طول مطلوب بلاگ برای سئو چقدر است؟ چند کلمه را باید در یک پست وبلاگ بنویسید تا رتبه های بهتری در نتایج جستجو نتایج گوگل کسب کند؟ در ادامه مقاله قصد داریم درباره طول مناسب مقاله برای سئو صحبت کنیم.

مطالعات مختلف در زمینه طول مناسب مقاله برای سئو نشان می دهد که مقالات با تعداد کلمات بیشتر در رتبه های بهتری در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شوند، هر چند که تعداد کلمات یک مقاله نسبت به عنوان آن می تواند متغیر باد اما یک مقاله مناسب بین 1000 تا 2000 کلمه دارد.

عواملی که باید قبل از تصمیم گیری در مورد چگونگی نوشتن پست های وبلاگ خود در نظر بگیرید به شرح زیر است.

1- نوع پست

طول یک پست وبلاگ بستگی به نوع آن دارد. اگر شما یک وبلاگ خبری را اجرا می کنید، طول مقاله بستگی به موضوعی که دارد که قصد دارید آن را پوشش دهید. افرادی که اخبار را می خوانند دوست ندارند، اطلاعات غیر ضروری را بخوانند پس فقط به این دلیل که می خواهید پست های وبلاگ خود را طولانی تر کنید، مطالب اضافی به مقاله های خود اضافه نکنید.

بنابراین، در این حالت طول پست به “منبع” بستگی دارد. یا اگر در مورد تلفن های هوشمند جدید مطلب می نویسید سعی کنید از کلمات معنی دار و مربوط استفاده کنید و بدون داشتن اطلاعات کافی شروع به نوشتن مقاله نکنید.

به ویژه این نکته را به یاد داشته باشید که برای اطلاعات بیشتر درباره طول مناسب مقاله برای سئو، صفحات باید شامل اطلاعاتی با کیفیت بالا، دقیق، واضح نوشته شده و جامع باشند. میزان محتوای لازم برای رضایت بخش بودن صفحه به موضوع و هدف صفحه بستگی دارد. یک صفحه با کیفیت بالا در موضوع گسترده با تعداد زیادی از اطلاعات موجود، محتوای بیشتری نسبت به یک صفحه با کیفیت بالا در یک موضوع کوچکتر خواهد داشت. “

2. گوگل چه می خواهد؟

اولین قدمی که از قبل از نوشتن یک مقاله جدید باید بردارید این است که در رابطه با موضوع مورد نظر ابتدا در گوگل جستجو کنید و نوع و طول مقاله های که با آن موضوع در نتایج اول قرار دارند را ببینید و آن را تجزیه و تحلیل کنید. این کار یک روش آسان برای فهمیدن این است که در مورد یک موضوع خاص گوگل چه مطالب با چه تعداد نوشته ای را بیشتر می پسندد.

به عنوان مثال، قبل از این پست که در حال مطالعه آن هستید، تحقیق کردم و فهمیدم که تعداد کلمات برای 5 نتیجه اول در گوگل عبارتند از:

 • موقعیت 1: 640 کلمه
 • موقعیت 2: 2216 کلمه
 • موقعیت 3: 4000 کلمه
 • موقعیت 4: 2246 کلمات
 • موقعیت 5: 959 کلمه

همانطور که می بینید دامنه بسیار بزرگ است، از 640 کلمه به 4000 کلمه! اما 3 تا از 5 مقاله بیشتر از 2000 کلمه است. شاید نتیجه این جستجو این باشد که گوگل به مقاله هایی با تعداد کلمه بیشتر اهمیت می دهد اما محتوا و رضایت کاربران  نیز برایش اهمیت زیادی دارد.

این یک واقعیت است که وب سایت های دارای قدرت دامنه بالا می توانند در مقایسه با وب سایت هایی که اعتماد گوگل را به دست آورده اند، می توانند رتبه های بالاتر  را بدون تلاش زیاد را کسب کنند.

