هنگامی که به تازگی وارد وبلاگ نویسی شدید، به ویژه هنگامی که از ابتدا شروع می کنید، باید با برخی اصطلاحات مانند بک لینک آشنایی داشته باشید که به شما کمک می کند بدون لازم داشتن وقت و هزینه زیادی، وبلاگ خود را رشد دهید.

بک لینک
سئو خوب و مناسب بخشی جدایی ناپذیر از وبلاگ شما برای دستیابی به نتایج خوب با هدف ظاهر شدن وبلاگ شما در نتایج بالای موتورهای جستجو می باشد. این یک روند یک شبه نیست، شما باید با قاطعیت کار کنید تا بتوانید سفر آنلاین خود را از زمین خارج کنید. همچنین، کار سخت تا زمانی که شما آن را مداوم انجام می دهید مهم است و باعث بهبود رنکینگ سایت شما می شود.
اگر اینترنت را مرور می کنید و به گذشته آن نگاه می کنید، می دانید که از قبل هزاران وبلاگ وجود داشته است اما فقط تعداد کمی از آنها با موفقیت در حال اجرا هستند، باید پرسید که چرا این اتفاق می افتد؟ وبلاگ هایی که نتوانسته اند به شهرت برسند، نکات مهمی که وبلاگ های موفق دنبال می کنند را از دست داده اند.

بک لینک چیست؟

بک لینک ها پیوند هایی هستند که از سمت سایت های دیگر به سایت شما متصل می شوند و باعث معرفی سایت شما به موتور جست و جوی گوگل و نشان دهنده اقتدار و مهم بودن سایت شما می باشد. پس سعی کنید تا می توانید محتوای با کیفیت تهیه کنید تا سایت های دیگر سایت شما را به عنوان یک سایت معتبر بشناسند و با معرفی شما به دیگر سایت ها تعداد بک لینک هایتان بالا برود. بک لینک های سایت های دیگر مانند یک سیستم رای گیری کار می کنند، با این سیستمی که بخواهید تعداد آن ها را شمارش کنید، یکسان نیست. در زمینه وبلاگ نویسی بک لینک ها به عنوان رأی حساب می شود، اما این که چه کسی به سایت شما رأی می دهد ارزش سایت شما را نشان می دهد.
بک لینک
بک لینک جزئی از سئو آن پیج (Seo On Page) محسوب می شود که شما برای کسب مقام بالاتر در موتورهای جستجو نمی توانید هیچ یک از آنها را نادیده بگیرید.

متن لنگر یا Anchor Text

همانطور که در مقاله های قبل توضیح داده بودیم، متن لنگر یا Anchor Text به کلماتی گفته می شود که شما برای قرار دادن بک لینک خود آن را انتخاب می کنید و آن با رنگ آبی برجسته خواهد شدبک لینک(بستگی به نوع سفارشی سازی شما عزیزان)، بنابراین ایده ای روشن به بازدید کننده می دهد که این متن با متن معمولی پست یکسان متفاوت است و ارزش دارد زیرا با پیوند به سایت های دیگر باز می گردد.
موتورهای جستجو بر اساس کلماتی که در متن لنگر استفاده می کنید، پست شما را پیش بینی و رتبه بندی می کنند. اگر همین متن لنگر با بک گراند تعبیه شده در آن توسط تعدادی از سایت ها توصیه شده باشد، این باعث می شود موتور جستجو فکر کند، شما در این موضوع متخصص هستید و می توانید تخصص و دانش خود را به بازدیدکنندگان ارائه دهید و موتورهای جستجو سعی می کنند آن پست یا نوشته شما در بالای تنایج جست و جو قرار دهند تا دیگران نیز، بتوانند از سایت شما نهایت استفاده را ببرند. این امر برای همه کسانی که تعدادی بک لینک با همان متن لنگر بر روی آن وجود دارد نیز صدق می کند یعنی هر سایتی با این متن لنگر، مطلب مفید و سودمند تری از نظر موتور های جست و جو نوشته باشد در مقامی بالاتر از سایر سایت ها قرار می گیرد.

بک لینک

همچنین همه سایتهایی که پست مهمان را قبول می کنند و به شما لینک می دهند، بعید است که به شما اجازه دهند هر بار متن مشابه متن قبلی را برای لنگر اضافه کنید. همچنین می توانید متن لنگرهای مختلفی را برای همین لینک انتخاب کنید تا به پیوند خود ماهیت متنوعی بدهید و همه متن های لنگر شما یکسان نباشد.

