وب سایت های مد و پوشاک، چه فروشگاه های اینترنتی باشند و چه فقط وبلاگ، مانند بقیه وب سایت ها به سئو احتیاج دارند. به هر حال هنوز راهی بهتر برای رسیدن به موقعیت های برتر در موتور های جستجو و ماندن در آنجا وجود ندارد.

اما آیا می توانید مانند هر دامنه تصادفی دیگری به دنبال بهینه سازی و سئو یک سایت پوشاک باشید؟ احساس احتیاط شما احتمالاً به شما می گوید که این خیلی مسئله ساده نیست و کاملاً درست است. سئو سایت پوشاک و مد ویژگی های خاص خود را دارد که هنگام بهینه سازی سایت، مجبور به کنار آمدن با آن ها خواهید بود.

در این مقاله خواهید دید که چگونه می توان برای آن ویژگی های خاص، وب سایت پوشاک خود را بهینه کنید و در موقعیت های خوبی از رتبه بندی موتور جستجوی گوگل قرار بگیرید.

1. درباره کلمات کلیدی ترند در صنعت خود تحقیق کنید

یکی از اساسی ترین اصول سئو استفاده از کلمات کلیدی طولانی قبل از کلمات کوتاه است، زیرا رقابت کمتری برای کلمات کلیدی طولانی وجود دارد، آن ها اهداف جستجو را به وضوح منعکس می کنند و احتمالاً منجر به فروش می شوند.

بعید است کلمه کلیدی مانند “کت مردانه” شما را در صفحه اول گوگل قرار دهد. وب سایت های دیگر در حال حاضر برای آن کلمه رتبه بالایی دارند. از طرف دیگر “کت چرم مشکی مردانه با کلاه” کمک بیشتری به شما خواهد کرد.

یک قانون اساسی دیگر در مورد سئو وجود دارد: “صبور باشید و با گذر زمان کنار بیایید“. محتوای سایت شما باید تازه و به روز باشد، در غیر این صورت هیچ کس علاقه ای به آن نخواهد داشت. این امر به ویژه برای سایت پوشاک و مد صدق می کند، وب سایتی که همه چیز آن حول محور آنچه که در حال حاضر ترند است، می چرخد. هیچ چیز در صنعت مد و پوشاک برای همیشه دوام ندارد: ترند ها می آیند و می روند و این مسئله باید در استراتژی سایت بیزینس شما منعکس شود تا هم بازاریابی و هم سئو را در بر می گیرد.

این بدان معناست که کلمات کلیدی طولانی به تنهایی نمی توانند سئو سایت پوشاک شما را بهبود بخشند. آن ها باید کلمات کلیدی طولانی باشند که در حال حاضر ترند شده اند، یا به زودی ترند می شوند. Google Trends موفقیت یک ترند را به صورت نمودار نشان می دهد و برخی از سیستم عامل های اجتماعی مانند Pinterest برای مراقبت از آنچه در صنعت مد است نیز مناسب هستند. از آن ها برای پیش بینی اینکه کدام کلمات کلیدی باعث بازدید شما می شود و کدام یک مناسب شما نیستند استفاده کنید.

2. نسبت به تصاویر سایت خود سختگیر باشید و آن ها را بهینه کنید

تصاویر سئو شده سایت پوشاک

صنعت مد بیش از سایر موارد به تصاویر متکی است. سئو برای سایت برند های پوشاک نیز همین طور است. خود را با سبک و استایل مخصوص خودتان ارائه دهید، چشم های اطرافیان را به خود خیره کنید، جمعیت مبهوت بیزینس خود کنید. این تفاوت بین لباس های شیک و لباس های روزمره است. گفته می شود “لباس انسان را می سازد” و همچنین می تواند یک وب سایت را نیز ایجاد کند.

از تصاویری استفاده کنید که به اندازه آنچه می فروشید، خیره کننده است. به طور طبیعی تصاویر سرعت بارگذاری یک وب سایت را تحت تأثیر قرار می دهند. هرچه محتوای یک صفحه بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بارگیری شود و هرچه بارگیری بیشتر طول بکشد، مشتریان کمتری خواهید داشت. نمی توانید از داشتن تصاویر در یک وبلاگ مد یا یک سایت تجاری پوشاک اجتناب کنید. اما شما می توانید (و باید) تمام تلاش خود را انجام دهید تا از زحمتی که متحمل می شوند، کم کنید.