نکته مهم: مطلبی که به آن پرداختیم به این معنی نیست که اگر من یک پست منتشر کنم که بیش از 2000 کلمه باشد، در رتبه های اول گوگل قرار می گیرد. بسیاری از فاکتورهای SEO دیگر نیز وجود دارند که در رتبه بندی نقش دارند، آزمایش فوق فقط نشانگر این است که در مورد یک مطلب خاص گوگل بیشتر چه مقاله هایی را در نظر می گیرد.

شما می توانید روش فوق را برای انواع پست هایی که قصد نوشتن آن را دارد، استفاده کنید دنبال کنید و از مطالبی که رقبای شما در مورد آن مطلب منتشر می کنند برای بهتر شدن مقاله خود ایده بگیرید.

دستورالعمل های گوگل

در متنی که اخیراً توسط Google منتشر شده است و به عنوان دستورالعمل سنجش کیفیت جستجو معروف است، در مورد طول محتوا صحبت می شود و اگرچه تعداد کلمات را مشخص نمی کند، اما این عبارت را بیان می کند، تعداد کلمات رضایت بخش از یک محتوا با کیفیت بالا.

طول مناسب مقاله برای سئو
دستورالعمل های Google درباره میزان محتوای صفحه ای با کیفیت بالا

به ویژه دوباره این نکته را یادآور می شویم که: صفحاتی که محتوای اطلاعاتی دارند، باید با کیفیت بالا، واقعاً دقیق، دارای نوشته های واضح و جامع باشند. میزان محتوای لازم برای رضایت بخش بودن صفحه به موضوع و هدف صفحه بستگی دارد. یک صفحه با کیفیت بالا در موضوع گسترده با تعداد زیادی از اطلاعات موجود، محتوای بیشتری نسبت به یک صفحه با کیفیت بالا در یک موضوع ساده تر خواهد داشت.

3. طول مقالات( بر اساس مطالعات پژوهشی)

اگر برای مقالات مرتبط با طول مناسب مقاله برای سئو در گوگل جستجو کنید، سه منبع مهم را پیدا خواهید کرد.

Ahrefs

طول مناسب مقاله برای سئو
مطالعه طول وبلاگ Ahrefs

مطالعه ای که توسط Ahrefsانجام شد، بین طول محتوا و جایگاه رتبه بندی رابطه قوی دارد. محتوای طولانی تر تمایل به رتبه بالاتری در SERPS (نتایج جستجو) دارد. تعداد کلمات (رسانه) برای موقعیت اول گوگل 750 کلمه بود.

SEMRUSH

مطالعه SEMRUSH نتایج مشابهی پیدا کرد و همچنین دو نکته مهم دیگر را آشکار کرد:

طول مناسب مقاله برای سئو
مطالعه طول مطالب SEMRUSH


 • صفحاتی که در نتایج بالاتر رتبه بندی می شوند، محتوای بیشتری نسبت به صفحات رتبه پایین دارند.
 • صفحاتی که برای کلمات کلیدی با حجم بالا و محبوب رتبه بندی می شوند دارای 150٪ محتوای بیشتری از صفحات با تعداد کلمات کلیدی کمتر هستند.

Backlinko

مطالعه Backlinko نشان داد که میانگین تعداد کلمات نتایج صفحه اول گوگل شامل 1890 کلمه است.

مطالعات دیگر توسط moz ، medium و hubspot با یافته های فوق موافق هستند.

طول مناسب مقاله برای سئو
مطالعه تعداد کلمات Backlinko

رزومه کلیه مطالعات پژوهشی به شرح زیر است:

 • طول مطلوب یک وبلاگ بین 1000 تا 2000 کلمه است.
 • پست های طولانی تر معمولاً در جستجو بهتر عمل می کنند
 • پست هایی که بیش از 2000 کلمه دارند سهم اجتماعی بیشتری دریافت می کنند
 • میانگین کلمه کلیدی برای وبلاگ یافت شده در 5 موقعیت اول گوگل، کلمات 1800 بود.

نکته اصلی این است که تحقیقات نشان می دهد که پست های طولانی تر برای وبلاگ (چه از نظر سئو، سهم اجتماعی و تعامل) دارای ارزش بیشتری نسبت به پست های کوتاه تر هستند.

