فایل WebM یک محتوای ویدیویی فشرده شده است که در یک استاندارد ویدئویی باز، با کیفیت بالا ذخیره شده است. این فرمت، فایل های فشرده صوتی را با استفاده از فشرده سازی OggVorbis و فناوری VP8 ذخیره می کند. فرمت WebM فایل های ویدیویی با کیفیتی عالی و حجمی کمتر را تولید می کند. علاوه بر این، پخش این فرمت ویدئویی بسیار آسان است، بنابراین فیلم هایی با این فرمت را می توان به راحتی حتی در دستگاه هایی با مشخصات فنی پایین پخش کرد. این قالب برای پخش آنلاین کاملاً مناسب است و همچنین رایگان است.

فرمت WebM ابتدا به عنوان یک جایگزین رایگان قابل استفاده در عناصر صوتی HTML5 و ویدیو های HTML5، اراده شده است. همچنین جایگزینی برای استاندارد های ثبت شده MPEG4 و H.264 است. این قالب برای برنامه های تجاری و غیر تجاری کاملا مناسب و رایگان است.

مطالعه بیشتر

تفاوت قابل توجه بین MP4 و WebM بر اساس فناوری فشرده سازی داده است که هر یک از آن ها استفاده می کند. در حالی که فرمت MP4 از H.264 استفاده می کند، فرمت WebM از فناوری VP9 یا VP8 استفاده می کند. با این حال اندازه فایل های MP4 نسبت به فایل های WebM بیشتر است. همچنین تفاوت چشمگیری در تعداد برنامه ها و دستگاه هایی که از این دو پشتیبانی می کنند وجود دارد. همه فایل های WebM تمایل به داشتن پسوند های WebM در گوگل دارند.

اگر هنوز نمیدانید که چگونه یک فایل با فرمت WebM را باز کنید؟ در ادامه چند برنامه وجود دارد که فایل های WebM را در سیستم عامل های مربوطه باز می کند.

  • برنامه هایی برای ویندوز: VideoLAN VLC، Microsoft Edge، Mozilla Firefox، Opera، File viewer Plus و Google Chrome
  • برنامه هایی برای لینوکس: VideoLAN VLC، Mozilla Firefox، Opera و FFmpeg
  • برنامه هایی برای مک: VideoLAN VLC، Mozilla Firefox، Opera، Google Chrome و Eltima Elmedia Player
  • برنامه هایی برای اندروید: File viewer for Android
  • برنامه هایی برای آی او اس: PentaLoop PlayerXtreme Media Player و olimsoft OPlayer

چرا WebM مهم است؟

اهیمت فرمت WebM

یک فاکتور مهم که به موفقیت مدل وب کمک زیادی کرد این است که فن آوری های اصلی آن مانند HTML ، HTTP و TCP / IP باز هستند و آزادی استقرار را ممکن می سازند. اگرچه ویدیو همچنین جنبه اصلی تجربه وب است، اما متأسفانه هیچ قالب ویدئویی رایگان و بازی وجود ندارد که قابل مقایسه با سایر گزینه های پولی باشد. برای حل این مشکل WebM Project راه اندازی شده است. WebM Project یک تلاش گسترده جامعه برای توسعه یک فرمت رسانه باز وب است.

در اصل فرمت WebM برای وب ساخته شده است و مسئله بهینه سازی فایل های ویدیویی در وب بسیار مهم است. با آزمایش صد ها هزار ویدئو با ویژگی های مختلف، مشخص شد که VP8 و VP9 فناوری های فشرده سازی هستند که می توانند فیلم های با کیفیت بالا را ارائه دهند و به طور موثر شرایط پردازش و نوار ضبط را تنظیم کنند.

اینگونه ارتباطات مختلف را در بسیاری از دستگاه ها برقرار می سازند. توانایی استفاده از پهنای باند زیاد و فشار کمتر بر حافظه می تواند به ناشران کمک کند تا هزینه های مختلف را تقریباً بلافاصله ذخیره کنند. علاوه بر این، سادگی VP8 و VP9 همچنین به توسعه دهندگان کمک می کند تا آن ها را به راحتی در محیط فعلی ادغام کنند. همچنین نیازی به تنظیمات دستی زیادی در رمزگذاری برای تولید نتایج با کیفیت بالا ندارید.

نحوه پخش فایل های WebM در Windows Media Player

این یکی از مراحل چالش برانگیز برای فرمت WebM است که در ادامه به آن میپردازیم:

1. کدام نرم افزار را برای دانلود و نصب نیاز دارید؟

لطفاً توجه داشته باشید که برای پخش ویدیو های WebM به نرم افزار رایگان کمکی نیاز دارید. دستگاه پخش کننده فاقد نرم افزار لازم برای تقسیم فرمت WebM یا پخش محتوای صوتی و تصویری است. بنابراین باید برخی نرم افزار های رایگان را دانلود و نصب کنید تا بتوانید فایل های WebM را در Windows Media Player پخش کنید. شما باید فیلتر های WebM/VP8 DirectShow را برای پخش ویدئو WebM و Xiph.org OGG Open Codec را برای پخش صوت WebM دانلود و نصب کنید.

