چگونه می توانید با ایجاد محتوای با ارزش تر، از نیاز های خوانندگان خود بهره ببرید؟ در اینجا 10 نکته در مورد چگونگی تولید محتوای مورد نیاز خوانندگان خود را بخوانید. تمرکز اصلی در بازاریابی محتوایی که به درستی انجام شده باشد، ایجاد پاسخ جامع به سؤالاتی است که خوانندگان از آن ها می خواهند تا هر خواسته و نیاز خود را برآورده کنند.

به همین ترتیب، هدف اصلی موتور های جستجو ارائه محتوای مناسب به افراد مناسب در زمان مناسب هنگام انجام جستجو است. به همین دلیل است که احتمالاً خوانده اید که موتور های جستجو، مانند گوگل، به طور مداوم الگوریتم های خود را اصلاح می کنند و از هوش مصنوعی پیشرفته استفاده می کنند تا اهداف جستجوگر را بهتر درک کنند و به هدف خود برسند.

بنابراین به طور طبیعی، این سؤال برای بسیاری از بازاریابان محتوا مطرح می شود: “چگونه بفهمم خوانندگان چه می خواهند و محتوای مورد نیاز آن ها را تولید کنم؟” اساس شناسایی محتوای ایجاد شده با تحقیقات کلمات کلیدی آغاز می شود، زیرا کلمات کلیدی همچنان ستون فقرات محتوا هستند. اما چندین روش مؤثر برای تعیین خواسته خوانندگان و نوشتن مقالات سئو وجود دارد. در اینجا چند نکته، تاکتیک و ابزار برای افزودن به استراتژی آورده شده است.

مشخص کنید خوانندگان شما چه کسانی و کجا هستند

ابتدا اطمینان حاصل کنید که خوانندگان شما چه کسانی هستند و چه عاملی باعث ایجاد انگیزه خواندن در آن ها می شود. یکی از روش های شناسایی مخاطب، توسعه پرسونا است. پرسونا ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند زیرا می توانند به شما کمک کنند محتوایی مطابق با محتوای خاص و مورد نیاز خوانندگان خود ایجاد کنید. پروفایل هایی دقیق و با جزئیات برای خوانندگان هدف خود ایجاد کنید، شاید بر اساس چند خواننده در دسترس تر بتوانید به راحتی پرسونا ها را ایجاد کنید.

به آن ها نام، چهره و شخصیت بدهید. اطلاعات دموگرافیک و روانشناسی را وارد کنید. به دنبال شناسایی انگیزه های اصلی خرید آن ها، چالش ها و نیاز های اساسی آن ها باشید. با ایجاد پرسونا، می توانید متناسب با مفروضات عمیق پروفایل ها، لحن و انواع محتوا را که خوانندگان در مراحل مختلف سفر خرید به آن ها جذب می شوند، متناسب با محتوای خود تنظیم کنید.

پرسونا ها همچنین می توانند به شما کمک کنند که تشخیص دهید خوانندگان محتوای تولیدی شما را در کجا مصرف می کنند و چه زمانی بهترین زمان برای ارائه محتوایی است که به احتمال زیاد با آن درگیر می شوند. پس از شناسایی خوانندگان خود و قبل از اینکه محتوای زیادی را به اشتراک بگذارید، بهتر است وقت خود را صرف تبدیل و ایجاد مخاطبان مورد اعتماد کنید.

“اگر بسازید، آن ها می آیند”، لزوماً در مورد محتوای آنلاین صدق نمی کند. بلکه مخاطبان آنلاین باید به مرور زمان توسعه یابند. یک شروع خوب می تواند فالو کردن و لایک کردن/ به اشتراک گذاشتن محتوای مورد پسند و اثبات کیفیت بالای محتوا در طول زمان باشد. پرسونا های خود را برای هر یک از خوانندگان خود در یک فایل ساده ایجاد کنید. ابزار ها و الگو های آنلاین مانند Xtensio ،Lucidspark یا Miro می توانند به شما کمک کنند.

