در این مقاله قصد داریم به تعریف مدیریت برند و اهمیت آن در بازاریابی و برای بازاریابان بپردازیم. والتر لندور، طراح نام تجاری معروف، یکبار گفت: “محصولات در کارخانه ساخته می شوند، اما برند ها در ذهن ایجاد می شوند.” این عبارت به یاد ماندنی به طور کامل ارزش اصلی مدیریت برند و تاثیری که می تواند بر کسب و کار شما داشته باشد را در بر می گیرد.

برند که ریشه در احساسات و تجربه دارد، فراتر از محصولات ملموسی است که می فروشید. از نحوه ایجاد لوگو و وب سایت تان گرفته تا تعاملات شما با مشتریان، درک برند شما را شکل می دهد.

کلید مدیریت موفق برند ایجاد یک برنامه استراتژیک است که نه تنها نام برند شما را متمایز می کند، بلکه ارزش نام تجاری آن را افزایش می دهد. در بازاری که انتخاب های زیادی وجود دارد، مدیریت موثر برند تضمین می کند که مصرف کنندگان نه تنها ابتدا به محصول شما فکر کنند، بلکه آن را بر رقبا ترجیح دهند و در نهایت به مشتریان وفادار شما تبدیل می شوند.

مدیریت برند چیست؟

ایجاد یک نام تجاری نیاز به زمان، انرژی و درک عمیق از بازار هدف شما دارد. مدیریت برند به ارتباط با آن مخاطب هدف و تلاش برای پرورش و حفظ آن اشاره دارد.

مدیریت برند شامل یک فرایند مداوم برای ارزیابی ادراک برند و درک نحوه تأثیرگذاری بر آن است. با افزایش ارزش درک شده محصول یا خدمات، این امر شما را قادر می سازد تا اعتماد به نام تجاری را جلب کنید، مشتریان وفادار به دست آورید و آگاهی از نام تجاری را افزایش دهید.

مدیریت برند چیست؟

در حالی که نمی توانید نحوه واکنش مردم به نام تجاری تان را کنترل کنید، اما می توانید آن را پیش بینی کنید. مدیریت موفق نام تجاری نیاز به استراتژی، تحقیق و تجزیه و تحلیل دارد تا نه تنها ارزش ویژه برند را تقویت کند، بلکه آن را حفظ کند.

با در نظر گرفتن این نکته، مهم است که دامنه کامل مدیریت برند و نقشی که در تمام استراتژی های بازاریابی شما ایفا می کند را بشناسید.

اهمیت مدیریت برند

بدون شهرت نام برند مثبت، مصرف کنندگان، خریداران، مشتریان احتمالی و حتی کارکنان ممکن است نسبت به آنچه شرکت شما انجام می دهد و نماینده آن است، شک داشته یا مطمئن نباشند.

صرف نظر از اینکه کسب و کار شما در چه حوزه ای فعالیت می کند یا شرکت شما چه چیزی را ارائه می دهد، تصویر برند آن نقش بسزایی در رشد کسب و کار دارد.

نیازی به صرف هزینه های زیاد برای برندسازی نیست. در واقع، بسیاری از شرکت های برتر هزینه زیادی نمی کنند. در عوض، بر فرایند مدیریت استراتژیک نام برند تمرکز می کنند.

اصول مدیریت برند

برای مدیریت موفقیت آمیز یک برند، چند اصل ابتدایی وجود دارد که باید آن ها را درک کنید. صرف نظر از کسب و کار شما، چشم انداز بازاریابی همیشه در حال تغییر و تحول است. با تسلط بر این ایده ها و عناصر اصلی مدیریت نام برند، نام تجاری شما می تواند به سرعت رشد کند.

ارزش ویژه برند

ارزش ویژه برند نشان دهنده ارزش یک محصول در ذهن مشتریان است. این را می توان از طریق آگاهی و نحوه درک مشتریان از نام تجاری شما اندازه گیری کرد. افزایش ارزش درک شده یک محصول، افزایش ارزش ویژه برند است. از سوی دیگر، درک منفی می تواند تأثیر نامطلوبی داشته باشد.

همه اینها به درکی که مردم در مورد نام برند شما تصور می کنند خلاصه می شود و روشی که شما از آن ها می خواهید درباره برند شما درک کنند، ممکن است همیشه با آنچه که آن ها فکر می کنند همسو نباشد.

بنابراین با دریافت بازخورد، گوش دادن به نظرات و جمع آوری اطلاعات، بهتر می توانید در مورد نحوه درک نام برند خود اطلاعات کسب کنید و خواهید فهمید که چگونه می توانید آن را بهبود دهید.

شناخت برند

وقتی لوگو های خاصی را می بینید بلافاصله برند های تجاری آن ها را به یاد می آورید درست است؟ حتی بدون مشاهده نام یا رنگ برند، لوگو به تنهایی می تواند حافظه و ارتباط شما را با یک نام تجاری برانگیزد. این به عنوان شناخت برند شناخته می شود و جنبه ای بسیار مهم در مدیریت نام برند است.

شناخت برند یکی از اصول مدیریت برند

تشخیص برند چیزی است که باعث می شود مصرف کنندگان بدون توجه به قیمت و در دسترس بودن، یک محصول را بر محصول دیگر ترجیح دهند. یکی از کلیدهای توسعه شناخت قدرتمند و سودآور برند، ثبات است.

وفاداری به برند

وفاداری در هر سناریویی در مورد اعتماد است. مشتریانی که به برند شما اعتماد دارند و تجربیات مثبتی از آن دارند، ارتباطات قدرتمندی ایجاد می کنند که در نهایت آنها را به برند شما وفادار می کند.

وفاداری یک ارتباط عاطفی ایجاد می کند که در تصمیم گیری مصرف کنندگان موثر است و آن ها را وادار می کند تا خرید را بدون توجه به رقبا، حتی کسانی که محصولات مشابه را با قیمت پایین تر ارائه می دهند، انجام دهند.

وفاداری به نام برند فوق العاده تأثیرگذار است و توسط بازاریابی دهان به دهان (WOM) پشتیبانی می شود، جایی که مشتریان واقعی، تجربیات خود را به اشتراک می گذارند و مصرف کنندگان احتمالی را به سمت نام تجاری شما ارجاع می دهند.

شهرت برند

هاروی مکای، نویسنده و تاجر می گوید: “شما نمی توانید شهرت خوبی بخرید، باید آن را به دست آورید.” در واقع، برخی معتقدند شهرت شما همه چیز است – حتی مهم تر و ارزشمندتر از خود برند تجاری.

شهرت برند از هر جنبه ای از کسب و کار شما ناشی می شود، از خود محصولات گرفته تا بسته بندی، قیمت و تجربه مشتری در استفاده از آن ها.

بیشتر بخوانید: روش های افزایش شهرت آنلاین

سخن آخر

مدیریت نام برند یکی از مهم ترین بخش ها برای تقویت رشد شرکت شما است.
این مهم است که بفهمید چه تاکتیک ها و استراتژی هایی می توانند به شرکت شما کمک کنند تا همچنان به توسعه برند خود ادامه دهد و شرکت شما را به سطح بعدی برساند.

بخش بازاریابی شما دارای ابزارها و تاکتیک های زیادی است که می تواند نام برند شرکت را بالا ببرد، اما همه قسمت ها باید با هم کار کنند تا برند شما عالی شود.

منبع: wix.com