یک بحث مداوم در مورد اینکه کدام استراتژی بازاریابی بهتر است – بازاریابی موتورهای جستجو و سئو در مقابل بازاریابی شبکه های اجتماعی – همیشه وجود دارد. دیجیتال مارکتر ها امروزه باید بیشترین زمان و تلاش را برای ایجاد بالاترین بازدهی در سرمایه گذاری خود بگذارند. برای پاسخ به این سوال، چیزی که هر استراتژی بازاریابی را منحصر به فرد می کند و مزایای هر استراتژی را بررسی می کنیم.

ابتدا، بیایید به هدف بهینه سازی موتور جستجو یا همان سئو در مقابل بازاریابی شبکه های اجتماعی نگاه کنیم:

  • بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO): سئو عبارت است از دیده شدن محتوای شما در نتایج جستجوی گوگل برای عبارت های جستجوی مخاطبان. رتبه‌بندی شما تعیین می‌کند که چقدر ترافیک به وب‌سایت شما هدایت می شود.
  • بازاریابی رسانه های اجتماعی: بازاریابی رسانه های اجتماعی در مورد ایجاد روابط و آگاهی از برند در حین تعامل با مخاطبان خود در پلتفرم هایی مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام یا لینکدین است.

اکنون که کیفیت های مختلف هر کدام را مشخص کردیم، در اینجا سه تفاوت مهم بین بازاریابی موتورهای جستجو و سئو در مقابل بازاریابی شبکه های اجتماعی وجود دارد.

1. محتوا

محتوا هم در سئو و هم در رسانه های اجتماعی کلیدی است. برای آشنایی بیشتر با نحوه تأثیر محتوا بر هر استراتژی بازاریابی، ادامه مطلب را بخوانید.

SEO

محتوایی که رتبه بالایی در موتور جستجو دارد با در نظر گرفتن قوانین سئو نوشته شده است و برای مخاطبان هدف شما و بر اساس تحقیقات موثر منتشر شده است. محتوایی که بهترین عملکرد را دارد، محتوایی است که تعاریف عمیقی را ارائه می‌کند و به سؤالات متداول پاسخ می‌دهد و یا سوالات “How to” را پوشش می دهد.

هنگامی که با در نظر گرفتن اصول سئو، محتوایی می نویسید، به یاد داشته باشید که خوانندگان می خواهند چیزی را بدانند و می خواهند تمام اطلاعات مورد نظر خود را بدون نیاز به خواندن چندین صفحه پیدا کنند. آن‌ها می‌خواهند بدون نیاز به کلیک بر روی بیش از یک پیوند در نتایج جستجوی ارگانیک، پاسخی برای سؤال خود داشته باشند. اگر محتوای شما حاوی اطلاعات مفید نباشد، ممکن است سایت شما را ترک کنند.

استراتژی بازاریابی محتوا در سئو در مقابل شبکه های اجتماعی

مخاطبان در تکنینک های بازاریابی موتور های جستجو و سئو در مقابل شبکه های اجتماعی بی رحمانه تر عمل می کنند. محتوای طولانی (حداقل 1500 کلمه) که به مخاطب هدف شما مرتبط است (بهینه سازی محتوا با کلمه کلیدی مناسب) بیشترین موفقیت را در استراتژی مارکتینگ شما در نتایج جستجو دارد.

شبکه های اجتماعی

از سوی دیگر، محتوای شبکه های اجتماعی باعث ایجاد همدلی با مخاطبان برند شما می شود. تمرکز بر برخی واکنش‌های احساسی – اضطراب، خشم، هیبت و… – باعث ایجاد تعامل می‌شود. افراد در رسانه های اجتماعی برای جستجوی محتوای سرگرم کننده و جذاب جستجو می کنند و هیچ چیز به اندازه ارتباط احساسی با یک محتوای خوب، برای آن ها رضایت بخش نیست. به همین دلیل است که محتوایی که پاسخ عاطفی را ارائه می دهد، ترند بیشتری در استراتژی های کانتنت مارکتینگ دارد.

یادآوری این نکته همیشه لازم است که در بازاریابی شبکه های اجتماعی در مقابل سئو، همه چیز در مورد موضوعات پرطرفدار و هیجان انگیز است. محتوایی که در رسانه‌های اجتماعی به خوبی کار می‌کند، جملات کوتاه و فشرده، تیتر های احساسی و موثرتر از همه، تصاویر و ویدیو ها هستند. عکس‌ها در فیس‌بوک 53 درصد لایک‌های بیشتری نسبت به سایر انواع محتوا دارند.

2. مخاطب

شناخت مخاطبان برای استراتژی های سئو در مقابل بازاریابی شبکه های اجتماعی شما بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه برنامه ریزی برند شما با در نظر گرفتن هدایت مخاطبان و تمرکز بر روی هر دو استراتژی بازاریابی به شما کمک می کند، با ما همراه باشید.

SEO

هنگام بهینه‌سازی محتوا برای کاربران، تعیین مخاطب هدف شما زمان و تحقیق زیادی می‌برد، بنابراین استراتژی سئوی شما باید شامل ایجاد پرسونا های بازاریابی مورد نظرتان باشد. وقتی پرسونا های بازاریابی ایجاد می کنید، در واقع مشتریان ساختگی ایجاد می کنید که ویژگی های مشابه مشتری ایده آل شما را دارند. از آن زمان به بعد، شما یک استراتژی بازاریابی ایجاد خواهید کرد که بر اساس شخصیت هدف شما است.

داشتن آن مخاطب هدف ساختگی، تصمیم گیری در مورد بازاریابی را آسان تر می کند و به شما کمک می کند تا درک بهتری از نحوه تبلیغ کسب و کار خود داشته باشید. در حالت ایده‌آل، شما محتوای خود را بر اساس آنچه مخاطبان هدف شما به دنبال آن هستند، آنچه می‌خواهند یاد بگیرند و حتی نوع رفتاری که دارند، بنویسید.

