یک آنالیز رقابتی خوب و قوی می تواند دید ارزشمندی را در مورد آنچه که دیگران در کسب و کار شما انجام می دهند را فراهم کند. اما انجام درست آن همیشه آسان نیست. در وایت برد فرایدی این هفته، به شما کمک می کنیم که یک آنالیز رقابتی قدرتمند را در سئو انجام دهید. این آموزش شامل موارد زیر خواهد بود:

  • چگونه رقبای واقعی خود را شناسایی کنیم
  • آنالیز گپ بین کلیدواژه ها
  • آنالیز گپ بین لینک ها
  • آنالیز محتوای تاپ

سلام بر کاربران Moz. به یک وایت برد فرایدی دیگر خوش آمدید. من سایروس شپرد هستم. امروز ما می خواهیم درباره موضوعی جذاب صحبت کنیم: آنالیز رقابتی. در ابتدا مقدمه ای را در این رابطه خواهیم داشت.

آنالیز رقابتی چیست؟
call to action

وایت برد فرایدی گذشته!

ما در وایت برد فرایدی گذشته، ویدیویی را در خصوص نحوه هدف گذاری برای داشتن Featured Snippet ها در گوگل داشتیم که پیشنهاد می کنیم این مبحث را نیز از دست ندهید!

آنالیز رقابتی در سئو به چه معنی است؟

در حقیقت این یک سرقت ترافیک از رقبایتان است! اگر در سئو تازه کار هستید یا مدتی است در این عرصه فعالیت دارید، این یک تکنیک بسیار با ارزش است که با استفاده از آن می توانید ترافیک و رنکینگ وب سایت خود را بهبود ببخشید.

به جای انجام تحقیقات کورکورانه که در آینده چه پیش خواهد آمد، آنالیز رقابتی می تواند نکات بسیار مهم و دقیقی را به شما بگوید که قبلا درباره آن نمی دانستید. برای مثال:

  • چه کلیدواژه هایی را هدف قرار دهیم؟
  • چه محتوایی تولید کنیم؟
  • چگونه آن محتوا را بهینه سازی کنیم؟
  • و چگونه لینک بگیریم؟

چگونه یک آنالیز رقابتی را انجام دهیم؟

نحوه آنالیز سئو رقبا

چطور می توان آن را انجام داد؟

بسیار خب، به جای اینکه فقط در یک ابزار یافتن کلیدواژه یا یک ابزار لینک، کار کنید، با استفاده از تجزیه و تحلیل رقابتی، شما می توانید آنچه که رقبایتان از آن جواب گرفته اند را یافته و از آن برای خودتان استفاده کنید!

اغلب این روش خیلی بهتر از روش های تحقیقی قدیمی کارمی کند، زیرا در واقع شما می توانید آنچه را که دیگران انجام می دهند، بهتر کنید و این تکنیک ها را برای خود نیز به کار ببرید.

1. رقبای اصلی خود را پیدا کنید

بنابراین اولین چالشی که در آنالیز رقابتی پیش رو دارید، این است که رقبای اصلی خود را شناسایی کنید.

شناسایی رقبا در سئو

شاید آسان به نظر برسد. احتمالا شما فکر می کنید برای این کار کافی است که یک کلیدواژه را در گوگل سرچ کنید و وب سایت هایی که با آن کلیدواژه در صفحه نتایج ظاهر می شوند، به عنوان رقیب اصلی در نظر بگیرید. این روش تا حدی می تواند درست باشد.

روش دیگری که می توان انجام داد این است که کلیدواژه هایی را که در آن ها رنک گرفته اید را بررسی کنید، زیرا در این چالش، شما ممکن است کلیدواژه های بسیار بیشتری نسبت به آنچه که فکر می کنید، داشته باشید.

به عنوان مثال در Moz، ما صدها هزار و شاید هم میلیون ها عبارت کلیدی داشته باشیم که در آن ها رنک گرفته ایم، و اگر ما بخواهیم در این مقیاس بزرگ همه رقبایمان را بشناسیم، کار چندان ساده ای نخواهد بود.

