انتخاب قالب فروشگاه Shopify برای بهبود سئو سایت، بخش مهمی از رویکرد متمرکز بر سئو است. همچنین، انتخاب قالب، نقطه خوبی برای شروع است. در ادامه 13 مورد را مرور خواهیم کرد تا به شما در انتخاب قالب مناسب، کمک کنیم.

Shopify دارای بیش از 1.7 میلیون مشاغل در سراسر جهان است، که بیش از 200 میلیارد دلار فروش برای کسانی که از این پلتفرم استفاده می کنند ایجاد می کند. این پلتفرم تجارت الکترونیکی همه جانبه، شروع، رشد و اجرای مشاغل آنلاین شما را آسان می کند.

ایجاد یک فروشگاه، با در نظر گرفتن سئو به شما اطمینان می دهد که افراد می توانند کسب و کار شما را به صورت ارگانیک در Google، Bing و سایر موتور های جستجو کشف کنند.

شما می توانید فروشگاه خود را با قالب های Shopify سفارشی کنید. این قابلیت، به شما امکان می دهد سئو سایت فروشگاه خود را بهبود ببخشید. هنگام انتخاب قالب خود، مواردی بیشتر از زیبایی قالب را، باید در نظر گرفت. اما کدام قالب شاپیفای برای سئو بهتر است؟

13 ویژگی مهم برای طراحی قالب شاپیفای

ویژگی های قالب های شاپیفای

در ادامه چند ویژگی وجود دارد که باید در قالب Shopify خود به دنبال آن باشید تا مطمئن شوید که به درستی بهینه شده است.

1- پاسخگوی سریع و طراحی مناسب برای موبایل

آیا قالب Shopify، دارای قابلیت طراحی ریسپانسیو است؟ طراحی واکنش گرا( همان قابلیت ریسپانسیو)، سازگاری با هر دستگاهی را آسان می کند.
به این صورت، خواه مخاطبان شما از طریق موبایل اندروید، لپ تاپ، رایانه یا هر دستگاه دیگری، به سایت شما دسترسی داشته باشند، سایت فروشگاه شما همچنان با طراحی ریسپانسیو ظاهر می شود. همچنین شما باید سایت خود را به گونه ای بسازید که علاوه بر جذابیت بصری برای فاکتور های سئو موبایل نیز مناسب باشد.

2- سرعت قالب

یک قالب بهینه شده به سرعت ارائه می شود، زمان شما را در صفحه بهبود می بخشد و همچنین نرخ برگشت ها را کاهش می دهد. نسخه نمایشی قالب را مشاهده کنید و ببینید آیا سرعت بارگذاری قالب مورد نظر، مناسب است یا خیر.

سرعت یک سایت تا حد زیادی به کد آن بستگی دارد. اگر قالب شاپیفای شما، به سرعت بارگیری می شود، اطمینان حاصل کنید که پست ها، صفحات محصول و سایر مطالب شما بهینه شده اند تا سرعت و سئو سایت شما، بهبود و افزایش یابد.

3- نشانه گذاری HTML معتبر

تا زمانی که سایت به درستی نمایش داده شود، HTML معتبر تأثیر قابل توجهی در سئو نخواهد داشت. اما HTML معتبر همچنین می تواند به بهبود برخی از مهم ترین جنبه های سئو کمک کند، از جمله:

حتی تبلیغات “Google Shopping”، وقتی سایت شما دارای HTML معتبر است بهتر اجرا می شود. همچنین اگر از hreflang استفاده می کنید، اما از HTML معتبر استفاده نمی کنید، ممکن است سایت خود را خراب کنید.
به طور خلاصه، همیشه بهتر است قالب شما دارای HTML معتبر باشد. از خدمات اعتبارسنجی نشانه گذاری برای بررسی وضعیت خود استفاده کنید.

4- پشتیبانی از قطعات برجسته و ریچ اسنیپت

قطعات ویژه، اطلاعات ساختار یافته را از یک وب سایت می گیرند و به طور برجسته در نتایج جستجوی گوگل و در باکس های مخصوص خود نمایش می دهند.

چیزی که این قطعات، ارائه می دهند:

 • شانس رتبه بندی بالاتر در نتایج جستجو.
 • افزایش “جستجو های بدون کلیک”.

در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که گوگل قطعه ای از سایت شما را نمایش دهد، اما استفاده از نشانه گذاری طرح، امکان پذیر است و می تواند شانس شما را افزایش دهد.

