فضای ذخیره سازی ابری شما را قادر می سازد تا داده های خود را در سرورهای میزبان ذخیره کنید. این بدان معناست که شما می توانید اطلاعاتی مانند اسناد، عکس ها، موسیقی و فیلم ها را از راه دور و بدون اشغال فضای فیزیکی در رایانه خود ذخیره کنید. دو گزینه در دسترس است:

 • فضای ذخیره سازی ابری عمومی به شما امکان می دهد فضای میزبانی را با تعدادی از کاربران دیگر به اشتراک بگذارید – این گزینه ارزان تر است. 
 • فضای ذخیره سازی ابری خصوصی گزینه ای ایده آل برای شرکت هایی است که می خواهند داده های خود را در محیط خود ذخیره کنند.
 • سرویس های ابری ترکیبی محبوبیت بیشتری کسب کرده و عمدتا توسط مشاغل مورد استفاده قرار می گیرند. این ها از ترکیبی از ابرهای عمومی تشکیل شده اند. مانند سرویس های وب آمازون یا Google Cloud – ابرهای خصوصی و زیرساخت های محلی.

سرورها تحت مدیریت و متعلق به شرکت های میزبان هستند و به شما امکان دسترسی به داده های خود را از طریق اینترنت می دهند. شما اطلاعات ورود به سیستم خود را از جمله نام کاربری و گذرواژه منحصر به فرد خود دریافت می کنید و در هر زمان می توانید به پرونده های خود دسترسی پیدا کنید.

فضای ذخیره سازی ابری چیست؟

فضای ذخیره سازی ابری به شما امکان می دهد داده ها و پرونده ها را در مکانی خارج از سایت که از طریق اینترنت عمومی یا اتصال اختصاصی شبکه خصوصی به آن دسترسی دارید، ذخیره کنید. داده هایی که خارج از سایت برای ذخیره سازی منتقل می کنید، به عهده یک ارائه دهنده ابر شخص ثالث است.
ارائه دهنده، سرورها و زیرساخت های مربوطه را میزبانی، ایمن سازی، مدیریت و نگهداری می کند و اطمینان می دهد هر زمان که به داده ها نیاز داشته باشید به آن ها دسترسی خواهید داشت.

فضای ذخیره سازی ابری چیست؟

فضای ذخیره سازی ابری گزینه ای مقرون به صرفه و مقیاس پذیر برای ذخیره سازی فایل ها در دیسک های سخت داخلی یا شبکه های ذخیره سازی ارائه می دهد. هارد دیسک های کامپیوتر فقط می توانند مقدار محدودی از داده ها را ذخیره کنند. وقتی فضای ذخیره سازی کاربران تمام شود، باید فایل ها را به یک دستگاه ذخیره سازی خارجی منتقل کنند.

به طور سنتی، سازمان ها شبکه های ذخیره سازی (SAN) را برای بایگانی داده ها و پرونده ها ساخته و نگهداری می کردند. با این حال نگهداری SAN گران است، زیرا با رشد داده های ذخیره شده، شرکت ها مجبورند برای افزودن سرورها و زیرساخت ها، تقاضای بیشتر را اضافه کنند.

نحوه عملکرد فضای ابری چگونه است؟

مانند شبکه های ذخیره سازی پیش فرض، فضای ذخیره سازی ابری نیز از سرورها برای ذخیره داده استفاده می کند. با این حال، داده ها به سرورها در یک مکان خارج از سایت ارسال می شوند. بیشتر سرورهایی که استفاده می کنید ماشین های مجازی هستند که در یک سرور فیزیکی میزبانی می شوند. با افزایش نیاز به فضای ذخیره سازی، ارائه دهنده، سرورهای مجازی جدیدی برای پاسخگویی به تقاضا ایجاد می کند.

به طور معمول، شما از طریق اینترنت یا از طریق یک اتصال خصوصی اختصاصی، با استفاده از یک پورتال وب، وب سایت یا یک برنامه تلفن همراه، به فضای ذخیره سازی متصل می شوید. سروری که با آن متصل می شوید بسته به اندازه عملکرد ارائه دهنده ابر، داده های خود را به مجموعه سرورهای مستقر در یک یا چند مرکز داده هدایت می کند.