خوشبختانه برای این امر، ابزارهای بسیاری مثل Ahref و SEMresh وجود دارند که می توانند تمام کلیدواژه هایی را که در آن ها رنک گرفته اید را به شما بگویند و سپس با استفاده از محاسبات پیشرفته خود، رقبای واقعی شما را تشخیص دهند.

خوشحالم که اعلام کنم ما در Moz هم این ابزار را ارائه داده ایم که در زیر لینک آن قرار داده شده است.

این ابزار با نام آنالیز دامنه (Domain Analysis) به صورت رایگان در اختیار همه افراد قرار گرفته است.

آنالیز دامنه Moz
نحوه کار با ابزار آنالیز دامنه moz

کافی است نام دامنه خود را تایپ کرده و ما تمام کلیدواژه هایی را که وب سایت شما در آن رنک گرفته است را به همراه تمامی رقبایتان، بر اساس محاسبات پیشرفته خود به شما نمایش می دهیم. هنگامی که شما رقیب های واقعی خود را شناختید، حال می توانید به ادامه تحلیل بپردازید.

2. گپ میان کلیدواژه ای را آنالیز کنید

گپ میان کلیدواژه ای

اولین اقدامی که بسیاری از افراد در هنگام آنالیز رقابتی انجام می دهند، شناسایی گپ میان کلیدواژه ای است. زمانی که من تجربه چندانی در سئو نداشتم، کلمه “Keyword gap” را شنیده بودم اما واقعا نمی دانستم که چه معنایی می دهد! اما در واقع بسیار ساده تر از آن چیزی است که تصور می شود!

به عبارت ساده، این گپ یا فاصله، کلیدواژه هایی هستند که رقبایتان برای آن ها رنک گرفته اند و شما نتوانسته اید. کاری که باید انجام دهیم این است که اگر کلیدواژه ای ارزشمند است و یا حجم جستجوی بالایی دارد، این گپ را کم کنیم و از بین ببریم. این کار را باید خودتان انجام دهید. برای این منظور کافی است که تمام کلیدواژه هایی که برای آن ها رنک گرفته اید، به همراه تمام کلیدواژه هایی که رقبایتان برای آن ها رنک گرفته اند را در یک فایل اکسل قرار داده و ترکیب کنید. این یک پروسه طولانی و خسته کننده خواهد بود.

خوشبختانه، ابزارهای قدرتمند سئو مثل Moz، این کار را می توانند در چند ثانیه انجام دهند. اگر شما به ابزار جستجوی کلیدواژه Moz وارد شوید، کافی است نام دامنه خود و سپس نام دامنه رقبای اصلی خود را وارد کنید. پس از آن لیستی از کلیدواژه هایی را که رقبایتان برای آن ها رتبه گرفته اند و شما نگرفته اید را می توانید مشاهده کنید.

Keyword Explorer MOZ
نحوه کار با ابزار جستجوگر کلیدواژه در Moz

پس از آن می توانید این صفحه را به یک صفحه گسترده اکسل تبدیل کرده و تمامی کلیدواژه های مهم و ارزشمند مرتبط با کسب و کار خود را مشاهده کنید.

این یک نکته مهم است. نیازی نیست که برای هر کلمه کلیدی که رقیبتان در آن رنک گرفته است، تلاش کنید! شما فقط به کلیدواژه هایی نیاز دارید که واقعا به کسب و کار شما مرتبط باشند.

3. گپ لینک ها را آنالیز کنید

پس از اینکه این مرحله را انجام دادید، ما باید به سراغ پسرعموی گپ میان کلیدواژه ای برویم: آنالیز گپ میان لینک ها.

آنالیز گپ میان لینک ها

این مورد نیز بسیار شبیه به مورد قبلی است، زیرا شما به لینک هایی برای رنک گرفتن نیاز دارید. اما از کجا می توانید این لینک ها را پیدا کنید؟ چیزی که باید بپرسید این است که “چه کسی به رقبای من لینک می دهد، اما به من لینک نمی دهد؟”

از نظر تئوری، اگر فردی به رقیب شما در یک موضوع مشابه لینک بدهد، بسیار محتمل است که به شما نیز لینک بدهد، زیرا آن ها احتمالا در آن نوع از محتوا، به دنبال برقراری لینک هستند.

