در این مقاله من قصد دارم هر آنچه را که در مورد آنالیز شکاف محتوا باید بدانید، به شما آموزش دهم و همچنین مرحله به مرحله به شما آموزش می دهم تا بهترین کلمات کلیدی را برای وب سایت خود بیابید. برای شناخت Content gap ابزار های بسیار خوبی نیز وجود دارند که آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

Content Gap Analysis چیست؟

تجزیه و تحلیل شکاف محتوا که به آن Keyword Gap Analysis نیز گفته می شود، فرایندی است که برای تجزیه و تحلیل محتوای فعلی در وب سایت شما و رقبا انجام می شود و سپس در یافتن کلمات کلیدی و موضوعاتی که می توانستید برای آن ها در وب سایت خود محتوا تولید کنید به شما جهت افزایش تناسب موضوع، افزایش ترافیک ارگانیک و رتبه بندی وب سایت کمک می کند.

آنالیز گپ محتوا یکی دیگر از روش های تحقیق کلمات کلیدی است که به شما کمک می کند شکاف کلمات کلیدی در وب سایت خود را کشف کرده و کلمات کلیدی را که ترافیک ارگانیک رقیبتان را هدایت می کند نیز کشف کنید.

این استراتژی تحقیق در مورد کلمات کلیدی بسیار موثر است زیرا بر خلاف تحقیقات کلمات کلیدی به روش سنتی، که در آن شما نیاز به ایده های موضوعی و پس از آن ایده های فرعی دارید که اغلب بسیار چالش برانگیز هستند، با استفاده از تجزیه و تحلیل شکاف محتوا، فقط باید رقبای مناسب را پیدا کنید تا در کنار رتبه بندی رقبای خود، ایده های کلمه کلیدی فوق العاده ای دریافت کنید.

این روش بسیار مفید است زیرا اگر رقبای سطح مشابه شما بتوانند برای آن کلمات کلیدی رتبه بندی کنند، شما نیز می توانید. نگران نباشید، ما دقیقاً به شما نشان خواهیم داد که چگونه ده ها و حتی صدها رقبای مناسب برای آنالیز شکاف محتوا را پیدا کنید.


چرا به آنالیز شکاف محتوا نیاز دارید؟

اهمیت شکاف محتوا

تجزیه و تحلیل شکاف محتوا یک استراتژی تحقیق در مورد کلمات کلیدی عالی است، به ویژه اگر ایده های کلمات کلیدی شما تمام شده باشد، زیرا در این روش تمام کارهای سخت توسط رقبای شما انجام شده است. بر خلاف تحقیقات کلمات کلیدی به روش سنتی، با تجزیه و تحلیل شکاف محتوا نیازی نیست که کلیدواژه رقابتی سخت یا کلمه کلیدی کلی را پیدا کنید تا کلمات کلیدی را که می توانید برای آن ها رتبه بندی کنید پیدا کنید.

آنالیز کانتنت گپ به ویژه برای وب سایت های کوچک تر مفید است زیرا به جای جستجوی کلمه کلیدی عالی و پنهان در سایت های بزرگ و یا پیدا کردن کلمات کلیدی دانه ای و سپس امیدوار بودن به اینکه شما برای آن کلمه کلیدی رتبه ای کسب کنید، تجزیه و تحلیل شکاف محتوا می تواند کلمات کلیدی اثبات شده ای را به شما نشان دهد که وب سایت های کوچک تر در زمینه کاری شما در حال حاضر برای آن ها رتبه بندی شده اند.

با استفاده از Content Gap Analysis، می توانید به طور دقیق تعیین کنید که پس از انتشار محتوای جدید خود، در چه رتبه ای قرار خواهید گرفت و به شما این فرصت و توانایی را می دهد که فقط محتوایی را ایجاد کنید که وب سایت شما می تواند برای آن رتبه بندی کند.

بنابراین به این ترتیب، شما منابع بازاریابی خود را به حداکثر می رسانید و فقط بر روی کلمات کلیدی و موضوعات امیدوارکننده ای که می توانند ترافیک ارگانیک را به کسب و کار شما هدایت کنند، تمرکز می کنید.


ابزار سئو آنالیز کانتنت گپ

برای انجام آنالیز شکاف محتوا، باید از ابزار سئو با ارائه چنین قابلیتی استفاده کنید. خوشبختانه ابزار های مختلف SEO برای انجام تجزیه و تحلیل کانتنت گپ وجود دارد و اگر از ابزار سئو برای وب سایت خود استفاده می کنید، می توانید از همان برای keyword gap analysis نیز استفاده کنید.

