بر اساس گزارش Crunchbase در حال حاضر بیش از 22600 شرکت software-as-a-service (SaaS) در جهان وجود دارد. همچنین در Capterra، بیش از 800 دسته نرم افزار از این دست وجود دارد. تحقیقات Statista نشان می دهد که اندازه بازار صنعت SaaS از 5.56 میلیارد دلار در سال 2008 به بیش از 156 میلیارد دلار در سال 2020 رسیده است. این ارقام نشان می دهند هر روزه رقابت میان شرکت های SaaS بیشتر شده و اکنون زمان آن است که این شرکت ها شناخت کافی از رقبا خود داشته باشند.

برای اینکه در صدر بازی خود به عنوان یک تجارت SaaS باقی بمانید، باید از رقبا سئو خود در میان مابقی شرکت ها شناخت کافی داشته باشید. به این ترتیب، استراتژی های محتوایی که باید روی آن تمرکز کنید، کلمات کلیدی مورد نظر و نوع بک لینک‌هایی که باید به دست آورید را می شناسید. در این پست با سه روش موثر برای انجام سریع این کار آشنا خواهید شد.

چرا باید به شناخت رقبا سئوی خود به عنوان یک برند SaaS اهمیت دهید؟

اگر رقبای سئوی خود را نمی شناسید، چیز های زیادی را از دست داده اید و احتمالاً تا کنون آن ها رتبه های برتر SERP را اشغال کرده اند.برای این که از این دور رقابت عقب نمانید می توانید سه کار انجام دهید.

1. هدف قرار دادن کلیدواژه ها

شما می توانید کلیدواژه های اصلی رقبا SaaS خود را هدف قرار داده و با بدست آوردن بک لینک، استراتژی های سئو خود را تقویت کنید. با شناسایی شرکت هایی که با برند SaaS شما رقابت می کنند، کلیدواژه های اصلی مورد نظر آن ها را خواهید شناخت.

به این ترتیب، شما می توانید روی آن دسته از کلمات کلیدی تمرکز کنید که می توانند ترافیک بالایی ایجاد کرده و کاربران را برای گرفتن خدمات SaaS به سایت شما هدایت کنند. در حقیقت فرآیند تحقیق کلمات کلیدی کار شما را ساده می کند.

همچنین شناخت رقبا برتر سئو در میان ارائه دهندگان SaaS نیز یک راه عالی برای انجام تجزیه و تحلیل لینک ها است. به این ترتیب، می توانید نوع بک لینک هایی را که رقبایتان می گیرند و دریافت می کنند، بدانید. همچنین این به شما کمک می کند تا وب سایت های مرتبطی را که احتمال بیشتری برای لینک دادن به شما دارند شناسایی کنید.

2. شما می توانید مزیت رقابتی که نسبت به رقبا SaaS دارید را بشناسید

اگر نمی دانید رقبای برتر شما چه کسانی هستند، نمی توانید فرصت های سئو خود را برای تمرکز بر روی رشد کسب و کار خود بیابید. به عنوان مثال، اگر آن ها بیشتر بر روی کلمات کلیدی با حجم بالا و برتر تمرکز می کنند، شما به دنبال کلمات کلیدی متوسط ​​و سطح پایین بروید.

3. شناخت بزرگ ترین محرک های رشد رقبا SaaS شما

اکثر شرکت های SaaS پست های وبلاگ، صفحات فرود و صفحات محصول خود را برای تبدیل بهینه می کنند. این به این دلیل است که آن ها رشد خود را با تعداد ثبت نام ها و مشتریان پرداختی که دارند اندازه گیری می کنند. با شناسایی رقبای سئوی خود، می توانید نوع CTA ها و دکمه هایی را که به خوبی برای شما کار می کنند، بشناسید. به این ترتیب، درک بهتری از استراتژی های تبدیلی که می توانند باعث رشد کسب و کار شما شود، خواهید داشت.

همچنین شما سه راه برای شناخت رقبا سئو برند SaaS خود دارید. در ادامه ما سه ​​تاکتیک یا سه روشی که می توانند برای شناخت رقبا به شما کمک کنند را معرفی می کنیم.

