در دنیای بازاریابی دیجیتال و تجارت الکترونیک، عمدتاً دانش عمومی مبنی بر سلطنت محتوا است. اکثر مشاغل آگاه هستند که محتوا یکی از بهترین راه های ایجاد علاقه، جلب نظر خریداران و حتی افزایش عملکرد موتور جستجو است. اما اگر محتوا سلطان باشد، محتوای نازک یک قاتل است. محتوای نازک چیست؟ محتوای نازک و سئو دقیقاً چگونه با هم ارتباط دارند؟ آنچه دقیقاً محتوای خوب را تشکیل می دهد کاملا مبهم است. بسیاری از بازاریاب ها می توانند پس از هفته ها نوشتن و ایجاد محتوای جدید، از نتایج کند یا بدون پیشرفت ناامید شوند.

محتوای نازک محتوای درون صفحه ای است که برای بازدید کننده ارزش کمی دارد یا هیچ ارزشی ندارد.

این به معنای محتوایی است که به طور خودکار تولید می شود. محتوای نازک مفید نیست، محتوایی است که از سایت های دیگر به سرقت رفته است یا محتوای صفحه های Doorway است. اصولاً محتوایی که فقط مفید نباشد. در ادامه بیشتر به این موارد خواهیم پرداخت.

اهمیت محتوا

محتوا به چنان بخش بزرگی از بازاریابی تبدیل شده است که اساساً پایه و اساس هر استراتژی عمده بازاریابی است. بازاریابی محتوا حتی به عنوان استراتژی خاص خود شناخته می شود و به دنیایی کامل از کار تبدیل شده است. اکنون 72٪ از بازاریابان می گویند که محتوا مشاغل آنلاین آن ها را افزایش می دهد و همچنین 72٪ منجر به تولید بیشتر می شود. اطلاعات حاصل از Demand Metric می گوید که بازاریابی محتوا 3 برابر بیشتر از استراتژی های دیگر خروجی تولید می کند و 62٪ هزینه کمتری دارد.

به علاوه، محتوا برای هر روش محبوب دیگر بازاریابی، از جمله سئو، تبلیغات PPC، شبکه های اجتماعی و سایر موارد، پایه و اساس است. به همین دلیل است که صرفاً داشتن محتوا دیگر کافی نیست، و به همین دلیل است که ایجاد محتوای مورد نیاز بازدید کننده اهمیت دارد و به همین دلیل دریافت محتوای بهینه شده برای حفظ رقابت و حفظ رتبه بندی کلمات کلیدی مهم است. به همین دلیل می خواهید بدانید که چگونه از محتوای کم حجم در SEO و فراتر از آن جلوگیری کنید.

محتوای نازک دقیقاً چیست؟

اصطلاح “محتوای نازک” یکی از اخطار های ممکن برای یک اقدام دستی است که می تواند توسط گوگل به وب سایت ها یا صفحات وب ارائه شود. این اتفاق زمانی می افتد که موتور جستجو صفحاتی با کیفیت پایین را در سایت شما پیدا می کند.

گوگل محتوای نازک را به عنوان “صفحات کم کیفیت در سایت شما” توصیف می کند، یا محتوایی که ارزش کمی نسبت به تجربه کاربر ارائه می دهد. گوگل همچنین به افراد هشدار می دهد که اگر صفحات محتوای قابل ملاحظه ای منحصر به فرد (غیر تکراری) یا با ارزش (غنی) را در اختیار کاربران قرار ندهند مجازات می شوند، به ویژه در مواردی که مغایرت با دستورالعمل های گوگل دارند.

تشخیص محتوای نازک در نمودار

به یاد داشته باشید “محتوا” فقط به معنای متن نیست، بلکه به معنی تصاویر، هدر ها، فیلم ها، محتوای چندرسانه ای، گرافیک های تعاملی، منو های نویگیشن و موارد دیگر است. در اینجا چند مثال دیگر از محتوای نازک آورده شده است که می تواند سئوی شما را با مجازات محتوای نازک گوگل جریمه کند:

