سیستم مدیریت محتوا جوملا، یکی از محبوب ترین نرم افزار های وب سایت، است. این، یک پلتفرم کاربر پسند، قابل توسعه، چند زبانه، در دسترس، پاسخگو، بهینه شده برای موتور های جستجو، است. اگر مبتدی هستید یا حتی در سطح متوسط، می توانید به راحتی جوملا را مدیریت کنید. برای استفاده از جوملا، نیازی به دانش عمیق در زمینه کد نویسی ندارید. برای آشنایی بیشتر با این پلتفرم، ادامه مطلب را بخوانید.

جوملا چیست؟

جوملا یک سیستم مدیریت محتوا آزاد و منبع باز (CMS) است که توسط Open Source Matters،Inc، ساخته شده است. این نرم افزار بر روی یک چارچوب برنامه کاربردی وب مشاهده گر، ساخته شده است که می تواند بطور مستقل از “CMS” استفاده شود.

این نرم افزار، به زبان PHP نوشته شده است، از تکنیک های برنامه نویسی شی گرا (از نسخه 1.5) و الگو های طراحی نرم افزار، داده ها را در MySQL،MS SQL (از نسخه 2.5) یا PostgreSQL (از نسخه 3.0) ذخیره می کند و شامل ویژگی هایی از قبیل ذخیره سازی صفحه، فید های RSS، نسخه های قابل چاپ در صفحات، اخبار، بلاگ ها، جستجو و پشتیبانی از زبان های بین المللی.

جوملا، بر اساس یک چارچوب برنامه تحت وب، مدل “view -controller” ساخته شده است که می تواند مستقل از CMS مورد استفاده قرار گیرد و به شما امکان می دهد برنامه های آنلاین قدرتمند بسازید.

بیش از 8000 برنامه افزودنی رایگان و تجاری از فهرست رسمی برنامه افزودنی joomla در دسترس است و سایر منابع نیز در دسترس هستند. در سال 2019، بعد از WordPress و Drupal چهارمین سیستم مدیریت محتوای پرکاربرد در اینترنت جوملا بود.

پیشینه joomla

پیشینه joomla

این سیستم مدیریت محتوا، نتیجه تیم نرم افزاری مامبو، در 17 اوت 2005 بود. در آن زمان، نام Mambo علامت تجاری Miro” “International Pvt بود.

توسعه دهندگان جوملا، یک وب سایت با نام (OpenSourceMatters.org (OSM ایجاد کرده اند تا اطلاعات را در جامعه نرم افزار، توزیع کند. “اندرو ادی”، رهبر پروژه نامه ای نوشت که در بخش اطلاعیه های انجمن عمومی در “mamboserver.com” ظاهر شد. بیش از یک هزار نفر در طول روز به OpenSourceMatters.org پیوستند، که اکثر آن ها سخنان تشویق و پشتیبانی، ارسال می کردند.

پیتر لامونت، مدیرعامل Miro در مقاله ای با عنوان “بحث و گفتگو با منبع آزاد Mambo – 20 سؤال با Miro” به طور عمومی به تیم توسعه پاسخ داد. این رویداد در جامعه نرم افزار آزاد درباره تعریف منبع آزاد بحث و گفتگو ایجاد کرد. انجمن های پروژه های منبع آزاد با ارسال مطالبی درباره اقدامات هر دو طرف فعال بودند.

در دو هفته پس از اعلامیه ادی، تیم ها مجدداً سازماندهی شدند و جامعه همچنان به رشد خود ادامه داد. ابن مقلن و مرکز آزادی نرم افزار (SFLC) از ابتدای آگوست 2005 به تیم اصلی جوملا کمک کردند، همانطور که از ورود وبلاگ موگلن از آن تاریخ و اعلام OSM مربوط به آن مشخص شده است. SFLC همچنان به راهنمایی های قانونی پروژه جوملا ادامه می دهد.

جوملا، یک سیستم مدیریت محتوای آزاد و منبع باز (CMS) برای انتشار محتوای وب است. با گذشت سال ها، این پلتفرم چندین جایزه کسب کرده است این برنامه در یک چارچوب برنامه وب مشاهده، کنترل و مدل ساخته شده است که می تواند بطور مستقل از CMS استفاده شود و به شما امکان می دهد، برنامه های آنلاین قدرتمند بسازید.

