استراتژی شما برای بهینه سازی موتور جستجو می تواند به دو دسته مختلف تقسیم می شود، که به آنها on-page SEO و off-page SEO می گویند که هر دو برای موفقیت وبسایت شما حیاتی هستند. ولی در ارتقا رتبه سایت شما در رتبه بندی موتورهای جستجو، کاملا از یکدیگر متفاوت هستند. برای درک تفاوت بین این دو شما باید نحوه کار الگوریتم موتور های جستجو را از پایه بفهمید. دو چیز وجود دارد که موتورهای جستجو در هنگام ارزیابی سایت شما با سایت های دیگر به آن ها نگاه می کنند:

  • On-Page SEO: این نکته را مد نظر می گیرد که سایت شما درباره چیست.

  • Off-Page SEO: این نکته را مد نظر می گیرد که سایت شما چقدر محبوب و معتبر است.

به زبان ساده، اینکه در چه دسته ای قرار بگیرید به وسیله عواملی که روی صفحه هستند تعیین می شود این در حالی است که رتبه شما در نتایج جسجو تا حد زیادی توسط عوامل خارج از صفحه تعیین می شود.

On-Page SEO چیست؟

Off-page SEO و On-page SEO

On-page SEO

سئو روی صفحه (که به عنوان سئو روی سایت هم شناخته شده است) در عمل بهینه سازی بخش های مختلف وب سایت شما است، که در رتبه بندی موتورهای جستجو تاثیر می گذارد. حال به بررسی عواملی که بیشترین تا ثیر را دارند می پردازیم :

برچسب های عنوان

کلمات کلیدی مورد نظر خود را در برچسب عنوان هر صفحه در سایت خود قرار دهید. تا بتوانید بهترین سئو ا داشته باشید. 

عنوان ها (H1)

عنوان ها معمولا بزرگترین کلمات در صفحه هستند. و به همین دلیل، موتورهای جستجو به آنها اهمیت بیشتری می دهند. ایده خوبی است که کلمات کلیدی مورد نظر خود را در قسمت های مختلف هر صفحه وب بکار ببرید، اما مطمئن شوید که محتوای صفحه شما دقیقا منعکس می شود.

ساختار URL

در صورت امکان کلمات کلیدی را در URL خود قرار دهید. با این حال، تمام نشانی فعلی خود را فقط به خاطر این کلمات تغییر ندهید. شما نباید آدرس های قدیمی را تغییر دهید مگر اینکه شما قصد داشته باشید تا مسیرهای قدیمی خود را به موارد جدید خود هدایت یا اصطلاحا عملیات ریدایرکت 301 را انجام دهید. پس قبل از انجام این کار با متخصصین سئو مشورت کنید.

متن جایگزین برای تصاویر

هر سیستم مدیریت محتوا باید به شما اجازه اضافه کردن چیزی به نام “alt text” به تمام تصاویر در وب سایت شما بدهد. این متن برای بازدید کنندگان معمولی قابل مشاهده نیست. متن جایگزین در واقع توسط نرم افزار های screen reader برای کمک به بازدید کنندگانی که توانایی مشاهده تصاویر را ندارند به کار می رود. بنابراین قرار دادن برخی از کلمات کلیدی مرتبط، در حالی که به دقت توصیف تصویر کمک خواهد کرد، به موتور های جستجو در درک محتوای صفحه شما هم کمک می کند.

سرعت بارگذاری صفحات

گوگل می خواهد به کاربران خود کمک کند تا به سرعت چیزی که به دنبالش هستند را پیدا کنند. تا کاربر بهترین تجربه را داشته باشد. بنابراین، بهینه سازی صفحات شما برای بارگذاری سریع تر، باعث می شود سایت شما در نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشد.

محتوای صفحه

محتوای صفحات شما باید برای کاربران مفید باشد. اگر آنها چیزی خاص را جستجو کنند و صفحه شما را پیدا کنند، باید بتوانند آنچه را که دنبال آن می گردند را پیدا کنند. محتوای صفحه شما باید به آسانی قابل خواندن باشد و برای کاربر دارای ارزش باشد. گوگل روش های مختلفی برای اندازه گیری این دارد که آیا محتوای سایت شما مفید است یا نه.