 • محتوای تولید شده به صورت خودکار: مانند متنی که برای خوانندگان منطقی نیست یا متنی که از مطالب دیگر به صورت بهم ریخته ایجاد شود.
 • صفحات با اطلاعات سطحی و وابسته: این همان محتوایی است که در مورد برند شما (یا برند های وابسته) است و در چندین صفحه یا دامنه کپی می شود.
 • محتوای کپی از منابع دیگر: به عنوان مثال محتوای نامناسب یا پست های وبلاگ مهمان با کیفیت پایین یا بی ربط؛ یا محتوای کپی شده از سایت های دیگر ای حتی مطالب کپی شده از سایت خودتان.
 • صفحات Doorway: صفحاتی که در واقع محتوای اصلی را نشان نمی دهند، اما در عوض بازدید کنندگان را مجبور می کنند تا برای پیدا کردن آنچه که نیاز دارند، روی لینک های مختلف کلیک کند و به صفحه دیگریبرود.

صفحات Doorway به عنوان محتوای نازک

صفحات Doorway معمولاً نشانگر تلاش برای رتبه بندی طیف وسیعی از کلمات کلیدی مشابه با چندین صفحه است که واقعاً فقط نمایانگر همان موضوع هستند.

یک مثال معمول از این نوع محتوای نازک صفحاتی است که رتبه بندی کلمات کلیدی را برای مناطق یا شهر های خاص هدف قرار می دهد و سپس کاربران را به یک صفحه مشخص هدایت می کند. برخی دیگر از نمونه صفحات Doorway عبارتند از:

 • صفحاتی که بازدید کنندگان را به قسمت واقعی و قابل استفاده سایت شما (لندینگ پیج ها) هدایت می کند.
 • صفحاتی که بیش از حد مشابه هستند و به نظر می رسد برای دستیابی به نتایج جستجو هستند نه یک سلسله مراتب قابل مشاهده.
 • صفحاتی با محتوای منطبق که کلمات کلیدی خاصی برای موضوعات مختلف به راحتی عوض می شوند.
 • صفحات یا صفحاتی که فقط موتور های جستجو می توانند آن ها را ببینند اما برای هدایت بازدیدکنندگان به صفحه دیگری طراحی شده اند.

صفحات با اطلاعات سطحی و وابسته

محتوای وابسته از نظر گوگل، کیفیت پایین به نظر می رسد زیرا ارزش افزوده بیشتری در سایت شما نسبت به سایر سایت ها ندارد. به گفته گوگل، یک بازدید کننده ممکن است از خود سؤال کند: “اگر به این صفحه بروم، ارزش آن بیشتر از رفتن به صفحه وابسته شخصی دیگری است؟ یا چرا نباید مستقیماً به صفحه اصلی بروم؟

به همین دلیل است که محتوای وابسته می تواند برای خرده فروشان آنلاین و فروشندگانی که زحمت تولید محتوا با کیفیت بهتر به بازدیدکنندگان را نمی دهند مضر باشد. اگر محتوای اورجینال ندارید، پس چرا کسی باید به سایت شما اهمیت دهد؟ محتوای نازک در سئو اصولاً زمانی است که متن، اطلاعات یا عناصر بصری سایت با هدف بازدید کننده ارتباط نداشته باشد یا آنچه را که می خواهند را به آن ها ارائه ندهید.

محتوای تولید شده به صورت خودکار به عنوان محتوای نازک

به گفته گوگل، این همان محتوایی است که به صورت برنامه نویسی تولید شده است. در مواردی که هدف آن دستکاری رتبه بندی جستجو و کمکی به کاربران نباشد، گوگل ممکن است در مورد چنین محتوایی اقدام کند زیرا این همان سئوی کلاه سیاه محسوب می شود.

این محتوا متنی است که برای انسان منطقی نیست، یا توسط ابزاری صرفاً به منظور داشتن محتوا تولید می شود. این کار همچنین می تواند شامل متن ترجمه شده ضعیف توسط یک ابزار خودکار، متن تولید شده از زنجیره مارکوف، متن تولید شده با استفاده از مترادف سازی، متن های برداشته شده از فید های Atom / RSS و متنی که از چندین منبع به هم متصل شده باشد.

اگر در نوشته های خود از نقل قول یا استناد به منابع استفاده می کنید جای نگرانی نیست. اما محتوایی که به سرقت رفته یا کپی می شود، سایت شما را با مجازات محتوای نازک سئو توسط گوگل مواجه خواهد کرد.