نحوه بهینه سازی تصاویر در سایت خود:

 • ابعاد بهینه را انتخاب کنید. تصاویر دارای عرض و ارتفاع هستند. آن ها نه تنها بر فضایی که در یک صفحه اشغال می کنند، بلکه بر روی اندازه فایل تصویر نیز تأثیر می گذارند. بنابراین عرض و ارتفاع یک تصویر نباید بیش از حد مورد نیاز باشد.
 • تصاویر خود را در فرمت مناسب ذخیره کنید. JPEG برای تصاویر بزرگ بهترین است. PNG برای موارد کوچک ترجیح داده می شود.
 • سرانجام برخی از برنامه های نرم افزاری گرافیکی، عملکرد تنظیم کیفیت تصویر و کاهش اندازه فایل آن را دارند. هر تصویر دارای نقطه ای است که کیفیت آن از بهترین حالت قابل تشخیص نیست در حالی که به شما امکان می دهد چند کیلوبایت را نیز اصلاح کنید. این تعادل را در بهینه سازی تصاویر خود پیدا کنید

3. ایجاد محتوای برجسته و عالی (این مورد بسیار مهم است)

محتوا مهم ترین بخش است. هر سئوکاری می داند که محتوای یک سایت برای داشتن رتبه بالا باید منحصر به فرد و برجسته باشد، اما اگر ما در مورد صنعت مد و پوشاک صحبت می کنیم، این قانون سئو بسیار سخت تر از حد معمول می شود. در صنعت مد و پوشاک همیشه باید بهترین ها را ارائه داد چه برای محصول و چه برای محتوا.

به هر حال توصیف احساسی که محصول به شما می دهد، راحتی آن و میزان لذت بردن مشتری از آن یک چالش واقعی است. با این حال این دقیقاً همان کاری است که شما باید انجام دهید. مشتری با خرید محصولی خسته کننده چگونه رضایت خواهد داشت؟ برعکس این باید جالب ترین خریدی باشد که آن ها در زندگی خود انجام داده اند و این تنها از طریق ترکیب دو عامل با کیفیت بالا قابل دستیابی است: تصاویر و متن. هر دو را در بهترین حالت نگه ندارید.

در اینجا چند نکته برای نوشتن محتوای قدرتمند و برجسته آورده شده است:

 • با چندین بار تکرار، بر قوی ترین مشخصه محصول خود تأکید کنید.
 • از کلمات قدرتمند متناسب با نیاز روان شناسی محصول خود استفاده کنید.
 • سوالات مربوط به محصول خود را پیش بینی کرده و این سوالات را به ویژگی های محصول مرتبط کنید.
 • از کلمات احساسی برای کمک به خریداران در ارتباط بیشتر با محصول استفاده کنید (به عنوان مثال سبک، دارای بافت، روان، نرم).
 • روی خریدار ایده آل خود تمرکز کنید و برایشان داستان تعریف کنید.
 • از نفوذ اجتماعی و بررسی محصولات استفاده کنید.
محتوای سئو شده سایت پوشاک

4. محصولات خود را در دسته بندی های مشخص قرار دهید

در ادامه در مورد یکی از خطراتی که هر فروشگاه آنلاین با آن روبرو است، صحبت خواهیم کرد: هم نوع خواری کلمه کلیدی (keyword cannibalization)!

وقتی دو یا چند صفحه دارای کلمات کلیدی یکسان هستند، موتور های جستجو که آن ها را crawling می کنند با مشکلی روبرو می شوند: کدام صفحه باید برای آن کلمات کلیدی رتبه بالا تری داشته باشد؟ وب سایت شما به جای رقبای واقعی خود، با خودش رقابت می کند، این امر بر قابلیت مشاهده صفحات در نتایج جستجو تأثیر می گذارد. برای جلوگیری از این مشکل، سئوکاران اصل کار را رعایت می کنند: یک صفحه، باید یک مجموعه کلمات کلیدی بدون همپوشانی را داشته باشد.

صاحبان سایت های تجارت الکترونیکی گاهی با ایجاد یک صفحه جداگانه برای هر محصولی که دارند، خود را به دردسر عظیمی می اندازند. از آنجا که شما احتمالاً بیش از یک نوع “چکمه برای زنان” می فروشید، داشتن یک صفحه برای هر کدام به معنای مشترک بودن حداقل یک کلمه کلیدی است.

تقسیم تمام محصولات خود به دسته بندی های مشخص، کافی است. بگذارید هر دسته بندی توضیحات خاص خود را متناسب با محصولات گنجانده شده داشته باشد سپس خواهید دید مسئله هم نوع خواری کلمات کلیدی قبل از ظاهر شدن در وب سایت شما حل شده است.