به عنوان بخشی از سرویس، ارائه دهندگان معمولاً داده های یکسانی را برای تعدیل نیرو در چندین دستگاه ذخیره می کنند. به این ترتیب، اگر سرور برای نگهداری از سیستم خارج شود یا دچار اختلال شود، همچنان می توانید به داده های خود دسترسی پیدا کنید.

انواع فضای ذخیره سازی ابری چیست؟

سرویس ذخیره سازی ابری عمومی

در این مدل، شما از طریق اینترنت به یک ابر ذخیره سازی متصل می شوید که توسط یک ارائه دهنده ابر حفظ می شود و توسط شرکت های دیگر استفاده می شود. ارائه دهندگان معمولاً خدمات را از هر دستگاهی از جمله تلفن های هوشمند و دسک تاپ، قابل دسترسی می کنند و به شما امکان می دهند در صورت لزوم مقیاس خود را بالا و پایین کنید.

فضای ذخیره سازی ابر خصوصی

سرویس ذخیره سازی ابری خصوصی در شبکه شما قرار دارند و از یک سرور فیزیکی استفاده می کنند تا نمونه هایی از سرورهای مجازی را برای افزایش ظرفیت ایجاد کنند.
می توانید کنترل کامل یک ابر خصوصی پیش فرض را در دست بگیرید یا برای تهیه یک ابر اختصاصی که می توانید با اتصال خصوصی به آن دسترسی داشته باشید، با یک ارائه دهنده ذخیره سازی ابری تعامل ایجاد کنید.

سازمان هایی مانند بانک ها و برخی شرکت ها به دلیل خصوصی بودن داده هایی که پردازش و ذخیره می کنند، از این فضای ذخیره سازی استفاده می کنند.

ذخیره سازی ابری ترکیبی

این مدل، عناصر سرویس ذخیره سازی ابری خصوصی و عمومی را با هم ترکیب می کند و به سازمان ها این امکان را می دهد که داده هایی را در ابر ذخیره کنند.
به عنوان مثال، داده های بسیار منظم و تنظیم شده که مستلزم بایگانی دقیق هستند، بیشتر برای فضای ابری خصوصی مناسب تر است، در حالی که داده هایی که حساسیت کمتری دارند (مانند ایمیل که حاوی اسرار کسب و کار تجاری نیست) را می توان در فضای ابری عمومی ذخیره کرد. برخی از سازمان ها از سرویس ذخیره سازی ابری ترکیبی برای تکمیل شبکه های ذخیره سازی داخلی خود استفاده می کنند.

مزایا و معایب

مانند هر فناوری مبتنی بر ابر دیگر، فضای ذخیره سازی ابری نیز مزایا و معایب مشخصی را ارائه می دهد. اما برخی از نگرانی ها را برای شرکت ها ایجاد می کند، در درجه اول امنیت و کنترل اداری.

مزایا

مزایای ذخیره سازی ابری شامل موارد زیر است:

 • مدیریت خارج از سایت: ارائه دهنده ابری شما مسئولیت حفظ و محافظت از داده های ذخیره شده را بر عهده می گیرد. این کارکنان شما را از وظایف مرتبط با ذخیره سازی مانند تهیه، نصب، اداره و نگهداری آزاد می کند. به همین ترتیب، کارکنان شما می توانند روی اولویت های دیگر تمرکز کنند.
 • اجرای سریع: استفاده از سرویس ابری روند تنظیم و افزودن قابلیت ذخیره سازی شما را تسریع می کند. با ذخیره سازی ابری، بسته به میزان ظرفیت، می توانید سرویس را ارائه دهید و ظرف چند ساعت یا چند روز از آن استفاده کنید.
 • مقرون به صرفه: همانطور که گفته شد، شما هزینه ظرفیت مورد استفاده خود را پرداخت می کنید. این به سازمان شما این امکان را می دهد تا هزینه های ذخیره سازی ابری را به عنوان یک هزینه عملیاتی مداوم به جای هزینه سرمایه با سرمایه گذاری های اولیه و پیامدهای مالیاتی در نظر بگیرد.
 • مقیاس پذیری: محدودیت های رشد یکی از شدیدترین محدودیت های ذخیره سازی پیش فرض است. با ذخیره سازی ابری، می توانید تا آن جا که نیاز دارید مقیاس بندی کنید. ظرفیت عملا نامحدود است.
 • تداوم کسب و کار: ذخیره داده ها در خارج از سایت باعث می شود کسب و کار شما از هر گونه مشکلات مانند بلایای طبیعی یا حملات تروریستی در امان بماند.