به گفته گوگل، محتوای نافهموم، حتی از منابع با کیفیت بالا، بدون خدمات مفید بیشتر از سایرین یا محتوای ارائه شده توسط سایت شما، ممکن است هیچ ارزشی برای کاربران شما فراهم نکند. همچنین ممکن است در برخی موارد نقض حق چاپ باشد. گوکل اصرار دارد که وقت خود را به ایجاد محتوای اورجینالی اختصاص دهید که سایت شما را از سایر سایت ها متمایز کند، زیرا این بهترین روش است.

محتوای تولید شده به صورت خودکارهمچنین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سایت ها یا صفحاتی که محتوای سایت های دیگر را کپی و بازنشر می کنند و چیزی به آن اضافه نمی کنند و ارزش آن ها از محتوای اورجینال تولید شده کمترمی باشد.
 • سایت ها یا صفحاتی که مطالب سایت های دیگر را کپی می کنند و سعی می کنند کمی تغییر دهند تا به عنوان اورجینال شناخته شوند. (هر چند گوگل اینجا هم مچتان را خواهد گرفت!)
 • سایت هایی که از طریق سایت های دیگر فید تولید می کنند بدون اینکه به بازدیدکنندگان ارزشی ارائه دهند.
 • سایت ها یا صفحاتی که بدون افزودن یا نشان دادن ارزش، به جاسازی مطالب (مانند عکس، فیلم، فایل صوتی و غیره) اختصاص یافته اند.

انجام هر یک از این کارها یا همه این موارد به عنوان تلاشی برای کوتاه کردن راه رسیدن به رتبه بندی (سئوی کلاه سیاه)، مجازات دستی برای سئوی پایین محتوای شما را در پی خواهد داشت.

اخطار مبنی بر استفاده از محتوای نازک و مجازات گوگل

ارتباط سئو و محتوای نازک

برای درک محتوای نازک و اینکه چرا گوگل توجه زیادی به آن معطوف کرده است، باید به به روزرسانی الگوریتم پاندا معروف موتور جستجو در سال 2011 بازگردیم. هدف اصلی این به روز رسانی جلوگیری از رتبه بندی سایت های دارای محتوا با کیفیت پایین در نتایج جستجو بود. این به روزرسانی بر بسیاری از سایت ها و همچنین صفحات با محتوای کم کیفیت و نازک تأثیر منفی گذاشت و این الگوریتم از آن زمان جهت بازاریابی محتوا و سئو را تغییر داده است و حتی بخشی از الگوریتم اصلی گوگل است.

بخش الگوریتم پاندا به دنبال محتوای تکراری، دزدی ادبی یا نازک و همچنین محتوای اسپم و کلمات کلیدی تولید شده توسط کاربر است. بعد تر در سال 2017، گوگل به روزرسانی Fred را در لیست روزافزون و به روز شده الگوریتم ها و تغییرات خود قرار داد. این مسئله بیشتر بر جلوگیری از محتوای نازک با کیفیت پایین متمرکز شده است.

بسیاری از به روزرسانی های الگوریتم های گوگل به نوعی روی محتوا متمرکز شده اند، اما این دو بروزرسانی بزرگترین مواردی هستند که به طور خاص روی محتوای کم کیفیت یا “نازک” تمرکز می کنند. گوگل اکنون محتوای اسپم و تبلیغ محور، از جمله وبلاگ ها با پست های بی کیفیت و یا صفحاتی که فقط برای درآمدزایی از تبلیغات طراحی شده اند، مجازات می کند. حتی اگر فرد بیشتر روی تبلیغات کاربر پسند تمرکز داشته باشد. هدف گوگل از این کار حذف محتوا و استراتژی های سئو با محتوای نازک از مسدود کردن نتایج جستجو بود.

اگر تبلیغات شما از محتوای شما برجسته تر است، ممکن است دچار مشکل شوید!

بهترین روش های جلوگیری از مجازات محتوای نازک گوگل

اگر جریمه محتوای نازک مچ شما را گرفته است، در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید برای اصلاح سایت خود انجام دهید. به علاوه، بد نیست از برخی روش ها برای اطمینان از عملکرد بهتر سایت در نتایج جستجو استفاده کنید.

