از آنجایی که فعال کردن اسنیپت های لحظه‌های کلیدی (Key Moments Snippets) روی ویدیو به جستجوگران اجازه می‌دهد به بخش خاصی از ویدیویی که به آن علاقه دارند هدایت شوند، بیاموزید که چگونه آن را در جستجوی گوگل فعال کنید. آخرین بخش از سری گفتگو های گوگل در لایتنینگ خود در یوتیوب به موضوع فعال کردن لحظات کلیدی می پردازد.

راه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید با شناسایی دستی قسمت های مهم یا اجازه دادن به Google برای یافتن خودکار Key Moments، این ویژگی جستجو را برای محتوای ویدیویی فعال کنید. ابتدا بیایید به لحظات کلیدی بپردازیم و سپس نحوه فعال کردن آن ها را بررسی خواهیم کرد.

لحظات کلیدی ویدیو(Video Key Moments) چیست؟

در واقع فعال کردن اسنیپت Key Moments ویدیو راهی برای کاربران گوگل است که مستقیماً به نقطه‌ای در یک ویدیو بپیوندند که بیشترین ارتباط را با درخواست آن ها دارد. در جستجوی Google، لحظات کلیدی می توانند در کنار یک نتیجه ویدیویی ظاهر شوند، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

محل نمایش Video Key Moments

برای هر Key moment در ویدیو خواهید دید:

  • لیبل زمانی که نشان می دهد آن لحظه از کجا شروع می شود.
  • برچسبی که توصیف می کند در آن لحظه چه اتفاقی می افتد.
  • تصویر کوچکی از آن لحظه در ویدیو.

با فعال کردن اسنیپت ویدیو وقتی روی Key Moments در گوگل کلیک می‌کنید و در صفحه ویدیو قرار می‌گیرید، آن ویدیو از لحظه خاصی که انتخاب کرده‌اید شروع به پخش می‌کند.

این ویژگی در نتایج جستجوی موبایل و دسکتاپ ظاهر می شود. با این حال، لحظات کلیدی فقط برای نتایجی ظاهر می‌شوند که ویدیو محتوای اصلی صفحه است. آن ها برای صفحاتی که ویدیو ها را با محتوای دیگر ترکیب می کنند، مانند یک مقاله خبری یا یک صفحه محصول تجارت الکترونیک، ظاهر نمی شوند.

نحوه فعال کردن Key Moments

با فعال کردن تنظیمات مناسب اسنیپت، گوگل می‌تواند به‌طور خودکار Key Moments ویدیو شما را شناسایی و نمایش دهد. یا می توانید انتخاب کنید که خودتان آن ها را به صورت دستی برچسب بزنید. دو راه برای فعال کردن لحظات کلیدی وجود دارد:

  • نشانه گذاری SeekToAction: به گوگل اجازه می دهد تا لحظات کلیدی ویدیوهای شما را به صورت خودکار شناسایی کند.
  • نشانه گذاری کلیپ: به شما امکان می دهد لحظات کلیدی ویدیوهای خود را به صورت دستی شناسایی کنید.

توجه داشته باشید که گوگل لحظات کلیدی را که به صورت دستی شناسایی می شوند اولویت بندی می کند. اگر اصلاً لحظات کلیدی را نمی‌خواهید، می‌توانید با استفاده از تگ nosnippet از آن انصراف دهید.

شناسایی خودکار لحظات کلیدی توسط گوگل

می‌توانید با اطمینان از دسترسی Google به فایل‌های محتوای ویدیوی شما و با افزودن نشانه‌گذاری Schema.org به صفحات خود، لحظات کلیدی خودکار را تنظیم کنید. برای تجزیه و تحلیل ویدیوهای شما، گوگل باید بتواند فایل های محتوا را fetch کند.

از ویژگی url محتوا در نشانه گذاری VideoObject Schema.org برای شناسایی آدرس فایل ویدیویی استفاده کنید. مطمئن شوید که Googlebot می تواند به فایل دسترسی داشته باشد و در قالب پشتیبانی شده باشد.

شناسایی خودکار لحظات کلیدی توسط گوگل

گام بعدی اضافه کردن نشانه گذاری SeekToAction است، اما به خاطر داشته باشید که اگر Google نتواند از ابتدا فایل را واکشی کند، نشانه گذاری تاثیری نخواهد داشت. افزودن نشانه گذاری SeekToAction به Google می گوید که تعداد ثانیه ها را در URL شما کجا درج کند.

اضافه کردن برچسب SeekToAction

این نشانه گذاری فقط برای ویدیوهای میزبانی شده در دامنه شما ضروری است. برای ویدیوهای میزبانی شده در سایت های شخص ثالث مانند YouTube ضروری نیست. وقتی این نشانه‌گذاری در جای خود باشد، Google از سیگنال‌های مختلفی برای جستجوی Key Moments در ویدیوها استفاده می‌کند، مانند:

  • تشخیص گفتار: گوگل کلماتی را که در یک ویدیو گفته می شود تجزیه و تحلیل می کند تا موضوعات کلیدی مورد بحث را استنتاج کند.
  • شناخت کاراکتر optical: گوگل به دنبال متنی می‌گردد که در داخل ویدیو نمایش داده می‌شود و ممکن است بخش‌های مهمی از ویدیو را نشان دهد.
  • سیگنال‌های بصری: در موارد محدود Google ممکن است از سیگنال‌های بصری برای درک آنچه در یک ویدیو اتفاق می‌افتد استفاده کند.

شناسایی اسنیپت Key Moments به صورت دستی

برای ویدیو هایی که در دامنه خودتان میزبانی می‌شوند، می‌توانید فعال کردن اسنیپت Key Moments گوگل به صورت دستی با استفاده از نشانه‌گذاری کلیپ را در نظر بگیرید.

شناسایی Key Moments به صورت دستی

در نشانه گذاری VideoObject Schema.org می توانید از ویژگی hasPart برای تعیین هر لحظه به عنوان یک کلیپ استفاده کنید. برای هر کلیپ یک نام برای برچسب گذاری آنچه در آن لحظه اتفاق می افتد، انتخاب کنید و زمان شروع و پایان کلیپ را درج کنید.

درست مانند نشانه گذاری SeekToAction، آدرس های صفحه شما باید از پارامتر هایی پشتیبانی کنند که پخش ویدیو را از یک برچسب زمانی خاص در داخل ویدیو شروع می کند.

منبع: searchenginejournal.com