یک ترفند کاربردی این است که شما اغلب باید به دو یا چند رقیب توجه داشته باشید. ایده این است که اگر فردی، به چند منبع مختلف لینک دهد اما به شما لینکی نداشته باشد، احتمالا اگر شما محتوای برتری داشته باشید، به شما نیز لینک خواهند داد.

باز هم ابزارهای سئو می توانند این کار را برای شما انجام دهند. شما نیز می توانید لیستی از تمامی بک لینک هایی که به رقبایتان داده می شود را تهیه کرده و در یک فایل اکسل ذخیره کنید. اما ابزارهای سئو این امر را بسیار ساده تر کرده اند.

در جستجوگر لینک Moz، شما به سادگی می توانید نام دامنه رقبایتان و خودتان را وارد کنید و پس از آن می توانید تمامی منابعی که به رقبای شمابک لینک داده اند، اما به شما نه را مشاهده کنید.

جستجوگر لینک Moz
نحوه کار با جستجوگر لینک Moz

یک ترفند خاص که معمولا دوست دارم آن را انجام دهم، انجام این کار در سطح صفحات است. به دنبال دامنه هایی نباشید که به رقبای شما لینک داده اند، بلکه به دنبال صفحات خاصی باشید که از آنجا به رقیبتان بک لینک داده شده است. این کار در لینک اکسپلورر Moz قابل انجام است.

4. محتوای تاپ و برتر را آنالیز کنید

اکنون ما لینک ها و کلیدواژها را درک کردیم. اما چه محتوایی را باید ایجاد کنیم؟

تولید محتوای برتر سئو

آنالیز محتوای تاپ، این روزها بسیار ساده شده است. در واقع شما باید به دنبال محتوایی باشید که برای رقبای شما ترافیک یا بک لینک های زیادی به ارمغان آورده است.

از نظر تئوری، اگر دیگران به این گونه محتوا لینک می دهند، بسیار محتمل است که به شما نیز لینک های مشابه را ایجاد کنند، اگر محتوایی بهتر را تولید کرده باشید. بنابراین، ایده این است که ابتدا به یک ابزار جستجوگر لینک وارد شوید. می توانید نتایج را بر اساس برترین صفحات، مرتب کنید. سپس محتوایی که بیشترین لینک را برای رقیب شما فراهم آورده است شناسایی کنید. حال فقط به اینکه دوباره چنین محتوایی ایجاد کنید، فکر نکنید، بلکه سعی کنید آن را بهتر کنید. به این تکنیک، “آسمان خراش” گفته می شود، تکنیکی که در آن محتوایی که واقعا خوب تهیه شده است را بتوانیم بهتر کنیم!

اکنون که این مورد را فراهم کردید، به آنالیز گپ میان لینک های خود بازگردید و پس از دسترسی به افرادی که به آن صفحات لینک داده اند و نشان دادن محتوای بهتر به آن ها، از ایشان بخواهید به شما لینک دهند.

پس به طور خلاصه می توان این چنین گفت. هنگامی که ما همه این موارد را با هم انجام دهیم، یک پروسه بسیار ارزشمند را طی کرده ایم. حال می توانیم به تک تک صفحات خود بازگردیم و به صفحاتی که برای رقبای ما رنک گرفته اند، نگاه کنیم. پس از آن، می توانید تک تک صفحات خود را از نظر گپ کلیدواژه و گپ لینک آنالیز کنید و تمام کلیدواژه هایی که در آن صفحه برای آن ها رنک گرفته اید را ببینید.

آنالیز گپ میان کلیدواژه ای ما، برای کل دامنه بود، اما اکنون ما می توانیم همین آنالیز را برای تک تک صفحات خود انجام دهید. ما می توانیم آن را به صفحات خود اضافه کنیم و این صفحات را بهتر کنیم. ما می توانیم باز هم افرادی که به صفحات مشابه لینک داده اند را پیدا کرده و محتوای بهتر را به آن ها نشان دهیم. این شیوه صحیح انجام این پروسه است.