بهبود دادن محتوا برای جلوگیری از مجازات محتوای نازک گوگل

نکته خوب در مورد محتوا و سئو این است که اصلاح محتوای بد شما می تواند از مجازات های گوگل جلوگیری کند، اما فراتر رفتن و ایجاد محتوای عالی می تواند وضعیت شما را نسبت به گذشته بهتر کند. پس چرا محتوا اینقدر مهم است؟ خب همانطور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم، چون محتوا پادشاه است! محتوا به سنگ بنای بازاریابی درونی و سئوی سایت تبدیل شده است. همچنین این مسئله اساساً در انواع بازاریابی آنلاین رخ می دهد و مورد بحث قرار می گیرد.

محتوا هسته اصلی بازاریابی وب است و همچنین روشی است که با آن خزنده های موتورهای جستجو می فهمند سایت شما چیست. این نحوه درک مطالب صفحه، تعیین موضوعات، اندازه گیری ارزش و حتی نحوه یافتن لینک های جدید برای هدایت به صفحات دیگر است.

بهترین روش ها دنبال کردن راه حل های ارائه شده توسط گوگل سرچ کنسول است، که اگر مجازات محتوای نازک را از گوگل دریافت کنید، این باید اولین قدم شما برای رفع مشکل سایت باشد.

در اینجا دستورالعمل های مدیر سایت در مورد محتوای سایت آمده است:

 • یک سایت مفید و غنی از اطلاعات ایجاد کنید و صفحاتی بنویسید که مطالب شما را به طور واضح و دقیق توصیف می کند.
 • به کلماتی که کاربران برای یافتن صفحات شما تایپ می کنند فکر کنید و مطمئن شوید که سایت شما شامل این کلمات است. (این هسته اصلی سئو است!)
 • برای کمک به گوگل برای درک کامل محتوای سایت خود، اجازه دهید همه دارایی های سایت که تأثیر قابل توجهی بر رتبه گرفتن صفحه دارند کرال شوند (اگر با اخطار محتوای نازک گوگل روبرو هستید، اما محتوایی با کیفیت بالا دارید، بررسی کنید که آیا سایت شما توسط ربات های گوگل قابل خزیدن است یا نه. اگر هنوز کرال نشده بود آن مطلب را در گوگل سرچ کنسول به صورت دستی ایندکس کنید.)
 • محتوای مهم سایت خود را به طور پیش فرض قابل مشاهده کنید. گوگل قادر به جستجوی محتوای HTML پنهان شده در داخل عناصر پیمایشی مانند برگه ها یا بخش های در حال گسترش است، با این حال ما این محتوا را کمتر در دسترس کاربران قرار می دهیم و معتقدیم که شما باید مهمترین اطلاعات خود را در نمای صفحه پیش فرض قابل مشاهده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که لینک های تبلیغاتی در صفحات شما بر رتبه بندی موتور جستجو تأثیر نمی گذارد.
 • سعی کنید برای نمایش نام ها، مطالب یا لینک های مهم، به جای تصاویر از متن استفاده کنید. اگر برای محتوای متنی باید از تصاویر استفاده کنید، از ویژگی alt برای درج چند کلمه متن توصیفی استفاده کنید.

همچنین می خواهید مطمئن شوید که محتوای شما با “اصول اساسی” گوگل در مورد کیفیت محتوا مطابقت دارد. راز اجتناب از مواجه شدن با مشکل محتوای نازک این است که مطمئن شوید محتوای شما برای کاربران در نظر گرفته شده است و هدف آن موفقیت شما در سئوی سایت نیست. محتوای شما باید متمرکز بر این باشد که مشتری ابتدا نیاز خود را بدست آورد، سپس رتبه بندی ارگانیک شما در رتبه بعدی قرار می گیرد.

به نظر می رسد این نوع ارزیابی ها مبهم و سنجش آن ها دشوار است، اما گوگل راهنمایی می کند که هنگام ارزیابی محتوا شما باید درباره چه چیزی فکر کنید:

 • صفحات را ابتدا برای کاربران ایجاد کنید، نه برای موتورهای جستجو.
 • کاربران خود را فریب ندهید.
 • از ترفند های غیر صادقانه ای که برای بهبود رتبه بندی موتور جستجو استفاده می شود و سئوی کلاه سیاه، دوری کنید.
 • به این فکر کنید که چه چیزی وب سایت شما را منحصر به فرد، ارزشمند یا جذاب می کند. وب سایت خود را در زمینه فعالیت خود از دیگران متمایز کنید.