دسته بندی محصولات در سایت پوشاک

5. از ابزار تجزیه و تحلیل وب برای ردیابی فعالیت کاربران در سایت خود استفاده کنید

آیا مسئله فروش به تنهایی راهی دقیق برای سنجش میزان موفقیت وب سایت شماست؟ ممکن است چنین به نظر برسد؛ به هر حال یک فروشگاه آنلاین، سایتی است که برای فروش اشیا ساخته شده است، فروش همان چیزی که در آن وجود دارد.

سئوکاران البته بهتر می دانند که حتی اگر بهینه سازی موتور جستجو برای سایت شما خوب باشد، باز هم ممکن است شک داشته باشید که هر چقدر وب سایت شما عملکرد خوبی داشته باشد، بازهم جای پیشرفت دارد. شما نباید در این مسیر اشتباه کنید. ابزار هایی ساخته شده اند که به منظور ردیابی فعالیت کاربر در وب سایت ها ساخته شده اند.

1. Google Analytics

یک سایت تجارت الکترونیکی بدون call to action نمی تواند وجود داشته باشد. “افزودن به سبد خرید”، “هم اکنون برای خرید اقدام کنید”، “بیشتر بیاموزید” و… این ها بارز ترین نمونه ها هستند. همچنین هر call to action دارای یک لینک URL است (مگر اینکه عملکرد JavaScript را تغییر دهید). آیا می توانید از آن به نفع خود استفاده کنید؟ بله.

پارامتر های UTM را در آن لینک ها استفاده کنید. سپس می توانید تعداد کلیک های دریافت شده توسط call to action خود را حفظ کنید. نتایج در حساب Google Analytics شما نمایش داده می شود. ترکیب این اعداد با سایر آمار ها مانند بازدید از صفحه و نرخ پرش ممکن است به شما این درک را بدهد که چه چیزی بازدید کنندگان را جذب می کند. آیا در میان آن ها کسانی که وب سایت را ترک می کنند بیشتر از خریداران هستند؟ اگر می خواهید بدانید از یک کد رهگیری UTM استفاده کنید.

2. Heat map generators

حتی یک نوع ابزار قدرتمند تر نیز برای نظارت بر فعالیت کاربران وجود دارد. تصور کنید اگر صفحات وب سایت پوشاک شما می تواند به شما بگوید که کاربران کجا روی آن ها کلیک می کنند، شما راهی برای دانستن این مسئله برای سئو خود ندارید جز اینکه فقط به صفحات آن ها نگاه کنید، درست است؟ آنجاست که Heat map generators وارد عمل می شود.

Heat map ها تصاویری از صفحه های وب شما با کمی اطلاعات بصری اضافی به شما می هند: نقاط و لکه هایی که نشانگر کلیک ماوس و همچنین تعداد کلیک ها است. نگاهی به آن بیندازید تا ببینید منظور من چیست:

هیت مپ سایت webceo

همانطور که می بینید در سایت WebCEO از یک Heat map generator به نام Crazy Egg استفاده می کند و چندین بار کمک بزرگی به آن ها کرده است.

با این حال تصور نکنید که هیچ یک از دو نوع ابزار ردیابی فعالیت کاربر از دیگری بهتر است و فقط با یکی می توانید سئو وب سایت پوشاک خود را مدیریت کنید. Heat map generator ها داده هایی را ارائه می دهند که در Google Analytics در دسترس نیستند، اما عکس این قضیه نیز صادق است. بنابراین بهترین کار استفاده از هر دو مورد و به حداکثر رساندن میزان اطلاعات ارزشمندی است که دریافت می کنید. این موثر ترین روش برای بهبود نرخ تبدیل شماست.

6. هیچ صفحه ای را بدون لینک رها نکنید

وب سایت ها و صفحات آن ها پس از ایجاد، به طور خودکار در نتایج جستجو ظاهر نمی شوند. در حقیقت اگر چیزی را از قلم انداخته باشید، ممکن است هرگز در آنجا ظاهر نشوند.

موتورهای جستجو ربات هایی به نام “spiders” یا “crawlers” دارند. وظیفه آن ها این است که صفحات وب را پیدا کنند و آن ها را برای موتور های جستجو قابل مشاهده کنند. اما برای جابجایی از یک صفحه به صفحه دیگر، آن ها باید صفحات را با لینک ها به هم متصل کنند، در غیر این صورت، این کار غیر ممکن است. صفحه ای بدون لینک ورودی نمی تواند در فهرست موتور جستجو ثبت شود و بنابراین مشتریان بالقوه شما نمی توانند آن را پیدا کنند.

باید توجه داشته باشیم که دو صفحه که به یکدیگر لینک دارند، اما از صفحه دیگری به آن ها لینک داده نمی شوند، توسط spiders نیز crawling نمی شوند. به نمودار زیر نگاه کنید تا ببینید منظور چیست.

