برای درک بهتر اکوسیستم دیجیتال خود، کار تان با تحقیق و بررسی انجام دهید، اینکه چه فضایی را در موتور های جستجو پر می کنید، چه کسانی در آن فضا هستند و چه کسی در SERP گوگل (SERP چیست؟) در بالا و پایین وب سایت شما قرار دارد. شما همچنین باید نسبت به رقبا در حوزه کاری خودتان شناخت خوبی کسب کنید تا وب سایتتان را در زمینه سئو همیشه موفق نگه دارید.

این مقاله چند نکته اساسی برای تفکر استراتژیک در زمینه شناخت رقبا برای تحقیقات بهتر در مورد کلمات کلیدی و به طور کلی سئو را ارائه می دهد. در اینجا قبل از شروع به راه اندازی URL ها و شناخت کلمات کلیدی مهم در تجزیه و تحلیل رقبا، اطلاعات و نکاتی در مورد پیدا کردن همه رقبای بالقوه خود در زمینه سئو پیدا خواهید کرد.

1. درک ارتباط و تعریف رقابت

دنیای رقابت دیجیتال با تنوع رقیبان پر شده است. از بسیاری جهات اکو سیستم های مجازی و واقعی شبیه به هم هستند. به عنوان مثال موجودات زیادی در جهان واقعی وجود دارند که به دنبال همان منبع غذایی هستند. آن ها رقیب حساب می شوند، فرقی نمی کند از یک گونه باشند یا نه.

همین قوانین طبیعت را می توان در دنیای مجازی نیز اعمال کرد. کسانی که برای دیده شدن همانطوری که شما در موتور های جستجو دیده می شوید تلاش می کنند، رقبای شما هستند. در نظر گرفتن موضوع مرتبط بودن فضا برای تحقیق درباره کلمات کلیدی موثر برای شما بسیار ارزشمند است. برای شناخت رقبا و بهبود یافتن در سئو سایت خود، توجه کنید که رقبای مربوطه شما عبارتند از:

  • رقبای مستقیم: آن هایی که محصولات و خدمات یکسانی را که مخاطب هدف شما نیاز دارند، می فروشند.
  • رقبای غیر مستقیم: آن هایی که ممکن است همان محصول را بفروشند اما به مخاطبان یا بازار دیگری. یا آن هایی که کالا یا خدمات متفاوتی می فروشند، اما ارتباط محصول آن ها بسیار به شما نزدیک است به تعبیری دیگر شما برای مخاطبان مشابهی رقابت می کنید.
  • رقبای معنایی (Semantic): این رقبا حتی ممکن است کالایی را به فروش نرسانند، ممکن است فقط اطلاعات پر تحرکی را ارائه دهند، و برای بدست آوردن دید از همان مخاطبی که شما هدف قرار داده اید، خبرساز باشند.

نمونه ای از شناخت رقبا برای بهبود سئو در عمل

شناخت کلمات کلیدی رقبا در عمل

به عنوان مثال اگر شما نرم افزار ادیت عکس حرفه ای می فروشید:

  • رقبای مستقیم: Adobe یا Skylum Luminar خواهند بود. این شرکت ها نرم افزار ادیت عکس با درجه حرفه ای را ارائه می دهند.
  • رقبای غیرمستقیم: ممکن است Snapseed یا VSCO باشند. این شرکت ها برنامه های فتوشاپی را برای استفاده در تلفن همراه ارائه می دهند.
  • رقبای معنایی: ممکن است مجلات آنلاین باشند که سعی در جلب توجه و خدمت رسانی به مخاطبان هدف عکاسان دارند. این بخش ممکن است شامل Digital Photo یا Photo District News (PDN) باشد.

هنگامی که به گستردگی رقبا در حیطه کاری خود پی ببرید، این شناخت می تواند دنیایی از فرصت های منحصر به فرد را در تحقیقات کلمات کلیدی برای بهبود سئو باز کند.

2. بررسی رقبای غیر مستقیم

در حالی که بیشتر مشاغل و بازاریابان به رقبای مشهود و مستقیم خود اشاره می كنند، یادگیری نحوه مشخص كردن رقبای غیر مستقیم و معنایی شما ممكن است کمی ظرافت، تفكر خلاقانه و ارتباط بهتر را به بیزینس شما اختصاص دهد.

با توجه به مثال قبلی، اگر نرم افزار ادیت عکس را برای یک سیستم عامل دسکتاپ تهیه کنید، یک رقیب غیر مستقیم شما، برنامه ای است که کار مشابهی را فقط به طور خاص برای پلتفرم تلفن همراه انجام می دهد.

