اندازه وب سایت ها می تواند از چند صفحه تا میلیون ها صفحه متفاوت باشد. برای افراد نا آگاه، همه صفحات یک سایت به همان اندازه مهم هستند و هر کسی که به صورت آنلاین جستجو می کند باید بتواند آن ها را پیدا کند. با این حال، عمق کلیک در کمک یا جلوگیری از یافتن اطلاعات افراد نقش دارد. بنابراین آیا این یک فاکتور رتبه بندی گوگل محسوب می شود؟

عمق کلیک (Click Depth)، تعداد کلیک هایی است که برای رفتن از یک صفحه اصلی به صفحه دیگری در وب سایت انجام می شود. ما می توانیم مقادیر عددی را به صفحات مختلف یک سایت، بر اساس فاصله آن ها از صفحه اصلی اختصاص دهیم.

صفحه اصلی را می توان به عدد 0 اختصاص داد. هر صفحه ای که در صفحه اصلی لینک شده باشد دارای عمق 1 است. هر لینکی که در آن صفحات وجود داشته باشد، دارای مقدار 2 خواهد بود و به همین ترتیب صفحات شماره بندی می شوند. ادعا این است که صفحات با ارزش عمق کلیک پایین تر در نتایج جستجو رتبه بهتری دارند.

شواهدی برای عمق کلیک به عنوان یک عامل رتبه بندی

عمق کلیک یک فاکتور رتبه بندی گوگل

در یک مباحثه  Google Webmaster Central در سال 2018 جان مولر صراحتا به عمق کلیک(Click Depth) اشاره کرد. او با احتیاط نشان داد که گوگل توجه کمی به نحوه یافتن محتوا در یک وب سایت خاص می دهد. به گفته وی، اگر صفحه اصلی قوی ترین صفحه در سایت باشد، گوگل در نتایج جستجو به صفحاتی که یک کلیک فاصله دارند، نسبت به صفحاتی که چند کلیک فاصله دارند، وزن بیشتری می دهد.

این سخن طبق آنچه در مورد خزنده های موتور جستجو می دانیم منطقی است. Brendan Bennett از Selesti می گوید خزنده های وب گوگل بعید است صفحات را با سه کلیک از صفحه اصلی مرور کنند (مگر اینکه سایت شما بسیار معتبر تلقی شود). این بدان معناست که صفحات بیش از سه کلیک احتمالاً توسط Google فهرست بندی نمی شوند، ترافیک ارگانیک جذب نمی کنند و رتبه ای کسب نمی کنند.

Botify توصیه می کند استراتژیک ترین صفحات وب خود را در عمق بیش از 5 قرار ندهید، اگرچه سایت های جداگانه برای خزیدن و رتبه بندی متفاوت خواهند بود. الگوریتم رتبه صفحه گوگل با تعیین تعداد و کیفیت صفحاتی که به آن ها لینک دارند، ارزش صفحات وب را تعیین می کند.

در حالی که Page Rank می تواند از شایستگی سایر وب سایت ها که به صفحه مورد نظر اشاره می کنند استفاده کند، رتبه بندی داخلی، رتبه صفحات درون یک وب سایت مشخص است. در اکثر وب سایت ها، صفحه اصلی بیشترین لینک داده شده را دارد و ارزشمند ترین صفحه و همچنین معتبر ترین صفحه است.

صفحاتی که مستقیماً از صفحه اصلی لینک خورده اند معمولاً مهم تر تلقی می شوند و بیشترین حقوق صاحبان سهام را دریافت می کنند. با دور شدن لینک ها از صفحه اصلی، احتمال افزایش رتبه کاهش می یابد.

نتیجه گیری

تاثیر عمق کلیک بر رتبه صفحات

عمق کلیک به احتمال زیاد یک عامل رتبه بندی است. اما حتی اگر چنین باشد، احتمالاً عاملی نیست که رتبه شما را تغییر داده یا از بین ببرد. آنچه در اینجا مهم تر است توجه شما به تجربه کاربری سایت است و اطمینان از دسترسی آسان همه مطالب به بازدیدکنندگان سایت.

نظر ما در نهایت بر اساس اظهارات دقیق جان مولر در مورد اهمیت نسبی عمق کلیک است. بهینه سازی وب سایت ها طبق این فاکتور شاید سخت به نظر برسد اما اگر نتیجه مثبتی داشته باشد، حتما ارزش امتحان کردن را دارد.

منبع: searchenginejournal.com