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

برای تعریف CMS باید بگوییم که یک برنامه کاربردی (مبتنی بر وب) است، که امکان مدیریت چندین کاربر با سطوح مختلف اجازه برای مدیریت (کلیه یا بخشی از) محتوای، داده ها یا اطلاعات یک پروژه وب سایت یا برنامه “Intranet” را برای چندین کاربر فراهم می کند.

معرفی و استفاده حرفه ای از جوملا

مدیریت محتوا به ایجاد، ویرایش، بایگانی، انتشار، همکاری، گزارش، توزیع محتوای وب سایت، داده و اطلاعات اشاره دارد.

مزیت ها و معایب استفاده از سیستم مدیریت محتوا جوملا

این پلتفرم، یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوای منبع باز در جهان، است. اما در زیر این همه تبلیغات، مزایا و معایب واقعی آن چیست؟

مزیت های استفاده از جوملا

برای تجارت الکترونیکی و شبکه های اجتماعی بسیار موثر است

این می تواند همیشه مزیتی برای شما باشد، زیرا جوملا از انواع سایت های شبکه های اجتماعی پشتیبانی می کند. همچنین راه اندازی یک سایت تجارت الکترونیکی براحتی مزایایی دارد. روش آسان برای مدیریت جوملا را می توان بزرگترین مزیتی دانست که می توانید داشته باشید. به طور کلی، طراحی یک سایت تجارت الکترونیک کار دشواری است، اما می توانید آن را نیز به راحتی اجرا کنید.

همه ما با ووکامرس آشنا هستیم. “WooCommerce”، بازیگر اصلی در بحث توسعه قابلیت های وردپرس در تجارت الکترونیکی، است. “WooCommerce”، عملکرد تجارت الکترونیکی مناسبی را در اختیار وردپرس قرار می دهد، که پشتیبانی بومی خود را برای یک فروشگاه آنلاین ندارد.

جوملا نیز بطور طبیعی از فروشگاه های تجارت الکترونیک پشتیبانی نمی کند. اما چیزی که اکثر کاربران “وردپرس” و “ووکامرس” نمی دانند، این است که راه حل های تجارت الکترونیکی جوملا، از قدرت بسیار بیشتری برخوردار است.

تطبیق پذیری

صرف نظر از اندازه و نوع، می توانید هر وب سایتی را با استفاده از جوملا طراحی کنید. می توانید از آن برای طراحی یک پلتفرم برای وبلاگ شخصی خود یا یک فروشگاه تجاری آنلاین که شامل چندین صفحه است، استفاده کنید.

انعطاف پذیری

یکی از مزایای مهم جوملا، انعطاف پذیری است. اگر دارای دانش اولیه HTML هستید، می توانید به راحتی با طرح خود آزمایش کنید. توسعه دهندگان ارزان قیمت برای جوملا، در بازار موجود هستند. می توانید مطمئن باشید که وب سایتی که طراحی می کنید هرگز از قدرت خود کاسته نمی شود. شما به راحتی می توانید وب سایت خود را بدون هدر دادن پول زیاد، حفظ کنید.

امکانات افزونه عالی

اگر CMS تعدادی افزونه داشته باشد، همیشه خوب است. وردپرس تعداد پلاگین های بیشتری نسبت به جوملا دارد. اما جوملا دارای یک راه اندازی افزونه سازمان یافته، است. نیازی نیست که سراغ تعدادی افزونه بروید. افزونه های رایگان در جوملا نیز موجود است. برای بررسی مقایسه وردپرس و جوملا، می توانید به مقاله دیگر ما در سایت ممتاز سئو، سر بزنید.

پشتیبانی گسترده

در صورت گیر افتادن در هر مکانی می توانید از انجمن CMS جوملا، پشتیبانی کاملی دریافت کنید. برای دسترسی به راه حل ها، نیازی به جستجوی آموزش ها ندارید. به راحتی می توانید مشکل خود را در انجمن مطرح کرده و راه حلی برای مشکل خود دریافت کنید.