از ابزارهای سئو برای شناخت رقبا SaaS خود استفاده کنید

ابزار های سئو به حجم زیادی از داده ها برای وب سایت ها و جایگاه های مختلف دسترسی دارند، آن ها این اطلاعات را برای استفاده راحت تر شما شما تجزیه و تحلیل و دسته بندی کرده اند.

SEMrush

به عنوان مثال، SEMrush دارای ابزار Market Explorer است که به شما کمک می کند تا رقبای بالقوه برای کسب و کار خود را پیدا کنید.

Ahrefs

همچنین Ahrefs یک گزارش از domain های رقیب در ابزار Site Explorer ارائه می دهد. این ابزار به شناخت رقبا و وب سایت هایی که با شرکت SaaS شما رقابت می کنند، بر اساس نوع کلمات کلیدی که برای آن ها رتبه بندی می شوند، کمک می کند.

Moz Pro

همچنین می توانید از ابزار Moz Pro برای شناخت رقبا برتر سئو در زمینه برند SaaS خود استفاده کنید. نحوه کار با آن به این صورت است:

فرض کنید می خواهید رقبای برتر سئو Moz را شناسایی کنید. با این ابزار می توانید آن اطلاعات را در عرض چند ثانیه پیدا کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که جزئیات زیر را در ابزار وارد کنید:

 • Preferred market: مکان خاصی که مد نظر شماست
 • Domain type: نوع دامنه
 • Domain name: آدرس وب سایت شما
شرکت های SaaS

پس از وارد کردن این اطلاعات و زدن دکمه “یافتن رقبا”، لیستی از 25 رقیب برتر را دریافت خواهید کرد:

رقبای SaaS

همانطور که می بینید، وب سایت هایی که در SERP با Moz رقابت می کنند، تنها به برند های نرم افزاری محدود نمی شوند. آن ها شامل موارد دیگری مانند:

 • Google
 • Search Engine Journal
 • Hubspot
 • Search Engine Land
 • Wordstream
 • Backlinko

این ابزار همچنین دارای معیار های همپوشانی و رقابت است تا رقبای برتر شما را فیلتر کند. معیار همپوشانی رقبا برتر شما را بر اساس کلمات کلیدی مشترکی که هر دو در صفحه اول گوگل رتبه بندی می کنید فیلتر می کند. معیار رقابت از عواملی مانند CTR، امتیاز DA، حجم کلمات کلیدی مشترک و غیره برای شناخت رقبا SaaS شما استفاده می کند.

از مشتریان جدید و فعلی خود نظرسنجی یا مصاحبه کنید

شناخت رقبا SaaS

اگر شخصی برای محصول SaaS شما ثبت نام کند، به احتمال زیاد قبل از تصمیم به انتخاب گزینه های شما، گزینه های دیگری را که مرورگرش به نمایش گذاشته را امتحان کرده است. همچنین این امکان وجود دارد که مشتری شما به تازگی در صفحه یکی از رقبا شما به مشتری تبدیل شده باشد.

این نشان می دهد که آن ها تا حدودی می دانند که رقبای مستقیم و غیر مستقیم شما چه کسانی هستند. برای به دست آوردن این اطلاعات، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با آن ها ارتباط گرفته و مصاحبه یا نظرسنجی کنید. این می تواند از طریق صحبت کردن با آن ها از با یک تماس تلفنی کوتاه، ارسال یک نظرسنجی کوتاه برای پر کردن توسط آن ها، یا درخواست نظرسنجی از آن ها در طول فرآیند ورود باشد.

همچنین در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید آن ها را از مشتریان خود برای شناخت راحت تر رقبا SaaS خود بپرسید:

 • قبل از امتحان کردن محصول ما، از چه ابزاری برای [حل مشکل X] استفاده می‌کردید؟
 • اگر قبلاً از هیچ ابزاری استفاده نکرده اید، چگونه می توانستید این مشکل را قبلاً حل کنید؟
 • چه چیزی شما را به آزمایش محصول ما علاقه مند کرد؟
 • چه زمانی متوجه شدید که ابزاری مانند ابزار ما همان چیزی است که در حال حاضر به آن نیاز دارید؟
 • برای تصمیم گیری در مورد محصول ما چقدر تحقیق کردید؟
 • ابزار های مشابه دیگری که در طول فرآیند تحقیق کشف کردید چیست؟

خدمات خود را در گوگل جستجو کنید

انجام جستجوی در گوگل در مورد، ویژگی های نرم افزار SaaS شما یا مشکلاتی که نرم افزار شما حل می کند، یک راه عالی برای شناخت رقبا برتر SEO شما است. این یحک راه موثر است زیرا اکثر شرکت هایی که در رتبه های بالای گوگل قرار دارند روی سئو سرمایه گذاری می کنند.

