سازندگان مرورگر وب Brave برای اولین بار در حال توسعه یک موتور جستجو کاربر محور و متمرکز بر حریم خصوصی هستند.

سازندگان مرورگر Brave که یک مرورگر متن باز می باشد، در حال اجرای پروژه ای هستند که به واسطه آن یک موتور جستجوی جدید اختصاصی را ارائه خواهند داد. از ویژگی های بارز این موتور جستجو، امکان نمایش نتایج جستجوی مبتنی بر تبلیغات و بدون تبلیغات، می باشد.

Brave به دنبال خرید موتور جستجوی Tailcat می باشد که توسط تیم توسعه دهنده Cliqz ساخته شده است و به این ترتیب قصد دارد تا موتور جستجوی اختصاصی خود را با نام Brave ارائه دهد.

جستجوی Brave با عنوان “اولین جستجوی خصوصی به عنوان جایگزین برای Google Search و Google Chrome، در تلفن همراه و دسکتاپ” تبلیغ می شود.

کار آن ها از نظر فنی درست است. همانطور که می دانید، موتور های جستجوی خصوصی به عنوان جایگزین برای گوگل وجود دارند، اما آن ها موتور جستجو و مرورگر را با هم در تلفن همراه و دسکتاپ شما ارائه نمی دهند.

DuckDuckGo یک موتور جستجوی خصوصی است که در حال حاضر موفق ترین جایگزین برای Google است. اما چیزی که DuckDuckGo فاقد آن است، مرورگر دسک تاپ است. هر چند این شرکت یک مرورگر تلفن همراه را ارائه می دهد و موتور جستجوی آن از هر مرورگر در هر دستگاهی قابل دسترسی است.

موتور جستجوی Tailcat پایه و اساس جستجوی Brave خواهد شد. جستجوی Brave در خارج از مرورگر این شرکت نیز قابل دسترسی خواهد بود. اگر هم اکنون به brave.com/search بروید، تنها چیزی که مشاهده خواهید کرد گزینه ثبت نام در لیست نامه های پستی است.

جستجوی Brave

در حال حاضر هیچ تاریخی برای راه اندازی موتور جستجوی Brave وجود ندارد. هنگامی که این موتور جستجو برای اولین بار آزمایش شود، از کسانی که در لیست نامه های پستی ثبت نام می کنند، در این آزمایش استفاده خواهد شد.

صاحبان Brave در یک اطلاعیه مطبوعاتی توضیح می دهند که موتور جستجوی آن ها با موتور توسعه یافته توسط “Big Tech ” تفاوت دارد:

” تقریباً تمام موتور های جستجوی امروزه با نتایج حاصل از شرکت های Big Tech ساخته شده اند یا به آن نتایج وابسته هستند. در مقابل، موتور جستجوی Tailcat در یک نمایه کاملاً مستقل ساخته شده است. این موتور جستجو قادر است کیفیت مورد انتظار مردم را ارائه دهد و حریم خصوصی کاربران را هم خدشه دار نمی کند. Tailcat آدرس های IP را جمع آوری نمی کند و از اطلاعات شخصی برای بهبود نتایج جستجو استفاده نمی کند.

موتور جستجوی Brave حریم خصوصی محور

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کاربران برای خدمات آنلاین، بیشتر به حریم خصوصی خود اهمیت می دهند زیرا حریم خصوصی از مهم ترین ویژگی های یک مرورگر است. مرورگر Brave حریم خصوصی کاربران را رعایت می کند، به همین دلیل، از 11 میلیون کاربر فعال ماهانه به 25 میلیون نفر رشد کرده است.

در ژانویه موتور جستجوی DuckDuckGo نیز با رشد 100 میلیون جستجوی روزانه رکورد دار شده است. این موتور جستجو با پیشی گرفتن از Bing، به دومین موتور جستجوی قدرتمند موبایل در ایالات متحده تبدیل شده است.

نکته دیگری که ممکن است جستجوی Brave را از سایر موتور های جستجوی دیگر متمایز کند، امکان جستجوی بدون تبلیغات در نسخه premium است.

این شرکت می گوید در حال ارائه نسخه های رایگان و پولی برای موتور جستجوی خود است. نسخه رایگان با محوریت حریم خصوصی و به عنوان زیر ساختی برای تبلیغات ارائه می شود:

“ما در حال محیا کردن بستری هستیم که کاربران، تجربه های مختلفی از جستجو را کسب کنند. گروهی از کاربران وجود دارند که مدت هاست خواستار یک موتور جستجوی بدون تبلیغات در نسخه پولی هستند و دیگران یک مدل جستجوی رایگان و با پشتیبانی تبلیغات را ترجیح می دهند. ما فکر می کنیم ارائه یک انتخاب، بهترین کار است.”

موتور جستجوی Brave با مرورگر Brave به طور یکپارچه عمل خواهد کرد. اگرچه کاربران مرورگر Brave می توانند به عنوان پیش فرض مرورگر خود، هر موتور جستجوی دیگری را انتخاب کنند.

منبع: searchenginejournal.com