نقش مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟ چه مهارت هایی را در اختیار دارد و تفاوت بین مدیر دیجیتال مارکتینگ و مدیر سئو چیست؟

از SEO تا دیجیتال مارکتینگ

اصطلاح دیجیتال مارکتینگ نسبتاً جدید است اگرچه مؤلفه هایی که دیجیتال مارکتینگ را تشکیل می دهند مدت طولانی است که وجود دارد. این فقط در چند سال گذشته است که بازاریابان، سئو و صنعت به طور کلی متوجه شده اند که برای یک استراتژی کامل بازاریابی اینترنتی به چیزی بیش از SEO نیاز دارند.

بنابراین اصطلاح “دیجیتال مارکتینگ” توجه بیشتری را به خود جلب کرد و مانند هر حرفه دیگر، همیشه یک مکان برای “مدیر” وجود دارد. در ادامه مقاله به بررسی وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ، وظایف، مهارت ها و دستمزد می پردازیم.

تفاوت بین SEO و مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مدیرSEO  یک متخصص در بهینه سازی موتورهای جستجو است. یک مدیر سئو می تواند به شما بگوید چگونه وب سایت های خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید، چگونه از وب سایت های دیگر به سایت خود لینک دهید و چگونه مطمئن شوید که وب سایت شما برای استفاده بیشتر از وب توسط گوگل قابل دسترسی است.

از طرف دیگر یک مدیر دیجیتال مارکتینگ می تواند کارهایی بیش از سئو انجام دهد. احتمالاً به عنوان مشاور سئو فعالیت خود را آغاز کرده است، اما دانش و مهارت های مرتبط با سایر مؤلفه های مرتبط را دارد که شامل بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیل، بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی موبایل می شود.

بنابراین، به طور خلاصه، تفاوت بین مدیر سئو و مدیر دیجیتال مارکتینگ در این است که مدیر دیجیتال مارکتینگ مهارت و دانش گسترده تری دارد و می توانند یک استراتژی کامل و جامع دیجیتال مارکتینگ را که فراتر از سئو است طراحی و اجرا کنند.

مدیر دیجیتال مارکتینگ چه کاری انجام می دهد؟

یک مدیر دیجیتال مارکتینگ وظیفه دارد برای تبلیغ یک برند، محصولات یا خدمات در کلیه کانال های دیجیتال مارکتینگ موجود، برنامه ریزی و اجرای یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ را انجام دهد. نقش وی همچنین شامل نظارت سایر کارشناسان شاغل در تیم نیز است.

برخی از وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ شامل موارد زیر است:

بازاریابی محتوا– در دنیای دیجیتال به هر شکلی (متن، تصاویر، فیلم، صدا و غیره) به محتوا احتیاج دارید زیرا بدون محتوا نمی توانید کاری بصورت آنلاین انجام دهید.

وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ

سوال این است که شما به چه محتوا نیاز دارید، چه کسی محتوا را تولید می کند، درباره چه موضوعاتی باید محتوا تولید شود، عناوین، طول محتوا و غیره را چه کسی در اختیار شما قرار می دهد. این سؤالات معمولی است که مدیر بازاریابی محتوا باید پاسخ دهد و اگر مدیر بازاریابی محتوا وجود نداشته باشد (که این مورد برای بیشتر شرکت ها یا آژانس ها است)، این وظیفه مدیر دیجیتال مارکتینگ است.

بازاریابی رسانه ای اجتماعی – Social ابزاری عالی و روشی فوق العاده برای تبلیغ فروشگاه یا تجارت آنلاین شما است اما چگونه تصمیم می گیرید از کدام شبکه های اجتماعی استفاده کنید، اهداف خود را چگونه تعیین می کنید و چه نوع محتوایی را منتشر می کنید؟

یک کمپین موفق در رسانه های اجتماعی چیست و چگونه می توانید دنبال کنندگان خود را مدیریت کنید؟ سوالاتی که مدیر دیجیتال مارکتینگ باید با مدیر رسانه های اجتماعی یا کارشناسان رسانه های اجتماعی پاسخ دهد.

بازاریابی ایمیل- بازاریابی ایمیل احتمالاً مدیر اختصاصی ندارد، مگر اینکه از طریق ایمیل از راه های پیشرفته تر از ارسال خبرنامه و پیشنهادهای اشتراک استفاده کنید. این وظیفه مدیر دیجیتال مارکتینگ است که استراتژی بازاریابی ایمیل را برای شرکتی طراحی کند که با استراتژی کلی دیجیتال مارکتینگ همگام باشد.

بازاریابی موبایل- امروزه گوشی های هوشمند در اختیار همه وجود دارد و استفاده از آن در بین همگان رایج شده است، بنابراین هر شغلی که آنلاین است باید یک استراتژی بازاریابی موبایل داشته باشد. این ممکن است مربوط به فراهم کردن وب سایتmobile  friendly یا حتی توسعه برنامه های تلفن همراه برای بازارهای مختلف (فروشگاه اپل، Google Play، فروشگاه برنامه آمازون و غیره) باشد.

مدیر دیجیتال مارکتینگ باید دانش و بینش لازم در بازار را داشته باشد تا بهترین روش برای دستیابی به این امر را پیشنهاد دهد.

ارتباطات، پیاده سازی، نظارت و بهینه سازی

علاوه بر طراحی و اجرای استراتژی های فوق، یک مدیر دیجیتال مارکتینگ وظیفه دارد:

با مشتری صحبت کند- با مشتری ارتباط برقرار کند و مزایای دیجیتال مارکتینگ به طور کلی و مهم تر از همه مزایا و سودهای تجاری آن ها را برایشان توضیح دهید.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ را طراحی کند- از تمام ابزارهای موجود برای ایجاد یک استراتژی کامل برای ارتقاء تجارت آنلاین استفاده کند.

