فین تک Fintech ، مجموعه ای از “فناوری مالی” و استفاده از پیشرفت های جدید فن آوری برای محصولات و خدمات در صنعت مالی است. در ادامه با همراه باشید تا با این فن آوری بیشتر آشنا شوید.

فین تک چیست؟

Fintech یک اصطلاح “مالی” و “فناوری” است و به هر مشاغلی گفته می شود که از فناوری برای بهبود یا خودکارسازی خدمات و فرآیند های مالی استفاده می کند. این اصطلاح یک صنعت گسترده و سریع در حال رشد است که هم به مصرف کنندگان و هم به مشاغل خدمت می کند. از بانک داری و بیمه تلفن همراه گرفته تا برنامه های رمزنگاری و سرمایه گذاری. fintech کاربردهای گسترده ای دارد و صنعت بسیار بزرگی است.

فین تک چیست؟

بسیاری از  بانک های سنتی طرفدار و پذیرنده این فناوری هستند، به طور فعال در سرمایه گذاری، خرید و یا مشارکت با شرکت های تازه تاسیس فین تک فعالیت می کنند، زیرا ارائه خواسته های مشتریانی که دارای ذهنیت دیجیتال هستند آسان تر است، در حالی که صنعت را به سمت جلو سوق می دهند و از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

فین تک چگونه کار می کند؟

Fintech صنعت جدیدی نیست، بلکه فقط صنعتی است که بسیار سریع پیشرفت کرده است. فناوری تا حدی همیشه بخشی از دنیای مالی بوده است، چه معرفی کارت های اعتباری در دهه 1950 یا خودپردازها، کف تجارت الکترونیکی، برنامه های مالی شخصی و تجارت با فرکانس بالا در دهه های بعدی.

هسته اصلی فناوری مالی از پروژه ای به پروژه دیگر و از برنامه ای به برنامه دیگر متفاوت است. برخی از جدیدترین پیشرفت ها، استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین، بلاکچین و علم داده برای انجام همه کارها، از جمله ریسک های اعتباری پردازشی تا اجرای صندوق های تامینی است.
در حقیقت، اکنون یک زیرمجموعه از فناوری نظارتی به نام “regtech” وجود دارد که برای پیمایش در دنیای پیچیده انطباق و مسائل نظارتی صنایعی مانند fintech طراحی شده است. 

مثال هایی برای فین تک

اگرچه این صنعت تصاویری از استارتاپ ها و فناوری در حال تغییر صنعت را به ذهن متبادر می کند، اما شرکت های سنتی و بانک ها نیز به طور مداوم برای اهداف خود از خدمات فین تک استفاده می کنند.

مثال هایی برای فین تک

بانک داری

بانک داری سیار بخش بزرگی از صنعت فین تک است. در دنیای مالی شخصی، مصرف کنندگان به طور فزاینده ای خواستار دسترسی آسان دیجیتال به حساب های بانکی خود، به ویژه در یک دستگاه تلفن همراه هستند. در حال حاضر بیشتر بانک های بزرگ به ویژه با افزایش neobanks، نوعی ویژگی بانک داری همراه را ارائه می دهند.

Neobanks اساساً بانک هایی هستند که هیچ شعبه فیزیکی ندارند و به مشتریان با چک، پس انداز، خدمات پرداخت و وام در زیرساخت موبایل خدمت می کنند. برخی از نمونه های neobanks از جمله Simple ،Chime و Varo هستند.

ارز رمزنگاری شده و بلاکچین

فین تک موازی با تولد ارز رمزپایه و بلاکچین است. اگرچه هر دو فناوری متفاوتی هستند که خارج از حوزه fintech در نظر گرفته می شوند، اما برنامه های رایگان دیگری وجود دارد که در آن هر سه می توانند برای ارائه انواع جدید خدمات مالی با هم کار کنند.

سرمایه گذاری و پس انداز

Fintech در سال های اخیر باعث انفجار در تعداد برنامه های سرمایه گذاری و پس انداز شده است. بیش از هر زمان دیگر، موانع سرمایه گذاری توسط شرکت هایی مانند Robinhood ،Stash و Acorns برطرف می شود. در حالی که این برنامه ها از نظر رویکرد متفاوت هستند، هر کدام از آن ها از ترکیبی از پس انداز و سرمایه گذاری آسان و ناچیز دلار برای معرفی مصرف کنندگان به بازارها استفاده می کنند.

تجارت و یادگیری ماشین

توانایی پیش بینی اینکه بازارها به کجا می روند، جام مقدس مالی است. با میلیاردها دلار درآمد، جای تعجب نیست که یادگیری ماشین نقش فزاینده ای در fintech داشته باشد. قدرت این زیرمجموعه هوش مصنوعی در توانایی آن برای اجرای مقدار زیادی داده از طریق الگوریتم هایی است که برای ردیابی روندها و خطرات طراحی شده اند.

بیمه

در حالی که insurtech به سرعت در حال تبدیل شدن به صنعت خود است، هنوز هم زیر چتر fintech قرار دارد. بیمه تا حدودی یک فناوری کند است و بسیاری از استارت آپ های فین تک با همکاری شرکت های بیمه سنتی برای کمک به خودکارسازی فرآیندها و گسترش پوشش همکاری می کنند.

از بیمه اتومبیل سیار گرفته تا بیمه درمانی، صنعت در حال کاهش تعداد نوآوری است. برخی از شرکت های insurtech که باید آن ها را تحت نظر داشته باشند شامل Oscar Health ،Root Insurance و PolicyGenius هستند.

منبع: builtin