بیایید به ادعا های مربوط به لینک های ورودی به عنوان یک عامل رتبه بندی نگاهی بیندازیم، و به دنبال آن شواهدی را که یا از این ادعا ها پشتیبانی می کنند یا آن را رد می کنند، بررسی می کنیم. تا زمانی که گوگل از الگوریتمی برای رتبه‌ بندی نتایج جستجو استفاده می‌کند، لینک‌ های ورودی یا همان‌ طور که معمولاً به آن‌ ها بک لینک گفته می‌ شود، برای سئو مهم هستند و در این پست نقش آن ها را به عنوان یک عامل رتبه بندی بررسی می کنیم.

از لحاظ تاریخی، داشتن تعداد بیشتر لینک های ورودی، شانس یک وب سایت را برای کسب رتبه بالا در نتایج جستجو افزایش داده است. لینک ها همچنان برای گوگل مهم هستند، اما در مقایسه با روز های پیج رنک، تفاوت های ظریف بیشتری در آن وجود دارد.

ادعا: لینک های ورودی یک عامل رتبه بندی هستند

لسنک های ورودی به لینک هایی اشاره دارند که از دامنه دیگری به وب سایت شما داده می شوند. ادعا هایی در مورد لینک های ورودی به عنوان یک عامل رتبه بندی مهم هستند، وجود دارند. اولین مورد این است که لینک های ورودی سیگنال های رتبه بندی الگوریتم های جستجوی گوگل هستند. به عبارت دیگر، گوگل لینک هایی را که به یک صفحه وب اشاره می کنند، هنگام تعیین نحوه رتبه بندی آن در نتایج جستجو ارزیابی می کند.

سایر ادعا ها در مورد لینک های ورودی به قدرت سیگنال های رتبه بندی تولید شده توسط لینک ها مربوط می شود. گفته می شود که کمیت یکی از این عوامل است، با لینک های بیشتر سیگنال های قوی تری ایجاد می کند. گفته می شود که دامنه ارجاع دهنده عامل دیگری است، با اعتبار بالا و منابع مرتبط سیگنال های رتبه بندی قوی تری ایجاد می کند. بخش بعدی این ادعا ها به مواردی که در ارتباط با لینک‌ های ورودی که برای گوگل اهمیت دارد، می‌ پردازد.

لینک ورودی عامل رتبه بندی
بک لینک از وبینار

شواهدی برای ادعای لینک های ورودی به عنوان یک عامل رتبه بندی

الگوریتم گوگل بر روی لینک ها بنا شده است. PageRank، الگوریتمی که موتور جستجوی گوگل بر روی آن ساخته شده است، زمانی که برای اولین بار معرفی شد، به لینک هایی برای رتبه بندی محتوا وابسته بود. گوگل در توصیف نحوه عملکرد الگوریتم خود برای عموم مردم اظهار داشت:

“PageRank با شمارش تعداد و کیفیت لینک های یک صفحه کار می کند تا تخمین تقریبی از اهمیت وب سایت را تعیین کند. فرض اساسی این است که وب سایت های مهم تر احتمالاً لینک های بیشتری را از وب سایت های دیگر دریافت می کنند.”

گوگل

الگوریتم گوگل از آن زمان برای در نظر گرفتن سایر عوامل به روز شده است، اما لینک های ورودی همچنان یک سیگنال مهم هستند. این شرکت در مورد How Search Works خود، که نحوه ارزیابی الگوریتم های گوگل که کیفیت صفحه وب را توصیف می کنند، می گوید:

“ما به دنبال سایت هایی می گردیم که به نظر می رسد بسیاری از کاربران برای کوئری های مشابه ارزش قائل هستند. به عنوان مثال، اگر سایر وب‌ سایت‌ های مرجع به صفحه لینک دهند (آنچه به عنوان PageRank شناخته می‌ شود)، این نشانه خوبی است که اطلاعات به خوبی قابل اعتماد هستند.
بازخورد جمع‌ آوری شده از فرآیند ارزیابی کیفیت جستجوی ما برای اصلاح بهتر نحوه تشخیص کیفیت اطلاعات توسط سیستم‌ های ما استفاده می‌ شود.”

شکی نیست که لینک های ورودی یک فاکتور رتبه بندی گوگل هستند. حالا بیایید به ادعا های دیگر نگاه کنیم. آیا تعداد لینک های ورودی برای گوگل مهم است؟ این ادعا که تعداد لینک های ورودی یک عامل رتبه بندی است توسط گوگل رد شده است. جان مولر از گوگل بیان می‌ کند که تعداد کل لینک‌ های ورودی که به یک وب‌ سایت داده می شوند به رتبه‌ بندی جستجو «کاملاً بی‌ ربط» است.

مولر توضیح می‌ دهد که چرا کمیت لینک عاملی نیست و می‌ گوید این سیگنالی است که به راحتی قابل دستکاری است. او به صاحبان سایت توصیه می کند که روی تعداد بک لینک های خود تمرکز نکنند. حتی ممکن است گوگل بیشتر لینک های ورودی یک سایت را نادیده بگیرد و فقط به لینک های مرتبط نگاه کند. مولر گفت:

“ما سعی می‌ کنیم بفهمیم چه چیزی به یک وب‌ سایت مرتبط است ارزش این لینک ها چقدر است، و تعداد کل لینک ها اصلاً مهم نیست. زیرا اگر بخواهید می‌ توانید میلیون‌ ها لینک در میلیون‌ ها وب‌ سایت ایجاد کنید، و ما می‌ توانیم همه آن ها را نادیده بگیریم.
یا ممکن است یک لینک واقعاً خوب از یک وب‌ سایت وجود داشته باشد که برای ما نشانه‌ ای واقعاً مهم است که باید با این وب‌ سایت به‌ عنوان رتبه ای مرتبط رفتار کنیم، زیرا آن یک لینک را دارد. نمی‌ دانم، برای مثال، شاید از صفحه اصلی یک سایت خبری بزرگ لینک بگیرد. بنابراین تعداد کل اساساً کاملاً به رتبه بندی ربطی ندارد.”

در آن بیانیه، مولر تأیید می کند که اقتدار و ارتباط دامنه های ارجاع دهنده نیز در نظر گرفته شده است.

نتیجه گیری

برای جمع بندی، در اینجا نتیجه های مربوط به همه ادعا ها بر اساس شواهدی که ارائه کرده ایم آمده است:

  • بله، لینک های ورودی یک عامل رتبه بندی هستند.
  • خیر، تعداد لینک های ورودی عامل رتبه بندی نیست. برای روشن کردن این موضوع، این بدان معناست که فقط افزایش تعداد خام بک لینک ها به شما کمکی نمی کند، به خصوص اگر لینک ها با کیفیت پایین باشند. با این حال، یک راه وجود دارد که کمیت می تواند مهم باشد: داشتن تعداد زیادی لینک عالی همیشه بهتر از داشتن تعداد کمی لینک عالی است.
  • بله، ارتباط و کیفیت دامنه ارجاع دهنده یک عامل رتبه بندی است.

منبع: searchenginejournal