از خوانندگان خود بپرسید که محتوای مورد نیاز آن ها چیست

پرسیدن سؤال های ساده یکی دیگر از راه های تشخیص این است که محتوای مورد نیاز خوانندگان شما چیست. با فرض اینکه شما برای خوانندگان خود سطح اطمینان پیدا کرده اید و آن ها شما را در موضوعاتی که می خواهید در مورد آن ها صحبت کنید دارای علم کافی می بینند، مطمئنا می توانید از مخاطبان خود نظرسنجی کنید. از آن ها بخواهید موضوعات یا اطلاعات خاصی را که می خوانند معرفی کنند.

با نظرسنجی کوتاه و سؤالات مربوط به موارد زیر، از طریق ایمیل یا رسانه های اجتماعی با خوانندگان خود ارتباط برقرار کنید:

 • دوست دارید در مورد چه موضوعاتی بخوانید؟
 • قالب محتوای دلخواه شما چیست: متن، فیلم، صدا یا ترکیبی؟
 • چه زمانی بیشتر دوست دارید محتوا مصرف کنید؟
 • کانال مورد نظر شما برای دریافت و خواندن محتوا چیست؟
 • هر چند وقت یک بار می خواهید از ما محتوا دریافت کنید؟

روزانه خوانندگان مملو از محتوا هستند. اختصاص دادن زمان برای پرسیدن محتوای مورد نیاز آن ها و سپس متناسب سازی با زمان و محتوای شما، به احتمال زیاد مخاطبان درگیر را در پی خواهد داشت. یک نظرسنجی ساده می تواند به صورت فایل یا از طریق ایمیل ارائه شود، یا می توانید از یکی از بسیاری از ابزار های نظرسنجی آنلاین موجود استفاده کنید.

بازدید کننده های وب سایت خود و داده های جستجو را مرور کنید

تجزیه و تحلیل وب سایت می تواند منبع عالی دیگری برای اعتبارسنجی پرسونای مشتری شما و درک بیشتر مطالب و محتوای مورد علاقه و مورد نیاز خوانندگان شما باشد.

جمعیت شناسی

به عنوان مثال Google Analytics یک تجزیه و تحلیل اساسی دموگرافیک بازدید کنندگان وب سایت شما را ارائه می دهد که می توانید پرسونا های ایجاد شده را با یکدیگر مقایسه و یا غنی سازی کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید این آمارهای جمعیتی ممکن است فقط در زیر بخشی از بازدید کنندگان شما اعمال شود که براساس چگونگی و مکانی که Google قادر به جمع آوری این داده ها است. از این اطلاعات دموگرافیک برای تولید هفت گزارش استاندارد استفاده می شود که به همین ترتیب می توانند برای تأیید مفروضات خواننده شما استفاده شوند:

نمونه ای از پروفایل پرسونا
 • بررسی اجمالی جمعیت شناسی
 • سن
 • جنسیت
 • علاقه مندی ها
 • استایل زندگی
 • بخش های موجود در بازار
 • دسته های دیگر

این ابعاد جمعیتی همچنین می تواند برای ایجاد بخش ها و گزارش های سفارشی برای نظارت مداوم بر گروه های خاص در مخاطبان شما استفاده شود.

تعامل با محتوای موجود برای تولید محتوای مورد نیاز خوانندگان

سایر داده های تجزیه و تحلیل برای درک تنظیمات خوانندگان شما مفید هستند، بازدید از صفحه اصلی و معیار های مربوط به تعامل مانند زمان در صفحه، scroll depth و میزان Bounce Rate. در گزارش های Google Analytics Behavior Reports، می توانید به سرعت ببینید که محبوب ترین صفحات کدام یک هستند.