رقبای غیر مستقیم شما ممکن است همیشه یک قدم با محصول یا هدف شما فاصله داشته باشند، اما سعی می کنند کسانی را هدف قرار دهند که در واقع همان مخاطبان هدف شما هستند. یک رقیب غیر مستقیم دیگر می تواند یک شرکت دوربین عکاسی باشد که محصولی را بفروشد که هر عکاس قبل از اینکه نیاز به نرم افزار شما داشته باشد به آن احتیاج دارد.

در فرآیند تلاش برای جلب توجه یک عکاس، هر دو شما ممکن است از تکنیک های مشابه استفاده کرده باشید و کلمات کلیدی ضروری و مرتبط مشابهی را هدف قرار دهید که برای دانش، صنعت و جایگاه عکاسی اقتدار ایجاد می کند.

بررسی رقبای غیر مستقیم در سئو

3. یادگیری از رقبای معنایی

اگر می خواهید بدانید روند صنعت چگونه پیش می رود، توجه به نشریات محبوب و رقبای معنایی بسیار حیاتی است. با مراجعه به مکانی که مخاطبان شما می خواهند در مورد آخرین ترند ها اطلاعات کسب کنند، ارزش زیادی کسب می کنید

این رقبای معنایی می توانند به شما در مورد افزایش و سقوط کلمات کلیدی ترند و چگونگی تغییر عبارات جستجو شده توسط کاربران با گذشت زمان، بینشی ارائه دهند. رقبای معنایی همچنین می توانند بینشی ارزشمند درباره ظهور رقبای جدید یا کمتر دیده شده به شما ارائه دهند.

اگر مجله ای را مشاهده کردید که در مورد محصول یا خدمات جدیدی بحث می کند که با شما رقابت مستقیم دارد، این یک رقیب جدید برای تجزیه و تحلیل شماست. همیشه حواستان به شناخت رقبا به خصوص تازه واردان و رشد آن ها در زمینه سئو باشد.

4. جستجوی دستی و تجزیه و تحلیل صفحات اول در نتایج جستجو

هنگام شناخت رقبا، با جستجوی دستی به دنبال کسانی باشید که در مقام اول از نظر سئو قرار دارند. این کار با استفاده از گوگل برای جستجوی اصطلاحات پایه و SERP با تجزیه و تحلیل اینکه چه سایت هایی در نتیجه جستجو نشان داده می شوند، به راحتی قابل انجام است. سپس به چگونگی سازماندهی و ارائه محتوا با هدف عمیق تری بپردازید.

علاوه بر بررسی رتبه بندی ارگانیک به تبلیغاتی که در بالای SERP نشان داده می شود توجه داشته باشید. این نتایج تبلیغاتی نشان می دهد که آن مشاغل یا مدیران وب سایت ها برای آن کلمه کلیدی مشخص، هزینه ای می پردازند.

هر کسب و کاری که مایل به پرداخت هزینه دیده شدن در همان فضایی که شما هستید، باشد قطعاً یک رقیب برای شما است. نگاهی به محتوای ایجاد شده و کلمات کلیدی که آن ها نه تنها هدف قرار می دهند بلکه برای آن ها هزینه می کنند، بیاندازید.

بررسی اینکه چه وب سایت هایی در فضای عمومی شما رتبه بندی می شوند، می تواند بینشی اساسی برای شما در مورد چگونگی نزدیک شدن این رقبای مستقیم، غیر مستقیم و معنایی، به محتوای خوب از نظر موتور های جستجو، داشته باشد.

اگر چند عبارت کلیدی که برای برند تجاری شما ضروری است را جستجو کنید و هر نتیجه جستجو لیستی از رقبا را به شما ارائه دهد، به احتمال زیاد آن ها فضای کلمات کلیدی لازم را هدف قرار داده اند. آن ها نه تنها کلمات کلیدی را هدف قرار داده اند، بلکه به احتمال زیاد محتوایی تولید می کنند که بار ها و بار ها کلمات کلیدی را تقویت می کنند.

جستجوی رقبا در رتبه بندی گوگل

5. استفاده از ایده محتوای رقبا به روش خودتان

اگر رقبا برای محتوای ارزشمندی که دارند، رتبه خوبی کسب کرده اند و باعث افزایش دید در بین مخاطبان هدف شما می شود، هدف قرار دادن آن کلمات کلیدی برای شما ضروری است. شما می توانید به نحوه نوشتن آن محتوا و SERP آن توجه کنید و از اطلاعات اصلی و موضوعاتی که در آن مقاله رتبه بندی شده است استفاده کنید.