همچنین شما می توانید از ویژگی جستجوی پیشرفته “related:website” استفاده کنید. این اپراتور جستجو سایر وب سایت های مرتبط با سایتی را که در گوگل جستجو می کنید را به شما نشان می دهد.

فرض کنید می خواهید وب سایت هایی مانند salesforce.com را پیدا کنید. می‌توانید عبارت «related:salesforce.com» را در گوگل جستجو کنید. نتایج صفحه یک، از رقبای برتر SERP برای SalesForce عبارت اند از:

سئو رقابتی

مواردی که منجر به استفاده از خدمات شما می شود را جستجو کنید

اگر نرم‌افزار شما به شرکت های SaaS کمک می کند تا کاربران جدید را فعال کنند، یکی از موارد اصلی استفاده شما “user onboarding” است. اگر «نرم‌افزار ورود کاربر» را در Google جستجو کنید، رقبا SaaS دیگری را که گوگل برای این کلمه کلیدی پیشنهاد دهد یا به صورت ارگانیک آن ها را رتبه بندی می کنند خواهید شناخت.

شرکت های SaaS

برخی از وب سایت هایی که این مورد استفاده را در گوگل هدف قرار می دهند عبارتند از:

 • Appcues
 • Userpilot
 • Apty
 • Userflow

البته جدای از آن، برند های SaaS برای رتبه بندی در صفحه اول گوگل برای این کلمه کلیدی می توانند پول پرداخت کنند.

ویژگی های مربوط به شرکت SaaS خود را جستجو کنید

مثلاً یکی از ویژگی های اصلی ابزار Moz، ویژگی “ردیابی رتبه” یا “rank tracking” است. برای شناسایی وب سایت هایی که دارای ویژگی مشابه هستند، می توانید آن کلمه کلیدی را در نوار جستجوی گوگل وارد کنید.

نتیجه ای که بر می گرداند این است:

رقبای SaaS در سرپ

همانطور که می بینید، به غیر از Moz، سایر وب سایت های رقیب برای این ویژگی عبارتند از:

 • Link-Assistant
 • Ahrefs
 • Rank Tracker
 • Spyfu
 • SEMrush
 • ..

کار های انجام شده مربوط به اهداف SaaS خود را جستجو کنید

فرض کنید شما یک نرم افزار ویرایش آنلاین ویدیو دارید، یکی از مشکلاتی که مخاطبان شما به احتمال زیاد با آن مواجه هستند «نحوه افزودن یک تصویر به ویدیو» است. با انجام جستجوی گوگل برای این پرس و جو، نتیجه ای به شکل زیر مشاهده خواهید کرد:

شناخت رقبا SaaS

این نشان می دهد که برخی از رقبای برتر SEO شما در فضای ویرایش ویدیوی آنلاین عبارتند از:

 • Kapwing
 • Veed
 • Online Video Cutter
 • Flixier
 • Movavi

جمع بندی کلی در مورد شناخت رقبا SaaS:


اگر شرکت های SaaS را که با آن ها رقابت می کنید نمی شناسید، آن ها قبل از آن که فرصت رشد پیدا کنید از شما پیشی خواهد گرفت.

در این پست، سه روش موثر برای شناسایی رقبای برتر SEO خود به عنوان یک برند SaaS را یاد گرفتید. از این پس شما می توانید از یک نرم افزار SEO برای پیدا کردن رقبای خود و دانستن کلمات کلیدی مورد نظر آن ها استفاده کنید. می توانید با مشتریان جدید و فعلی تماس بگیرید تا رقبایی را که مشتریان شما را با آن ها مقایسه می کنند بیابید.

همچنین می توانید ویژگی ها و موارد استفاده محصول SaaS خود را در گوگل جستجو کنید. این به شناخت شرکت هایی که احتمالاً رقبا نام تجاری SaaS شما در SERP هستند کمک می کند.

منبع:

moz.com