شناسایی اینکه کدام صفحات و انواع محتوای خاص در وب سایت شما بیشترین بازدید را دارند و یا بینندگان شما بیشترین زمان را صرف چه محتوایی می کنند می تواند به گزارش های Trends signals در تنظیمات موضوع و قالب کمک کند.

به علاوه، می توانید مسیر های بازدید کنندگان را رصد کنید تا ببینید کدام صفحات بر بازدید کنندگان تأثیر می گذارد یا خوانندگان شما به آن جذب می شوند. به دنبال ایجاد صفحات محتوای مکمل با پاسخ دقیق تر به سؤالات مخاطبان خود باشید. این می تواند به محتوای موجود شما لینک داده یا از آن اقتباس بیشتری را درباره یک موضوع خاص ایجاد کند.

کوئری های گوگل سرچ کنسول

گزارش های گوگل سرچ کنسول که در زیر عملکرد یافت می شود، منبعی بسیار ارزشمند برای درک کلمات کلیدی است که باعث به وجود آمدن بازدید ها و یا کلیک های سایت شما می شود. این گزارش جزئیات نمایش ها در نتایج گوگل، کلیک ها، میانگین موقعیت و نرخ کلیک (CTR) مربوط به کلمات کلیدی خوانندگان شما را بررسی کرده است.

کوئری های گوگل سرچ کنسول

به هر کلمه کلیدی و عبارتی متناسب با موضوعات مورد نظر خود و همچنین عباراتی که بیانگر شکاف هایی در محتوای ایجاد شده یا برنامه ریزی شده هستند، توجه کنید.

داده جستجوی داخلی برای تولید محتوای مورد نیاز خوانندگان

اگر وب سایت شما عملکرد جستجو را ارائه می دهد، می توانید به طور منظم داده های استفاده از آن را استخراج کنید تا ببینید بازدید کنندگان شما پس از کلیک بر روی سایت شما به دنبال چه محتوایی هستند. جستجو های مبتنی بر کوئری را یادداشت کنید و اطمینان حاصل کنید که محتوای جامعی برای پاسخگویی به این نیاز ها دارید.

بسیاری از ابزار های جستجوی داخلی یا ابزار های شخص ثالث تجزیه و تحلیل محتوا را ارائه می دهند. از این روش برای شناسایی سریع خلاء ها، رتبه بندی محتوا و ارائه محتوای مناسب به خوانندگان مناسب در زمان مناسب درست مثل هر موتور جستجوی خوب استفاده کنید.

اداره کردن تحقیقات خارجی

فراتر از تماشای مخاطب و محتوای موجود، ابزار های تحقیق محتوای عالی و بسیاری در دسترس شما هستند. Buzzsumo ،ahrefs و Semrush، در مقایسه با دیگر ابزار ها، کل وب را برای کلمات کلیدی و محتوا جستجو می کنند.

این اطلاعات را برای شناسایی ترند های محتوا، موضوعات پیشنهادی و حتی سؤال های خاصی که مردم از کلمات کلیدی خاص، دامنه ها یا تأثیرگذار های آنلاین می پرسند، به کار بگیرید. با در دست داشتن این اطلاعات، می توانید محتوایی متناسب با آن ترند ها و پیشنهاد ها یا پاسخ های عمیق به سؤالات مطرح شده تهیه کنید.

اکثر این پلتفرم ها آزمایشات رایگان را ارائه می دهند. از آن ها استفاده کنید تا تعیین کنید که فرصت ها یا چالش های محتوای شما چقدر قابل توجه است، سپس تصمیم بگیرید که چه ارزشی می توانند در بلند مدت داشته باشند.