بنابراین ، برای پست بعدی وبلاگ خود چند کلمه باید بنویسم؟

ترجیح و توصیه ما این است که برای طول مناسب مقاله برای سئو مقاله های طولانی (بالاتر از 1500 کلمه) و مرتبط با موضوع بنویسید به این دلیل که:

با انتشار مطالب طولانی و آموزنده همیشه می توانید به طور پیوسته ترافیک ارگانیک خود را هم در کوتاه مدت و هم در طولانی مدت افزایش دهید

این یک واقعیت است که محتوای طولانی عملکرد بهتری در گوگل دارند.

همچنین این یک واقعیت است که مقالات طولانی توجه رسانه های اجتماعی بیشتری را به خود جلب می کنند.

تهیه مطالب منحصر به فرد و مرتبط با منابع مهم در صورت طولانی بودن مقالات آسان تر است

مقالات طولانی (به شرط جالب بودن)، زمان بیشتری را برای خواندن به خود اختصاص می دهد، تا کاربران وقت بیشتری را در سایت شما صرف کنند که این کار خوب است.

با استفاده از مقالات طولانی می توانید به راحتی پیوندهای داخلی بیشتری به صفحات دیگر در وب سایت خود اضافه کنید و کاربران را درگیر نگه دارید و در عین حال میزان bounce rate خود را کاهش دهید.

هنگام اجرای تبلیغات متنی می توانید درآمد خود را به حداکثر برسانید زیرا تبلیغات اهمیت بیشتری پیدا می کنند و فضای بیشتری برای نمایش واحدهای تبلیغاتی خود دارید بدون اینکه وب سایت شما پر از تبلیغات باشد.

مطالب طولانی، منحصر به فرد و ارزشمند، دارایی واقعی وب سایت است که باعث افزایش قیمت فروش یک وب سایت یا وبلاگ می شود. اگر قصد دارید وب سایت خود را در برخی از زمان ها بفروشید، پس از داشتن مقالات طولانی درآمد بیشتری به دست خواهید آورد زیرا تولید آنها آسان نیست.

مقاله های طولانی مناسب، راهی برای تمایز وبلاگ شما از بقیه است. اگر اکثر وبلاگ ها محتوای کوتاه و متوسط ​​را منتشر می کنند و شما می توانید محتوای طولانی تری را منتشر کنید تا هم به مرور زمان در سئو مزیت کسب می کنید هم امتیاز بیشتری نسبت به رقبا بگیرید.

در آخر، فراموش نکنید که پست های وبلاگ که به تفصیل در مورد یک موضوع توضیح می دهند، کاربران شما را راضی نگه می دارد و آنها را برای مطالب با ارزش تر برگردانند.

ایجاد محتوای طولانی دشوارتر است، چه کاری باید انجام دهم؟

قبل از شروع نوشتن یک مقاله اطمینان حاصل کنید مطالب و منابع مورد نظر را آماده کرده اید تا زمان نوشتن خیلی زمان خود را صرف جمع آوری اطلاعات نکنید.

در مورد عناوین پست خود از قبل تصمیم بگیرید. هنگام نوشتن شما باید بیشتر وقت خود را صرف تولید محتوا کنید تا اینکه زمان خود را صرف فکر کردن انتخاب عنوان کنید. بهتر است لیستی از تمام عناوینی که قصد دارید در طی یک ماه آینده تولید کنید داشته باشید.

هنگام ایجاد پست های طولانی، آسان تر است که پست را به چند قسمت تقسیم کنید، هر قسمت با یک عنوان خاص بنوسید، به جای اینکه یک پست بزرگ و بدون بخش داشته باشید. این کار هم برای نویسنده و هم برای خواننده راحت تر است.

خواندن پست های طولانی وبلاگ را با اضافه کردن لیست ها (در صورت وجود)، ساخت پاراگراف های کوتاه و توجه ویژه به قالب بندی متن، آسان تر کنید.