در صورتی که سیستم شما Windows Media Player ندارد، همچنین باید آن را نصب کنید و برای پخش ویدیو خود آماده کنید.

2. سعی کنید فایل WebM را در Windows Media Player پخش کنید

اگر سعی کرده باشید یک فایل WebM را در Windows Media Player پخش کنید، به احتمال زیاد یک پیام با اطلاعات “فایل انتخاب شده دارای پسوند (.WebM) است که توسط Windows Media Player شناخته نمی شود، اما ممکن است پخش کننده همچنان بتواند آن را پخش کند ” در اصل Windows Media Player با این نوع برنامه افزودنی آشنا نیست.

به هر حال سعی می کند محتوا را پخش کند. اگر قبلاً بسته های کدک را نصب نکرده اید، پخش کننده به احتمال زیاد محتوا را شناسایی و پخش نمی کند. اگر این اتفاق افتاد، وحشت نکنید. از آنجا که Windows Media Player یک پخش کننده مبتنی بر DirectShow است، می توانید با نصب فیلتر های DirectShow مشکل را برطرف کنید.

3. فیلتر های WebM و VP8 DirectShow را نصب کنید

پس از دانلود فیلتر های WebM/VP8 DirectShow در رایانه خود، فایل زیپ را باز کنید. فایل “install_webmshow.exe” را پیدا کرده و آن را اجرا کنید. یک نصب کننده گام به گام راه اندازی می شود. فایل دانلودی شما فیلتر های DirectShow را اضافه می کند که به Windows Media Player امکان می دهد تا محتویات چند رسانه ای فرمت WebM را به طور موثر بخواند، بنابراین می تواند ویدیو را پخش کند. در درجه اول ویدئو بدون عنصر صوتی کاربرد چندانی نخواهد داشت. از آنجا که فیلتر های رسمی WebM/VP8 DirectShow فاقد نرم افزار برای فیلم OGG Vorbis هستند، باید کدک OGG را نصب کنید.

4. Xiph.org Codec Open را نصب کنید

هنگامی که کدک OGG را از فیلتر های Illiminable Ogg DirectShow برای FLAC ، Speex ، Theora و Vorbis دانلود می کنید، می توانید کدک Xiph.org را نصب کنید. پس از انجام این کار Windows Media Player قادر خواهد بود المان صوتی فایل WebM را پخش کند.

اگر از این دستورالعمل ها برای باز کردن و پخش فایل های با فرمت WebM پیروی کنید Windows Media Player باید بتواند فایل های WebM شما را به درستی پخش کند. اگر با پخش عجیب و غریبی روبرو شدید، ممکن است در نتیجه وضوح بالا باشد که اغلب با پردازنده های قدیمی مرتبط است.

پخش فرمت webm

نحوه پخش فایل های WebM در Safari/Chrome و مرورگر های دیگر

فایل های WebM به راحتی در Chrome 6 و نسخه های قبلی قابل پخش نیستند. با این حال می توانید یک فایل WebM را در Chromium، پروژه منبع باز Chrome، تماشا کنید. Safari همچنین نمی تواند فایل های WebM را باز کند زیرا کدک پخش کننده QuickTime Mac از افزونه WebM پشتیبانی نمی کند. در نتیجه به کدک WebM نیاز دارید تا بتوانید فایل های WebM خود را در Safari/Chrome و مرورگر های دیگر پخش کنید.

برای مرورگر های Safari، Microsoft Internet Explorer و Chrome باید از تگ استاندارد HTML5 استفاده کنید تا بتوانید چنین فایل هایی را باز کرده و تماشا کنید. اگر مایل به پخش یک فایل WebM در سیستم لینوکس هستید، از FFmpeg استفاده کنید. نسخه جدید FFmpeg 0.6 از WebM/VP8 پشتیبانی می کند.

سوالات متداول

VP8 و VP9 چیست؟

VP8 و VP9 فن آوری های فشرده سازی ویدئویی بسیار موثر هستند که توسط WebM Project توسعه یافته اند. هر کس می تواند از این کدک ها استفاده کند زیرا حق چاپ ندارند.

کجا می توانم ویدیوهای WebM را تماشا کنم؟

WebM به طور گسترده توسط YouTube و دیگر سایت های اشتراک گذاری ویدیو آنلاین مستقر شده است. با این حال اکثر کاربران نیازی به مراقبت از فرمت های ویدیویی خاص در این صفحات ندارند. در عوض ارائه دهندگان و ناشران ویدیویی جدید کسانی هستند که باید توجه بیشتری به فرمت های رسانه ای و به طور خاص فرمت WebM داشته باشند.

چگونه می توانم کیفیت ویدئوی WebM خود را سفارشی کنم؟

شما از FFMpeg برای رمزگذاری برخی از ویدیو های خود و پخش مجدد آن ها در Chrome استفاده می کنید.

آیا برای برنامه نویسی باید بتوانم از WebM استفاده کنم؟

هنگامی که می خواهید WebM را در یک برنامه نرم افزاری ایجاد کرده یا از آن پشتیبانی کنید یا کد خود را در WebM Project مشارکت دهید، فقط باید برنامه نویس باشید.

منابع: tipsmake.com و movavi.com