مدیریت محتوای جوملا

برای مدیریت محتوا، جوملا به وضوح برنده بازار CMS است. این پلتفرم، به مراتب بیشتر محتوا های بومی را نسبت به رقبای نزدیک خود، در قالب ماژول ها، مقالات، منو ها، آیتم های مِنو و موارد دیگر، ارائه می دهد. بنابراین انواع مختلفی از محتوا را می توان ایجاد کرد و می توان آن ها را به صورت مستقل در قسمت های جدا شده از پنل مدیریت، مدیریت کرد.

بطور کلی، جوملا دارای راه حل های زیادی برای افزایش عملکرد وب سایت ها و ادغام تکنیک های پیچیده بهینه سازی، است. برخی از این موارد را می توان در مراحل اولیه نصب، پیکربندی کرد. این نشان می دهد که این پلتفرم، چقدر به عملکرد سایت های خود توجه می کند.

برای مبتدیان عالی است

یکی از عالی ترین نکات مثبت فروش جوملا، از زمان شروع آن در سال 2005، استفاده آسان است. CMS، دارای دسترسی بومی بسیاری از گزینه های پیکربندی به طور مستقیم از رابط مدیریت بصری است، به طوری که اکثر اوقات، کاربران مجبور نیستند هیچ کدی را لمس کنند.

پس از همه، شما می توانید فایل های قالب های جوملا را مستقیماً از پنل مدیریت، ویرایش کنید و همچنین تصاویر و فایل ها را مستقیماً برای صفحات و پست ها، بارگذاری کنید. شما حتی نیازی به استفاده از FTP ندارید.

و از نظر ارزش، اگر نیاز به بررسی ساختار کد دارید، آنقدر ساده است که به سختی جایی برای خطا وجود دارد. رابط مدیریتی جوملا، واقعاً کاربر پسند است.

برای سئو عالی است

از نسخه سوم جوملا به بعد، بهینه سازی موتور های جستجو، ارتقاء گسترده ای یافت. جوملا در حال حاضر برای سئو بهتر از وردپرس است. با این حال، همانطور که همه می دانیم، محتوای یک وب سایت به تنهایی عامل موفقیت سئو نیست. بهینه سازی موتور های جستجو در صفحه، با گذشت سال ها اهمیت بیشتری یافته است.

رندر جوملا به طور کامل بازنویسی شده است تا از فایل های HTML که 100٪ معتبر هستند پشتیبانی کند. این امر نه تنها در عملکرد سئو، بلکه در مورد ورودی های میدانی مانند فرم های اصلی نیز، قابل مشاهده است: تماس، ورود، ثبت نام و…

قالب های برتر

بازار قالب های برتر جوملا، به وضوح برجسته است. جوملا مطمئناً دارای مجموعه ای بسیار برتر از قالب های برتر است که به صورت آنلاین در دسترس است.

تعداد فروشندگان قالب های جوملا برتر، سال به سال در حال افزایش است، زیرا بیشتر فروشندگان قالب آنلاین، سعی می کنند سهم خود را در بازار رقابتی تأسیس کنند. این فقط برای توسعه دهندگان و صاحبان وب سایت خوب است.

نصب و راه اندازی آسان

نه تنها می توانید تمام تنظیمات پیکربندی بلند مدت خود را مستقیماً در حین نصب، نصب کنید، بلکه مراحل و پیشرفت در هر مرحله به وضوح قابل مشاهده است.

اگر سرور در زمان نصب از چیزی پشتیبانی نمی کند، می توانید ادامه دهید و بعداً آن را در پنل پیکربندی سرور خود، با میزبان وب خود یا در php.ini فعال کنید. این به شما امکان می دهد بدون در نظر گرفتن اینکه کدام ماژول Apache فعال است، در مدت زمان کوتاهی راه اندازی شوید.

یکی دیگر از نکاتی که بسیار عالی است، این اتس که در صورت خرابی نصب، دقیقاً توضیح می دهد که چه چیزی اشتباه کرده است و جایگزینی ساده برای تکمیل مراحل نهایی نصب مستقیماً از طریق FTP ارائه می دهد.

