همانطور که ممکن است شنیده باشید، سال 2020 سال رشد عظیم پادکست برای پلتفرم هایی مانندApple ، Spotify ،Google ،Pandora ،iHeart و تقریباً هر کانال رسانه اجتماعی دیگری بود. آن ها همچنین پیش بینی می کنند پادکست در راه تبدیل شدن به یک صنعت میلیارد دلاری است. این موضوع در ایران هم پیش آمد و امروزه افراد زیادی در حال تولید محتوای صوتی مانند پادکست در وب سایت های وردپرس خود هستند. معنی این امر برای شما این است که هیچ زمانی بهتر از اکنون برای خرید میکروفن، راه اندازی بخش محتوای صوتی و ایجاد وب سایت پادکست نیست.

مزایای داشتن وب سایت وردپرس با محتوای صوتی چیست؟

تمام آنچه برای راه اندازی پادکست نیاز دارید تجهیزات و نرم افزار ضبط است، درست است؟ از نظر فنی، می توانید پادکست را با حداقل شروع کنید، اما از نظر کیفیت پادکست تان چندان مفید نخواهد بود. موفقیت پادکست شما با توجه به جذب تعداد شنوندگان اندازه گیری می شود. و یک وب سایت ابزاری قدرتمند برای کمک به شما در گسترش آن است. در اینجا چند دلیل وجود یک وب سایت وردپرس به محتوای صوتی و پادکست نیاز دارد.

شنوندگان می توانند شما را از طریق Google پیدا کنند. به محض انتشار وب سایت، موتورهای جستجو مانند Google شروع به نمایه سازی محتوای شما می کنند. وقتی شنوندگان پادکست، پادکست های جدید را در طاقچه یا حتی پادکست های شما با نام شما جستجو می کنند، Google احتمالاً وب سایت شما را در نتیجه ها می آورد. بدون داشتن وب سایت، تمام شنوندگانی را که می خواهند شما را از طریق جستجو پیدا کنند از دست می دهید.
وب سایت تان می تواند به شما در ارتقا پادکست تان کمک کند. همانطور که وب سایت خود را می سازید و پیروان آنلاین خود را رشد می دهید، ابزاری خواهید داشت که می تواند به شما کمک کند پایگاه مشترک پادکست خود را رشد دهید.

علاوه بر این، یک وب سایت به عنوان یک مرکز اصلی برای تبلیغ در کانال ها عمل می کند. به عنوان مثال، وقتی به دنبال کنندگان شبکه های اجتماعی خود اطلاع می دهید که پادکست جدیدی دارند، می خواهید هر بار آن ها را به یک مکان خاص و آنلاین ارسال کنید. وب سایت پادکست شما باید همان مکان باشد.

می توانید قسمت های گذشته را ارسال کنید. آخرین باری که به یک پادکست گوش داده اید و پس از آن تصمیم به گوش دادن به کل فصل گرفته اید کی است؟ برای من، این حداقل دو بار در ماه اتفاق می افتد. یک وب سایت مکان مناسبی برای ارسال همه قسمت های بایگانی شده شما است، بنابراین می توانید به شنوندگان جدید دقیقاً همان چیزی را بدهید که می خواهند.

چگونه وب سایت وردپرس خود را با محتوای صوتی راه اندازی کنیم

اکنون که فهمیدید چرا باید وب سایتی برای پادکست خود داشته باشید، بیایید در مورد چگونگی راه اندازی وب سایت خود صحبت کنیم. در اینجا مراحلی وجود دارد که باید دنبال کنید تا یک وب سایت پادکست بسازید.

یک ارائه دهنده هاست و نام دامنه را انتخاب کنید

هر وب سایت به یک ارائه دهنده هاست نیاز دارد. سرویس هاست وب شرکتی است که صاحب سرورهای عظیمی است و به شما و میلیون ها صاحب وب سایت دیگر اجازه می دهد فضای کوچک، اما قدرتمندی را در آن سرور اجاره کنید.

در ازای پرداخت هزینه ماهانه اندک، شرکت میزبان وب شما قول 99.9٪ آپ تایم، زمان بارگذاری سریع، امنیت، اجاره نام دامنه، خدمات عالی به مشتری و بستری را برای کمک به شما در ساخت آسان وب سایت یا نصب وردپرس می دهد.برای شروع کار با یک ارائه دهنده میزبانی، به Momtaz Server بروید، روی “میزبانی” کلیک کنید و برنامه ای را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد.

وردپرس را نصب کنید

در حالی که چندین بستر وجود دارد که می توانید برای ساخت وب سایت پادکست خود استفاده کنید، من وردپرس را توصیه می کنم. وردپرس مخصوصاً برای دارندگان وب سایت ها و پادکسترهای تازه کار بسیار مناسب است زیرا نصب و پیمایش آن آسان است.

وردپرس همچنین یک پلتفرم منبع باز است که همراه با الگوها و افزونه های پاسخگو به شما در طراحی سایت کمک می کند. وقتی وردپرس را انتخاب می کنید، لازم نیست نحوه کد گذاری را بدانید. شما فقط باید بدانید که چگونه اشاره کنید و کلیک کنید و کدام افزونه ها را نصب کنید (ما در عرض یک دقیقه به این موارد خواهیم پرداخت).

افزونه های مناسب وردپرس را نصب کنید

افزونه های وردپرس به عنوان سفارشی سازی وب سایت پادکست جدید خود، بهترین دوست شما خواهند بود. در واقع یک افزونه یک برنامه با کد توسعه دهنده است که قابلیت های خاصی را به وب سایت شما اضافه می کند. به عنوان مثال، اگر می خواهید بازدید کنندگان وب سایت شما بتوانند محتوای شما را با پیروان رسانه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند، لازم نیست نحوه کد گذاری را بدانید. تنها کاری که باید انجام دهید یافتن یک افزونه اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی و نصب و فعال سازی آن است.