ابزار های آنالیز شکاف محتوا

با این حال اگر از هیچ ابزار سئویی استفاده نمی کنید، می توانم SE Ranking را به شما توصیه کنم. SE Ranking یک پلتفرم SEO همه کاره با بیش از 30 ابزار برای هر کاری در بازاریابی جستجو است. این پلتفرم داده های تحلیلی و ویژگی های نظارتی را ارائه می دهد که به متخصصان، آژانس ها، بازاریابان و صاحبان مشاغل کمک می کند وب سایت های خود را در SERP های بالایی قرار داده و در آنجا بمانند.


بهترین روش های تجزیه و تحلیل Content Gap

قبل از پایان این مقاله، در ادامه بهترین روش ها برای استفاده بیشتر از تجزیه و تحلیل شکاف محتوا وجود دارد.

روش شماره 1: محتوای خود را در مسیر خریدار در سایت خود ترسیم کنید

اولین تمرین و مسلماً یکی از مهم ترین آن ها این است که ایده های کلیدواژه های تازه کشف شده خود را در مسیر خریداران در سایت خود ترسیم کنید. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که می توانید هنگام انجام تجزیه و تحلیل شکاف محتوا انجام دهید، اینست که دید واضحی از نحوه قرارگیری کلمه کلیدی تازه کشف شده شما در buyer journey وجود نداشته باشد.

فقط به این دلیل که یکی از رقبای شما کلمه کلیدی را هدف قرار می دهد، به این معنی نیست که کلمه کلیدی برای شما نیز خوب کار می کند و باعث پیشروی یا فروش شما می شود. به یاد داشته باشید، هدف از کلمات کلیدی فقط ایجاد ترافیک ارگانیک نیست، بلکه ایجاد ترافیک ارگانیک واجد شرایط است که می تواند دیر یا زود به مشتری تبدیل شود.

بنابراین هدف از تجزیه و تحلیل شکاف محتوا باید یافتن کلمات کلیدی باشد که به عنوان محتوا مورد نظر برای مشتریان و خریداران احتمالی باشد و اگر کلمه کلیدی اطلاعات جدیدی را در اختیار مشتری قرار ندهد تا در مسیری که برای هدایت کاربر تعیین کرده ایدقرار نگیرد و بیشتر حرکت نکند، آنگاه آن محتوا برای شما هدفمند نیست.

تولید محتوا برای آنالیز شکاف محتوا

مانند هر استراتژی بازاریابی، شما باید مخاطبان هدف خود و نیاز ها و چالش های آن ها را بشناسید. فقط مانند آن می توانید استراتژی های بازاریابی محتوا و SEO واقعاً موثری را ایجاد کنید و امکان خرید را فعال کنید.

روش شماره 2: مروری کلی بر فهرست محتوای وب سایت خود داشته باشید

دومین راه مهم این است که قبل از شروع آنالیز شکاف محتوا، اطمینان حاصل کنید که حسابرسی فهرست محتوای خود را انجام داده اید. همانطور که مشاهده کرده اید، تجزیه و تحلیل شکاف محتوا بر اساس تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی است که شما برای آن ها محتوایی تولید نکرده و رتبه ای کسب نکردید (Keyword Gap)، در وب سایت شما است. با این حال آنچه ممکن است اتفاق بیفتد این است که شما در حال حاضر کلمه کلیدی را هدف قرار می دهید و محتوایی دارید، فقط برای آن رتبه بندی نمی کنید.

بنابراین ابزار های سئو نشان می دهند که کلمه کلیدی را از دست داده اید و اگر در آینده رتبه بندی کلمه کلیدی را شروع کنید، محتوای دیگری را برای همان کلمه کلیدی ایجاد می کنید و در نهایت با کنیبالیزیشن مواجه می شوید. همچنین ابزار های سئو همه کلمات کلیدی را که برای آن ها رتبه بندی کرده اید نشان نمی دهد. بنابراین اگر موجودی محتوای خود را ندانید، ممکن است همان اتفاق دوباره رخ دهد.

بنابراین قبل از انجام تحقیقات کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل شکاف محتوا، اطمینان حاصل کنید که یک نمای کلی از موجودی محتوای وب سایت خود دارید.

توصیه نهایی

آنالیز کانتنت گپ یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی پیشرفته است و می تواند برتری شما را نسبت به رقبای خود بیشتر کند. به ویژه تیم های بازاریابی کوچک تر واقعاً می توانند با استفاده از تجزیه و تحلیل شکاف محتوا سود ببرند زیرا می توانند نتایج سریعی دریافت کنند.

بنابراین من توصیه می کنم یک لیست طولانی از رقبا برای انجام آنالیز شکاف محتوا ایجاد کنید زیرا می توانید برخی از کلمات کلیدی واقعاً طلایی را برای کسب درآمد بیشتر برای بیزینس خود پیدا کنید.

منبع: b2bdigitalmarketers.com