استراتژی را به مشتری و اشخاص علاقه مند ابلاغ کند- استراتژی را برای مشتری و سایر علاقه مندان توضیح دهد (به عنوان مثال کارشناسان و مدیران در تیم وی).

بهینه سازی استراتژی برای نتایج حتی بهتر– بهینه سازی استراتژی مبتنی بر نتایج فعلی

نظارت بر اجرای طرح- اجرای برنامه دیجیتال مارکتینگ را کنترل کند تا مطمئن شود که همه چیز به درستی و به موقع اجرا شده است.

حقوق مدیر دیجیتال مارکتینگ

حقوق مدیر دیجیتال مارکتینگ
حقوق مدیر دیجیتال مارکتینگ

دستمزد یک  مدیر دیجیتال مارکتینگ در کشورهای مختلف با هم متفاوت است اما بر اساس مقاله سایت reliablesofte در سال پیش دستمزد یک مدیر دیجیتال مارکتینگ 77000دلار در سال بوده است. این مبلغ با توجه به معیارهای شرکتی  که در آن مشغول است، اندازه شرکت، نوع مشتری ها، میزان مسئولیت، تعداد افرادی که در زیر گروه مدیر دیجیتال مشغول به فعالیت هستند و … متفاوت است.

به طور میانگین در ایران یک حقوق یک مدیر دیجیتال از 7 میلیون تومان تا 15 میلیون  تومان می تواند متفاوت باشد.

برخلاف بازاریابی “آفلاین”، همه چیز در دیجیتال مارکتینگ قابل اندازه گیری است و مدیران دیجیتال مارکتینگ که سابقه اثبات شده در افزایش ترافیک و تبدیل یک تجارت را دارند، احتمالاً بیشتر از مدیرانی که فقط بخش تئوری را می شناسید درآمد بیشتری کسب می کنند.

چگونه یک مدیر دیجیتال مارکتینگ شوید؟

دیجیتال مارکتینگ یک مفهوم نظری نیست بلکه عملی است. شناختن تئوری های پشت روش های مختلف دیجیتال مارکتینگ کافی نیست، بلکه باید بدانید که چگونه آن ها را بطور واقعی پیاده سازی کنید. یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید مهارت های عملی داشته باشد و این بدان معناست که گذراندن یک دوره در زمینه دیجیتال مارکتینگ نقطه شروع خوبی است اما کافی نیست.

توصیه ممتاز سئو در مورد نحوه تبدیل شدن به یک مدیر دیجیتال مارکتینگ موارد زیر است:

چگونه یک مدیر دیجیتال مارکتینگ شوید
دیجیتال مارکتینگ یک مفهوم نظری نیست بلکه عملی است

یک کارشناس سئو شوید– هر آنچه در مورد SEO می توانید یاد بگیرید و با ایجاد وب سایت شخصی خود شروع به تمرین کنید. درک کنید که چگونه رسانه های اجتماعی کار می کنند، مدتی را در فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، تلگرام و لینکدین بگذرانید و در مورد سیستم عامل های تبلیغاتی آنها هر کاری را می توانید پیدا کنید.

یک کارشناس تبلیغات Google شوید- در Google Ads مجوز بگیرید. تبلیغات PPC یک جزء اصلی دیجیتال مارکتینگ است.

کارشناسی ارشد ایمیل و بازاریابی محتوا- محتوای خوب برای موفقیت در هرگونه کمپین بسیار مهم است و ایمیل هنوز هم یکی از موثرترین راه ها برای تبدیل شدن از تبلیغات معمولی به حرفه ای است.

بیاموزید که چگونه از Google Analytics استفاده کنید- نظارت و گزارش بخشی از وظایف شغلی مدیر دیجیتال مارکتینگ (DM) است.

از بازاریابان با تجربه دیجیتال بیاموزید- اگر فرصتی برای کار در یک شرکت با مدیران با تجربه دارید حتما از تجربیات آن ها استفاده کنید. اگر اینگونه نیست، سعی کنید کار سایر بازاریابان را دنبال کنید و در صورت امکان مراحل آنها را تکرار کنید (نه اینکه کپی کنید).

برای تبدیل شدن به یک متخصص در کلیه مؤلفه های دیجیتال مارکتینگ زمان لازم خواهد بود، اما برخلاف حرفه های دیگر، مهارت هایی است که می توانید به تدریج و بدون نیاز به سوابق تحصیلی ویژه کسب کنید.

نتیجه گیری

یک مدیر دیجیتال مارکتینگ فقط یک متخصص سئو نیست بلکه او باید مهارت های مختلفی داشته باشد که به روش های مختلفی برای ارتقاء یک وب سایت به صورت آنلاین و همچنین مهارت های مرتبط با برنامه ریزی، کنترل پروژه و مدیریت تیم مرتبط باشد.

مدیر دیجیتال مارکتینگ

به نظر افراد موفق در زمینه دیجیتال مارکتینگ، اگر دانش عمیقی از SEO نداشته باشید، نمی توانید یک مدیر دیجیتال مارکتینگ موفق شوید. SEO مهم ترین مهارتی است که شما ابتدا باید داشته باشید و سپس می توانید دانش خود را برای پیشرفت بیشتر تکمیل کنید.

اگر پیش زمینه SEO خوبی ندارید، تبدیل شدن به یک مدیر موفق دیجیتال مارکتینگ بسیار دشوار خواهد بود.