل کلمات مثبت و ترغیب کننده برای ایجاد تأثیر خوب بر مصرف کنندگان هستند.
 • این مزیت اصلی یک شرکت یا یک محصول است. به سادگی با خواندن چند کلمه، مشتری می فهمد که با خرید یک محصول یا استفاده از خدمات چه چیزی می تواند دریافت کند.
 • شعار خوب باید باعث برجسته شدن نام تجاری و برند می شود. یک شعار تبلیغاتی خوب، بهترین ویژگی های محصول شما را برجسته می کند. این نشان می دهد که محصول شما چه تفاوتی با رقبا دارد و از آن ها بهتر است.

برای نوشتن یک شعار تبلیغاتی موثر به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

منحصر به فرد و متفاوت باشید

بی نظیر و متفاوت باشید. اگرچه برخی ممکن است از شعارهایی که قبلا محبوب بوده اند استفاده کنند، اما توصیه می شود که این کار را انجام ندهید. حتی اگر با این کار توجه بازار هدف خود را به خود جلب کنید، توجه آن ها همیشه به نام برند شما نخواهد ماند.

همچنین اگر فقط یک شعار موجود و آزمایش شده را کپی کنید، ممکن است بر سر آن با یک دعوای حقوقی رو به رو شوید که این برای شرکت شما یک تصویر کاملا بد است.

از شعار کوتاه و ساده استفاده کنید

بعضی از بازاریاب ها می گویند شعار طولانی تر موثر است، زیرا می تواند هر آنچه را که لازم دارید را توضیح دهد. با این حال، مشکل شعارهای طولانی تر و پیچیده این است که شخصی که برای اولین بار آن را می شنود نمی تواند به راحتی آن ها را به یاد بیاورد. (درک پیام و متن آن دشوار خواهد بود).
همچنین وقتی که شعار کوتاه و ساده باشد، ممکن است مدت بیشتری در حافظه فرد باقی بماند.

صادق و واقعی باشید

صادق و واقعی باشید. چیزی نگویید که ارائه آن برای شرکت غیرممکن باشد. قول هایی بدهید که قرار است به آن عمل شود. برخی از نمونه ها عبارتند از: “پایین ترین قیمت در بازار!” (حتی وقتی می دانید رقبایی وجود دارند که همان را با قیمت کمتری ارائه می دهند).

به منفعت مشتری توجه کنید. محصول شما چگونه می تواند برای مشتری مفید باشد؟ یا شرکت شما چه چیزی ارائه می دهد که برای مصرف کنندگان شما راحت تر باشد.

از همه مهم تر، همیشه باید به یاد داشته باشید که شعار، فقط یکی از استراتژی های بازاریابی برای کسب و کار شما هستند. چندین استراتژی وجود دارد که باید آن ها را نیز در نظر بگیرید. شما ممکن است بهترین و موثرترین شعار را داشته باشید، اما باید مطمئن شوید که شعار شما به مشتری اطمینان می دهد. همچنین به یاد داشته باشید که بهترین استراتژی بازاریابی همیشه رضایت مشتری خواهد بود.

در صورت امکان از شعار طنزآلود استفاده کنید

معمولا یک شعار طنز، بیشتر از یک شعار جدی و خشک به جذب مخاطب کمک می کند. چون معمولا افراد با جملاتی که حالت طنز دارند، ارتباط برقرار می کنند. البته این را نیز باید بدانید که در صورتی می توانید از شعار طنز آلود استفاده کنید که بتوانید ماهیت برند یا محصول خود را با آن معرفی کنید.

سخن آخر

همان طور که می دانید، شعار ابزاری برای بازاریابی است که با طول کمی که دارد، دارای معنایی عمیق و قدرتی فوق العاده است. همراه با نام برند، شعار شما نمایانگر اصل و اساس شرکت شما می باشد. به همین دلیل باید آن را برای کسب و کار خود ایجاد کنید.

منبع: businesstown