پیوند جویس(juice)

پیوند جویس یک اصطلاح رایج در SEO است که به عنوان یک کیفیت یا مرجعیت گفته می شود که بر اساس بک لینک شما از سایت های دیگر به وبلاگ شما منتقل می شود. هرچه میزان پیوند جویس شما بالا تر برود، وبلاگ شما در نتیجه بالاتری در گوگل قرار می گیرد.

مقدار در مقابل کیفیت

هرچه سایتهای معتبر و با رنک های مناسب به سایتهای شما پیوند دهند، وبلاگ شما از نظر موتورهای جستجو ارزش بیشتری پیدا می کند. همچنین، همه بک لینک ها از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. این موضوع در مورد کمیت بک لینک نیست بلکه کیفیت پیوند هایی است که از سایتهای شناخته شده دریافت می کنید. بک لینکپس سعی کنید مطلبتان به قدری مفید باشد که بجای این که درگیر صد ها بک لینک از سایت هایی با اعتبار کم بشوید، سایت هایی با اعتبار بالا که در گوگل شناخته شده اند شما را به عنوان بک لینک شان قبول کنند و این امتیاز را به شما بدهند. همانطور که گفته شد، دریافت تنها یک بک لینک با کیفیت از سایت قابل اعتماد بهتر از گرفتن تعدادی بک لینک از سایتهای با کیفیت پایین است.

گرفتن بک لینک از سایت تصادفی در مقابل بک لینک از برندها

بهتر است از سایتهایی که وبلاگ شما را به عنوان سایت با کیفیت قبول دارند و خود آن سایت ها نیز از کیفیت بالایی برخوردار هستند، بک لینک بدست آورید. دریافت بک لینک از هر سایت تصادفی باعث می شود ارزش وب کمتری در مقایسه با دریافت لینک از سایتهایی که معتبر هستند دریافت کنید.

نحوه رتبه بندی موتورهای جستجو بر اساس بک لینک

اگر کمی به گذشته باز گردیم، در دست داشتن رتبه اول گوگل کار آنچنان سختی نبود زیرا تعداد سایت های هر کسب و کار به تعداد خیلی کمی بودند و همه بدون نیاز به داشتن تخصص خاصی می توانستند این جایگاه را بدست آورند و ربات های موتورهای جستجو در آن زمان چندان هوشمند نبودند و داده های همراه با تعداد زیادی بک لینک را بدون در نظر گرفتن این که لینک بک لینک ها از وب سایت های کم کیفیت یا وب سایت های با کیفیت باشد محاسبه می کردند. اما امروزه این نکته برای موتور های جست و جو بسیار مهم است که بک لینکی که به سایت شما پیوند داده شده است. از چه سایتی می باشد.

 

انوع بک لینک

اگر به تازگی شروع به دریافت و اتصال بک لینک کرده اید حتما با اصطلاحات مختلفی مانند Do-follow و No-follow آشنایی دارید. این موارد در مرحله اول باعث می شود تا دچار سردرگمی شوید، ما برای شما تفاوت آن ها را شرح خواهیم داد:
بک لینک

لینک های DoFollow

پیوند های DoFollow توسط سایر سایتها به عنوان رأی یا اختیار در نظر گرفته می شود که به انتقال جویس پیوند به سایت شما و افزایش رتبه صفحه تان کمک می کند و به موتورهای جستجو کمک می کند با ظاهر شدن سایت شما در صدر نتایج جستجو، وبلاگ شما را به عنوان یک سایت معتبر و مفید شناسایی کنند. همه لینک های ارتباطی به طور پیش فرض DoFollow هستند و لازم نیست کارخاصی انجام دهید تا آنها را دنبال کنید.

لینک های NoFollow

پیوند NoFollow به رأیی گفته می شود که هیچ ارزشی ندارد، هیچ گونه امتیازی به وبلاگ شما نمی دهد و به وبلاگ شما کمک نمی کند که در موتورهای جستجو رتبه برتر داشته باشد.
این مانند یک نکته است که فقط وجود دارد و هیچ چیز را نشان نمی دهد. این فقط بازدید کنندگان باعث می شود بدون کمک به رتبه شما در موتورهای جستجو، از حضور آنلاین شما آگاه شوند. پیوند NoFollow با کمک پیوند NoFollow برچسب HTML مانند این ایجاد می شود:

<a href= https://ayeezh.com/rel=”nofollow”>Link Text</a>

لینک NoFollow لینک های جویس را منتقل نمی کند و فقط برای انسان مؤثر است و برای رتبه بندی موتورهای جستجو هیچ ارزشی ندارد.