تعریف طراحی مواد

مفهوم متریال دیزاین (material design) یا طراحی مواد ، مفهوم جدیدی است که به تازگی توسط گوگل بیان شده است و در آن توصیه ها و راهنمایی هایی برای طراحان و توسعه دهندگان وب بیان شده است. استفاده از این رویکرد طراحی باعث شده تا در مورد انیمیشن ها، تجربه کاربر و رابط کاربری دید جدیدی به وجود بیاید و طراحی نرم افزار ها و اپلیکیشن ها با وجود این مفهوم و پایه ریزی آن، کاربر پسند تر باشند.

در بحث طراحی مواد یا متریال دیزاین دو بخش اصلی مواد و عناصر طراحی و حرکت ها و انیمیشن ها وجود دارند.

عناصر طراحی وب
عناصر طراحی وب

مواد و عناصر طراحی

مواد و عناصر طراحی فراهم کننده زمینه طراحی هستند، در طراحی متریال سطح ها و لبه های هر شیء ایجاد کننده نشانه هایی بصری هستند. در مقایسه این طراحی با زندگی واقعی می توان گفت؛ در زندگی واقعی ابعاد و اندازه اتاق ها توسط دیوار ها مشخص می شود و با دیدن چیدمان اتاق، می توان آن را درک کرد.

این اصل در مورد طراحی مواد نیز کاربردی است و طراحی و محتوا در کنار هم برای ایجاد بافت طراحی ترکیب می شوند. این بافت طراحی باعث درک بهتر کاربر می شود و به راحتی می تواند رابط کاربری را احساس کند.

رنگ بندی

رنگ بندی وب سایت
رنگ بندی وب سایت

ابزار های زیادی مانند adobe kuler وجود دارد؛ که به طراح در انتخاب رنگ خوب و مناسب کمک می کند. امروزه وب سایت های بسیاری نیز هستند که دسته ای از رنگ های مناسب را به کاربر پیشنهاد می کنند؛ از جمله این وب سایت ها به colorlovers.com می توان اشاره کرد.

وب سایت colorlovers.com

وب سایت colorlovers.com یک شبکه اجتماعی با موضوع رنگ است. رنگ های سالید، الگو های رنگی و ترکیب رنگ هایی که توسط افراد مختلفی که عضو سایت هستند، ایجاد شده اند را در این وب سایت می توانید ببینید. قسمتی در وب سایت هست که محبوب ترین رنگ ها و ترکیب رنگ هایی که به کار برده می شود را نشان می دهد. همچنین این امکان در آن وجود دارد که کلمه خاصی را جستجو کنید و از ترکیب های زیبا و جدید پیشنهادی برای طراحی وب سایت خود استفاده نمایید.

وب سایت پیشنهاد رنگ
وب سایت پیشنهاد رنگ

وب سایت colorschemedesigner.com

وب سایت colorschemedesigner.com یکی از سایت هایی است که در این زمینه کاربرد دارد و همیشه در دسترس است. این وب سایت نیز ترکیب رنگ های بسیار خوب، رنگ های مکمل و همچنین رنگ های متمم بسیاری را به طراحان وب سایت پیشنهاد می دهد.

پک های رنگی که در آن رنگ های تیره و روشن یک رنگ اصلی خاص در آن قرار داده شده اند تا بتوان در وب سایت از آن ها استفاده کرد، یکی از ویژگی های خوب این وب سایت است. این پک رنگ های تیره و روشن باعث شده تا در طراحی وب سایت نیاز به استفاده از چند نوع مختلف رنگ نباشد و با این طیف رنگی تمامی موارد پوشش داده شود.

تاثیر متریال دیزاین
تاثیر متریال دیزاین

از دیگر ویژگی های بسیار خوب این وب سایت گزینه ای است که توسط آن می توان یک وب سایت را در رنگ بندی منتخب مشاهده کرد. با این کار می توان از انتخاب طیف رنگی منتخب اطمینان حاصل کرد.

وب سایت theme forrest و template monster

وب سایت هایی همانند template monster و theme forrest نیز از جمله وب سایت های حرفه ای در آنالیز رنگ هستند. با جستجوی موضوع مورد نظر در این وب سایت ها، رنگ بندی های رایج نشان داده می شوند. مثلا اگر فروشگاه اینترنتی را جستجو کنید خواهید دید که قالب با رنگ بندی تیره و پشت زمینه سیاه اصلا کاربردی ندارد.

خود گوگل نیز پالت های رنگی بسیاری را برای وب سایت ها پیشنهاد کرده است. گوگل بر اساس قوانین مختص به خودش این پالت های رنگی را ارائه داده است که می توان از آن ها نیز در طراحی وب سایت استفاده کرد.

تصاویر در طراحی

استفاده از تصاویر در طراحی سایت بسیار کاربردی و لازم است. استفاده از تصاویر صحیح و متناسب با سایت در جذب کاربران تاثیر بسیار زیادی دارد. در واقع قرار دادن تصاویر باعث می شود تا ارائه خدمات به صورت بهتری انجام شود. در واقع سرعت انتقال مفهوم مورد نظر شما به مخاطب افزایش پیدا می کند.

فرمت رنگ تصاویر
فرمت رنگ تصاویر

فرمت تصاویر

از مهم ترین نکاتی که باید در نظر داشت این است که عکس ها در فرمت rgb باشند. این فرمت رنگی مناسب برای وب سایت است. فرمت cmyk برای چاپ کاربرد دارد و بهتر است برای نمایش عکس ها در مانیتور از این فرمت استفاده نشود.

در مورد سایز تصاویر نیز همواره باید این نکته در نظر قرار بگیرد که زمانی که از نرم افزاری مانند فتوشاپ خروجی برای وب گرفته شود؛ در مواردی با اخطاری مواجه می شوید که بیان می کند حجم عکس برای وب بسیار زیاد است. پس همواره یکی از مهم ترین نکات قابل توجه حجم عکس هاست که باید در حد متناسبی باشد.

برای عکس هایی هم که پراکندگی رنگی زیادی دارند، ذخیره با فرمت jpg توصیه می شود.

همه عواملی که مطرح شد فاکتورهای مهمی هستند که تحت عنوان متریال دیزاین یا طراحی مواد در طرح وب سایت ها بسیار مهم هستند.

بین طرح وب و طراح گرافیک تفاوت هایی وجود دارد که با مراجعه به مقاله مربوط به آن می توانید از آن ها اطلاع پیدا کنید.