اگر سئو و کاربران برای شما مهم باشد و آن ها را جدی بگیرید، روی مشکلات ساختاری سایت کار خواهید کرد. ایجاد یک ساختار مناسب سایت می تواند چالش برانگیز باشد. حفظ ساختار سایت مناسب هنگام رشد سایت، سخت تر است.

با این وجود در این صفحات جدید در سایت شما، به راحتی می توان از چیزی چشم پوشی کرد یا در ساختار آن اشتباه کرد. در این مقاله 6 مورد از مشکلات ساختاری سایت و نحوه جلوگیری از آن ها را به اشتراک می گذاریم.

1. عدم استفاده از لینک داخلی در مقالات

عدم استفاده از لینک داخلی در مقالات

مهمترین مقالات شما که اساس کار شما هستند، نباید مخفی شود. مقالات اساسی مقالاتی هستند که شما به آن ها افتخار می کنید که به وضوح نمایانگر رسالت و مباحث وب سایت شماست. اما بعضی از افراد فراموش می کنند که به این مقاله ها لینک بزنند و این یک مشکلات ساختاری سایت است که شما نمی خواهید آن را انجام دهید.

اگر یک مقاله دارای لینک داخلی نباشد، کار موتورهای جستجوگر برای پیدا کردن و ارزش گذاری آن دشوارتر خواهند بود (زیرا موتور های جستجو لینک ها را دنبال می کنند). بنابراین گوگل این مقالات را کم اهمیت تر می داند و براساس آن رتبه بندی می کند.

راه حل : به مقالات خود لینک داخلی بدهید.

اول از همه، حتماً به مقالات اساسی خود لینک دهید. این به معنی ذکر آن ها در پست های دیگر وبلاگ شما است که به این موضوع مربوط می شوند. ابزار لینک داخلی ما می تواند در هنگام نوشتن این مقالات (و سایر لینک های مرتبط) به شما کمک کند.

همچنین اطمینان حاصل کنید که این مقاله های اساسی قابل مشاهده و آسان برای بازدید کنندگان سایت شما هستند. در حالت ایده آل، شما باید تنها با یک یا دو کلیک از صفحه اصلی به مقاله های اساسی خود بروید.

2. عدم استفاده از breadcrumbs

عدم استفاده از breadcrumbs

معنی لغوی این واژه خرده نان یا نان ریزه است.

شاید داستان هانسل و گرتل را شنیده باشید. در داستان هانسل برای اینکه بتواند دوباره راه خانه رو پیدا کند و برگردد در تمام راه نان ریزه هایی روی زمین می اندازد تا بعدا بتواند از این طریق راه خانه را مجددا پیدا کند.

قضیه ی این نان ریزه ها هم در فضای سایت و وردپرس دقیقا همین است با این تفاوت که خرده نان ها از بین نمیرن و ما وسط راه گم نمی شیم.

اگرچه آن ها برای تجربه کاربر و سئو مهم هستند، اما برخی از افراد از breadcrumbs در سایت خود استفاده نمی کنند که اشتباه دیگری در مورد ساختار سایت است.

کاربرد این افزونه در وب سایت ها دیده می شود که به شکل افقی بالای صفحه های سایت و در زیر عنوان و هدر سایت جا می گیرد و سلسله مراتبی از صفحات اخیر را در رابطه با ساختار وب نشان می دهد. 

breadcrumbs ها برای کاربران سلسله مراتبی ایجاد می کنند که بتوانند به راحتی و بدون هیچ دردسری به صفحه ی اول و صفحه ی اصلی سایت برسند. علامت بیشتر “>” اغلب به عنوان جدا کننده استفاده می شود. همچنین، breadcrumbs به موتور های جستجوگر کمک می کند تا ساختار سایت شما را تعیین کنند.

راه حل: breadcrumbs را به مقالات اضافه کنید.

چند روش وجود دارد که می توانید breadcrumbs را به سایت خود اضافه کنید. اگر از WordPress استفاده می کنید، می توانید از افزونه breadcrumb استفاده کنید یا می توانید Yoast SEO را برای آن ها اضافه کنید!

این افزونه همه چیز های لازم برای اضافه کردن breadcrumbs را به سایت شما و آماده شدن آن ها برای گوگل، مدیریت می کند.

3. دسته بندی های عظیم

به عنوان یک قانون کلی، دسته بندی های شما باید از نظر اندازه نسبتاً مشابه باشند. اما آنچه که اتفاق می افتد این است که افراد بیشتر از سایر موضوعات در مورد یک موضوع می نویسند، بدون توجه به آن.

در نتیجه یک دسته می تواند به آرامی بسیار بزرگتر از سایر مقوله ها رشد کند. وقتی این اتفاق بیفتد، سایت شما نامتوازن می شود. به علاوه هنگامی که آن ها جزء یک دسته بسیار بزرگ هستند، رتبه بندی با پست های وبلاگ سخت تر خواهید داشت.

راه حل: دسته تقسیم

وقتی متوجه شود که یکی از دسته های شما بسیار بزرگتر از بقیه است، آن را به دو یا سه دسته تقسیم کنید. برای جلوگیری از بزرگتر شدن دسته بندی ها، مطمئن شوید که هر زمان و بعد اندازه دسته های خود را بررسی کنید. به خصوص اگر تعداد زیادی پست بلاگ بنویسید.

