در این مقاله قصد داریم طراحی سایت با استفاده از مدیریت محتوای جوملا را به شما عزیزان، معرفی کنیم و به معرفی ویژگی های جوملا بپردازیم، در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی جوملا: جوملا یک سیستم مدیریت محتوای آزاد و منبع باز (CMS) است که توسط Open Source Matters ،Inc. ساخته شده است. این نرم افزار بر روی یک چارچوب برنامه کاربردی وب مشاهده گر کنترلر، ساخته شده است که می تواند بطور مستقل از CMS استفاده شود.

جوملا به زبان PHP نوشته شده است، از تکنیک های برنامه نویسی شی گرا (از نسخه 1.5) و الگوهای طراحی نرم افزار، داده ها را در MySQL ،MS SQL (از نسخه 2.5) یا PostgreSQL (از نسخه 3.0) ذخیره می کند و شامل ویژگی هایی از قبیل ذخیره سازی صفحه، فیدهای RSS، نسخه های قابل چاپ در صفحات، اخبار، بلاگ ها، جستجو و پشتیبانی از زبان های بین المللی.

بیش از 8000 برنامه افزودنی رایگان و تجاری از فهرست رسمی برنامه افزودنی joomla در دسترس است و سایر منابع نیز در دسترس هستند. در سال 2019، بعد از WordPress و Drupal چهارمین سیستم مدیریت محتوای پرکاربرد در اینترنت جوملا بود.

پیشینه joomla

پیشینه joomla

جوملا نتیجه تیم نرم افزاری مامبو در 17 اوت 2005 بود. در آن زمان، نام Mambo علامت تجاری Miro International Pvt بود. با مسئولیت محدود، که یک بنیاد غیر انتفاعی با هدف اعلام شده بودجه پروژه و محافظت از آن در برابر دادخواستها تشکیل داده بود. تیم توسعه جوملا ادعا كرد كه بسیاری از مفاد ساختار پایه و اساس با نقض توافق های قبلی كه توسط كمیته راهبری منتخب مامبو منعقد شده است، فاقد مشاوره لازم با ذینفعان اصلی بوده و مقرراتی را شامل می شود كه ارزشهای اصلی منبع آزاد را نقض می كنند.

توسعه دهندگان جوملا یک وب سایت با نام (OpenSourceMatters.org (OSM ایجاد کرده اند تا اطلاعات را در جامعه نرم افزار توزیع کند. اندرو ادی رهبر پروژه نامه ای نوشت که در بخش اطلاعیه های انجمن عمومی در mamboserver.com ظاهر شد. بیش از یک هزار نفر در طول روز به OpenSourceMatters.org پیوستند، که اکثر آنها سخنان تشویق و پشتیبانی ارسال می کردند. پیتر لامونت، مدیرعامل Miro در مقاله ای با عنوان “بحث و گفتگو با منبع آزاد Mambo – 20 سؤال با Miro” به طور عمومی به تیم توسعه پاسخ داد. این رویداد در جامعه نرم افزار آزاد درباره تعریف منبع آزاد بحث و گفتگو ایجاد کرد. انجمن های پروژه های منبع آزاد با ارسال مطالبی درباره اقدامات هر دو طرف فعال بودند.

در دو هفته پس از اعلامیه ادی، تیم ها مجدداً سازماندهی شدند و جامعه همچنان به رشد خود ادامه داد. ابن مقلن و مرکز آزادی نرم افزار (SFLC) از ابتدای آگوست 2005 به تیم اصلی جوملا کمک کردند، همانطور که از ورود وبلاگ موگلن از آن تاریخ و اعلام OSM مربوط به آن مشخص شده است. SFLC همچنان به راهنمایی های قانونی پروژه جوملا ادامه می دهد.

جوملا! یک سیستم مدیریت محتوای آزاد و منبع باز (CMS) برای انتشار محتوای وب است. با گذشت سالها جوملا! چندین جایزه کسب کرده است این برنامه در یک چارچوب برنامه وب مشاهده، کنترل و مدل ساخته شده است که می تواند بطور مستقل از CMS استفاده شود و به شما امکان می دهد برنامه های آنلاین قدرتمند بسازید.

جوملا! یکی از محبوب ترین نرم افزارهای وب سایت است، به لطف جامعه جهانی توسعه دهندگان و داوطلبانی که مطمئن هستند این سیستم عامل کاربر پسند، قابل تمدید، چند زبانه، در دسترس، پاسخگو، بهینه شده برای موتور جستجو و موارد دیگر است.

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

برای تعریف CMS باید بگوییم که یک برنامه کاربردی (مبتنی بر وب) است، که امکان مدیریت چندین کاربر با سطوح مختلف اجازه برای مدیریت (کلیه یا بخشی از) محتوای، داده ها یا اطلاعات یک پروژه وب سایت یا برنامه Intranet را برای چندین کاربر فراهم می کند.

