در این مقاله قصد داریم در مورد این که لینک اسپم چیست و نحوه حذف آن ها صحبت کنیم. لطفا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

اگر در حال حاضر موضوع حذف بک لینک های بد یا “پیوندهای ناخواسته” در برنامه کاری شما نیست، وقت آن است که به آن توجه داشته باشید، زیرا می تواند تأثیر مخربی در رتبه بندی وب سایت شما داشته باشند. به همین دلیل، ما فکر کردیم که در مورد آن با شما صحبت کنیم تا با آن ها آشنا شوید و همچنین آموزش ببینید که چگونه باید لینک های اسپم را حذف کنید.

کیفیت پیوند یکی از عوامل اصلی رتبه بندی گوگل است و برای تنظیم دقیق این عنصر در الگوریتم خود بسیار تلاش کرده است. با بروزرسانی پنگوئن Google در سال 2012 و سپس با تغییرات بعدی در به روزرسانی موجود پاندا همراه شد. گمانه زنی ها درباره جدید ترین بروزرسانی مهم الگوریتم، که در ماه آوریل انجام شد، نشان می دهد که این موضوع نیز با کیفیت پیوند ارتباط دارد.

لینک اسپم چیست و چگونه باید آن ها را حذف کنیم؟

تمرکز Google بر مجازات کردن وب سایت هایی که پیوندهای اسپم دارند، همان روش مبارزه با تکنیک های SEO قدیمی، “کلاه سیاه” است. سال ها پیش اگر می خواستید در جستجوی اصطلاح مورد نظر خود در صدر موتورهای جستجو قرار بگیرید، تنها کاری که باید انجام دهید این بود که تلفن را انتخاب کنید و چند هزار پیوند را به آن ارتباط دهید! سپس می توانستید ببینید که به راحتی در رتبه های اول گوگل قرار خواهید گرفت.

به معنای واقعی کلمه بسیار آسان بود. اما این پیوندها از کیفیت بدی برخوردار بودند، وب سایتهای اینترنتی برای این منظور تنظیم نشده اند. آنها پیوندی از شرکتهای واقعی و معتبر نبودند. این خبر بدی برای Google بود زیرا آنها نمی توانستند اعتبار نتایج جستجوی خود را تضمین کنند، زیرا هر کسی که دارای یک وب سایت و پول برای خرید برخی از پیوندها باشد می تواند رتبه خوبی کسب کند.

برای بهبود کیفیت نتایج جستجوی خود، Google راهی را برای شناسایی وب سایت هایی که دارای لینک های با کیفیت خوب از منابع معتبر هستند تهیه کرده و با مجازات کردن وب سایت های دارای لینک های اسپم، وب سایت های بی کیفیت را فیلتر می کند. به همین ترتیب، یادگیری چگونگی حذف لینک های ناخواسته به سرعت به بخشی اساسی از SEO تبدیل شد.

بک لینک اسپم چیست ؟

در این بخش قصد داریم در مورد این که لینک اسپم چیست صحبت کنیم. اصلی ترین عامل تعیین کننده بک لینک “بد” کیفیت وب سایتی است که پیوند از آن ایجاد می شود. این نوع پیوندهای سمی اغلب با موارد زیر قابل شناسایی است:

بک لینک اسپم چیست ؟
 1. پیوندهایی از وب سایتهایی که فقط با هدف ایجاد لینک SEO ساخته شده اند، معروف به “مزارع پیوند“.
 2. پیوندهایی از دایرکتوری های محتوا یا سایت هایی که به هر کسی امکان بارگذاری محتوا را می دهند، به این معنی که آن ها حاوی یک بار مقاله هستند که فاقد هر نوع انسجام هستند. در واقع این ها مزارع پیوندی هستند.
 3. سایت هایی که به طور کلی از کیفیت پایین برخوردار هستند. به عنوان مثال Domain Authority کم، تعداد زیادی پیوند خارجی یا تعداد زیادی محتوای تکراری دارند.
 4. هنگامی که بسیاری از پیوندها را از کشورهای دیگر دریافت می کنید (به عنوان مثال اگر شما بریتانیا مستقر هستید و تمام پیوندهای شما از روسیه آمده است).
 5. تعداد زیادی پیوند از یک وب سایت (خصوصاً اگر این وب سایت با کیفیت پایین باشد) وجود دارد.
 6. تعداد پیوندهای زیادی در یک بازه زمانی کوتاه از یک وب سایت وجود دارد (این نشان می دهد که لینک ها بی اعتبار هستند و برای آن پرداخت شده اند).

اساساً، گوگل پیوند “بد”، “اسپم” را تعیین می کند و بنابراین اگر به گمان آن باشد که به هر طریقی غیر طبیعی یا مصنوعی است، لینک، اسپم شناخته می شود.

نحوه شناسایی بک لینک به طور بالقوه اسپم

بک لینک اسپم چیست 2؟

این یک موضوع مهم در مقاله لینک اسپم چیست می باشد که باید به ان توجه شود. همانطور که گفته شد، در گذشته بسیاری از وب سایت ها به دلیل داشتن بک لینک های بد که توسط SEO های کلاه مشکی سایه دار خریداری یا ساخته شده بودند مجازات شدند.

