شما ممکن است سال ها و ماه ها تلاش کنید تا به رتبه خوبی برسید اما هیچ ضمانتی وجود ندارد که این رتبه را حفظ کنید و ممکن است در کسری از ثانیه آن را از دست دهید و تمام تلاش چند ساله تان را به باد دهید. اما این چطور ممکن است؟ بله درست است با رفع نکردن به موقع مشکلات فنی سایت تمام تلاش چند ساله تان را از دست می دهید. ما در این مقاله قصد داریم در مورد مشکلات شایع سئو صحبت کنیم با ما همراه باشید.

مشکلات فنی در ابتدا ممکن است کوچک به نظر بیایند و نسبت به حل آن ها هیچ اقدامی نکنیم اما با گذشت زمان و رفع نکردن این مشکلات ممکن است که تمامی تلاش چندین ساله مان را از دست بدهیم. افرادی که نتایج جستجو و رتبه بهتری دارند باید هرچه سریع تر به رفع این مشکلات شایع بپردازند؛ زیرا در صورت رفع نکردن این مشکلات تمام تلاش چندین ساله خود را از دست می دهند. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید.

در ابتدا ممکن است سایتتان سرعت مناسب و وضعیت مطلوبی داشته باشد. هیچ مشکل و خطری نیز وب سایت شما را تهدید نکند، اما بعد از گذشت چند ماه با افزایش داده ها و تصاویر بزرگ به سایت سرعت سایت ضعیف تر می شود. در این صورت سایت شما ممکن است با مشکل فنی روبرو شود. شما باید قبل از به وجود آمدن این مسائل آینده نگری کنید و سرعت سایت را تقویت کنید. سرعت سایت یکی از عوامل مهم در تجربه کاربری است که باید به آن توجه کرد.

نادیده گرفتن این مسائل آسان است و شما با نادیده گرفتن به آن ها اجازه می دهید که هم زمان با رشد سایت مشکلات فنی نیز رشد کنند. زمانی این مشکلات دیده می شوند که کار از کار گذشته است و در مدت زمان کوتاهی رتبه تان را از دست می دهید. در نتیجه بهتر است از الان شروع به رفع مشکلات فنی وب سایتتان کنید.

مشکلات شایع سئو

مشکلات شایع سئو

ما در قسمت بعد به معرفی مشکلات شایع سئو می پردازیم، با ما همراه باشید.

1. محتوای تکراری

بر اساس تحلیلی که SEMrush انجام داده است 50% صفحات وب دارای محتوای تکراری هستند. گوگل اگر چه برای این کار جریمه ای در نظر نگرفته است اما ممکن است بعد از گذشت مدت ها رتبه شما را پایین بیاورد و تمامی صفحاتی که دارای محتوای تکراری هستند را فیلتر کند. بنابراین با تهیه ی محتوای کپی و تکراری گوگل به این نتیجه می رسد که در رتبه شما تجدید نظر کند.

یکی دیگر از رایج ترین مسالی که در سئو مورد توجه گوگل قرار می گیرد محتوا است و گوگل محتوا هایی که دارای برچسب های زیادی هستند را شناسایی می کند و آن را به عنوان محتوای تکراری مشاهده می کند. یکی از قوانین مرتبط به برچسب گذاری این است که برچسب گذاری باید مطابق با عنواین اصلی که در مطلب مطرح شده است باشد.

به همین منظور ما به شما 2 افزونه کاربردی را معرفی می کنیم که تاثیر زیادی در کنترل محتوای تکراری و سئو دارد با نام All in One SEO Pack و Yoast SEO. این افرونه ها از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می کنند. این افزونه ها قادر هستند تا تگ نوفالو را به دسته ها و برچسب ها اضافه کنند و با این کار به موتورهای جستجو کمک کنند تا به طور درست به دسته بندی محتوای سایت بپردازد.

2. مسائل مربوط به متن جایگزین تصویر

یکی از اشتباهاتی که بیشترافراد سئوکار انجام می دهند این است که تمام تمرکز خود را بر روی محتوای متنی می گذارند و از محتوای بصری غافل می شوند. بهتر است به تصاویر و محتوای بصری سایت نیز توجه داشته باشید، زیرا این مورد نیز جزو نکات حائز اهمیت است که حتما باید آن را رعایت کنید. اطمینان حاصل کردن از مسائل مربوط به متن جایگزین تصویر تاثیر زیادی در کارایی و رتبه و عملکرد وب سایت شما دارد.

مشکلات شایع سئو

همانطور که قبلا گفتیم تصاویر شکسته دقیقا همانند لینک های شکسته عمل می کنند و تاثیر منفی بر روی تجربه کاربر می گذارد. شما به وسیله تگ alt به راحتی می توانید تصویر مورد نظرتان را توصیف کنید. با قرار دادن تگ alt می توانید از قسمت جستجوی تصاویر ایندکس بگیرید و ترافیک بهتری داشته باشید.

بنابراین اگر تا به امروز این مساله را نادیده گرفته اید بهتر است توضیحات و اطلاعات مرتبط به تصاویر را بهینه سازی کنید. شما به راحتی می توانید با نصب افزونه SEO Friendly Images مشکلات مرتبط به این موضوع را به راحتی حل کنید.