معایب استفاده از جوملا

برخی از ویژگی ها رایگان نیستند

برخلاف وردپرس، جوملا میزبانی رایگان را به شما ارائه نمی دهد. شما باید وب سایت خود را روی سرور میزبانی کنید و باید هزینه آن را بپردازید. با توجه به مزایای دیگر، این نباید دلیل شما برای عدم استفاده از جوملا، باشد. هزینه چیزی است که باید هر بار در نظر بگیرید. هزینه کل استفاده از اسکریپت CMS در مورد برخی وب سایت ها ممکن است بیشتر شود.

جوملا پیچیده تر از وردپرس است

یکی از بزرگترین مزایا در استفاده از وردپرس، این است که محتوای خود را می توانید خیلی ساده، ایجاد و منتشر کنید. جوملا، مسلماً پیچیده تر از وردپرس است. ایجاد محتوا، اصلاح ساختار سایت و انجام سایر کار های نگهداری و توسعه نیاز به تخصص بیشتری در جوملا دارد.

تغییر مکان دادن محتوا ممکن است گاهی مشکل ساز به نظر برسد

این یک واقعیت خوب است که مرتباً خود را بروز می کند. اما برخی از افزونه ها ممکن است به طور همزمان بروز نشوند. اگر وب سایت شما دارای چندین عملکرد پیچیده و محتوای سنگین باشد، چنین وضعیتی می تواند شما را با مشکل روبرو کند. به طور کلی، اگر دارای سیستم های عضویت و انجمن در وب سایت خود هستید، با این مشکل روبرو می شوید.

سفارشی سازی محدود

توسعه دهندگان پیشرفته ممکن است هنگام طراحی در جوملا اسکریپت با مشکل روبرو شوند. نمی تواند جلوه های سفارشی سازی برتر را که به راحتی می توانید در دروپال دریافت کنید، به شما ارائه دهد. اما مطمئناً می توانید بسیار بیشتر از آنچه وردپرس به شما ارائه می دهد دریافت کنید. به عنوان یک سیستم CMS متوسط، بدیهی است که این پلتفرم، نمی تواند با سفارشی سازی های فوق العاده فنی شما را، ارائه دهد.

جوملا! در دنیای واقعی (آنلاین)

جوملا! در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد تا میلیون ها وب سایت از هر شکل و اندازه به قدرت برسد. نمونه هایی از شرکت هایی که از جوملا استفاده می کنند را کشف کنید!

جوملا! قابل استفاده برای:

 • وب سایت های تجاری کوچک
 • تجارت الکترونیکی و رزرو آنلاین
 • صفحه اصلی شخصی یا خانوادگی…
 • مجلات آنلاین، روزنامه ها و انتشارات
 • وب سایت های دولتی، غیرانتفاعی و سازمانی
 • وب سایت ها یا پورتال های مستقر در مدرسه، دانشگاه و کلیسا ها
 • وب سایت های شرکت یا پورتال ها، اینترانت ها و اکسترانت ها

چند وب سایت مشهور که از جوملا استفاده می کنند

 • وب سایت اصلی جوملا
 • وب سایت لینوکس
 • وب سایت تکنولوژی It Wire
 • وب سایت موزه Guggenheim
 • MTV یونان( نسخه یونانی شبکه تلویزیونی MTV)
 •  وب سایت The Fashion Spot( یک انجمن آنلاین مرکزی مد)

بهترین افزونه های سئو برای جوملا

 1. EFSEO( Easy Frontend SEO): با استفاده از این افزونه، اطلاعات متا را می توان به راحتی با هر جزء در “front end” اضافه کرد یا تغییر داد.
 2. SEO–Generator: به شما امکان می دهد کلمات کلیدی و توضیحات را برای هر مقاله، خود به طور خودکار ایجاد کنید.
 3. SEOSimple: مکانیزم اصلی آن، برداشت محتوای صفحه شما و استفاده از تکه آغازین متن به عنوان یک مقدار در سر صفحه، درست در تگ توضیحات متا است.
 4. JoomSEF: یک برنامه افزودنی SEO است که تمام آدرس های جوملا شما را بازنویسی می کند تا “SEF” باشد و همچنین، برای همه براحتی قابل درک است.
 5. sh404SEF: مناسب برای بهینه سازی سایت.
 6. SEO Boss: مدیریت حرفه ای فراداده ها در وب سایت.