با رقابت آشنا شوید

رقابت آنلاین خود را شناسایی کنید (به عنوان مثال، آن دسته از رقبا که به طور مداوم محتوای با کیفیت ایجاد می کنند که دارای رتبه خوبی برای کلمات کلیدی مورد نظر شما است). بازبینی و تجزیه و تحلیل محتوای ایجاد شده، محل توزیع و تعامل دریافت شده را انجام دهید. ابتدا با گروه بندی موارد محتوایی که در گروه های موضوعی کشف کرده اید، شروع کنید و سپس مشخص کنید که (در صورت وجود) خلاء محتوایی چیست.

از انواع محتوا که در کدام کانال ها و چند بار به اشتراک گذاشته شده اند، بررسی کنید یکی از مزایای رسانه های اجتماعی که در دسترس عموم است، امکان مشاهده لایک ها، اشتراک و نظرات مرتبط با محتوایی است که رقبای شما منتشر کرده اند.

همیشه گوش کنید تا محتوای مورد نیاز خوانندگان خود را تولید کنید

در مورد رسانه های اجتماعی، ابزار های گوش دادن اجتماعی نیز می توانند اطلاعات و راهنمایی های زیادی در مورد استراتژی شخصی شما ارائه دهند. از ابزار هایی مانند Brandwatch ،Meltwater یا Agorapulse برای نظارت بر کلمات کلیدی مورد نظر خود و برای اشاره های اجتماعی و پیشنهاد های محتوا استفاده کنید.

همانند محتوای رقبا، می توانید میزان تعامل هر نوع و بخشی از محتوا را برای تعیین ارتباط و ارزش ارزیابی کنید. موارد مربوط به محتوای کشف شده را می توان با ارزش های شخصی خود تنظیم و یا دوباره روی آن کار کرد و گسترش داد.

از خوانندگان خود بازخورد و تعهد بخواهید

اگر کاملاً اعتقاد دارید که در حال ایجاد محتوای با ارزش و مورد نیاز برای مخاطبان انبوه خود هستید، از خوانندگان خود بازخورد و تعهد بخواهید. از آن ها بخواهید تا از طریق کامنت و به اشتراک گذاری نظر خود را ادا کنند و از خوانندگان خود نترسید.

با گنجاندن مکانیزم های به اشتراک گذاری (دکمه های اشتراک گذاری یا لینک های لنگر) و فراخوان برای اقدام در درون محتوای خود، برای خوانندگان خود آسان کنید تا محتوای شما را تقویت کنند. این هم به اعتبار سنجی میزان جذابیت محتوای شما کمک می کند و هم اعتبار شما را افزایش می دهد.

اندازه گیری و واکنش

با استفاده از هر محتوایی که ایجاد و توزیع می کنید، به رسانه های اجتماعی و تجزیه و تحلیل وب سایت خود برگردید تا ارتباط و ارزش نسبی آن را برای خوانندگان خود تأیید کنید. توجه ویژه ای به اینکه کدام نوع، موضوعات و کانال ها بیشترین میزان درگیر شدن را دارند.

به علاوه، توجه داشته باشید که (در صورت وجود) بر روی هر لینکی کلیک شده و یا تماس هایی برای اقدام به عمل آمده است تا خوانندگان شما علاقه مند به دریافت اطلاعات بیشتر باشند و بعد بله، دقیقا به خوانندگان خود آنچه را می خواهند بدهید!

امیدواریم این مقاله به شما در فهمیدن این که خوانندگان چه می خواهند و چگونه می توان محتوای مورد نیاز آن ها را تولید کرد، کمک کرده باشد. همانطور که می دانید بالا آوردن سئو کار آسانی نیست و یکی از زمان بر ترین پروسه ها است که باید برای آن وقت فراوانی بگذارید. اگر حس می کنید در انجام این پروسه نیاز به مقداری کمک دارید، خوش حال می شویم که بدانید متخصصان حرفه ای ممتاز سئو همیشه در دسترس خواهند بود و شما می توانید از مشاوره های تخصصی سئو استفاده کنید. پس فرصت را از دست ندهید و همین حالا با متخصصان ممتاز سئو ارتباط برقرار کنید.