3. تگ عنوان (Title tag)

همانطور که می دانید با رشد وب سایت ها، افزایش تعداد صفحات کاملا طبیعی است و احتمال این وجود دارد که محتوا های تکراری در سایت ایجاد شود. حتی اگر این مشکل در ابتدا تاثیر منفی زیادی بر روی سایت نگذارد، اما در دراز مدت با آن مواجه خواهید شد. ممکن است بعد از محبوبیت وب سایتتان به این نتیجه برسید که باید چندین صفحه با تگ H1 یکسان داشته باشید. اما با این کار فقط حساسیت موتور جستجو را نسبت به خود ترغیب و تاثیر منفی بر روی سئوی سایت می گذارید. در نتیجه بهتر است تمام توان خود را بگذارید تا محتوای دقیق و خلاقانه ای با عناوین متفاوت ایجاد کنید.

استفاده از تگ عنوان به این منظور است که به موتور جستجو نشان دهید که محتوای شما چه چیزی است و بیانگر چه مطالبی است بنابراین بهتر است از عنوان کوتاه و خلاصه و با معنی استفاده کنید. بر اساس تحقیقاتی که SEMrush انجام داده است 35 درصد تگ ها عنوان تکراری دارند.

4. توضیحات متا (Meta descriptions)

همانطور که می دانید توضیحات متا در بخش HTML وب سایت قرار دارد و به نوعی وظیفه توصیف محتوا را به عهده دارد. توضیحات متا در بخش پایین URL صفحه وب سایت قرار دارد و در نتایج جستجو نمایان شود.

بر اساس تحقیقاتی که SEMrush انجام داده است 30 درصد سایت ها دارای توضیحات متای تکراری هستند و 25 درصد اصلا توضیحات متا ندارند. بهتر است به قسمت Meta descriptions توجه ویژه ای داشته باشید.

مشکلات شایع سئو

5. نسبت پایین متن به HTML

نسبت پایین متن به HTML در واقع به این موضوع اشاره دارد که سایت ها باید بیشتر از محتوای متنی بهره برده باشند نه از کد های HTML .

ما در این قسمت، فهرست کاملی از این موارد را برای شما نام می بریم تا در پایین آوردن این نسبت به شما کمک کنند.

  1. استفاده بیش از حد از تگ ها
  2. حذف فاصله ها
  3. خودداری از وارد کردن جدول ها
  4. استفاده از CSS برای طراحی و قالب بندی
  5. تغییر سایز تصاویر
  6. حذف تصویرهای غیر ضروری
  7. حجم تصاویر زیر 300kb باشد
  8. استفاده از متن ساده به روز و با کیفیت

6. اشتباه در استفاده از اسکیما

حتما شما نیز به واژه اسکیما آشنایی دارید در حقیقت اسکیما یا داده ساخت یافته کد هایی هستند که موتور جستجو کمک می کنند تا محتوای وب سایت ما را به راحتی درک کنند. شما به راحتی می توانید از این طریق آدرس و شماره تلفن تان را درج کنید و موتور جستجو با بهره گیری از الگوریتم ها میزان ارتباط بین شما و کلمات کلیدی و مکان را درک کند. به این وسیله موتور جستجو متوجه شما و خدماتی که ارائه می دهید خواهد شد. با این کار رتبه شما افزایش پیدا می کند و باعث بیشتر دیده شدن شما می شود.

7. افراط در لینک سازی داخلی

مشکلات شایع سئو

یکی از مهم ترین تاکتیک های سئو لینک سازی می باشد و از طریق لینک سازی درست رتبه سایت تا حد بسیار زیادی می تواند افزایش پیدا می کند. اکثر تم ها برای کمک به شما در این کار دارای تنظیماتی هستند، اما این گزینه می تواند از دو جهت موجب ایجاد مشکل در سایت شود:

  • لینک سازی افراطی: افراط در امر لینک سازی اصلا کار درستی نیست و باعث می شود تا حواس کاربر پرت شود و گاهی اوقات نیز باعث فراری دادن کاربر می شود.
  • لینک سازی بی هدف: شما اگر قصد لینک دادن به موضوعی را دارید باید تمام تلاش تان را بکنید که موضوع مرتبط باشد، در غیر این صورت لینک سازی شما بی هدف است. با رعایت این موضوع باعث می شوید تا کاربران زیادی به سمت شما جذب شوند و این موضوع باعث افزایش رتبه شما می شود.

8. مشکل نقشه سایت

مشکل نقشه سایت از جمله مشکلات شایع سئو است. وردپرس در حالت اولیه هیچ امکاناتی برای ساخت و کنترل نقشه سایت ندارد. شما باید یک افزونه سئو در وردپرس نصب کنید و از ویژگی ساخت نقشه سایت آن بهره بگیرید. همچنین می توانید با نصب افزونه های متنوع تری، نقشه های سایت متنوعی نیز در وب سایت ایجاد کنید.

همراهان همیشگی ممتاز سئو امیدوارم از مقاله مشکلات شایع سئو به اندازه کافی لذت برده باشید.