4. استفاده از برچسب های بیش از حد

استفاده از برچسب های بیش از حد

به برچسب هایی که ایجاد می کنید توجه داشته باشید و حتماً پست های خود را به درستی تگ کنید. برخی افراد می خواهند برچسب ها را بسیار خاص کنند.

اما اگر هر پست یک یا چندین برچسب منحصر به فرد جدید را دریافت کرد، از آن غافل می شوید. شما ساختار اضافه نمی کنید، زیرا پست ها گروه بندی یا لینک نمی شوند.

بنابراین، در مورد برچسب هایی که ایجاد می کنید فکر کنید و مطمئن شوید که بیش از یکی از پست های فعلی (یا آینده) شما به این برچسب مربوط می شود.

راه حل: از برچسب ها به اندازه استفاده کنید

این اشتباه در ساختار سایت به راحتی برطرف می شود. اطمینان حاصل کنید که از تگ ها بیش از یک یا دو بار استفاده می شود و مقالات گروهی را با هم برچسب گذاری می کنند که واقعاً در کنار هم هستند.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که بازدید کنندگان می توانند برچسب ها را در جایی پیدا کنند، ترجیحاً در انتهای مقاله شما. برچسب ها برای بازدید کنندگان شما (و نه فقط برای Google) مفید است تا اطلاعات بیشتری در مورد همان موضوع داشته باشند.

5- عدم تجسم ساختار سایت خود

یک اشتباه ساختاری سایت نهایی که مردم مرتکب می شوند، فراموش کردن تجسم ساختار سایت است. بازدید کنندگان می خواهند با سهولت بتوانند چیزهایی را در وب سایت شما پیدا کنند. دسته های اصلی وبلاگ شما باید همه در منوی صفحه اصلی شما جایی داشته باشند.

اما دسته های خیلی زیادی ایجاد نکنید یا منوی شما به هم ریخته خواهد شد. یک فهرست باید یک نمای کلی را ارائه دهد و ساختار سایت شما را منعکس کند. در حالت ایده آل، این فهرست به بازدید کنندگان کمک می کند تا نحوه ساخت وب سایت شما را درک کنند.

راه حل: منوی خود را بهینه کنید و به UX فکر کنید

برای ایجاد یک نمای کلی خوب و واضح از سایت خود، مدتی را صرف بهینه سازی منو کنید. اگرچه منوی کامل به سایت شما بستگی دارد، این نکته را بخاطر بسپارید که صفحاتی را که می خواهید به منوی خود اضافه کنید و مطمئن شوید که تعداد بسیاری دیگر را اضافه نکنید این پست در بهینه سازی منوی سایت شما برای کاربران و سئو به شما در این زمینه کمک می کند.

همچنین حتماً در مورد آنچه که بازدید کنندگان شما به دنبال آن هستند فکر کنید و چگونه می توانید به آن ها کمک کنید تا از طریق سایت خود حرکت کنند.

با فکر کردن در مورد (User eXperience (UX، ایجاد یک ساختار سایت روشن برای کاربران شما بسیار ساده تر می شود.

6. پیوند دادن به صفحات اصلی شما

یک منوی تمیز و ساده برای تجربه کاربر بسیار عالی است اما مشکل عدم امکان پیوند مستقیم کاربران به تمام صفحات شما را ایجاد می کند.

اینجاست که انواع پست سلسله مراتبی وارد می شوند. این نوع پست ها به شما امکان می دهند سطوح مختلفی را در صفحات خود وارد کنید، صفحه والدین در بالا، به دنبال آن صفحات کودک در زیر و احتمالاً حتی صفحات نوه نیز در زیر آن قرار دارد.

با این حال مهم است که با پیوند دادن به این صفحات کودک، این ساختار را به کاربران خود نشان دهید. کاری که بسیاری از مردم فراموش می کنند انجام دهند!

راه حل: پیوند به صفحات کودک و صفحات خواهر و برادر

برای کمک به کاربران در سایت خود، به صفحات فرزند اصلی خود از صفحه والدین پیوند دهید. همچنین بین صفحات کودک همان صفحه والدین که به یکدیگر مرتبط هستند، پیوند دهید.

این فقط ارتباط بین محتوای شما را به کاربران نشان نمی دهد، بلکه به موتورهای جستجو نیز کمک می کند تا این اتصالات را درک کنند و اشخاصی را که در مورد آن ها صحبت می کنید نشان دهد.

بنابراین حتماً بین این صفحات سلسله مراتبی، پیوند برقرار کنید. با بلوک های جدید داخلی اتصال در Yoast SEO Premium این کار بسیار آسان می شود.

مشکلات ساختاری سایت : آن ها را برطرف کنید!

ساختار سایت یک جنبه اساسی برای هر استراتژی مناسب SEO است. ساختار وب سایت شما به Google نشان می دهد که مهمترین مقالات و صفحات چیست. با ساختار سایت خود می توانید تأثیر بگذارید که مقالات بالاترین رتبه در موتورهای جستجو را نشان می دهند.

اما همچنین به کاربران شما کمک می کند تا صفحات مختلف را در سایت خود هدایت کنند. بنابراین، انجام این کار مهم است.

به خصوص هنگامی که محتوای زیادی اضافه می کنید، مهم است که به مشکلات ساختاری سایت خود و هرگونه اشتباه احتمالی که ممکن است ایجاد شود، توجه داشته باشید.

منبع : yoast.com