به دنبال یک قالب یا برنامه Shopify برای سئو باشید که بتوانید افزودن نشانه گذاری به سایت را برای طرح محصول، قطعات متداول، قطعات شیء ویدئویی، breadcrumb ها و موارد دیگر به طور خودکار جستجو کنید.

توجه: “Shopify همچنین از عبارت snippets برای توصیف کد قابل استفاده مجدد که در بیش از یک صفحه ظاهر می شود، استفاده می کند. اطمینان حاصل کنید که هنگام بررسی گزینه های خود، تمایز بین قطعات جستجو و موارد مورد استفاده در کدگذاری یک قالب را درک کرده اید.”

5- فراداده سفارشی

فراداده می تواند سئو سایت شما را بهبود بخشد. همچنین، امکان سفارشی سازی فراداده ها یک افزودنی قدرتمند برای هر قالبی است.

چند تگ مهم که باید سفارشی شوند عبارتند از:

 • Canonical
 • برچسب عنوان
 • توضیحات متا
 • نمودار باز
 • کارت های توییتر
 • Robots meta
 • متن جایگزین

6- اشتراک گذاری Built-in Social

میلیارد ها نفر در سراسر جهان از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، بنابراین اشتراک گذاری اجتماعی چیزی است که باید در قالب Shopify و با هدف بهبود سئو، ایجاد شود. وقتی بازدیدکنندگان می توانند محتوا یا محصولات شما را به اشتراک بگذارند، می توانند ترافیک، پیوند ها و حتی فروش قابل توجهی ایجاد کنند.

7- نقشه های سایت

نقشه های سایت ایجاد شده به صورت خودکار به موتور های جستجو این امکان را می دهد تا همه، صفحات سایت شما را پیدا کنند. خبر خوب این است که شاپیفای، به طور خودکار برای هر فروشگاه نقشه سایت ایجاد می کند.

Shopify می گوید:

اگر از برنامه Basic Shopify استفاده می کنید، فقط دامنه اصلی فروشگاه شما دارای فایل نقشه سایت ایجاد شده است و توسط موتور های جستجو قابل کشف است.

اگر در برنامه Shopify، Shopify پیشرفته یا Shopify Plus هستید، می توانید از دامنه های بین المللی برای ایجاد دامنه های خاص منطقه یا کشور استفاده کنید.

وقتی از دامنه های بین المللی استفاده می کنید، فایل های نقشه سایت برای همه دامنه های شما ایجاد می شود. همه دامنه های شما توسط موتور های جستجو قابل کشف هستند، مگر اینکه به دامنه اصلی شما هدایت شوند.

بنابراین اگر نقشه های سایت را به طور خاص به عنوان بخشی از قالبی که در نظر گرفته اید ذکر نکرده اید، نترسید – با هر قالبی این توانایی را خواهید داشت.

آنچه ممکن است برای سایت های بزرگ تر لازم باشد در نظر بگیرید، این است که پس از دریافت بیش از 5000 آدرس اینترنتی، Shopify شروع به ایجاد child sitemaps می کند تا از مرز 50 هزار آدرس اینترنتی خود فراتر رود.

8- سفارشی سازی آسان محصول

سفارشی سازی آسان محصول.

صفحات محصول شما باید متمایز و برای مخاطبان مورد نظر شما مناسب باشد. سفارشی سازی یکی از راه هایی است که می توانید قالب Shopify خود را منحصر به فرد کنید.

توجه داشته باشید:

 • call-to-actions را به درستی تعیین کنید.
 • موقعیت ها و چیدمان های مختلف محصول را آزمایش کنید.
 • مطمئن شوید طرح محصول معتبر است.

9- گزینه های ناوبری

عناصر ناوبری که در قسمت بالای صفحه قرار گرفته اند، ساده ترین حرکت ممکن را امکان پذیر می سازند. موتور های جستجو همچنین می توانند صفحات اصلی شما را برای کرال شدن، در اسرع وقت پیدا کنند.

ناوبری ممکن است بخشی جدایی ناپذیر از سئو به نظر نرسد، اما عنصر اصلی معماری خوب است که می تواند قابلیت کرال شدن و تجربه کاربر را بهبود بخشد.