با همه مواردی که گفته شد، شما هرگز نباید محتوایی را کپی پیست کنید. با اطمینان از اینکه در مرحله شناخت رقبا، کلمات کلیدی آن ها را هدف قرار می دهید و محتوا را به روش خودتان تولید می کنید، وب سایت شما در زمینه سئو بهتر و قوی تر می شود.

محتوای شما باید متنی جامع تر و مرتبط داشته باشد که بتواند به طور کامل آن موضوع را در بر بگیرد، تا اینگونه سزاوار نشان دادن و پاسخ دادن به عبارت جستجوی کاربران باشد. در اصل همان کاری را انجام دهید که رقبا در رتبه بندی انجام می دهند. فقط این کار را بهتر و به شیوه خودتان انجام دهید.

5. استفاده از رسانه های اجتماعی

کشف کنید که مخاطبان شما از چه پلتفرم های اجتماعی معمولاً استفاده می کنند. به آن پلتفرم ها بپیوندید و از رسانه های اجتماعی برای شناسایی رقبای خود استفاده کنید. همچنین می توانید با ارائه محتوا در رسانه های اجتماعی، مخاطبان خود را جذب کنید.

نگاه کنید که رقبای شما چه کسانی را دنبال می کنند و از خود بپرسید چرا. سپس به محتوای آن ها نگاه کنید و بررسی کنید که کدام کلمات کلیدی را با محتوای خود هدف قرار می دهند و اگر ارزش مشابهی را با نمونه کار های شما ارائه می دهند در آن ها تأمل کنید.

اگر به اندازه کافی شجاع باشید و به درستی این کار را انجام دهید، حتی می توانید از رسانه های اجتماعی خود برای نظرسنجی از کاربران و مخاطبان خود استفاده کنید و بپرسید که آن ها به دنبال منابع دیگری برای کسب اطلاعات یا محصولات رقبای غیر مستقیم شما هستند.

همچنین می توانید سایر انجمن های اجتماعی مانند Reddit ،Quora یا گروه ها و وب سایت های تخصصی را مورد بررسی قرار دهید تا بینش مخاطبان خود را در مورد آنچه که می خواهید درک کنید. ببینید وقتی تصمیمی می گیرند، هم برای جستجوی اطلاعات و هم برای خرید به چه کسانی مراجعه می کنند.

6. لینک ها و منشن ها

بررسی لینک ها برای شناخت رقبا در سئو

استراتژی دیگر برای شناخت رقبا و بهبود یافتن در سئو، جستجوی لینک ها و منشن های آن هاست. این کار ممکن است شامل بررسی سایت ها و حتی وبلاگ های وابسته به شرکت های وابسته ای باشد تا ببینید چه کسی (به صورت پولی یا ارگانیک) آن کامات کلیدی را به محتوای آنلاین ارزشمند تبدیل می کند.

حتی اگر بتوانید سایت ها و نشریات معتبری با تعداد زیادی از افراد دارای لینک و مطالب ذکر شده در محتوای آن ها پیدا کنید، بهتر است. این استراتژی می تواند به شما کمک کند نه تنها رقبای بسیار معتبر یا شناخته شده ای پیدا کنید بلکه رقبای منحصر به فرد و آینده را که کاری هوشمندانه یا منحصر به فرد انجام داده اند نیز بشناسید.

هنگامی که آن سایت ها را پیدا کردید و رقبای ذکر شده در آن را کشف کردید، لینک های صفحه رقبا را دنبال کرده و تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی را انجام دهید. بهینه سازی داخلی آن ها را تجزیه و تحلیل کنید و جستجو کنید که چگونه محتوای آن ها برای مخاطب تهیه شده است به گونه ای که آن را مناسب لینک کند.

نتیجه نهایی در مورد شناخت رقبا و تحقیقات کلمات کلیدی برای سئو

تحقیق در مورد رقابت، جنبه اساسی مدیریت حضور آنلاین شما را در بر می گیرد، اما یک عملیات ساده نیست. اگر نگاه شما فقط به یک نتیجه برتر یا یک رقیب مستقیم است، دیگر فرصت های بسیار ارزشمند را از دست خواهید داد.

دقیقاً مانند بسیاری از جنبه های دیگر سئو، جزئیات مهم هستند. رقابت برای فضا و دیده شدن، رویکردی جامع دارد. همانطور که در دنیای واقعی اگر می خواهید در اکوسیستم دیجیتال زنده بمانید، باید با آن سازگار شوید و پیشرفت کنید.

منبع: searchenginejournal.com