مخاطبان هدف شما سوالاتی دارند که می خواهند به آن ها پاسخ داده شود، و هرچه پاسخ شما دقیق تر باشد، احتمال بیشتری دارد که به برند شما اعتماد کنند و به مشتری دائمی تبدیل شوند. همچنین باید مطمئن شوید که از گوگل آنالیتیکس برای مشاهده عملکرد محتوای خود پس از انتشار استفاده می کنید. می توانید محتوای خود را بهینه کنید تا بهتر با هدف مخاطبان شما مطابقت داشته باشد.

شبکه های اجتماعی

استراتژی بازاریابی برای مخاطبان در شبکه های اجتماعی در مقابل سئو

شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می دهند که به راحتی مخاطبان خود را هدف قرار دهید. اکثر پلتفرم‌های شبکه های اجتماعی دارای گزینه‌های هدف‌یابی داخلی برای بازاریابی هستند. همچنین جمعیت‌شناسی مستندی در مورد نوع افرادی که از هر پلتفرم رسانه‌های اجتماعی بازدید می‌کنند، دارند که به شما کمک می‌کند تا در مورد اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند اطلاعات زیادی کسب کنید.

افراد در رسانه های اجتماعی محتوا را به اشتراک می گذارند، تعامل برقرار می کنند و با آن درگیر می شوند. در واقع، 74 درصد از کاربران شبکه های اجتماعی از سوشال مدیا برای تصمیم گیری در مورد خرید استفاده می کنند. این تعداد به دلایل مختلفی مانند پیشنهادات تأثیرگذار و افزایش بازار های اجتماعی همچنان در حال افزایش است.

3. میزان موفقیت

اندازه گیری موفقیت برای سئو در مقابل بازاریابی شبکه های اجتماعی متفاوت است. تفاوت در اندازه گیری میزان موفقیت می تواند به تعیین استراتژی بازاریابی شما برای استفاده کمک کند.

SEO

موفقیت برای سئو یک فرآیند کند اما پر ارزش است. مدت زمان زیادی – احتمالاً چند ماه و یا سال ها – طول می کشد تا اعتبار کافی برای رتبه بندی مناسب برای کلمات کلیدی رقابتی به دست آورید. ناگفته نماند موتور های جستجو برای یافتن و فهرست بندی محتوای شما نیز زمان می برند.

سئو به تلاش مداوم نیاز دارد، اما اغلب نسبت به بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، تبدیل‌ های بیشتری را جذب می‌کند. سئو یک روش عالی برای جذب بازدیدکنندگان است و هنگامی که یک صفحه در سایت شما فعال می شود، این فرصت را دارد که برای کلمات کلیدی مورد نظر خود رتبه بالایی کسب کند.

سنجش میزان موفقیت بازاریابی در سئو

شبکه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی نیاز به برنامه ریزی و تلاش دارند اما راهی عالی برای ایجاد آگاهی از برند و تعامل با مخاطبان هدف شما هستند. مردم می توانند محتوای شما را تا حدی به اشتراک بگذارند که یک رویداد کوچک ایجاد کند که به برند شما رونق زیادی بدهد.

با این حال، محتوایی که پست می‌کنید در میان محتوای جدیدی که هر چند دقیقه پست می‌شود، گم می‌شود. به دلیل ماهیت زودگذر محتوای شبکه های اجتماعی، برای داشتن یک کمپین بازاریابی رسانه‌های اجتماعی موفق، باید تلاش مداومی برای پست‌های منظم انجام دهید. همچنین به این معنی است که شما باید به زمانی که مخاطبان هدف شما در رسانه های اجتماعی فعال هستند توجه ویژه ای داشته باشید تا مطمئن شوید که محتوای شما را قبل از اینکه در انتهای فید هایشان قرار بگیرد، ببینند.

ایده پست گزاشتن بر اساس برنامه مشخص ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما فقط بدانید که چندین ابزار مدیریت رسانه های اجتماعی وجود دارد که به شما در مدیریت و زمان بندی پست هایتان کمک می کند. گزینه دیگر برای شما این است که مدیریت رسانه های اجتماعی خود را به شرکت های بازاریابی دیجیتال بسپارید.

در حالی که رسانه های اجتماعی ممکن است بازدهی کمتری نسبت به سئو داشته باشند، ارسال محتوا و مشاهده تعامل زمان کمتری نیاز دارد. برای افزایش فالوور به کمی زمان نیاز دارید، اما می‌توانید یک پست را فورا آپلود کنید و تعاملات را در زمان واقعی مشاهده کنید.

برای تصمیم گیری در مورد سئو در مقابل بازارابی شبکه های اجتماعی به کمک نیاز دارید؟

سخت است که بگوییم سئو بهتر است یا رسانه های اجتماعی، هر استراتژی مزایا و معایب خود را دارد. بهترین راه برای موفقیت در هر یک از روش های بازاریابی استفاده از هر دو با هم است. از بازاریابی رسانه های اجتماعی برای ایجاد تعامل، جذب اینفلوئنسر های جدید و ترافیک به محتوای وب خود استفاده کنید و از SEO برای بهینه سازی محتوای خود برای موتورهای جستجو استفاده کنید. یا می توانید به کسی اجازه دهید همه کارها را برای شما انجام دهد.

ممتاز سئو در زمینه خدمات دیجیتال مارگتینگ و سئو، از برترین ارائه دهندگان پلن های دیجیتال مارکتینگ است که با پشتیبانی کامل، برند شما را به مخاطبان هدف می شناسد و به موفق روزافزون شما کمک می کند.

منبع: webfx.com