لینک های داخلی

دادن لینک های داخلی به صفحات دیگر در وب سایت شما هم برای بازدیدکنندگان مفید است و هم برای موتورهای جستجو. به عنوان مثال، شما می توانید برای مطالعه بیشتر درباره ” چند ابزار بهینه سازی وب سایت ” بر روی کلمه کلیک کنید.

On-page SEO تضمین می کند که سایت شما توسط هر دو مشتری بالقوه و ربات های موتور جستجو قابل خواندن است. با On-page SEO خوب، موتورهای جستجو به راحتی می توانند سایت شما را دسته بندی کنند. بفهمند سایت شما درباره چه موضوعی است و به راحتی در ساختار و محتوای وب سایت شما حرکت کنند و در نهایت براساس این ها سایت شما رتبه بندی می شود.

تفاوت On-Page و Off-Page SEO

Off-Page SEO چیست؟

Off-page SEO و On-page SEO

Off-page SEO متمرکز بر افزایش اختیار دامنه شما از طریق پیوند گرفتن از وب سایت های دیگر است. یک مثال خوب برای نحوه کار آن این است که اگر شما یک وان با اردک های پلاستیکی در آن داشته باشید (اردک ها صفحات شما هستند), و شروع کنید به پر کردن وان با آب (لینک), اردک های شما همه بالا می آیند. این به این معنی است که یک سایت مانند ویکی پدیا از رتبه بالایی برخوردار است. نمره ای به نام “Domain Authority” وجود دارد که محاسبه می کند که وب سایت شما در مقایسه با سایت های دیگر چگونه است.

بزرگترین عامل Off-page SEO تعداد و کیفیت لینک های برگشتی به وب سایت شما است. برخی راه هایی که می توانید لینک به وب سایت خود بسازید عبارتند از:

  • ایجاد محتوای بسیار جذاب که مردم آن را با بقیه به اشتراک بگذارند.
  • ایمیل های ارسالی به نفوذگران صنعت شما که در نهایت به شما پیوند دارند.
  • وبلاگ نویسی مهمان در سایت های مربوط به شما. این پست های مهمان لینک های خود را به سایت شما اضافه خواهند کرد.

در حالی که تعداد لینک ها هنوز مهم است، تولید کنندگان محتوا و متخصصان SEO معتقدند که کیفیت لینک در حال حاضر مهم تر از تعداد آن است، و به همین ترتیب, ایجاد محتوای قابل اشتراک گذاری اولین گام برای به دست آوردن لینک های ارزشمند و بهبود Off-page SEO شما است.

تعداد لینک های مورد نیاز برای Off-page SEO خوب چقدر است؟

این یک سوال سخت است و جواب آن بر اساس اختیارات دامنه رقبا شما خواهد بود. متخصصین SEO قبلا معتقد بودند که خرید لینک یک راه معتبر برای ایجاد لینک است اما در حال حاضر گوگل شما را برای خرید لینک برای بالا بردن رتبه سایت جریمه می کند. شما همچنین برای ارسال لینک های خود برای پیوند دایرکتوری که تنها هدف آن افزایش اختیارات دامنه شماست، جریمه می شوید. با این حال وقتی به ساخت لینک می رسد کیفیت از تعداد بهتر است.

کدام مهمتر است؟

این در مورد انتخاب میان Off-page SEO و On-page SEO نیست.این مانند انتخاب کف یا سقف برای خانه می باشد. On-page و off-page SEO با هم همکاری می کنند تا رتبه بندی های موتور جستجوی شما را بهبود بخشند. ولی بهتر است که اول روی On-page SEO تمرکز کنید و بعد به سراغ Off-page SEO بروید. درست مثل ساختن یک خانه باید اول پایه آن را بسازید. این باعث می شود که هم کاربران سایت شما و هم ربات های موتورهای جستجو مطالب وب سایت شما را درک کنند.