افزونه هایی که نصب می کنید به آنچه می خواهید وب سایت شما انجام دهد بستگی دارد. برخی از محبوب ترین افزونه ها برای پادکسترها عبارتند از:

 • Yoast SEO – ابزار بهینه سازی ارسال وبلاگ
 • Akismet – مانیتور هرزنامه (از قبل با وردپرس نصب شده است)
 • W3 Total Cache – عملکرد سایت را بهبود می بخشد
 • Jetpack – نظارت بر وب سایت و افزایش امنیت
 • Monster Insights – اجازه نمایش داده های Google Analytics در داخل وردپرس را می دهد

وقتی نوبت به راه اندازی وب سایت وردپرس می رسد، می خواهید پلاگین هایی را جستجو کنید که به شما کمک می کنند تا قسمت های محتوای صوتی شما را به طور موثر نمایش دهید. در اینجا پلاگین های پادکست بیشتری وجود دارد که توصیه می کنم بررسی کنید:

 • Smart Podcast Player
 • Seriously Simple Podcasting
 • PowerPress by Blubrry
 • Buzzsprout Podcasting
 • Libsyn Publisher Hub
Smart Podcast Player

واقعاً نمی توانید با هیچ یک از افزونه های ذکر شده در بالا اشتباه کنید. آنچه در آخر انتخاب می کنید به تنظیمات شما بستگی دارد. اگر افزونه پادکست دیگری را انتخاب کنید، در اینجا برخی از ویژگی هایی که می خواهید پلاگین شما داشته باشد وجود دارد:

 • رابط کاربری آسان
 • امکان افزودن قسمت در سایت خود با کد کوتاه
 • سازگار با دستگاه همراه
 • کنترل سرعت
 • قیمت مناسب

پس از یافتن افزونه هایی که می خواهید استفاده کنید، در اینجا یک بررسی سریع از نحوه نصب و فعال سازی یک افزونه ارائه می شود:

 • “افزونه ها” را در داشبورد سمت چپ پیدا کنید.
 • نشانگر خود را روی کلمه “پلاگین” قرار دهید و “افزودن جدید” را انتخاب کنید.
 • در صورت خرید پلاگین شخص ثالث، افزونه مربوطه را جستجو کنید یا آن را بارگذاری کنید.
 • پس از یافتن یا بارگذاری افزونه، روی “اکنون نصب شود” کلیک کنید.
 • روی “فعال سازی” کلیک کنید.
 • دستورالعمل مربوط به مرحله به مرحله را دنبال کنید.

وب سایت پادکست خود را سفارشی کنید

پس از نصب افزونه ها، آماده سفارشی سازی وب سایت ورد پرس خود با محتوای صوتی هستید. هر قالب وردپرس کمی متفاوت است، اما جایی که برای شخصی سازی سایت خود می روید یکسان است. اگر بر روی نام سایت خود کلیک کنید و سپس روی “سفارشی سازی” در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید، وردپرس شما را به صفحه ای می برد که می توانید عناصر سایت زیر را تغییر دهید:

 • هویت سایت
 • تصویر سربرگ
 • منوها
 • ابزارک ها
 • تنظیمات

همچنین می خواهید صفحات اساسی را به سایت خود اضافه کنید، از جمله درباره ما، تماس، وبلاگ و غیره.

10 قالب وردپرس برای سایت های پادکست

چگونه اولین محتوای صوتی یا پادکست خود را در سایت خود منتشر کنیم

جزئیات دقیق نحوه انتشار اولین پست شما ممکن است بسته به اینکه در آخر از کدام افزونه پادکست استفاده کنید، کمی متفاوت باشد. خبر خوب این است که پلاگین های پادکست ذکر شده در بالا کاملاً شهودی هستند. وقتی پلاگین خود را فعال می کنید ، دستورالعمل های مرحله به مرحله را دنبال می کنید تا پخش کننده شما به درستی کار کند.

صرف نظر از اینکه از کدام افزونه استفاده می کنید، هر زمان که می خواهید یک قسمت پادکست جدید منتشر کنید، باید یک پست جدید ایجاد کنید. برای ایجاد یک پست جدید، روی دکمه بعلاوه که روی “New” در نوار پیمایش بالایی شما قرار دارد کلیک کنید و وردپرس شما را به یک صفحه ارسال جدید هدایت می کند.

از اینجا، می توانید پخش کننده صوتی خود را (با استفاده از کد کوتاه) در بالای پست جدید خود جاسازی کنید و نظرات مربوطه یا یادداشت های نشان را اضافه کنید. همچنین چسباندن متن قسمت پادکست هوشمند است. رونوشت شما به Google کمک می کند پادکست شما چیست و قابلیت جستجو در Google را افزایش می دهد. همچنین اگر وقت کافی برای گوش دادن به کل قسمت را نداشته باشند، راهی برای خوانندگان سریع مطالب شما فراهم می کند.

وب سایت پادکست خود را با ممتاز سرور فعال کنید

به شما تبریک می گوییم که جهشی را برای شروع وب سایت وردپرس جدید خود آغاز کرده اید. این یک قدم بزرگ و فوق العاده چشمگیر است. به یاد داشته باشید، هنگام شروع پادکست جدید، داشتن یک وب سایت بسیار مهم است. یک وب سایت به شما کمک می کند شنوندگان جدیدی پیدا کنید، سایت خود را به طور مؤثر تبلیغ کنید و به عنوان یک مرکز اصلی برای همه موارد مرتبط با محتوای صوتی شما عمل کند.