نحوه استفاده حرفه ای از جوملا

برخی از شرکت ها و سازمان ها، الزاماتی دارند که فراتر از آنچه است که در جوملا موجود است! در چنین مواردی، چارچوب کاربردی قدرتمند جوملا، برنامه های افزودنی پیچیده ای را ایجاد می کند که باعث افزایش قدرت سیستم مدیریت محتوا جوملا، در جهت های نامحدود می شود.
هسته جوملا! توسعه دهندگان را قادر می سازد به سرعت و به راحتی، موارد دلخواهشان را بسازند:

 • پل های برنامه
 • سیستم های کنترل موجودی
 • ابزار های گزارش داده
 • کاتالوگ محصولات سفارشی
 • دایرکتوری های تجاری پیچیده
 • سیستم های رزرواسیون
 • ابزار های ارتباطی
 • سیستم های تجارت الکترونیکی یکپارچه

از آنجا که جوملا! مبتنی بر PHP و MySQL است، شما در حال ساختن برنامه های قدرتمند، در هر سیستم عامل باز هستید.

راهنمای دانلود جوملا

جوملا، رایگان، منبع باز و در دسترس همه افراد تحت مجوز GPL است. برای پیدا کردن اصول آن، شروع کار با جوملا را بخوانید!

آخرین نسخه جوملا را بارگیری کنید!

اگر خودتان آماده نصب این نرم افزار هستید، مراحل زیر را انجام دهید:

آخرین نسخه جوملا را دانلود کنید!

آخرین نسخه این نرم افزار را می توانید در وب سایت جوملا پیدا کنید! در هر زمانی که شما کار و فعالیت خود را انجام می دهید، پورتال دانلود می شود و در صورت نیاز به کمک، به انجمن ها و مقاله های “ممتاز سئو” مراجعه کنید. همچنین می توانید فیلم های آموزشی ما را تماشا کنید.

وب سایت رایگان در start.joomla.org

جوملا! همچنین راه دیگری برای شروع بدون نیاز به نصب آن ارائه می دهد. این ساده ترین راه برای شروع اولین سیستم مدیریت محتوا جوملا، است! بلافاصله با استفاده از این وب سایت می توانید یک وب سایت کاملاً رایگان و کاملاً کاربردی را در عرض چند ثانیه راه اندازی کنید و محتوای خود را به صورت آنلاین منتشر کنید.

جوملا چه کمکی به شما می تواند بکند؟

اگر طراح سایت هستید و برای مشتریان خود وب سایت طراحی می کنید، جوملا! ابزار مناسب برای شما است (به مزایا و ویژگی های آن نگاهی بیندازید). به گونه ای طراحی شده است که نصب و راه اندازی آن آسان باشد. حتی اگر شما یک کاربر پیشرفته نباشید، با یک دوره یادگیری کوتاه شما قادر خواهید بود به سرعت سایت هایی را برای مشتریان خود بسازید. سپس با کمترین دستورالعمل می توانید به مشتریان خود این توانایی را بدهید که خودشان به راحتی سایت های خود را مدیریت کنند.
اگر مشتریان شما به عملکرد تخصصی نیاز دارند، می توانید سایت اصلی جوملا که بسیار گسترده است و هزاران برنامه افزودنی را به آن ها معرفی کنید.

آیا من به عنوان یک توسعه دهنده می توانم به روشی پیشرفته تر از جوملا استفاده کنم؟

برخی از شرکت ها و سازمان ها الزاماتی دارند که فراتر از آنچه در جوملا موجود است! نسخه اصلی. در چنین مواردی، چارچوب کاربردی قدرتمند جوملا ایجاد برنامه های افزودنی پیچیده ای را ایجاد می کند که باعث افزایش قدرت جوملا در جهت های نامحدود می شود. به شما توصیه می شود بخش استفاده حرفه ای از جوملا را مطالعه نمایید.

پشتیبانی زبان فارسی در جوملا چگونه است؟

همانطور که پیش تر گفته شد، یکی از ویژگی های برتر جوملا، این است که از بسیاری از زبان ها پشتیبانی می کند که این شامل زبان فارسی نیز می شود. شما می توانید از وب سایت جوملا، با زبان کاملا فارسی و از راست به چپ، بهره ببرید.