نمودار لینک دهی برای بهبود سئو سایت پوشاک

به جز عوامل فنی، لینک ها نباید فقط برای موتور های جستجو دیده شوند. همچنین کاربران شما باید بتوانند آزادانه در سایت شما پیمایش کنند. هنگام برنامه ریزی ساختار لینک داخلی سایت پوشاک خود، این نکته را به خاطر داشته باشید و مهم ترین لینک ها را در نمایی ساده قرار دهید. بهم ریخته شدن لینک ها در یک فروشگاه آنلاین از بیشتر وب سایت های دیگر آسان تر است، زیرا شما اغلب مجبورید به صورت دستی، دسته بندی های جدیدی را به ناوبری سایت خود اضافه کنید.

7. ساخت بک لینک از سایت های دیگر صنعت پوشاک و مد

تا به امروز، لینک های ورودی از صفحات وب مربوطه یکی از قدرتمند ترین عوامل رتبه بندی بوده است. مرتبط بودن لینک ها بسیار مهم است. اگر می خواهید وب سایت پوشاک شما در موتور های جستجو رتبه بالایی داشته باشد به لینک های دیگر وب سایت های مرتبط با مد نیاز دارید. بنابراین چگونه می توانید لینک آن سایت ها را به سایت خود داشته باشید؟

اولین قدم ایجاد محتوای برجسته ای است که دیگران بخواهند به آن لینک دهند. اگر این کار را اشتباه انجام دهید، به زودی متوجه افزایش رتبه خواهید شد. شما به تصاویر جذاب بصری احتیاج خواهید داشت، زیرا مد آن را اقتضا می کند و اگر به شخصی که می خواهید از طریق آن به سایت خود لینک داشته باشید، قولی بدهید که در ازای آن لینک چیزی دریافت کند، صدمه ای نخواهد دید، به عنوان مثال لینک به سایت او. البته باید در محدوده راهنما های Google Webmaster باشد.

تاثیر بک لینک بر روی سئو سایت پوشاک

“بسیار خوب، من در سایت پوشاک خود محتوای شگفت انگیزی دارم و قصد دارم رو به جلو حرکت کنم. قدم بعدی چیست؟ “. در اینجا چند تکنیک قدرتمند ایجاد لینک در زمینه پوشاک وجود دارد:

 1. با وبلاگ نویسان در زمینه مد تماس بگیرید. اگر واقعاً چیزی دارید که ارزش نوشتن دارد، حتماً موثر خواهد بود. هنگامی که یک پست وبلاگ در مورد آخرین ترند های مد یا ایده های طراحی در وب سایت شما وجود دارد، خوانندگان وبلاگ بازدید از سایت شما را انجام می دهند. آیا افزایش ترافیک با ایجاد وبلاگ، علاوه بر لینک، پاداش خوبی به نظر نمی رسد؟ بله.
 2. با شخصی متخصص در صنعت مد مصاحبه کنید. این شخص می تواند یک طراح یا یک فرد مشهور باشد. هر کسی که شما به اندازه کافی خوش شانس باشید تا تاثیر مثبتی بر سئو سایت پوشاک شما بگذارد. مصاحبه با یک شخص مهم یک محتوای قابل لینک دهی برای شما می سازد و مصاحبه شونده شما می تواند اولین کسی باشد که به شما یک بک لینک می دهد. آن ها الگوی خوبی برای دیگران خواهند بود و باعث می شوند لینک های بیشتری دنبال شوند.
 3. رویداد های آفلاین را سازماندهی کنید. محتوای وب سایت شما تنها چیزی نیست که می تواند برای شما بک لینک ایجاد کند. می توانید با وبلاگ نویسان آشنا شوید که می توانند از نظر فیزیکی در یک مراسم مد شرکت کنند و اگر موردی را می دانید و می توانید از آن ها دعوت کنید، این کار را انجام دهید. یک رویداد مد برگزار کنید یا فقط در آن شرکت کنید و دوستان وبلاگ نویس شما بدون شک در بروزرسانی بعدی خود از شما نام می برند.

ایجاد لینک نباید ساده گرفته شود. در بسیاری از موارد، موفقیت شما به میزان اقتدار شما برای سایت بستگی دارد و این اقتدار در بک لینک اندازه گیری می شود. اثبات دیجیتالی اینکه شما واقعاً در صنعت خود جایگاهی دارید و توسط دیگران در آن جایگاه تأیید می شوید. اگر قبلاً این کار را نکرده اید، شروع به ساختن پروفایل لینک دهی خود کنید و سپس از نزدیک پیشرفت خود را دنبال کنید.

منبع: webceo.com