به عنوان مثال، برخی از افراد درگیر مشكلات SEO در برابر رقیب می شوند كه در آن به طور هدفمند برای گرفتن مجازات گوگل كار می كنند. این بدون منبع است. هرگز، هرگز این کار را انجام ندهید.

اولین نشانه ای که به دلیل بک لینک های بد جریمه شده اید، افت چشمگیر رتبه بندی شما در بین چندین عبارت و صفحه جستجو است.

اگر این اتفاق بیفتد، باید بررسی کنید که پیوندهای شما از کجا به دست می آیند و چه کسانی به شما لینک می دهند:

 1. به Google Search Console بروید.
 2. در زیر داشبورد، گزینه “Search Traffic” را انتخاب کرده و سپس بر روی “Links To Your Site” کلیک کنید.
 3. در سمت چپ، “Who Links The Most” را خواهید دید. روی “More” کلیک کنید
 4. در مرحله بعدی، بر روی “Download Latest Links” کلیک کنید تا گوگل از همه لینک های سایت شما مطلع باشد.
 5. پیوندها را به صورت گسترده بررسی کنید، و برای هر پیوندی که ممکن است “بد” باشد ، بررسی کنید. برخی از آنها آشکارا مشخص خواهند بود، اما شناسایی برخی دیگر دشوار خواهد بود. به دنبال URL های رمزگذار حاوی شماره ها و حروف بزرگ، وب سایت های خارجی و سایت هایی باشید که چندین بار یا موقعیت هایی که چندین بار به طور همزمان (در همان روز) تعدادی از لینک ها را از طریق وب سایت به دست آورده اید، پیوند برقرار کنید.
 6. از تمام پیوندهایی که اطمینان دارید تأثیر منفی بر رتبه بندی وب سایت شما بگذارد، یک لیست جداگانه تهیه کنید.
نحوه حذف پیوندهای اسپم

نحوه حذف پیوندهای اسپم

اگر به اینجا آمده اید که بدانید چگونه لینک های اسپم را از مسیری کوتاه پاک کنید، ممکن است کمی نا امید شوید زیرا باید لینک ها همگی بررسی شوند و نمی شود تمامی لینک ها را بد و مخرب در نظر گرفت.

در حالی که ابزارهای خودکار زیادی به صورت آنلاین در دسترس هستند، اما بهترین راه برای از بین بردن بک لینک های بد این است که بصورت دستی آن را طبق دستورالعمل زیر انجام دهید:

1. اولین راه پیدا کردن روشی برای ارتباط باآن ها است. شما باید با مالک وب سایت که برای شما بک لینک مضر را ارسال می کند تماس بگیرید و از آنها بخواهید که لینک را حذف کنند. این بدان معناست که اطلاعات تماس آنها را پیدا کنید و از طریق ایمیل با مهربانی از آنها بخواهید که این کار را انجام دهند یا این که با آن ها تماس بگیرید و این درخواست را از آن ها داشته باشید.

2. اغلب، با روش اول شما پاسخی دریافت نخواهید کرد، بنابراین مرحله بعدی غیرفعال کردن پیوندها است. این در اصل به معنای این است که از Google بخواهیم که این پیوندها را در محاسبات الگوریتمی خود حساب نکند.

3. ابتدا، باید یک فایل متنی ایجاد کنید. این ایده خوبی است که ابتدا این کار را در Google Doc انجام دهید، سپس آن را در یک پرونده .txt رمزگذاری شده در UTF-8 یا 7 بیتی ASCII کپی کنید. این پرونده فقط باید شامل پیوندهایی باشد که می خواهید آن ها را ویرایش کنید، با یک لینک در هر خط.

4. اطمینان حاصل کنید که در سطح دامنه و نه فقط یک URL اینترنتی، برای عدم اطمینان از دست ندهید. این کار را با اضافه کردن “دامنه” در مقابل هر نام دامنه انجام دهید. به عنوان مثال. اگر بک لینک سمی شما از spamsite.com سرچشمه می گیرد، باید پرونده خود را بنویسید مثلا: spamsite.com را در پرونده متنی خود قرار دهید.

5. بعد، به صفحه Google’s Disavow Tool بروید.

6. وب سایت خود را انتخاب کرده و روی ” Disavow links” کلیک کنید.

7. سپس پرونده متنی را که ایجاد کرده اید بارگذاری کنید.

نحوه حذف پیوندهای اسپم 2

8. Google پیامی ترسناک به شما نشان می دهد که می گوید “این یک ویژگی پیشرفته است و فقط باید با احتیاط بالا از آن استفاده شود”. قطعا، شما اطمینان دارید که این پیوندها هرزنامه هستند، بنابراین پیش بروید و “ارسال” را بزنید. طی کردن این فرآیند نحوه حذف پیوندهای هرزنامه می تواند یک روند طولانی و خسته کننده باشد، اما یک روند بسیار ضروری است. همچنین ممکن است مدتی طول بکشد تا Google بتواند تمام پیوندهای موجود در پرونده disavow شما را بازنویسی کند و برچسب های nofollow را به این سایت ها اضافه کند، بنابراین صبر لازم است.

امیدوارم از مطالعه مقاله لینک اسپم چیست نهایت استفاده را برده باشید. اگر به مدیریت پیوندها در وب سایت خود کمک می کنید، در صورت ایجاد هرگونه مشکل با تیم ممتازسئو در تماس باشید.