10- پشتیبانی زبان و ترجمه

مخاطب هدف شما، کجاست؟ مخاطبان مورد نظر شما با کدام زبان صحبت می کنند؟
انتخاب یک قالب Shopify با پشتیبانی زبان و ترجمه و همچنین hreflang می تواند تأثیر قابل توجهی بر سئو و تجربه کاربر شما داشته باشد. استفاده از hreflang به موتور های جستجو کمک می کند تا نسخه صحیح یک صفحه را بر اساس موارد زیر به کاربران نشان دهند:

 • اولویت زبان
 • مکان کاربر

با پیشرفت کسب و کار شما، پشتیبانی از زبان و ترجمه اهمیت پیدا می کند. هنگامی که سایت Shopify شما شروع به فروش بین المللی می کند، توجه به بازدیدکنندگانی که به طیف گسترده ای از زبان ها صحبت می کنند، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

11- تصاویر بهینه شده

اگر تصاویر فروشگاه شما بیش از حد بزرگ باشد، سرعت سایت شما را کاهش می دهد و بر قابلیت استفاده و رتبه بندی جستجو تأثیر می گذارد. قالب Shopify شما برای سئو، باید از تصاویر بهینه شده استفاده کند. CDN شاپیفای، کار های زیادی را در اینجا انجام می دهد:

 • ذخیره تصاویر برای بهبود زمان بارگذاری
 • تغییر اندازه تصاویر
 • فشرده سازی و تبدیل همه تصاویر به استاندارد وب 72dpi
 • ارائه تصاویر با فرمت WebP

با این حال، باید مطمئن شوید که نحوه افزودن و ویرایش متن alt در قالب Shopify را برای سئو، به درستی انجام داده اید. این امر به ویژه برای عکس های محصول بسیار مهم است. از آنجا که دسترسی بر اعتبار وب سایت شما و تجربه کاربر تأثیر می گذارد، رعایت WCAG،508 و ADA باید در لیست شما باشد.

12- محتوای تولید شده توسط کاربر

UGC، به معنای محتوای تولید شده توسط کاربر.

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) برای افزایش آگاهی از نام تجاری و ایجاد سر و صدا در اطراف سایت شما ضروری است.

گزینه های زیادی برای UGC وجود دارد، از جمله:

 • پرسش ها و پاسخ هایی که مشتریان می توانند در سایت شما به آن ها کمک کنند.
 • نظرات کاربران
 • بررسی ها

وقتی کاربران بتوانند به شما در تولید محتوا به صورت ارگانیک کمک کنند، محتوایی که اضافه می کنند اغلب به سئو شما کمک می کند.

13- پشتیبانی

پشتیبان قالب، می تواند چنین قابلیت هایی داشته باشد:

 • برای سفارشی سازی راهنمایی کند.
 • رفع خطا ها و مشکلات مربوط به قالب.

اگر پشتیبانی کُند باشد و پاسخگو نباشد، در صورت وجود اشکال در قالب، آن ها در دسترس خواهند بود؟ یک توسعه دهنده قالب خوب، پشتیبانی سطح بالا را ارائه می دهد که می تواند به همه سوالات و نگرانی های شما پاسخ دهد.

با این نکات اضافی، فروشگاه Shopify خود را بهینه کنید

اگر در Shopify تازه کار هستید و می خواهید قالب فروشگاه خود را به سرعت برای سئو بهینه کنید، کار های زیادی وجود دارد که می توانید برای بهبودسئوی شاپیفای، انجام دهید.

با انجام موارد زیر، برنامه های سئو را امتحان کنید:

 • عنوان و توضیحات متا را بهینه کنید.
 • اجرای گزارشات هفتگی سلامتی در سایت شما.
 • نظارت بر سایت خود برای پیوند های خراب.
 • کاهش حجم فایل ها
 • مدیریت نشانه گذاری طرحواره خود

سخن پایانی

Shopify فروش محصولات را تا آنجا که ممکن است آسان می کند. در حالی که کار های زیادی برای شما انجام می شود، انتخاب قالب برای فروشگاه شما، یکی از کار هایی است که باید به تنهایی انجام دهید. قالب فقط بخش کوچکی از استراتژی سئو شما است، اما راهی آسان برای راه اندازی فروشگاه آنلاین خود با رویکردی متمرکز بر سئو است.

اگر نکات بالا را رعایت کنید، یک قالب Shopify مناسب پیدا خواهید کرد که می تواند به شما در بهبود سئو فروشگاه شما کمک کند.

منبع: searchenginejournal