معایب

معایب ذخیره سازی ابری شامل موارد زیر است:

 • امنیت: نگرانی های امنیتی در سرویس های مبتنی بر سرویس های ابری یک امر عادی است. ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری سعی می کنند زیرساخت های خود را با استفاده از فن آوری ها و روش های به روز تأمین کنند، اما گاهی اوقات نقض رخ داده و باعث ناراحتی کاربران می شود.
 • کنترل اداری: امکان مشاهده داده های خود، دسترسی به آن ها و انتقال آن ها به دلخواه یکی دیگر از نگرانی های رایج در مورد منابع ابری است. انتقال، تعمیر و نگهداری و مدیریت برای شخص ثالث مزایایی دارد اما همچنین می تواند کنترل شما بر داده های شما را محدود کند.
 • تأخیر: تأخیر در انتقال داده ها به ابر و به دلیل ازدحام ترافیک، به ویژه هنگامی که از اتصالات مشترک اینترنت عمومی استفاده می کنید، تأخیر دارد. با این حال، شرکت ها می توانند با افزایش پهنای باند اتصال، تأخیر را به حداقل برسانند.
 • انطباق با مقررات: صنایع خاصی مانند مراقبت های بهداشتی و دارایی باید از حریم خصوصی داده ها و مقررات بایگانی سخت پیروی کنند که ممکن است از استفاده ذخیره سازی ابری برای برخی از پرونده ها مانند سوابق پزشکی و سرمایه گذاری توسط شرکت ها جلوگیری کند.
  اگر می توانید، یک ارائه دهنده فضای ذخیره سازی ابری را انتخاب کنید که هرگونه مقررات تأثیرگذار بر کسب و کار شما را رعایت کرده و از آن ها پشتیبانی کند.

چه چیزی را می توان در فضای ابری ذخیره کرد؟

وقتی برای ذخیره سازی cloud ثبت نام می کنید، می توانید فضای مورد نیاز خود را انتخاب کنید. شما می توانید با مقدار کمی شروع کنید و فضای ذخیره سازی را افزایش دهید زیرا به فضای بیشتری نیاز دارید. 

چه چیزی را می توان در فضای ابری ذخیره کرد؟

شما می توانید هر چیزی را ذخیره کنید مانند فایل ها، فیلم ها و تصاویر. چه بخواهید از این سرویس ذخیره سازی برای ذخیره عکس های خانوادگی استفاده کنید و چه بخواهید از آن برای ذخیره اسناد و مدارک خود استفاده کنید، متوجه خواهید شد که راحتی و سهولت در هر زمانی برای شما فراهم است.

فضای ذخیره سازی ابری برای مشاغل

انواع خدمات ذخیره سازی ابری تقریباً برای هر نوع مشاغلی در دسترس است – از مالک انفرادی گرفته تا شرکت های بزرگ.

اگر مشاغل کوچکی را اداره می کنید، می توانید از فضای ذخیره سازی ابری استفاده کنید، خصوصاً اگر منابع یا مهارت لازم برای مدیریت فضای ذخیره سازی خود را ندارید. ذخیره سازی ابری می تواند با پیش بینی هزینه های ذخیره سازی، به شما کمک کند برای بودجه خود برنامه ریزی کنید و به شما توانایی مقیاس گذاری با رشد تجارت را می دهد.

اگر در یک شرکت بزرگتر کار می کنید (به عنوان مثال، یک شرکت تولیدی، خدمات مالی یا یک شبکه خرده فروشی با ده ها مکان)، ممکن است لازم باشد صدها گیگابایت داده را برای ذخیره به طور منظم انتقال دهید. در این موارد، شما باید با یک ارائه دهنده ذخیره سازی ابری مستقر کار کنید که می تواند حجم شما را کنترل کند. در بعضی موارد، ممکن است بتوانید با ارائه دهندگان برای کسب بهترین ارزش، معاملات سفارشی را انجام دهید.

منبع: ibmreadersdigest