بهینه سازی موتور های جستجو یا سئو مفهومی است که کمتر از دو دهه است که وجود دارد. اما تبدیل به عنوان شغلی شده است که هجوم زیادی از مشاغل را به سمت خود هدایت کرده است. سئو برای مردان و زنان تقریباً از هر صنعتی شغل ایجاد کرده است. امروزه بیش از یک فرصت شغلی در حوزه سئو وجود دارد.

همچنین میلیارد ها وب سایت وجود دارد که هر یک از این ها باید برای جلب توجه در صفحات نتایج موتور های جستجوی گوگل، یاهو، بینگ و سایر ابزار های جستجوی کمتر شناخته شده تلاش کنند. به هر حال، سئو هنوز هم پادشاه ارگانیک و کشف محتوا صفحات است.

متخصص سئو کیست؟

متخصص سئو کیست

یک متخصص سئو شخصی است که در یادگیری و تسلط بر الگوریتم های پشت نتایج موتور های جستجو تخصص دارد تا بتواند به مشتریان و شرکت خود در بهینه سازی جستجو کمک کند.

در ابتدا، اکثر متخصصان جستجو، افرادی بودند که در بازاریابی شرکت ها یا صفحات خود تجربه داشتند. اما امروزه سئو به عنوان بخشی از بازاریابی دیجیتال آموزش داده می شود و بسیاری از متخصصان سئو از کلاس ها و گواهینامه ها مهارت های سئو را یاد می گیرند. سپس به دریافت حقوق متناسب با سطح، نقش شغلی و اندازه شرکتی که در آن کار می کنند، ادامه می دهند.

انتظار می رود اکثر متخصصان سئو مدرن در تجزیه و تحلیل داده ها، نوشتن، بازاریابی، تحقیق، محتوای وب، HTML، لینک سازی، تجزیه و تحلیل رقبا و تحقیق کلمات کلیدی مهارت داشته باشند. تخصص داشتن در استفاده از ابزارهای SEO مانند Raven، Moz، و دیگران نیز ضروری است.

متخصصان سئو از تقاضای بالایی برخوردار هستند، زیرا شرکت ها برای رقابت در بیشتر جایگاه ها به بهینه سازی جستجو نیاز به متخصصین یئو دارند. متخصصان سئو به عنوان بخشی از برنامه های بازاریابی دیجیتال و محتوا، توسط توسعه دهندگان وب، بازاریاب محتوا و در بسیاری از نقش های دیگر استخدام می شوند، فقط به این دلیل که شرکت ها برای موفقیت کمپین های دیجیتال خود به ترافیک وب نیاز دارند.

اما مسئله این است که کدام یک عناوین و فرصت های شغلی مربوط به سئو بهتر است. چون همانطور که تعرفه سئو متفاوت است، میزان درامد متخصصین سئو هم در عناوین شغلی مختلف متفاوت است. ما در ادامه شما را با بهترین فرصت های شغلی سئو در سال 2021 آشنا خواهیم کرد.

1. بازاریاب موتور جستجو

بازاریاب موتور جستجو

بهینه سازی موتور های جستجو و بازاریابی موتور های جستجو (SEM) اغلب با هم ترکیب می شوند، اما در عمل بسیار متفاوت هستند.

SEM بسیار گسترده تر است و SEO را در خود جای می دهد. SEM مستلزم آن است که مهارت های جدیدی از جمله بازاریابی پرداخت به ازای کلیک (PPC)، تبلیغات و برخی مدیریت ارتباط با مشتری را هم بیاموزید. شما در این فرصت شغلی باید برای بازاریابی برای مشتریان و همچنین سئو مربوط به موتور های جستجو تلاش کنید.

بسیاری از متخصصان SEM صرفاً در جستجوی پولی تخصص دارند، می توانید به SEM در شاخه SEO بپردازید تا هر دو جنبه را مدیریت کنید. بازاریابان موتور های جستجو اغلب به طور متوسط ​​سالانه بیشتر از یک متخصص سئو استاندارد درآمد دارند. البته تسلط برGoogle AdWords و Bing AdWords و تجزیه و تحلیل های مختلف وب برای این موقعیت شغلی ضروری است.

2. مشاور بازاریابی کسب و کار

برخی از متخصصان بهینه سازی موتور های جستجو به سخنرانان عمومی، مشاوران کسب و کار حرفه ای و مشاوران بازاریابی تبدیل می شوند. البته این فرصت شغلی معمولاً مستلزم آن است که شما با کسب و کار خود یا شخص دیگری موفقیت خود را در سئو نشان داده باشید و تقریباً توانایی کار با همه شرکت ها را داشته باشید.