نحوه رفع مجازات محتوای نازک گوگل

اگر مجازات محتوای نازک گوگل برای شما اعمال است، بهتر است صفحات یا محتوای ذکر شده در گزارش “Manual actions” در اکانت گوگل سرچ کنسول خود بررسی کنید.

بررسی بخش گزارش های Manual actions

در واقع، شما بدون دسترسی به گوگل سرچ کنسول نخواهید فهمید که مجازات محتوای نازک گوگل بر وبسایت شما اعمال شده است یا نه. شما می توانید آن را در بخش گزارش های “Manual actions” در منوی پیمایش سمت چپ پیدا کنید، یا گوگل سرچ کنسول پیامی را به ایمیل مرتبط با حساب شما ارسال می کند. شما می خواهید محتوای سایت خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که منطقی با خط مشی های گوگل و دستورالعمل های گوگل سرچ کنسول مطابقت دارد.

اقدامات اصلی

در موارد کپی یا محتوای تولید شده توسط ابزار ها بهتر است محتوا را حذف کنید. در حقیقت، از آنجا که جایگزینی محتوا مدتی طول می کشد، اگر مجازات محتوای نازک گوگل بر سایت شما اعمال شده باشد، ممکن است بهتر باشد ابتدا محتوا را حذف کنید و سپس در اسرع وقت محتوای اورجینال را جایگزین کنید. در همه موارد، بدون توجه به شرایط موجود، جایگزینی محتوای نازک با محتوای اورجینال ترجیح داده می شود. فقط افزودن به محتوا ممکن است کافی نباشد!

میزان رشد ترافیک با وجود محتوای نازک

حذف محتوا: این مشکل محتوای اسپم یا مصنوعی را برطرف می کند. در طولانی مدت، کمبود محتوا به وب سایت شما آسیب می رساند. اگر مطمئن باشید که به تجربه کاربر لطمه می زند، کار خوبی است که حذف کنید، اما جایگزینی آن با مقدار زیادی محتوای خوب نوشته شده باید در اولویت باشد.

بازنویسی مجدد محتوا: شاید محتوا بیش از حد یک حقه پر از کلمات کلیدی و نامفهوم باشد که با چند جمله اضافی قابل رفع نیست. یا شاید مطالب از وب سایت دیگری کپی شده باشد و بسیار شبیه به سایت اورجینال باشد، حتی اگر بولد شده باشد. دلیل آن هرچه که باشد، بازنویسی محتوا گاهی بهترین راه حل است. این به شما فرصتی می دهد تا کلمات کلیدی را به صورت ارگانیک در محتوا کار کنید. شما می توانید با ارائه یک تجربه مطلوب به خواننده، جریان جملات خود را کنترل کنید.

در اینجا لازم به ذکر است که در سئو “محتوای نازک” به معنای محتوای کافی نیست. برای گوگل، طول متن و یا تعداد کلمات از عوامل رتبه بندی نیستند. وقتی جریمه محتوای نازک گوگل بر وبسایت شما اعمال می شود، معمولاً به این دلیل است که محتوا شرایط فوق را برآورده نمی کند، به دلیل طول نیست.

درخواست بازبینی کنید: هنگامی که محتوای نازک خود را حذف، ویرایش یا اضافه کردید، وقت آن است که درخواست تجدید نظر در گوگل را ارائه دهید. این به گوگل این امکان را می دهد تا بداند که شما برای رفع مشکل محتوای نازک خود گامی برداشته اید، بازرسان گوگل می توانند به وب سایت شما جلوه دیگری دهند و مجازات را برطرف کنند. پس از برطرف شدن مجازات، وب سایت شما می تواند دررتبه های گوگل بالا تر برود.

امیدواریم این مقاله به شما به اندازه کافی در شناخت محتوای نازک و جلوگیری از اعمال شدن مجازات محتوای نازک گوگل کمک کرده باشد.