معرفی و استفاده حرفه ای از جوملا

مدیریت محتوا به ایجاد، ویرایش، بایگانی، انتشار، همکاری، گزارش، توزیع محتوای وب سایت، داده و اطلاعات اشاره دارد.

جوملا! در دنیای واقعی (آنلاین)

جوملا! در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد تا میلیون ها وب سایت از هر شکل و اندازه به قدرت برسد. نمونه هایی از شرکت هایی که از جوملا استفاده می کنند را کشف کنید!

جوملا! قابل استفاده برای:

 • وب سایتهای تجاری کوچک
 • تجارت الکترونیکی و رزرو آنلاین
 • صفحه اصلی شخصی یا خانوادگی …
 • مجلات آنلاین، روزنامه ها و انتشارات
 • وب سایتهای دولتی، غیرانتفاعی و سازمانی
 • وب سایت ها یا پورتال های مستقر در مدرسه، دانشگاه و کلیساها
 • وب سایت های شرکت یا پورتال ها، اینترانت ها و اکسترانت ها

معرفی نحوه استفاده حرفه ای از جوملا

برخی از شرکت ها و سازمان ها الزاماتی دارند که فراتر از آنچه در جوملا موجود است! نسخه اصلی. در چنین مواردی، چارچوب کاربردی قدرتمند جوملا ایجاد برنامه های افزودنی پیچیده ای را ایجاد می کند که باعث افزایش قدرت جوملا در جهت های نامحدود می شود.
هسته جوملا! چارچوب توسعه دهندگان را قادر می سازد به سرعت و به راحتی موارد دلخواهشان را بسازند:

 • پل های برنامه
 • سیستم های کنترل موجودی
 • ابزارهای گزارش داده
 • کاتالوگ محصولات سفارشی
 • دایرکتوریهای تجاری پیچیده
 • سیستم های رزرواسیون
 • ابزار های ارتباطی
 • سیستم های تجارت الکترونیکی یکپارچه

از آنجا که جوملا! مبتنی بر PHP و MySQL است، شما در حال ساختن برنامه های قدرتمند در هر سیستم عامل باز هستید.

معرفی و نحوه استفاده از جوملا

جوملا! رایگان،منبع باز و در دسترس همه افراد تحت مجوز GPL است. برای پیدا کردن اصول آن: شروع کار با جوملا را بخوانید!

آخرین نسخه جوملا را بارگیری کنید!

اگر خودتان آماده نصب جوملا هستید مراحل زیر را انجام دهید:

آخرین نسخه جوملا را بارگیری کنید!

می توانید آن را در وب سایت جوملا پیدا کنید! پورتال بارگیری می شود، در هر زمانی که شما کار و فعالیت خود را انجام می دهید و در صورت نیاز به کمک، به انجمن ها و مقاله های ممتاز سئو مراجعه کنید. همچنین می توانید فیلم های آموزشی ما را تماشا کنید.

جوملا! همچنین راه دیگری برای شروع بدون نیاز به نصب آن ارائه می دهد:

وب سایت رایگان در start.joomla.org

این ساده ترین راه برای شروع اولین جوملا است! بلافاصله با استفاده از این وب سایت می توانید یک وب سایت کاملاً رایگان و کاملاً کاربردی را در عرض چند ثانیه راه اندازی کنید و بلافاصله محتوای خود را به صورت آنلاین منتشر کنید.

جوملا چه کمکی به شما می تواند بکند؟

اگر طراح سایت هستید و برای مشتریان خود وب سایت طراحی می کنید، جوملا! ابزار مناسب برای شما است (به مزایا و ویژگی های آن نگاهی بیندازید). طراحی شده است که نصب و راه اندازی آن آسان باشد، حتی اگر شما یک کاربر پیشرفته نباشید. با یک دوره یادگیری کوتاه شما قادر خواهید بود به سرعت سایت هایی را برای مشتریان خود بسازید. سپس با کمترین دستورالعمل می توانید به مشتریان خود این توانایی را بدهید که خودشان به راحتی سایت های خود را مدیریت کنند.
اگر مشتریان شما به عملکرد تخصصی نیاز دارند، می توانید سایت اصلی جوملا که بسیار گسترده است و هزاران برنامه افزودنی (بیشترین مجوز تحت مجوز GPL) را به آن ها معرفی کنید.

آیا من به عنوان یک توسعه دهنده می توانم از جوملا استفاده کنم! به روشی پیشرفته تر؟

برخی از شرکت ها و سازمان ها الزاماتی دارند که فراتر از آنچه در جوملا موجود است! نسخه اصلی. در چنین مواردی، چارچوب کاربردی قدرتمند جوملا ایجاد برنامه های افزودنی پیچیده ای را ایجاد می کند که باعث افزایش قدرت جوملا در جهت های نامحدود می شود. به شما توصیه می شود بخش استفاده حرفه ای از جوملا را مطالعه نمایید.