همچنین کار با شرکت های متخلف است که فرد را به یک سخنران عمومی تبدیل کرده و کار با مشاغل بر اساس مشتری برای بهبود بازاریابی و برنامه ریزی استراتژیک را فراهم می کند. در بیشتر موارد، هنگام کار به عنوان مشاور از شما می خواهند که با مشتریان کار کنید تا راه حل هایی برای نیاز های خاص آن ها ارائه دهید.

همچنین از شما می خواهند برنامه‌ریزی کنید و در اجرای جستجو و سایر ابتکارات بازاریابی به مشتری کمک کنید، اثر بخشی استراتژی های موجود و همچنین استراتژی هایی که به کار می گیرید را اندازه گیری کنید و پشتیبانی و برنامه ریزی بلند مدت برای آن شرکت ها ارائه دهید.

3. بازاریاب دیجیتال سئو

بازایاب دیجیتال

حرکت به سمت دیجیتال مارکتینگ یک راه آسان برای استفاده از تجربه سئوی موجود شماست و در عین حال می توانید دامنه مهارت های خود را گسترش داده و حقوق خود را افزایش دهید. بازاریابان دیجیتال معمولاً انواع بازاریابی آنلاین از جمله SEO، SEM، PPC و رسانه های اجتماعی را مدیریت می کنند.

این بدان معنی است که شما باید بتوانید؛ استراتژی های بازاریابی ایجاد و پیاده سازی کنید، از SEO استفاده کنید، با برنامه ریزی محتوا کار کنید، رسانه های اجتماعی را به عنوان بخشی از استراتژی های بلندمدت درک کنید و از آن استفاده کنید، از تجزیه و تحلیل و مدیریت داده ها استفاده کنید و با پلتفرم های تبلیغاتی برای افزایش ترافیک پولی کار کنید.

4. تحلیلگر بازاریابی

تجزیه و تحلیل داده بخش بزرگی از بهینه سازی جستجو است و به عنوان یک متخصص سئو احتمالاً با آن آشنا هستید. به عنوان یک تحلیلگر بازاریابی، مسئولیت های کلیدی شما استفاده از اعداد برای پیگیری عملکرد ابتکارات موجود، شناسایی فرصت ها برای موارد جدید و تولید پیش بینی ها و گزارش ها بر اساس داده ها است.

5. بازاریاب محتوا

بازاریابی محتوا یک گام طبیعی برای سئوکارانی است که کار با محتوا را به جای لینک ها و اعداد ترجیح می دهند. بازاریابان محتوا به مهارت های سئو نیاز دارند زیرا با ایجاد مستقیم محتوای وب، وبلاگ ها، مطالب عمومی، ویدیو ها، گرافیک ها، گزارش ها و سایر محتوا ها کار می کنند.

البته نقش دقیق آن ها بسته به شرکتی که در آن مشغول اند متفاوت است، اکثر متخصصان بازاریابی محتوا در یک تیم بازاریابی قرار می گیرند تا بر اساس تصمیمات محتوایی در یک برنامه بازاریابی عمل کنند.

6. فصت شغلی مدیر سئو

بهینه سازی موتور های جستجو اغلب به تیمی متشکل از تحلیلگران، مدیران داده، متخصصان سئو، استراتژیست های محتوا، کارشناسان فناوری و غیره نیاز دارد. هرچه یک شرکت بزرگ تر باشد، تیم سئوی آن ها نیز بزرگ تر خواهد بود و از یک مدیر سئو سود بیشتری خواهند برد.

مدیران باید بهینه سازی موتور های جستجو و بازاریابی موتور های جستجو را درک کنند، اما به جای کار مستقیم با عناصر پیش پا افتاده داده ها و تجزیه و تحلیل پیوند، مستقیماً بر تیم و استراتژی های بازاریابی نظارت کنند. اگر مردم گرا هستید، این فرصت شغلی می تواند هیجان انگیزتر از خود سئو باشد.

7. کارآفرین

راه اندازی کسب و کار به شما این امکان را می دهد که مهارت های خود را به عنوان یک متخصص بهینه سازی موتور های جستجو به ارمغان بیاورید و آن ها را با شرایط کاری خود بهبکار گیرید.

متأسفانه در این عنوان شغلی، دستمزد شما بسته به کسب و کارتان، راه اندازی و خدماتی که ارائه می دهید می تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین هیچ حقوق کلی برای کسانی که تصمیم به راه اندازی یک کسب و کار در سئو یا بازاریابی دیجیتال دارند، وجود ندارد. با این حال، راه اندازی کسب و کار خود می تواند در دراز مدت سودآور باشد.

منبع:

simplilearn.com